Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.35486/2020/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 102. § (6) bek.] Bírók: Darák Péter, Heinemann Csilla, Huszárné dr. Oláh Éva

A határozat elvi tartalma:

Az adóhatóság az új eljárásban köteles egyértelműen állást foglalni, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az adólevonási jog megtagadását mire alapozza

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Törvényszék K.700138/2020/12., *Kúria Kfv.35486/2020/6.*

***********

Az ügy száma: Kfv.I.35.486/2020/6.

A tanács tagjai: Dr. Darák Péter a tanács elnöke; Dr. Heinemann Csilla előadó bíró; Huszárné dr. Oláh Éva bíró

A felperes: Kft1.

(cím2.)

A felperes képviselője: dr. Gömöry András ügyvéd

(Helység3, )

Az alperes: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága

(cím3)

Az alperes képviselője: dr. Lukács Renáta kamarai jogtanácsos

(cím4)

A per tárgya: adóügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél, a felülvizsgálati kérelem sorszáma: felperes, 15.szám alatt

A felülvizsgálni kért jogerős határozat száma: Miskolci Törvényszék 102.K.700.138/2020/12. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a Miskolci Törvényszék 102.K.700.138/2020/12. számú ítéletét, az alperes 2234972880 számú határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi és az elsőfokú adóhatóságot új eljárás lefolytatására kötelezi.

Kötelezi az alperest, fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 1.500.000 (egymillió-ötszázezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati perköltséget.

Az elsőfokú és a felülvizsgálati eljárás illetéke az állam terhén marad.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2015. évben műanyag-granulátumot szerzett be a Kft2.-től (a továbbiakban: Kft.) 873.895.000,-Ft + 235.952.000,-Ft áfa összegben. A felperes a társaságtól befogadott számlák előzetesen felszámított adóját bevallásaiban levonásba helyezte. A felperes a Kft.-vel 2014 óta állt kapcsolatban, a kereskedelmi vezetővel tartotta a kapcsolatot, aki a gazdasági kapcsolatot elismerte, közlése szerint a Kft. raktárából az áruk közvetlenül a felperes megrendelőihez került kiszállításra. A Kft.-nek az érintett időszakban négy bejelentett telephelye volt, melyek közül egy helységben bérelt raktár helyiséget. A Kft. vizsgált időszaki áfa bevallásaiban minimális fizetendő adót, illetve következő időszakra átvihető követelést vallott, 2016. évtől kezdve nullás adat tartalmú bevallásokat nyújtott be. A Kft. adószáma 2017. február 01-én felfüggesztésre került, 2017. február 20-tól felszámolási eljárás alatt áll.

[2] Kft3. három másik gazdasági társaságtól szerezte be a felperesnek értékesített termékeket. Az adóhatóság vizsgálta ezen társaságok gazdasági működését, illetve azok beszállítóit is és arra a következtetésre jutott, hogy a beszállítói társaságok valós gazdasági tevékenységet nem végeztek, a társaságok kizárólag költségvetési csalással létrehozott számlázási lánc tagjai voltak, pusztán a törvényes működés látszatának fenntartása érdekében béreltek telephelyet, foglalkoztattak alkalmazottakat, bonyolítottak bankszámláikon jelentős nagyságrendű ügyleteket. A beszállító Kft. tudatosan vett részt az adókijátszásra irányuló számlázási láncolat létrehozásában, a láncolat célja a külföldről behozott áruk belföldi többszöri átszámlázását követő értékesítésre eső jogosulatlan adóelőny megszerzése volt. A láncolatban alkalmazott árak tekintetében azt rögzítette, hogy a Kft.-től történt beszerzések még a többszöri átszámlázás ellenére is alacsonyabb egységáron történtek, mint az azonos időszakban azonos típusú termékek Nyrt4.-től történt beszerzésének egységárai. Az irracionális és az ésszerű árképzéssel ellentétes, hogy a felperes a Kft.-től többszereplős számlázási láncolaton keresztül olcsóbban szerezheti be a termékeket, mintha az közvetlenül az azonos városban letelepedett gyártótól vásárolná meg. Mindezek alapján az elsőfokú adóhatóság álláspontja az volt, hogy a Kft.-től befogadott számlákban feltüntetett gazdasági események nem valósak, a számlákra adólevonási jog nem alapítható.

[3] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2019. október 8. napján kelt 2234972880 számú határozatával az elsőfokú határozatot helyben hagyta. Álláspontja szerint az ellenőrzés által feltárt adatok alapján bizonyítást nyert, hogy a számlázási láncolatban beazonosított szereplők egy olyan mesterséges ügyleti láncolatot hoztak létre, melynek célja jogosulatlan adóelőny megszerzése volt. Az abban résztvevők úgy állították ki a bizonylatokat, hogy jogszerűen működő társaságok, illetve jogszerű értékesítési folyamat látszatát keltsék, azonban a feltárt adatok alapján a számlázásban résztvevők magatartása sem az adóelkerülés megakadályozása érdekében szükséges megelőző intézkedések megtételére vonatkozó elvárásokkal, sem pedig a gazdasági racionalitással nem áll összhangban. Az értékesítési láncolat létrehozatalának célja egyrészt a valós beszerzési források leplezése, másrészt, hogy adó megfizetése nélkül kerüljön Magyarországra az áru, ugyanis azt az első magyar cégek nem vallották, illetve nem fizették be, melynek révén a hazai gazdasági szereplőkhöz képest jogosulatlan adó elkerülésen alapuló árelőnyhöz jutottak. A láncolatban szereplő társaságok nevében kiállított számlák mögötti valós termék értékesítési célzat nem volt igazolható, az ügyletben a felperes közvetlen szerződéses partnere, mint pedig az alatta elhelyezkedő számla kibocsátók és a láncolat további szereplői valós finanszírozási tevékenységet nem végeztek. A számlázási láncban az ár szerepe formális volt, jelentősége sokkal inkább annak az áthárított adónak volt, amelyet az első belföldi értékesítők elmulasztottak megfizetni, így a költségvetési kár megállapítható. Nézete szerint a feltárt bizonyítékok logikailag egységes zárt rendszerben igazolták a felperes és a Kft. közötti gazdasági kapcsolat vonatkozásában az ügyletsor irányítottságát.

[4] Az ár kialakítása kapcsán is osztotta az elsőfokú adóhatóság megállapításait, vagyis gazdasági racionalitással nem egyeztethető össze, hogy a termék ára egy külföldi forgalmazótól több szereplős gazdasági láncolaton keresztül történő beszerzés ellenére is alacsonyabb tud maradni, mint a közvetlen belföldi gyártótól történő beszerzések során. Hangsúlyozta, hogy megállapításokat nem a láncolatban szereplő társaságoknál feltárt hiányosságok alapozták meg, hanem a felperes gazdasági kapcsolatai, az ár alkalmazása, a pénzügyi kiegyenlítés folyamata.

[5] Utalt arra, hogy a visszaélésszerű magatartás tilalma a hozzáadott értékadó területére is kiterjed, a visszaélés akkor állapítható meg, ha a közösségi szabályokban előírt követelmények formális betartása ellenére a szabályozás célja nem valósul meg és a jogaival visszaélő elsődleges szándéka adóelőny megszerzésére irányul. Joggal való visszaélést valósítanak meg azok a láncolatok is, amelyekben a résztvevők egyike sem fizeti meg az általa felszámított és másik személy által levont általános forgalmi adó összegét, mivel ebben az esetben a felek egy jogszabályi rendelkezést annak céljával ellentétesen jogosulatlan előnyszerzésre használnak és a szokásos kereskedelmi feltételeken kívül eső tevékenységért kizárólag a jogalap nélküli gazdagodás szándéka vezeti. Nézete szerint egy tudatosan, a legapróbb részletekig szervezetten felépített és tudatosan leplezett, a résztvevők szoros összejátszásán alapuló, az ellenőrzés által is nehezen feltárható láncolatos ügylet valósult meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!