Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék B.3/2009/14. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 43. §, 77. §, 137. §, 170. §] Bírók: Bácskai Istvánné, Haide István, Kővári Tibor

Fővárosi Bíróság

18. B. 3/2009/14.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság a 2009. március hónap 16. napján, Budapesten tartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő

ítéletet.

A 2008. május hónap 9. napjától 11. napjáig őrizetben volt, azóta előzetes letartóztatásban lévő

K. L. vádlott ()

bűnös testi sértés bűntettében (a cselekmény a Btk. 170. § (5) bekezdésének I. fordulata szerint minősül).

A bíróság ezért a vádlottat - mint visszaesőt - 3 (három) évi és 3 (három) hónapi börtönbüntetésre, és a közügyektől 5 (öt) évi eltiltásra ítéli. A bíróság elrendeli a vádlott kényszergyógyítását.

A bíróság a vádlott főbüntetésébe az őrizetben és az előzetes letartóztatásban töltött időt beszámítani rendeli.

A bíróság a Fővárosi Bíróság Gazdasági Hivatalánál Bj. 1686/2008. számon, 6. szám alatt kezelt bicskát elkobozza, míg az 1-5. szám alatt kezelt ruhadarabok lefoglalását megszünteti, és elrendeli azok megsemmisítését.

A vádlott köteles 240 387 (kétszáznegyvenezer-háromszáznyolcvanhét) forint bűnügyi költséget viselni.

Indokolás

I.

A Fővárosi Főügyészség az NF. 11855/2008/22-I. számú vádiratában K. L. vádlottat, mint visszaesőt a Btk. 170. § (1) bekezdésébe ütköző és az (5) bekezdés I. fordulata szerint minősülő életveszélyt okozó testi sértés bűntettével vádolta.

II.

A bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján az alábbiakat állapította meg.

K. L. vádlott elvált családi állapotú, kiskorú gyermeke nincsen. Nyolc általános iskolai osztály elvégzése után vájár szakképzettséget szerzett. Alkalmi munkákból élt a letartóztatása előtt, napi jövedelme 5 000-6 000 forint volt. A vádlott vagyontalan, kitüntetése, társadalmi szervezetben betöltött vezető tisztsége nincsen. A vádlott alkoholfüggő, ezen túl nem szenved az elmeműködés olyan kóros állapotában, amely kizárta, vagy korlátozta volna őt, hogy cselekménye következményeit felismerje, vagy e felismerésnek megfelelően cselekedjék.

A vádlott büntetett. Első alkalommal 1978-ban ítélték őt felfüggesztett szabadságvesztésre tartási kötelezettség elmulasztása miatt. Ezt követően további 19 alkalommal ítélték el a bíróságok a vádlottat, túlnyomórészt vagyon elleni bűncselekmények miatt. A jelen üggyel kapcsolatban relevanciával bíró elítélései a következőek:

A Budai Központi Kerületi Bíróság a 2005. február hónap 24. napján jogerős 14. B. XXII. 1956/2004/11. számú ítéletében a vádlottat lopás vétsége miatt - mint többszörös visszaesőt - öt hónapi börtönbüntetésre ítélte. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását egy évi próbaidőre felfüggesztette, azonban a szabadságvesztés végrehajtását a 2006. június hónap 15. napján jogerős 14. B. XXII. 1617/2005/8. számú végzésében elrendelte.

Ezt követően a Pesti Központi Kerületi Bíróság a 12. B. 36121/2004/6. számú, illetve a Fővárosi Bíróság a 2006. január hónap 4. napján jogerős 29. Bf. 7301/2005/6. számú ítéletében a vádlottat közlekedés biztonsága elleni bűntett és lopás bűntette miatt 10 hónapi börtönbüntetésre ítélte, és kettő évre eltiltotta a közügyektől.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 2006. november hónap 23. napján jogerős 12. B. 35408/2006/2. számú ítéletében a fenti két ítéletet összbüntetésbe foglalta. Az összbüntetés tartamát 11 hónap és 7 napi börtönbüntetésben határozta meg - az ítéletben a vádlott többszörös visszaesői voltára nem utalt. A vádlott a büntetéséből 2007. április hónap 12. napján, kedvezménnyel szabadult.

III.

K. L. vádlott 2008. májusában hajléktalanként élt a Budapest XXII. kerület, H. utca környékén, a Duna parton. A vádlott magának sátrat állított, saját magáról alkalmi munkákból szerzett jövedelemből gondoskodott. Szintén a környéken lakott hasonló körülmények között B. J. sértett is. A vádlott és a sértett ismerősök voltak, előfordult, hogy közösen főztek, vagy italoztak.

2008. május hónap 9. napján a vádlott, a sértett, valamint H. K., Cs. F. és Cs. J. már a déli óráktól együtt főzött, eközben közösen délután négy óráig mintegy 8-10 liter bort fogyasztottak el, ebből a vádlott 3-4 litert, amitől meg nem állapítható fokú alkoholos befolyásoltság alá került. 16 óra 30 perc előtti percekben B. J. sértett elindult az út felé, ekkor, a folyóval párhuzamosan futó kerékpárúton minimális mértékben összeszólalkozott a vádlottal. A vádlott erre a nála lévő, 10 centiméter penge-, és kilenc centiméter élhosszúságú zsebkésével egy alkalommal, kis-közepes erővel, hátulról bal lapockatájékon szúrta a sértettet. A szúrás behatolt a mellüregbe, megsértve a mellkasfalat és a tüdőt, mellűri vér- és levegőgyülem alakult ki.

A vádlott miután a sértett összerogyott, azonnal a közeli benzinkúthoz ment, és - bár nem vallotta be, hogy ő szúrta meg a sértettet - segítséget kért, minek következtében kihívták a mentőket.

A sértett 2008. május hónap 15. napjáig volt kórházban - ekkor jó általános állapotban önkényesen távozott. A kórházban mellkascsövezést, és szívókezelést alkalmaztak rajta. A sérülés nyolc napon túl gyógyuló, a gyógytartam körülbelül 6-8 hétben határozható meg. A célszerű, szakszerű és időszerű sebészeti beavatkozás elmaradása esetén a sértett halála nem feltétlenül következett volna be, a sérülés közvetetten életveszélyes volt.

IV.

A bíróság a tényállást a vádlott vallomása, Csá. J. tanú vallomása, az ismeretlen helyen tartózkodó sértett, és Cs. J. nyomozás során tett tanúvallomásának felolvasása, rendőri jelentések, és szakértő vélemények alapján állapította meg.

A cselekmény előzményeivel kapcsolatban a bíróság a vallomásokból meg tudta állapítani, hogy a vádlott, és a sértett egyaránt hajléktalanok voltak, ismerték egymást, de nem együtt laktak. Tisztázott, hogy közösen főztek, és a vádlott vallomásából az is kitűnik, hogy ő legalább 3-4 liter bort ivott meg. Ettől nyilvánvalóan alkoholos befolyásoltság alákerült, ennek a mértéke azonban nem állapítható meg. A vádlottól aznap 19 óra 16 perckor vettek vért, és mint azt az orvosszakértői vélemény rögzíti, a cselekmény elkövetését követően a vádlott fogyasztott alkoholt. A vélemény súlyos fokú alkoholos befolyásoltságot állapított meg a vérvétel idejére, azonban az elkövetés idejére megállapítások nem voltak tehetőek.

Az eset közvetlen előzményei a vádlott és a sértett vallomásai alapján tisztázhatóak - és az állapítható meg, hogy mindezek nem jelentősek, semmilyen komoly konfliktusról nem esik szó, a vádlott szerint a sértett szidta az anyját, míg a sértett arról számol be, hogy egyáltalán semmi nem előzte meg a szúrást. A bíróság a sértetti állítást valószínűtlennek tartja, - valami minimális okának kellett lennie a sértésnek - annyi következtetés azonban levonható, hogy semmi komolyabb összetűzés nem előzte meg a szúrást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!