Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27014/2014/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 339. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 306. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 2. §, 49/2003. (VII. 30.) GKM rendelet 3. §, (1) bek., 4. §, (2) bek.] Bíró: Bana Imre

Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

12.K.27.014/2014/8. szám

A Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Zrt. felperesnek, - a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság alperes ellen, fogyasztóvédelmi bírságfizetési kötelezettséget megállapító közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 (Tízezer) forint perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy az erre irányuló felhívásra az Államnak térítsen meg 30.000 (Harmincezer) forint eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A bíróság a keresetlevél, az alperes írásbeli nyilatkozata, a beszerzett államigazgatási iratok, valamint a per egyéb adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Magánszemély-1 fogyasztó 2012. december 21. napján átvette a felperesi web shopban vásárolt Apple Iphone5 készüléket. A fogyasztó meggyőződése szerint a készülék pixelhibásan érkezett, ezért a készülék átvételét követő napon, december 22-én ezt személyesen jelezte a felperes üzletében. A bejelentéséről, kérelméről jegyzőkönyvet nem vettek fel, a fogyasztó előadása szerint cserét szeretett volna kérni, ettől elzárkóztak, kizárólag szervizelésre vették volna át a készüléket.

2012. december 27. napján a fogyasztó visszament az üzletbe, ahol ismét kérte a cserét, ezen időpontban jegyzőkönyvet állítottak ki. A jegyzőkönyvben rögzítették a fogyasztó által érvényesíteni kívánt igény rovatban a "72 órás cserét", a kifogás rendezésének módja rovatban "várakoztatás" megjegyzést rögzítettek, míg a fogyasztói igénytől eltérő kifogásrendezés rovatban "a készlethiány miatt várakoztatás" szövegezés került feltüntetésre.

Miután 2013. február 18. napjáig nem történt intézkedés a fogyasztó személyesen megjelent a felperes üzletében, ahol a vásárlók könyvében rögzítette a felperes gyakorlatával kapcsolatos kifogását.

A Vásárlók könyvében rögzített bejelentésre 2013. március 20. napján küldött írásbeli választ a felperes.

Miután a fogyasztó 2013. március 27. napján panaszbejelentést tett a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségén, ezen elsőfokú hatóság XI-O-001/00446-0002/2013. számú végzésével a felperest értesítette a fogyasztóvédelmi eljárás megindításáról.

Az elsőfokú hatóság XI-O-001/00828-0002/2013. számú határozatával 250.000 forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a felperes terhére és egyidejűleg kötelezte, hogy a jövőben minden esetben vegyen fel jegyzőkönyvet a fogyasztók szóbeli panaszáról; a jövőben tartózkodjon a fogyasztókat megtévesztő szóhasználattól a jogszabályban előírt "3 munkanap" helyett; a jövőben a 3 munkanapon belüli meghibásodásnál cserét alkalmazzon.

Fenti határozattal szemben a felperes fellebbezéssel élt, amely fellebbezés eredményeként az alperes HAJ-2617-3/2013. számú határozatával az első fokú határozatot megváltoztatta akként, hogy kötelezte a felperest, hogy a fogyasztók jótállási igényérvényesítésekor minden esetben a GKM. rendeletben foglalt 15 napos határidő betartására törekedjen. Kötelezte továbbá a felperest, hogy a panaszkezelés során ne adjon a fogyasztók részére határidőkkel kapcsolatos megtévesztő tájékoztatást.

A fenti határozattal szemben a felperes keresettel fordult a bírósághoz, amelyben kérte a határozat hatályon kívül helyezését és mentesítését a terhére rótt kötelezettség teljesítése alól.

Hivatkozott arra, hogy már a közigazgatási eljárás során is előadta: amennyiben ügyfelük készülék meghibásodása miatt a vásárlástól számított 3 munkanapon belül csereigényt érvényesít, úgy a fogyasztó jótállási igénye érvényesítéséhez a vonatkozó jogszabályok előírásai szerint legalább a számla, illetve a jótállási jegy bemutatását kérik.

Utalt az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX.22.) Kormányrendeletre (a továbbiakban: R.), mely szerint a jótállási igény jótállási jeggyel érvényesíthető, míg a jótállási igények intézéséről szóló 49/2003. (VII.30.) GKM. rendelet (a továbbiakban: GKM.) értelmében az igényérvényesítéshez a fogyasztói szerződés megkötését bizonyítottnak kell tekinteni, ha a fogyasztó bemutatja az ellenérték megfizetését igazoló bizonylatot.

Előadta, hogy a panaszos 2012. december 22-én sem számlával, sem jótállási jeggyel nem rendelkezett, a szerződés megkötésének igazolásául még az előfizetői szerződést sem mutatta be, illetve személyes okmányai sem voltak nála. Ily módon sem a panaszos, sem a készülék nem volt beazonosítható, amelyről az eljárt ügyintéző tájékoztatta a panaszost. Figyelemmel arra, hogy a jótállási igényérvényesítés feltételei nem álltak fenn és a panaszos személye sem volt beazonosítható, a GKM. rendelet szerinti jegyzőkönyv felvétele nem történhetett meg. Az alperes jogértelmezése kiterjesztő, a panaszos fogyasztónak a fenti azonosításra alkalmas adatok hiányában nem minősült.

A 15 napon belüli igényteljesítésre vonatkozó kötelezettség kapcsán hangsúlyozta, hogy az R. kizárólag a csere kötelező jellegéről szól, de arról nem, hogy ezen kötelezettségének a forgalmazó hány napon belül és milyen helyszínen tegyen eleget. A csereigény teljesítésének hozzávetőleges határidejét a GKM. rendelet szabályozza, miszerint a forgalmazónak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy a kicserélést legfeljebb 15 napon belül elvégezze.

Vitatta azon alperesi megállapítást, hogy a készüléket - a fogyasztó első jelentkezésekor - kizárólag szervizelésre vette volna át az üzletben eljárt ügyintéző.

Az Fgytv. 17/A.§ /2/ és /3/ bekezdés a) pontjára hivatkozás kapcsán előadta, hogy tévedett az alperes, amikor a fogyasztó 2012. december 22-én tanúsított magatartását panasznak, kifogásnak minősítette. Életszerűtlen, hogy a fogyasztó és a vállalkozás minden egyes szóbeli kommunikációját panasznak kell tekinteni. A jogszabályok ilyen kiterjesztő értelmezése beláthatatlan következményekhez, megnövekedett adminisztrációhoz, meghosszabbított ügyintézési határidőhöz vezet.

Elfogadhatatlan, hogy az alperes egybehangzó nyilatkozatnak értékeli a fogyasztó és a felperes nyilatkozatait, a 2012. december 22-én történtekkel kapcsolatban kizárólag a dátum és a párbeszéd tárgyköre, valamint a jegyzőkönyv hiánya az, amely egybehangzó, de nincs véleményegyezés a körben, hogy kifogás, panasz történt volna.

A felperes hangsúlyozta, hogy ha nincs kifogás, akkor nem szükséges jegyzőkönyv; ha kifogás történt volna, arról - ahogy minden esetben - jegyzőkönyvet vett volna fel a felperes; nem minden szóbeli kommunikáció minősül panasznak, kifogásnak. A fentiekre figyelemmel tehát a GKM. rendeletet nem sértette meg a felperes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!