Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27165/2014/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 32. §, 1998. évi XI. törvény (Üt.) 27. §] Bíró: Utassyné dr. Holtzer Éva

Kapcsolódó határozatok:

*Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27165/2014/3.*, Kúria Kfv.37099/2015/3.

***********

EGRI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG

Eger, Barkóczy u. 1.

8.K.27.165/2014/3. szám

A bíróság a dr. (fél címe 2.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a dr. Rózsa László jogtanácsos (3300 Eger, Barkóczy u. 7.) által képviselt alperes neve (3300 Eger, Barkóczy u. 7.) alperes elleni, közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság az alperes 30.497/14. sz. határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezi.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 25.400,- Ft (azaz Huszonötezer-négyszáz forint) perköltséget.

A le nem rótt illeték a Magyar Állam terhén marad.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A bíróság a felperes keresetlevele, az alperes ellenkérelme, és a közigazgatási eljárás során keletkezett iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes és V kölcsönszerződést kötöttek egymással, amely szerződés 8. pontjában a kölcsönvevő hozzájárult ahhoz, hogy a kölcsönadó felperes részére a siroki 422 hrsz. alatt felvett ingatlanra opciós vételi jog kerüljön bejegyzésre 2013. december 31. napjáig. A kölcsönszerződés 12. pontja szerint amennyiben a kölcsönvevő a kölcsön-visszafizetési kötelezettségének 2013. június 30. napjáig nem tesz eleget, úgy a felperes jogosult egyoldalú jognyilatkozattal az ingatlan tulajdonjogát "magához váltani". A szerződés 16. pontja szerint a kölcsönvevő az egyoldalú jognyilatkozat gyakorlása esetére már a szerződésben hozzájárul ahhoz, hogy a kölcsönadó felperes javára az ingatlan tulajdonjoga opciós vétel jogcímén bejegyzést nyerjen az ingatlan-nyilvántartásba. Az opciós jogot alapító kölcsönszerződést dr. S ügyvéd ellenjegyezte.

A felperes a 2013. október 25. napján kelt egyoldalú nyilatkozatával tájékoztatta V kölcsönvevőt arról, hogy mivel a kölcsön összegét nem fizette vissza a megadott határidőig, ezért vételi jogával kíván élni.

2013. november 26. napján kelt nyilatkozatával a felperes - élve opciós jogával - a kölcsönvevőt arról tájékoztatta, hogy az ingatlan tulajdonjogát egyoldalú jognyilatkozatával magához váltja, és a tulajdonjog bejegyzése érdekében a földhivatal előtt az eljárást megindítja.

Ezt követően a felperes kérelmet terjesztett elő a Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatal Járási Földhivatalánál, amelyben a siroki 422 hrsz.-ú ingatlanra opciós vétel jogcímén kérte a tulajdonjogának bejegyzését. Kérelmét dr. ügyvéd ellenjegyezte.

A Heves Megyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatal Járási Földhivatala elsőfokú hatóság hiánypótló végzést követően a 33.069/2014. sorszámú végzésével a felperes tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmét érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes neve alperes az elsőfokú végzést a 30.497/2014. sz. határozatával helybenhagyta.

A határozat indoklása szerint az elsőfokú hatóság végzésével felhívta a felperesi jogi képviselőt annak igazolására, hogy a dr. S ügyvéd által készített okirat ingatlan-nyilvántartási eljárásban történő felhasználására jogosultsággal rendelkezik. A felhívásra úgy nyilatkozott a felperesi jogi képviselő, hogy dr. S 2011 áprilisában lemondott kamarai tagságáról, így az ügyfél képviseletében nem tud eljárni. Az elsőfokú hatóság végzésével a felperes tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmét elutasította arra hivatkozással, hogy a kérelem nem az annak benyújtására jogosult személytől származik.

Az alperes hivatkozott az Inytv. 25. § (1) bekezdésére, 32. § (3) bekezdésére, és 26. § (2) bekezdésére, mely rendelkezések egybevetésével megállapítható, hogy a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére irányuló hatósági eljárásban kötelező a jogi képviselet. Az ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott magánokiraton alapuló eljárásra vonatkozó jogi képviselet tekintetében az ügyvédekről szóló törvény 27. § (4) bekezdése további szigorítást tartalmaz, hiszen kimondja, hogy ha az ügyvéd által ellenjegyzett okiratban foglalt jognyilatkozat joghatásának kiváltásához bíróság vagy más hatóság olyan eljárása szükséges, amelyben a jogi képviselet kötelező, a jogi képviselet ellátására az okiratot ellenjegyző ügyvéd a jogosult. Mindezekből következően a jogi képviseletet az ingatlan-nyilvántartási eljárásban kizárólag az az ügyvéd láthatja el, aki magát az okiratot ellenjegyezte, ezért - mivel dr. S ügyvéd ellenjegyezte az okiratot - így az ingatlan-nyilvántartási eljárás lefolytatása során is kizárólag ő jogosult jogi képviseletet ellátni.

A felperes tulajdonjog-bejegyzési kérelmének alapjául nem csupán az általa megtett egyoldalú jognyilatkozat és az annak kézbesítését igazoló postai tértivevény szolgál; a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási bejegyzéséhez szükséges a vételi jog gyakorlásának feltételeit rögzítő megállapodás is.

Az alperes a felperes fellebbezésében hivatkozott ügyvédi törvény 23. § (3)-(4) bekezdésével kapcsolatosan előadta, hogy ezen rendelkezés, mely szerint több ügyvéd részére is megbízást adhat a megbízó, csupán az általános értelemben vett ügyvédi megbízatásra vonatkozik, és nem érinti az ingatlan-nyilvántartási eljárásra, mint hatósági eljárásra vonatkozó speciális eljárási korlátozás érvényességét.

Hivatkozott az Inytv. 39. § (4) bekezdésére, mely szerint a hiány pótlására való felhívás és érdemi vizsgálat nélkül, végzéssel kell elutasítani a bejegyzés iránti kérelmet akkor is, ha a bejegyzési kérelmet arra nem jogosult nyújtotta be. A tulajdonjog-bejegyzési kérelmet dr. ügyvéd nyújtotta be, a kérelem alapjául szolgáló okiratot azonban dr. S ügyvéd készítette és ellenjegyezte.

Az alperes kitért továbbá arra is határozatában, hogy a bejegyzési kérelem alapjául szolgáló okirat 16. pontjában található tulajdonjog-bejegyzési engedély nem tekinthető sem feltétlennek, sem visszavonhatatlannak; hivatkozott az Inytv. 29. §-ára, illetőleg a 32. § (1) bekezdés f) pontjára, mely szerint a bejegyzési engedélynek tartalmaznia kell a bejegyzett jogosult bejegyzést engedő, feltétlen és visszavonhatatlan nyilatkozatát.

Az Inytv. 39. § (3) bekezdés f) pontja akként rendelkezik, hogy nem alkalmas hiánypótlásra a bejegyzés, feljegyzés alapjául szolgáló okirat és a kérelmet határozattal el kell utasítani, ha ahhoz, hogy bejegyezhető legyen, a bejegyzési engedélyt kellene pótolni. Az okirat 16. pontjában a kölcsönvevő az egyoldalú jognyilatkozat gyakorlásának esetére adja meg a tulajdonjog-bejegyzési hozzájárulást, amely a jognyilatkozat hatályosulásának feltételhez kötését jelenti, és a nyilatkozat nem tartalmazza azt a kitételt sem, hogy visszavonásnak nincs helye.

A tulajdonjog-bejegyzési kérelem annak érdemi elbírálása esetén sem lett volna teljesíthető, és az eljárás során hiánypótlási felhívás kibocsátására sem lett volna lehetőség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!