32017R0583[1]

A Bizottság (EU) 2017/583 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 14.) a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kötvényekkel, strukturált pénzügyi termékekkel, kibocsátási egységekkel és származtatott termékekkel kapcsolatos, kereskedési helyszínekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó átláthatósági követelményeket meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg. )

A BIZOTTSÁG (EU) 2017/583 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. július 14.)

a pénzügyi eszközök piacairól szóló 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a kötvényekkel, strukturált pénzügyi termékekkel, kibocsátási egységekkel és származtatott termékekkel kapcsolatos, kereskedési helyszínekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó átláthatósági követelményeket meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

I. FEJEZET

FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő meghatározásokat kell alkalmazni:

1. Az "ügyletcsomag" az alábbiak egyikét jelenti: a) származtatott ügylet vagy egyéb pénzügyi eszközre vonatkozó ügylet, amely azonos mennyiségű mögöttes fizikai eszközre vonatkozó ügylet egyidejű végrehajtásától függ (fizikai teljesítéstől függő ügylet (EFP)); b) olyan ügylet, amely pénzügyi eszközre vonatkozó, két vagy több alkotóelem-ügylet végrehajtását vonja maga után, továbbá i. két vagy több partner között jön létre; ii. amely ügyletnek minden eleme jelentős, az összes többi elemhez kapcsolódó gazdasági és pénzügyi kockázatot hordoz; iii. minden elemének végrehajtása egyidejű és az összes többi elem végrehajtásától függ;

2. "jegyzéskérési kereskedési rendszer": olyan kereskedési rendszer, amelyre az alábbi feltételek teljesülnek: a) a tag vagy résztvevő a jegyzés(eke)t egy vagy több tag vagy résztvevő által benyújtott jegyzéskérésre válaszul biztosítja; b) a jegyzést kizárólag a kérést benyújtó tag vagy piaci résztvevő hajthatja végre; c) a kérést benyújtó tag vagy résztvevő a kérésére biztosított jegyzés(ek) elfogadásával hajthatja végre az ügyletet.

3. "telefonos kereskedési rendszer": olyan kereskedési rendszer, amelyben a tagok közötti ügyleteket hangalapú módszerrel tárgyalják le.

II. FEJEZET

A SZABÁLYOZOTT PIACOKRA, A MULTILATERÁLIS KERESKEDÉSI RENDSZEREKRE ÉS A SZERVEZETT KERESKEDÉSI RENDSZEREKRE VONATKOZÓ, KERESKEDÉS ELŐTTI ÁTLÁTHATÓSÁG

2. cikk

Kereskedés előtti átláthatósági kötelezettségek

(A 600/2014/EU rendelet 8. cikkének (1) és (2) bekezdése)

A kereskedési helyszínt üzemeltető piacműködtetőknek és befektetési vállalkozásoknak nyilvánosságra kell hozniuk a vételi és eladási árfolyamok sávját, valamint az ilyen árfolyamok melletti kereskedési szándék mértékét az általuk működtetett kereskedési rendszerek típusa szerint, illetve az I. mellékletben rögzített információs követelményeknek megfelelően.

3. cikk

A szokásos piaci nagyságrendet meghaladó megbízások

(A 600/2014/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének a) pontja)

Egy ügylet nagyságrendje akkor haladja meg a szokásos piaci nagyságrendet, ha a megbízás nyilvántartásba vételekor vagy bármely módosítását követően ugyanakkora vagy nagyobb, mint a 13. cikkben foglalt módszertan szerint meghatározott minimális megbízási nagyságrend.

4. cikk

A közzétételükig a kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt megbízások típusa és minimális nagyságrendje

(A 600/2014/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének a) pontja)

A közzétételéig egy kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt, a kereskedés előtti átláthatósági követelmények alól mentesíthető megbízás olyan típusú megbízás, amely:

a) a kereskedési helyszín által vezetett ajánlati könyvben való közzétételre szánt, és a rendszer protokollja által előre meghatározott objektív feltételektől függ;

b) a kereskedési helyszín által vezetett ajánlati könyvbe történő felvételét megelőzően nem léphet más kereskedési szándékkal kölcsönhatásba;

c) az ajánlati könyvben történő közzététele után - az ilyen típusú megbízásokra a közzététel időpontjában alkalmazandó szabályok szerint - kölcsönhatásba lép más megbízásokkal.

A közzétételükig egy kereskedési helyszín megbízáskezelési rendszerében tárolt, a kereskedés előtti átláthatósági követelmények alól mentesíthető megbízások olyan megbízások, amelyek nagyságrendje nyilvántartásukba vételükkor és bármely módosítást követően az alábbiak egyike:

a) tartalékmegbízás esetén 10 000 EUR vagy annál nagyobb értékű megbízás;

b) bármely egyéb megbízás esetén a rendszer üzemeltetője által, annak szabályai és protokolljai szerint előre meghatározott legkisebb értékesíthető mennyiséggel megegyező vagy azt meghaladó nagyságrend.

5. cikk

A pénzügyi eszközre jellemző nagyságrend

(A 600/2014/EU rendelet 8. cikkének (4) bekezdése és 9. cikke (1) bekezdésének b) pontja)

Az olyan érdemi szándékjelzések, amelyek nagyságrendje nagyobb az adott pénzügyi eszközre jellemző, az (1) bekezdésben foglaltak szerint meghatározott nagyságrendnél, de kisebb a szóban forgó, a 3. cikkben foglaltak szerint meghatározott, a szokásos piaci nagyságrendnél nagyobb nagyságrendnél, akkor minősül azt az árat megközelítőnek, amelyet a kereskedési tevékenységet folytatni kívánó felek ajánlanak, ha a kereskedési helyszín nyilvánossá teszi az alábbiak bármelyikét:

a) a legjobb elérhető ár;

b) az árak egyszerű átlaga;

c) a szándék érdemi jelzésének/jelzéseinek nagysága, ideje és száma alapján súlyozott átlagár.

6. cikk

Likvid piaccal nem rendelkező pénzügyi eszközök osztályai

(A 600/2014/EU rendelet 9. cikke (1) bekezdésének c) pontja)

A pénzügyi eszközt vagy pénzügyieszköz-osztályt likvid piaccal nem rendelkező pénzügyi eszköznek vagy pénzügyieszköz-osztálynak kell tekinteni, amennyiben azt - a 13. cikkben meghatározott módszertannak megfelelően - ekként határozták meg.

III. FEJEZET

A KERESKEDÉSI HELYSZÍNEKRE ÉS A KERESKEDÉSI HELYSZÍNEN KÍVÜL KERESKEDŐ BEFEKTETÉSI VÁLLALKOZÁSOKRA VONATKOZÓ, KERESKEDÉS UTÁNI ÁTLÁTHATÓSÁG

7. cikk

Kereskedés utáni átláthatósági kötelezettségek

(A 600/2014/EU rendelet 10. cikkének (1) bekezdése, valamint 21. cikkének (1) és (5) bekezdése)

Amennyiben egy korábban közzétett kereskedési jelentést módosítanak, a kereskedési helyszínen kívül kereskedő befektetési vállalkozások és a kereskedési helyszínt üzemeltető piacműködtetők és befektetési vállalkozások a következő információkat hozzák nyilvánosságra:

a) egy új kereskedési jelentést, amely tartalmazza az eredeti kereskedési jelentés valamennyi részletét és a II. melléklet 3. táblázatában előírt törlési jelzést;

b) egy új kereskedési jelentést, amely tartalmazza az eredeti kereskedési jelentés valamennyi részletét az összes szükséges javított adattal és a II. melléklet 3. táblázatában előírt módosítási jelzést.

A kereskedés utáni információkat a valós időhöz lehető legközelebb eső időpontban kell közzétenni, de mindenképpen

a) a 600/2014/EU rendelet alkalmazásának első három évében az adott ügylet lebonyolítását követő 15 percen belül;

b) ezt követően az adott ügylet lebonyolítását követő 5 percen belül.

8. cikk

Az ügyletek halasztott közzététele

(A 600/2014/EU rendelet 11. cikkének (1) és (3) bekezdése és 21. cikkének (4) bekezdése)

Amennyiben egy illetékes hatóság a 600/2014/EU rendelet 11. cikkének (1) bekezdése alapján engedélyezi az ügyletek részleteinek halasztott közzétételét, a kereskedési helyszínen kívül kereskedő befektetési vállalkozások, valamint a kereskedési helyszínt üzemeltető piacműködtetők és befektetési vállalkozások - legkésőbb az ügylet napját követő második üzleti napon, helyi idő szerint 19 óráig - valamennyi ügylet adatait nyilvánosságra hozzák, feltéve, hogy az alábbi feltételek bármelyike teljesül:

a) a 9. cikk szerinti szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügylet;

b) a 13. cikkben ismertetett módszertan szerinti likvid piaccal nem rendelkező pénzügyi eszközre vagy pénzügyieszköz-osztályra vonatkozóan lebonyolított ügylet;

c) az ügyletre a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 1 ) 4. cikke (1) bekezdésének 38. pontja értelmében vett "saját kitettség nélküli ügyletpárosítás"-tól eltérő alapon saját számlás kereskedést folytató befektetési vállalkozás és egy másik partner között kerül sor, a 10. cikkben meghatározott eszközre jellemző nagyságrendet meghaladó nagyságrendben;

d) az ügylet ügyletcsomag, amennyiben teljesíti a következő kritériumok egyikét: i. alkotóelemei közül egy vagy több olyan pénzügyi eszközre vonatkozó ügylet, amelynek nincs likvid piaca; ii. alkotóelemei közül egy vagy több olyan, pénzügyi eszközökre kötött ügylet, amely a 9. cikk szerinti szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügylet; iii. az ügyletre a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdésének 38. pontja értelmében vett "saját kitettség nélküli ügyletpárosítás"-tól eltérő alapon saját számlás kereskedést folytató befektetési vállalkozás és egy másik partner között kerül sor, és alkotóelemei közül egy vagy több olyan, pénzügyi eszközök vonatkozásában kötött ügylet, amelynek nagyságrendje meghaladja a 10. cikkben meghatározott eszközre jellemző nagyságrendet.

9. cikk

A szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügyletek

(A 600/2014/EU rendelet 11. cikke (1) bekezdésének a) pontja)

Az ügylet akkor minősül a szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügyletnek, amennyiben ugyanakkora vagy nagyobb, mint a 13. cikkben foglalt módszertan szerint meghatározott minimális ügyletnagyságrend.

10. cikk

A pénzügyi eszközre jellemző nagyságrend

(A 600/2014/EU rendelet 11. cikke (1) bekezdésének c) pontja)

Az ügylet akkor minősül a pénzügyi eszközre jellemző nagyságrendet meghaladó ügyletnek, amennyiben ugyanakkora vagy nagyobb, mint a 13. cikkben foglalt módszertan szerint meghatározott minimális ügyletnagyságrend.

11. cikk

Átláthatósági követelmények az illetékes hatóságok által azok kizárólagos mérlegelési jogkörében engedélyezett halasztott közzététel esetén

(A 600/2014/EU rendelet 11. cikkének (3) bekezdése)

Amikor az illetékes hatóságok a 600/2014/EU rendelet 11. cikkének (3) bekezdése szerinti halasztott közzététel engedélyezésének összefüggésében gyakorolják jogosultságaikat, az alábbiak érvényesülnek:

a) ha a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdésének a) pontja alkalmazandó, az illetékes hatóságnak a 8. cikkben meghatározott halasztás teljes időszaka alatt az alábbi két információ egyikének közlését kell kérnie: i. a II. melléklet 1. és 2. táblázatában rögzített valamennyi ügyletadat a volumenadat kivételével; ii. napi összesítésben az ugyanazon a napon végrehajtott, helyi idő szerint a következő munkanapon legkésőbb 9 óráig közzéteendő legalább 5 ügylet adatai;

b) ha a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdésének b) pontja alkalmazandó, az illetékes hatóság négy héttel meghosszabbított halasztási időtartamra engedélyezheti, hogy az egyes ügyletek nagyságrendjének közzétételére ne kerüljön sor;

c) az állampapíroktól eltérő nem tulajdonviszonyt megtestesítő eszközök tekintetében, és amikor a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdésének c) pontja alkalmazandó, az illetékes hatóság négy héttel meghosszabbított halasztási időtartamra engedélyezheti több, egy naptári év alatt lebonyolított ügylet adatainak összesített formában történő közzétételét a következő kedden, helyi idő szerint legkésőbb 9 óráig.

d) az állampapírok tekintetében, és amikor a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdésének d) pontja alkalmazandó, az illetékes hatóság határozatlan időre engedélyezheti több, egy naptári év alatt lebonyolított ügylet adatainak összesített formában történő közzétételét a következő kedden, helyi idő szerint legkésőbb 9 óráig.

Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott halasztás időtartamának leteltekor az alábbi követelményeket kell érvényesíteni:

a) az állampapíroktól eltérő valamennyi eszköz tekintetében az egyes ügyletekre vonatkozó valamennyi adatot közzé kell tenni a következő munkanapon, helyi idő szerint legkésőbb 9 óráig;

b) állampapírok tekintetében, amikor az illetékes hatóságok nem alkalmazzák a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdésének b) és d) pontjában meghatározott lehetőségeket egymást követően, a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdése második albekezdésének megfelelően, az egyes ügyletekre vonatkozó valamennyi adatot közzé kell tenni a következő munkanapon, helyi idő szerint legkésőbb 9 óráig;

c) állampapírok tekintetében, amikor az illetékes hatóságok a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdésének b) és d) pontjában meghatározott lehetőségeket egymást követően alkalmazzák, a 600/2014/EU rendelet 11. cikke (3) bekezdése második albekezdésének megfelelően, az ugyanazon a naptári héten lebonyolított több ügyletet összesített formában kell közzétenni az érintett naptári hét utolsó napján kezdődő, négy héttel meghosszabbított halasztási időszak lejártát követő kedden.

Az (1) és a (2) bekezdésben említett összesített napi és heti adatoknak az alábbi információkat kell tartalmazniuk a kötvények, a strukturált pénzügyi termékek, származtatott ügyletek és a kibocsátási egységek vonatkozásában az érintett naptári időszak valamennyi napján vagy hetében:

a) súlyozott átlagár;

b) a II. melléklet 4. táblázatában említett teljes kereskedési volumen;

c) az ügyletek teljes száma.

12. cikk

A kereskedés utáni átláthatóság alkalmazása bizonyos, kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletekre

(A 600/2014/EU rendelet 21. cikkének (1) bekezdése)

A 600/2014/EU rendelet 21. cikkének (1) bekezdésében meghatározott, az ügyletek volumenének és árfolyamának, valamint az ügyletkötés időpontjának közzétételére vonatkozó kötelezettség nem vonatkozik az alábbiakra:

a) a Bizottság (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelete ( 2 ) 2. cikkének (5) bekezdésében felsorolt ügyletek;

b) a 2009/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 3 ) 2. cikke (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott alapkezelő társaság vagy a 2011/61/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 4 ) 4. cikke (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott alternatívbefektetésialap-kezelő által lebonyolított ügyletek, amelyek a pénzügyi eszközök tényleges tulajdonjogát az egyik kollektív befektetési vállalkozásról a másikra ruházzák át, ha az ügyletben nem vesz részt befektetési vállalkozás;

c) pozícióátadás-ügylet ("give-up" vagy "give-in" ügylet), amelyben a befektetési vállalkozás kereskedés utáni feldolgozásra átad egy ügyfélügyletet egy másik befektetési vállalkozásnak vagy átvesz egy ügyfélügyletet egy másik befektetési vállalkozástól;

d) pénzügyi eszköz például kétoldalú műveletekben fedezetként vagy központi szerződő fél (CCP) letéti vagy fedezeti követelményeinek összefüggésében vagy CCP nemteljesítése kezelési folyamatának részeként történő átruházása.

IV. FEJEZET

A KERESKEDÉS ELŐTTI ÉS UTÁNI ÁTLÁTHATÓSÁGRA VONATKOZÓ KÖZÖS RENDELKEZÉSEK

13. cikk

Az átláthatósági számítások módszertana

(A 600/2014/EU rendelet 9. cikkének (1) és (2) bekezdése, 11. cikkének (1) bekezdése és 22. cikkének (1) bekezdése)

Azoknak a pénzügyi eszközöknek vagy pénzügyieszköz-osztályoknak a meghatározásához, amelyeknek - a 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában - nincs likvid piacuk, az összes eszközosztály tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni:

a) a likviditás statikus meghatározása az alábbiak tekintetében: i. a III. melléklet 4.1. táblázatában meghatározott értékpapírosított származtatott ügyletek eszközosztálya; ii. a származtatott részvényügyletek következő eszköz-alosztályai: a III. melléklet 6.1. táblázatában meghatározott részvényindex-opciók, határidős tőzsdei és tőzsdén kívüli részvényindex-ügyletek, részvényopciók, határidős tőzsdei és tőzsdén kívüli részvényügyletek, részvényosztalék-opciók, határidős tőzsdei és tőzsdén kívüli részvényosztalék-ügyletek, osztalékindex-opciók, határidős tőzsdei és tőzsdén kívüli osztalékindex-ügyletek, volatilitásindex-opció, határidős tőzsdei és tőzsdén kívüli volatilitásindex-ügyletek, ETF-opciók, határidős tőzsdei és tőzsdén kívüli ETF-ügyletek és egyéb származtatott ügyletek; iii. a III. melléklet 8.1. táblázatában meghatározott származtatott devizaügyletek eszközosztálya; iv. a III. melléklet 5.1., 7.1., 9.1., 10.1., 11.1., 12.1. és 13.1. táblázataiban meghatározott egyéb származtatott kamatügyletek, egyéb származtatott áruügyletek, egyéb származtatott hitelügyletek, egyéb "C10" típusú származtatott ügyletek, egyéb különbözeti ügyletek (CFD), egyéb kibocsátási egységek és egyéb kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszköz-alosztályai;

b) mennyiségi és adott esetben minőségi likviditási kritériumokon alapuló időszakos értékelés a következőkre vonatkozóan: i. a III. melléklet 2.1. táblázatában meghatározott és a 17. cikk (1) bekezdésében részletesebben meghatározott valamennyi kötvénytípus az ETC-k és ETN-ek kivételével; ii. a III. melléklet 2.4. táblázatában meghatározott ETC-k és ETN-ek; iii. a III. melléklet 5.1. táblázatában meghatározott származtatott kamatügyletek eszközosztálya, az egyéb származtatott kamatügyletek eszköz-alosztálya kivételével; iv. a származtatott részvényügyletek következő eszköz-alosztályai: a III. melléklet 6.1. táblázatában meghatározott csereügyletek és portfólió-csereügyletek; v. a III. melléklet 7.1. táblázatában meghatározott származtatott áruügyletek eszközosztálya, az egyéb származtatott áruügyletek eszköz-alosztálya kivételével; vi. a származtatott hitelügyletek következő eszköz-alosztályai: a III. melléklet 9.1. táblázatában meghatározott indexhez kötött hitel-nemteljesítési csereügyletek és egytermékes hitel-nemteljesítési csereügyletek; vii. a III. melléklet 10.1. táblázatában meghatározott "C10" típusú származtatott ügyletek eszközosztálya, az egyéb "C10" típusú származtatott ügyletek eszköz-alosztálya kivételével; viii. a különbözeti ügyletek (CFD) következő eszköz-alosztályai: a III. melléklet 11.1. táblázatában meghatározott devizaalapú CFD-ügyletek és árualapú CFD-ügyletek; ix. a III. melléklet 12.1. táblázatában meghatározott kibocsátási egységek eszközosztálya, az egyéb kibocsátási egységek eszköz-alosztálya kivételével; x. a III. melléklet 13.1. táblázatában meghatározott kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszközosztálya, az egyéb kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszköz-alosztálya kivételével;

c) minőségi likviditási kritériumokon alapuló időszakos értékelés a következőkre vonatkozóan: i. a származtatott hitelügyletek következő eszköz-alosztályai: a III. melléklet 9.1. táblázatában meghatározott CDS-index opciók és egy alaptermékes CDS-opciók; ii. a különbözeti ügyletek (CFD) következő eszköz-alosztályai: a III. melléklet 11.1. táblázatában meghatározott részvényalapú CFD-ügyletek, kötvényalapú CFD-ügyletek, határidős tőzsdei vagy tőzsdén kívüli részvényügyleten alapuló CFD-ügyletek és részvényopción alapuló CFD-ügyletek;

d) a III. melléklet 3.1. táblázatában meghatározott strukturált pénzügyi termékek két tesztből álló időszakos értékelései.

A pénzügyi eszközre jellemző nagyságrend (5. cikk) és a szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügylet (3. cikk) meghatározásához a következő módszertant kell alkalmazni:

a) küszöbérték a következők tekintetében: i. a III. melléklet 2.5. táblázatában meghatározott ETC- és ETN-kötvénytípusok; ii. a III. melléklet 4.2. táblázatában meghatározott értékpapírosított származtatott ügyletek eszközosztálya; iii. a III. melléklet 6.2. és 6.3. táblázatában meghatározott származtatott részvényügyletek valamennyi eszköz-alosztálya; iv. a III. melléklet 8.2. táblázatában meghatározott származtatott devizaügyletek valamennyi eszköz-alosztálya; v. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely a III. melléklet 5.3., 7.3., 9.3., 10.3. és 11.3. táblázataiban meghatározott származtatott kamatügyletek, származtatott áruügyletek, származtatott hitelügyletek, a C10 szerinti származékos termékek és különbözeti ügyletek (CFD) tekintetében likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül; vi. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely a III. melléklet 12.3. és 13.3. táblázatában meghatározott kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszközosztálya tekintetében likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül; vii. valamennyi olyan strukturált pénzügyi termék, amelyek esetében az (1) bekezdés d) pontja szerinti 1. teszt nem sikerül a III. melléklet 3.2. táblázatában meghatározottak szerint; viii. valamennyi olyan, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő strukturált pénzügyi termék, amelyek esetében csak az (1) bekezdés d) pontja szerinti 1. teszt sikerül a III. melléklet 3.3. táblázatban meghatározottak szerint;

b) azon kereskedési nagyságrend, amely alatt a 17. cikk (3) bekezdésében részletesebben meghatározott percentilisnek megfelelő ügyletszázalék található, és a küszöbérték alapja közül a magasabb érték a következők vonatkozásában: i. valamennyi, a III. melléklet 2.3. táblázatában meghatározott kötvénytípus az ETC-k és ETN-ek kivételével; ii. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely likvid piacot biztosít a III. melléklet 5.2., 7.2., 9.2., 10.2. és 11.2. táblázataiban meghatározott származtatott kamatügyletek, származtatott áruügyletek, származtatott hitelügyletek, a C10 szerinti származékos termékek és különbözeti ügyletek (CFD) részére; iii. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely a III. melléklet 12.2. és 13.2. táblázatában meghatározott kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszközosztálya tekintetében likvid piaccal rendelkezőnek minősül; iv. valamennyi olyan, likvid piaccal rendelkezőnek minősülő strukturált pénzügyi termék, amelyek esetében az (1) bekezdés d) pontja szerinti 1. és 2. teszt sikerül a III. melléklet 3.3. táblázatban meghatározottak szerint.

A pénzügyi eszközre jellemző nagyságrend (8. cikk (1) bekezdésének c) pontja) és a szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügylet (8. cikk (1) bekezdésének a) pontja) meghatározásához következő módszertant kell alkalmazni:

a) küszöbérték a következők tekintetében: i. a III. melléklet 2.5. táblázatában meghatározott ETC- és ETN-kötvénytípusok; ii. a III. melléklet 4.2. táblázatában meghatározott értékpapírosított származtatott ügyletek eszközosztálya; iii. a III. melléklet 6.2. és 6.3. táblázatában meghatározott származtatott részvényügyletek valamennyi eszköz-alosztálya; iv. a III. melléklet 8.2. táblázatában meghatározott származtatott devizaügyletek valamennyi eszköz-alosztálya; v. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely a III. melléklet 5.3., 7.3., 9.3., 10.3. és 11.3. táblázataiban meghatározott származtatott kamatügyletek, származtatott áruügyletek, származtatott hitelügyletek, a "C10" típusú származtatott ügyletek és a különbözeti ügyletek (CFD) tekintetében likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül; vi. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely a III. melléklet 12.3. és 13.3. táblázatában meghatározott kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszközosztálya tekintetében likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül; vii. valamennyi olyan strukturált pénzügyi termék, amelyek esetében az (1) bekezdés d) pontja szerinti 1. teszt nem sikerül a III. melléklet 3.2. táblázatban meghatározottak szerint; viii. valamennyi olyan likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő strukturált pénzügyi termék, amelyek esetében csak az (1) bekezdés d) pontja szerinti 1. teszt sikerül a III. melléklet 3.3. táblázatban meghatározottak szerint;

b) az a kereskedési nagyságrend, amely alatt az ügyleteknek a III. melléklet 2.3. táblázatában meghatározott egyes kötvénytípusok - az ETC-k és ETN-ek kivételével - tekintetében előírt kereskedési percentilisnek megfelelő százaléka található;

c) azon kereskedési nagyságrend, amely alatt a kereskedési percentilisnek megfelelő ügyletszázalék található, azon kereskedési nagyságrend, amely alatt a volumenpercentilisnek megfelelő volumenszázalék található, és a küszöbérték alapja közül a legmagasabb érték a származtatott kamatügyletek, származtatott áruügyletek, származtatott hitelügyletek, "C10" típusú származtatott ügyletek és különbözeti ügyletek (CFD) tekintetében likvid piaccal rendelkezőnek minősülő egyes alosztályok esetében, a III. melléklet 5.2., 7.2., 9.2., 10.2. és 11.2. táblázatainak meghatározása szerint;

d) azon kereskedési nagyságrend, amely alatt a meghatározott kereskedési percentilisnek megfelelő ügyletszázalék található, és a küszöbérték alapja közül a magasabb érték a következők vonatkozásában: i. valamennyi olyan eszköz-alosztály, amely a III. melléklet 12.3. és 13.3. táblázatában meghatározott kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszközosztálya tekintetében likvid piaccal rendelkezőnek minősül; ii. valamennyi olyan, likvid piaccal rendelkezőnek minősülő strukturált pénzügyi termék, amelyek esetében az (1) bekezdés d) pontja szerinti 1. és 2. teszt sikerül a III. melléklet 3.3. táblázatban meghatározottak szerint.

Az (EU) 2017/590 és az (EU) 2017/577 felhatalmazáson alapuló rendelettel összhangban, az illetékes hatóság naponta gyűjt adatokat a kereskedési helyszínektől, az APA-któl és a CTP-ktől annak érdekében, hogy elvégezhesse a következők meghatározásához szükséges számításokat:

a) az (1) bekezdés szerinti, likvid piaccal nem rendelkező pénzügyi eszközök és pénzügyieszköz-osztályok;

b) a szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügyletnagyságrend és az eszközre jellemző nagyságrend a (2) és a (3) bekezdés szerint.

Az első albekezdésben említett adatokat az V. melléklettel összhangban kell gyűjteni.

A (2) és a (3) bekezdésben említett meghatározások tekintetében a (2) bekezdés b) pontját és a (3) bekezdés b), c) és d) pontját nem kell figyelembe venni, ha a számításba bevonni kívánt ügyletek száma nem éri el az ezret, amely esetben az alábbi küszöbértékek érvényesülnek:

a) 100 000 EUR valamennyi kötvénytípusra az ETC-k és az ETN-ek kivételével;

b) az e bekezdés a) pontjában nem említett összes pénzügyi eszköz tekintetében a (2) bekezdés a) és a (3) bekezdés a) pontjában meghatározott küszöbértékek.

A kibocsátási egységekre és azok származtatott termékeire vonatkozó számítások kivételével a (2) bekezdés b) pontjában és a (3) bekezdés b), c) és d) pontjában említett összegeket az alábbi összegekre kell felkerekíteni:

a) 100 000 , ha a küszöbérték 1 milliónál alacsonyabb;

b) 500 000 , ha a küszöbérték eléri az 1 milliót, de kevesebb, mint 10 millió;

c) 5 millió, ha a küszöbérték eléri a 10 milliót, de kevesebb, mint 100 millió;

d) 25 millió, ha a küszöbérték eléri a 100 milliót.

14. cikk

Azok az ügyletek, amelyekre a 600/2014/EU rendelet 1. cikkének (6) bekezdésében előírt mentesség alkalmazandó

(A 600/2014/EU rendelet 1. cikkének (6) bekezdése)

Egy ügyletet a Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) egyik tagja által a monetáris, a devizaműveletekre és a pénzügyi stabilitásra vonatkozó politika megvalósítása érdekében lebonyolított ügyletnek kell tekinteni, amennyiben az ügylet a következő követelmények bármelyikét teljesíti:

a) az ügylet monetáris politikai célú ügylet, ideértve a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank - az Európai Unióról szóló szerződés mellékletét képező - alapokmányának 18. és 20. cikkével összhangban, valamint a pénznemükként nem az EUR-t használó tagállamok KBER-tagjaira érvényes, ennek megfelelő nemzeti jogszabályi rendelkezésekben foglaltaknak megfelelően végrehajtott műveletet is;

b) az ügylet devizaművelet, ideértve a tagállamok hivatalos devizatartalékainak tartása és kezelése érdekében lebonyolított ügyleteket vagy valamely KBER-tag harmadik országbeli központi bankok részére nyújtott tartalékkezelési szolgáltatásait, amelyek a 600/2014/EU rendelet 1. cikke (9) bekezdésének értelmében mentességet élveznek;

c) a pénzügyi stabilitási politika keretében végrehajtott műveletek.

15. cikk

Azok az ügyletek, amelyekre a 600/2014/EU rendelet 1. cikkének (6) bekezdésében előírt mentesség nem alkalmazandó

(A 600/2014/EU rendelet 1. cikkének (7) bekezdése)

A 600/2014/EU rendelet 1. cikkének (6) bekezdése nem alkalmazandó a következő ügylettípusokra, amelyeket valamely KBER-tag olyan befektetési művelet céljából bonyolít le, amely nem kapcsolódik a 14. cikkben említett feladatok KBER-tag általi elvégzéséhez:

a) saját alapjainak kezelése érdekében lebonyolított ügyletek;

b) igazgatási célú vagy a KBER-tagok személyzete részére lebonyolított műveletek, ideértve a nemzeti központi bankok munkavállalói nyugdíjalap-kezelői minőségükben lebonyolított kereskedéseit;

c) a KBER-tag befektetési portfóliójához kapcsolódó, a nemzeti jogszabályok szerinti kötelezettségek értelmében végrehajtott ügyletek.

16. cikk

Az átláthatósági kötelezettségek ideiglenes felfüggesztése

(A 600/2014/EU rendelet 9. cikke (5) bekezdésének a) pontja)

17. cikk

A kötvények likviditásértékelésére és az eszköz-küszöbértékre jellemző kereskedés előtti nagyságrendek meghatározására vonatkozó rendelkezések a kereskedési percentilisek alapján

A kereskedési helyszínre bevezetett vagy ott első alkalommal kereskedett vállalati és fedezett kötvényeket likvid piaccal rendelkező kötvényeknek kell tekinteni az első negyedéves likviditásmeghatározás eredményének alkalmazásáig a 13. cikk (18) bekezdésében meghatározottak szerint, ha

a) a kibocsátás nagyságrendje meghaladja az 1 000 000 000 EUR-t az S1. és S2. szakaszban, a 6. bekezdésben foglaltaknak megfelelően;

b) a kibocsátás nagyságrendje meghaladja az 500 000 000 EUR-t az S3. és S4. szakaszban, a 6. bekezdésben foglaltaknak megfelelően.

A pénzügyi eszközre jellemző nagyságrend meghatározásához, az 5. cikk alkalmazásában és a 13. cikk (2) bekezdése b) pontjának ii-iv. alpontjában meghatározott módszertan szerint, a kereskedési percentilis tekintetében az S1. szakasznak megfelelő kereskedési percentilist (30. percentilis) kell alkalmazni.

A 4. bekezdésben említett értékelésnek figyelembe kell vennie:

a) a 600/2014/EU rendelet 8. és 9. cikkében rögzített kereskedés előtti átláthatósági kötelezettségek hatálya alá tartozó, nem tulajdonviszonyt megtestesítő eszközökre vonatkozóan lebonyolított kereskedés volumenének alakulását;

b) a pénzügyi eszközre jellemző nagyságrend meghatározására alkalmazott percentilis-küszöbértékeknek a likviditásszolgáltatókra gyakorolt hatását; és

c) minden más vonatkozó tényezőt.

Az ESMA a (4) és az (5) bekezdésnek megfelelően elkészített értékelés fényében benyújtja a Bizottságnak a szabályozástechnikai standard módosított változatát, amely a kötvények tekintetében az "átlagos napi ügyletszám" likviditási kritériumra vonatkozó küszöbértéket az alábbi sorrendben helyesbíti:

a) a 600/2014/EU rendelet alkalmazási dátumát követő év július 30-ig: S2. szakasz (napi 10 kereskedés);

b) az ezt követő év július 30-ig: S3. szakasz (napi 7 kereskedés);

c) az ezt követő év július 30-ig: S4. szakasz (napi 2 kereskedés);

Az ESMA a (4) és az (5) bekezdésnek megfelelően elkészített értékelés fényében benyújtja a Bizottságnak a szabályozástechnikai standard módosított változatát, amely a kereskedési percentilisekre vonatkozó küszöbértéket az alábbi sorrendben helyesbíti:

a) a 600/2014/EU rendelet alkalmazási dátumát követő év július 30-áig: S2. szakasz (40. percentilis);

b) az ezt követő év július 30-ig: S3. szakasz (50. percentilis);

c) az ezt követő év július 30-ig: S4. szakasz (60. percentilis).

18. cikk

Átmeneti rendelkezések

Az (1) bekezdés alkalmazásában:

a) a számítások alapját a 600/2014/EU rendelet alkalmazásának dátumát 18 hónappal megelőző hat hónapos referencia-időszak képezi;

b) a 13. cikk (18) bekezdésében meghatározott rendszeres számítások közül az első számítás eredményének alkalmazásáig az első közzétételben szereplő számítások eredményeit kell alkalmazni.

19. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2018. január 3-tól kell alkalmazni. A 18. cikk azonban már e rendelet hatálybalépésének napjától alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

A rendszer típusának leírása és a 2. cikkel összhangban közzéteendő kapcsolódó információk

A 2. cikkel összhangban közzéteendő információk

RendszertípusRendszerleírásKözzéteendő információk
Folyamatos aukciós ajánlati könyves kereskedési rendszerA rendszer az ajánlati könyv és az emberi beavatkozás nélkül működtetett kereskedési algoritmus révén folyamatosan párosítja az eladási megbízásokat a vételi megbízásokkal, a legjobb rendelkezésre álló árfolyam alapján.Minden egyes pénzügyi eszköz esetében a megbízások teljes száma és azok volumene az egyes árfolyamszinteken, legalább az öt legjobb vételi és eladási árfolyamszint esetében.
Árjegyzésvezérelt kereskedési rendszerA rendszerben az ügyleteket a résztvevők számára folyamatosan hozzáférhetővé tett kötelező érvényű jegyzések alapján kötik; a rendszerrel összhangban az árjegyzőnek olyan nagyságrendben kell ajánlatokat jegyeznie, amely megfelelő egyensúlyt biztosít a tagok és a résztvevők kereskedelmi nagyságrend iránti igénye és az árjegyző által viselt kockázat között.Minden egyes pénzügyi eszköz esetében az összes árjegyző által az eszközre kínált legjobb vételi és eladási árfolyam, valamint az ezen árfolyamokhoz kapcsolódó volumenek.
E közzétett jegyzéseknek a pénzügyi eszközök vételére vagy eladására vonatkozó kötelező kötelezettségvállalásnak kell lenniük, valamint a pénzügyi eszközöknek azt az árfolyamát és mennyiségét kell megjeleníteniük, amelyek tekintetében a bejegyzett árjegyzőnek vételi vagy eladási szándéka van. Rendkívüli piaci körülmények között azonban korlátozott ideig indikatív vagy egyirányú (vételi vagy eladási) árajánlat is tehető.
Időszakos aukciós kereskedési rendszerA rendszer a megbízásokat az időszakos aukció és az emberi beavatkozás nélkül működtetett kereskedési algoritmus alapján párosítja.Minden egyes pénzügyi eszköz esetében az árfolyam, amelyen az aukciós kereskedési rendszer a leginkább megfelelne a kereskedési algoritmusnak, valamint az a mennyiség, amelyet az adott rendszer résztvevői ezen az árfolyamon potenciálisan végrehajthatnának.
Jegyzéskérési kereskedési rendszerOlyan kereskedési rendszer, amelyben a jegyzés(eke)t egy vagy több tag vagy résztvevő által benyújtott jegyzéskérésre válaszul biztosítják. A jegyzést kizárólag a kérést benyújtó tag vagy piaci résztvevő hajthatja végre. A kérést benyújtó tag vagy résztvevő a kérésére biztosított jegyzés(ek) elfogadásával hajthatja végre az ügyletet.A bármely tag vagy résztvevő által biztosított olyan jegyzések és a kapcsolódó volumenek, amelyek elfogadásuk esetén a rendszer szabályai szerinti ügyletet eredményeznének. A jegyzéskérésre benyújtott összes jegyzés egyidejűleg közzétehető, legkésőbb akkor, amikor végrehajthatóvá válnak.
Telefonos kereskedési rendszerOlyan kereskedési rendszer, amelyben a tagok közötti ügyleteket hangalapú módszerrel tárgyalják le.A bármely tag vagy résztvevő által tett olyan eladási vagy vételi ajánlatok és a kapcsolódó volumenek, amelyek elfogadásuk esetén a rendszer szabályai szerinti ügyletet eredményeznének.
Az első öt soron kívüli kereskedési rendszerekAz első öt sor közül kettőbe vagy többe tartozó hibrid rendszer, vagy olyan rendszer, amelyben az árfolyam meghatározásának folyamata eltér az első öt sorban említett rendszerekétőlMegfelelő információ az árajánlatok vagy megbízások és a kereskedelmi érdeklődés szintjéről; főként az eszköz öt legjobb vételi és eladási árfolyamszintje és/vagy minden egyes árjegyző kétirányú (vételi és eladási) ajánlata, ha az árfeltárási mechanizmus lehetővé teszi.

II. MELLÉKLET

Az ügyletek nyilvánosságra hozandó adatai

1. táblázat

A 2. táblázatban használt jelölések magyarázata

JELÖLÉSADATTÍPUSMEGHATÁROZÁS
{ALPHANUM-n}Legfeljebb n számú alfanumerikus karakterSzövegmező
{CURRENCYCODE_3}3 alfanumerikus karakterAz ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkódoknak megfelelő hárombetűs pénznemkód.
{DATE_TIME_FORMAT}Az ISO 8601 szabvány szerinti dátum- és időformátumDátum és idő a következő formátumban:
YYYY-MM-DDThh:mm:ss.ddddddZ.
ahol:
— „YYYY” az év;
— „MM” a hónap;
— „DD” a nap;
— „T” – azt jelenti, hogy a T betűt kell használni
— „hh” az óra;
— „mm” a perc;
— „ss.dddddd” a másodperc és annak törtrésze;
— Z az UTC-időzóna.
A dátumokat és időpontokat UTC-időben kell megadni.
{DECIMAL-n/m}Összesen legfeljebb n számjegyből álló tizedes tört, amely legfeljebb m számú tizedesjegyet tartalmazhatNumerikus mező pozitív és negatív értékek megadásához
— tizedesjel:„,” (vessző);
— a negatív számok előtt „–” (mínusz) jelet kell használni;
Az értékeket – ahol szükséges – kerekíteni kell, azaz nem csonkolhatók.
{ISIN}12 alfanumerikus karakterAz ISO 6166 szabványnak megfelelő ISIN-kód
{MIC}4 alfanumerikus karakterAz ISO 10383 szabványnak megfelelő piacazonosító

2. táblázat

A kereskedés utáni átláthatóság érdekében nyilvánosságra hozandó adatok jegyzéke

RészletekPénzügyi eszközökIsmertetés/Nyilvánosságra hozandó adatokVégrehajtási/közzétevő helyszín típusaAdatszolgáltatás formátuma (lásd az 1. táblázat meghatározásait)
Kereskedés dátuma és időpontjaAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz ügylet végrehajtásának dátuma és időpontja.
A kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek esetében a pontosságra vonatkozó követelményeket az (EU) 2017/574 (1) felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 3. cikke határozza meg.
A kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletek esetében azt a dátumot és időpontot kell megadni, amikor a felek megállapodtak a következő adatmezők tartalmáról: mennyiség, árfolyam, pénznem (az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet I. mellékletének 2. táblázatában meghatározott 31., 34. és 40. mező tartalma), eszközazonosító kód, eszközkategória, valamint adott esetben az alapeszköz kódja. A kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletek esetében az időpontot legalább egy másodperc pontossággal kell megadni.
Ha az ügylet a végrehajtó vállalkozás által harmadik fél számára egy ügyfél nevében továbbított megbízás eredményeképpen jön létre, és amennyiben nem teljesülnek az (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelet 5. cikkében a továbbítás tekintetében előírt feltételek, a megbízás továbbításának időpontja helyett az ügylet dátumát és időpontját kell megadni.
Szabályozott piac (RM), multilaterális kereskedési rendszer (MTF), szervezett kereskedési rendszer (OTF)
Jóváhagyott közzétételi mechanizmus (APA)
Összesítettadat-szolgáltató (CTP)
{DATE_TIME_FORMAT}
Eszközazonosító kód típusaAz összes pénzügyi eszköz esetébenA pénzügyi eszköz azonosításához használt kód típusaRM, MTF, OTF
APA
CTP
„ISIN” = ISIN-kód, amennyiben rendelkezésre áll
„OTHR” = egyéb azonosító
Eszközazonosító kódAz összes pénzügyi eszköz esetébenA pénzügyi eszköz azonosításához használt kódRM, MTF, OTF
APA
CTP
{ISIN}
Amennyiben az eszközazonosító kód nem ISIN-kód, a IV. melléklet szerinti 3–5., 7. és 8. és 12–42. mező, az (EU) 2017/585 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete szerinti 13. és 24–48. mező, valamint a származtatott ügyletek III. melléklet szerinti csoportosítása alapján a származtatott ügyletet azonosító kód.
ÁrfolyamAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz ügylet kereskedett árfolyama, adott esetben a jutalék és a felhalmozott kamat nélkül.
Opciós ügyletek esetében ez a származtatott ügylet díja alaptermékenként vagy indexpontonként.
Különbözetre fogadás (spread bet) esetén ez az alaptermék referenciaárfolyama.
Hitel-nemteljesítési csereügylet (CDS) esetén ez a kupon bázispontokban kifejezve.
Ha az árfolyam megadása monetáris értékkel történik, azt a fő pénznemegységben kell megadni.
Ha az árfolyam jelenleg nem áll rendelkezésre, hanem függőben van, akkor a 'PNDG' értéket kell megadni.
Amennyiben az árfolyam nem alkalmazandó, a mezőt nem kell kitölteni.
Az e mezőben feltüntetett információnak összhangban kell lennie a „Mennyiség” mezőben megadott értékkel.
RM, MTF, OTF
APA
CTP
{DECIMAL-18/13}, ha az árfolyam megadása monetáris értékkel történik.
{DECIMAL-11/10}, ha az árfolyam megadása százalékkal vagy hozammal történik
„PNDG”, ha az árfolyam nem áll rendelkezésre.
{DECIMAL-18/17}, ha az árfolyam megadása bázispontban történik.
Végrehajtás helyszíneAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz ügylet végrehajtására szolgáló helyszín azonosítása.
A kereskedési helyszínen végrehajtott ügylet esetében az ISO 10383 szabvány szerinti szegmensazonosító MIC-kódot kell használni. Amennyiben a szegmensazonosító MIC-kód nem áll rendelkezésre, a működtetőazonosító MIC-kódot kell feltüntetni.
A kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadott vagy kereskedett pénzügyi eszközök esetében a „XOFF” MIC-kódot kell használni, amennyiben az adott pénzügyi eszközre irányuló ügyletet nem kereskedési helyszínen vagy rendszeres internalizálónál és nem az Unión kívüli szervezett kereskedési platformon hajtják végre.
A kereskedési helyszínen kereskedésre benyújtott vagy kereskedett pénzügyi eszközök esetében a „SINT” kódot kell használni, amennyiben az adott pénzügyi eszközre irányuló ügyletet rendszeres internalizáló útján hajtják végre.
RM, MTF, OTF
APA
CTP
{MIC} – kereskedési helyszínek
„SINT” – rendszeres internalizáló
ÁrmegjelölésAz összes pénzügyi eszköz esetébenAzt jelöli, hogy az árat monetáris értékkel, százalékos arányként vagy hozammal fejezik-e ki.RM, MTF, OTF
APA
CTP
„MONE” – monetáris érték
„PERC” – százalék
„YIEL” – hozam
„BAPO” – bázispont
Az árfolyam pénznemeAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz a pénznem, amelyben az árfolyamot kifejezik (akkor alkalmazandó, ha az árfolyamot monetáris értékkel adják meg)RM, MTF, OTF
APA
CTP
{CURRENCYCODE_3}
A mennyiség mértékegységeSzármaztatott áruügyletek, kibocsátáskereskedelmi derivatívák és kibocsátási egységek esetében, kivéve az e rendelet 11. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott eseteket.A mennyiség megadása során alkalmazott mértékegység meghatározása.RM, MTF, OTF
APA
CTP
'TOCD' – tonna szén-dioxid-egyenérték
vagy
{ALPHANUM-25} egyéb
A mértékegységben kifejezett mennyiségSzármaztatott áruügyletek, kibocsátáskereskedelmi derivatívák és kibocsátási egységek esetében, kivéve az e rendelet 11. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott eseteket.A kereskedett áruk vagy kibocsátási egységek mértékegységben kifejezett egyenértékű összegeRM, MTF, OTF
APA
CTP
{DECIMAL-18/17}
MennyiségMinden pénzügyi eszköz esetében, kivéve az e rendelet 11. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott eseteket.A pénzügyi eszköz egységeinek száma, vagy a származtatott ügyletek száma az ügyletben.RM, MTF, OTF
APA
CTP
{DECIMAL-18/17}
Névleges összegMinden pénzügyi eszköz esetében, kivéve az e rendelet 11. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott eseteket.Névérték vagy névleges összeg
Különbözetre fogadás (spread bet) esetén a névleges összeg a kockáztatott monetáris érték az alapul szolgáló pénzügyi eszköz egységnyi áralakulásakor.
Hitel-nemteljesítési csereügyletek esetében a mennyiség az a névleges összeg, amelyre vonatkozóan a védelmet megszerzik vagy rendelkezésre bocsátják.
Az e mezőben feltüntetett információnak összhangban kell lennie az „Árfolyam” mezőben megadott értékkel.
RM, MTF, OTF
APA
CTP
{DECIMAL-18/5}
Névleges pénznemMinden pénzügyi eszköz esetében, kivéve az e rendelet 11. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott eseteket.Az a pénznem, amelyben a névleges érték denominált.RM, MTF, OTF
APA
CTP
{CURRENCYCODE_3}
TípusKizárólag kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák esetébenEzt a mezőt kizárólag kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák esetében kell kitölteni.RM, MTF, OTF
APA
CTP
„EUAE” – EUA
„CERE” – CER
„ERUE” – ERU
„EUAA” – EUAA
„OTHR” – Egyéb (csak származtatott ügyletek esetében)
Közzététel dátuma és időpontjaAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz ügylet valamely kereskedési helyszín vagy APA általi közzétételének dátuma és időpontja.
A kereskedési helyszínen végrehajtott ügyletek esetében a pontosságra vonatkozó követelményeket az (EU) 2017/574 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikke határozza meg.
A kereskedési helyszínen kívül végrehajtott ügyletek esetében az időpontot legalább egy másodperc pontossággal kell megadni.
RM, MTF, OTF
APA
CTP
{DATE_TIME_FORMAT}
Közzétevő helyszínAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz ügyletet közzétevő kereskedési helyszín vagy APA azonosító kódja.CTPKereskedési helyszín: {MIC}
APA: MIC, ha rendelkezésre áll. Egyéb esetben az ESMA weboldalán közzétett adatszolgáltatói jegyzékben szereplő 4 jegyű kód.
Ügyletazonosító kódAz összes pénzügyi eszköz esetébenAz (EU) 2017/580 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) 12. cikkének megfelelően a kereskedési helyszínek és az APA-k által az ügylethez rendelt és az adott kereskedés tekintetében a későbbiekben referenciaként használt alfanumerikus kód.
Az ügyletazonosító kódnak az egyes, ISO 10383 szabvány szerinti szegmensazonosító MIC-kódok és az egyes kereskedési napok tekintetében egyedinek, egységesnek és perzisztensnek kell lennie. Amennyiben egy kereskedési helyszín nem használ szegmensazonosító MIC-kódot, az ügyletazonosító kódnak egyedinek, egyértelműnek és perzisztensnek kell lennie az egyes működtetőazonosító MIC-kódok és kereskedési napok tekintetében.
Amennyiben egy APA nem használ szegmensazonosító MIC-kódot, az ügyletazonosító kódnak egyedinek, egyértelműnek és perzisztensnek kell lennie az APA azonosítására szolgáló 4 jegyű kód és a kereskedési nap tekintetében.
Az ügyletazonosító kód összetevői nem fedhetik fel azon ügylet feleinek személyazonosságát, amelyre a kódot alkalmazzák.
RM, MTF, OTF
APA
CTP
{ALPHANUMERICAL-52}
Elszámolandó ügyletSzármaztatott ügyletek eseténAzt jelző azonosító kód, hogy az ügylet elszámolása meg fog-e történniRM, MTF, OTF
APA
CTP
„igaz” – az ügylet elszámolásra kerül
„hamis” – az ügylet nem kerül elszámolásra
(1)
A Bizottság (EU) 2017/574 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. június 7.) a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az üzleti órák összehangolásának mértékét meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 148. oldalát). (2)
A Bizottság (EU) 2017/580 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. június 24.) a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a pénzügyi eszközökre vonatkozó megbízások lényeges adatainak megőrzésére vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 193. oldalát).

3. táblázat

A kereskedés utáni átláthatóság kapcsán használandó jelzések jegyzéke

JelzésJelzés megnevezéseVégrehajtási/közzétevő helyszín típusaLeírás
„BENC”Referenciaügylet jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Minden típusú volumennel súlyozott átlagáras ügyletek és minden más olyan kereskedés, amely esetében az árfolyamot egy adott referencia szerint számos időpont alapján számítják ki.
„ACTX”Megbízotti keresztügylet jelzéseAPA
CTP
Azon ügyletek, amelyek esetében egy befektetési vállalkozás a vétel és az eladás keretében két ügyfélmegbízást egyetlen ügyletként, azonos volumen és árfolyam mellett hajt végre.
„NPFT”Nem árképző ügylet jelzéseRM, MTF, OTF
CTP
Az e rendelet 12. cikkében felsorolt, az árképzésben részt nem vevő ügyletek minden típusa.
„LRGS”Kereskedés utáni halasztásban érintett LIS ügylet jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
A szokásos piaci nagyságrendet meghaladó ügyletek esetében a kereskedés utáni átláthatósági követelményekre vonatkozó halasztás keretében végrehajtott ügyletek.
„ILQD”Nem likvid eszközzel végrehajtott ügylet jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
A likvid piaccal nem rendelkező eszközök esetében a kereskedés utáni átláthatósági követelményekre vonatkozó halasztás keretében végrehajtott ügyletek.
„SIZE”Kereskedés utáni halasztásban érintett SSTI ügylet jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
A pénzügyi eszközre jellemző nagyságrendet meghaladó ügyletek esetében a kereskedés utáni átláthatósági követelményekre vonatkozó halasztás keretében végrehajtott ügyletek.
„TPAC”Ügyletcsomag jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Az 1. cikk meghatározása szerinti fizikai teljesítéstől függő (EFP) ügyletnek nem minősülő ügyletcsomagok.
„XFPH”Fizikai teljesítéstől függő (EFP) ügylet jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Az 1. cikk meghatározása szerinti fizikai teljesítéstől függő (EFP) ügylet
„CANC”A törlés jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Korábban közzétett ügylet törlése esetén kell feltüntetni.
„AMND”Módosítás jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Korábban közzétett ügylet módosítása esetén kell feltüntetni.
A HALASZTÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ KIEGÉSZÍTŐ JELZÉSEK
A 11. cikk (1) bekezdése a) pontjának i. alpontja„LMTF”Szűkebb körű közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
A 11. cikk (1) bekezdése a) pontjának i. alpontja szerinti, szűkebb körű adatokat közzétevő első adatszolgáltatás.
„FULF”Teljes körű közzététel jelzéseOlyan ügylet, amely esetében a 11. cikk (1) bekezdése a) pontjának i. alpontja értelmében korábban már közzétételre kerültek a szűkebb körű adatok.
A 11. cikk (1) bekezdése a) pontjának ii. alpontja„DATF”Napi szinten összevont közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
A 11. cikk (1) bekezdése a) pontjának ii. alpontja szerint az ügyletek napi szinten összevont közzététele.
„FULA”Teljes körű közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan egyedi ügyletek, amely esetében a 11. cikk (1) bekezdése a) pontjának ii. alpontja értelmében korábban már összevont közzétételre került sor.
A 11. cikk (1) bekezdésének b) pontja„VOLO”Hiányzó volumen jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan ügylet, amely esetében a 11. cikk (1) bekezdésének b) pontja értelmében szűkebb körű adatok kerülnek közzétételre.
„FULV”Teljes körű közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan ügylet, amely esetében a 11. cikk (1) bekezdésének b) pontja értelmében korábban már közzétételre kerültek a szűkebb körű adatok.
A 11. cikk (1) bekezdésének c) pontja„FWAF”Négyhetes összevont közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
A 11. cikk (1) bekezdésének c) pontja szerint az ügyletek összevont közzététele.
„FULJ”Teljes körű közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan egyedi ügyletek, amely esetében a 11. cikk (1) bekezdésének c) pontja értelmében korábban már összevont közzétételre került sor.
A 11. cikk (1) bekezdésének d) pontja„IDAF”Határozatlan időtartamú összevont közzététel jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan ügyletek, amelyek esetében a 11. cikk (1) bekezdésének d) pontja lehetővé teszi több ügylet határozatlan időtartam tekintetében összevont formában történő közzétételét.
A 11. cikk (1) bekezdése d) pontjának és a 11. cikk (2) bekezdése c) pontjának egymást követő alkalmazása„VOLW”Hiányzó volumen jelzéseRM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan ügyletek, amelyek esetében a 11. cikk (1) bekezdésének b) pontja lehetővé teszi a szűkebb körű adatok közzétételét, és amely esetében a 11. cikk (2) bekezdésének c) pontja ezt követően lehetővé teszi több ügylet határozatlan időtartam tekintetében összevont formában történő közzétételét.
„COAF”Egymást követő összevonások jelzése (állampapírok esetében hiányzó volumen melletti közzétételt követően)RM, MTF, OTF
APA
CTP
Olyan ügyletek, amelyek esetében a 11. cikk (1) bekezdésének b) pontja értelmében korábban már közzétételre kerültek a szűkebb körű adatok, és amely esetében a 11. cikk (2) bekezdésének c) pontja ezt követően lehetővé teszi több ügylet határozatlan időtartam tekintetében összevont formában történő közzétételét.

4. táblázat

A volumen mérőszámai

Eszköz típusaVolumen
Minden kötvény, kivéve ETC, ETN és strukturált pénzügyi termékekA kereskedett adósságinstrumentumok teljes névértéke
ETC és ETN kötvénytípusokKereskedett egységek száma (1)
Értékpapírosított származtatott ügyletekKereskedett egységek száma (1)
Származtatott kamatügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
Származtatott devizaügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
Származtatott részvényügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
Származtatott áruügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
Származtatott hitelügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
Különbözeti ügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
„C10” típusú származtatott ügyletekA forgalmazott szerződések névleges összege
Kibocsátáskereskedelmi derivatívák(tonna szén-dioxid-egyenérték)
Kibocsátási egységek(tonna szén-dioxid-egyenérték)
(1)
Egységár.

III. MELLÉKLET

Nem tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközök likviditásértékelése, valamint LIS és SSTI küszöbértékei

1. E melléklet alkalmazásában:

1. Az "eszközosztály" kifejezés a következő pénzügyieszköz-kategóriákra utal: kötvények, strukturált pénzügyi termékek, értékpapírosított származtatott ügyletek, származtatott kamatügyletek, származtatott részvényügyletek, származtatott áruügyletek, származtatott devizaügyletek, származtatott hitelügyletek, "C10" típusú származtatott ügyletek, CFD-k, kibocsátási egységek és kibocsátáskereskedelmi derivatívák.

2. Az "eszköz-alosztály" kifejezés az eszközosztálynak a szerződés, illetve az alapeszköz típusa alapján leszűkített részegységére utal.

3. Az "alkategória" kifejezés az eszköz-alosztálynak az e melléklet 2.1-13.3. táblázata szerinti további minőségi szegmentálási kritériumok alapján leszűkített részegységére utal.

4. Az "átlagos napi forgalom" (ADT) kifejezés az adott pénzügyi eszköznek a II. melléklet 4. táblázatában előírt volumen-mérőszám alapján meghatározott és a 13. cikk (7) bekezdésében előírt időszakban végrehajtott, az adott időszak - vagy adott esetben az év azon része, amely során a pénzügyi eszközt a kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadták vagy azzal kereskedtek, és a pénzügyi eszköz kereskedése nem volt felfüggesztés alatt - kereskedési napjainak számával elosztott teljes forgalmát jelenti.

5. Az "átlagos napi névleges összeg" (ADNA) kifejezés az adott pénzügyi eszköznek a II. melléklet 4. táblázatában előírt volumen-mérőszám alapján meghatározott és a kötvények (kivéve ETC és ETN) esetében a 13. cikk (18) bekezdésében, az összes többi pénzügyi eszköz esetében a 13. cikk (7) bekezdésében előírt időszakban végrehajtott, az adott időszak - vagy adott esetben az év azon része, amely során a pénzügyi eszközt a kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadták vagy azzal kereskedtek, és a pénzügyi eszköz kereskedése nem volt felfüggesztés alatt - kereskedési napjainak számával elosztott teljes forgalmát jelenti.

6. A "kereskedési napok százalékos aránya a figyelembe vett időszakban" a kötvények (kivéve ETC és ETN) esetében a 13. cikk (18) bekezdésében, a strukturált pénzügyi termékek esetében a 13. cikk (7) bekezdésében előírt időszak olyan napjainak száma, amelyeken az adott pénzügyi eszközzel legalább egy ügyletet végrehajtottak, osztva az adott időszak - vagy adott esetben az év azon része, amely során a pénzügyi eszközt a kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadták vagy azzal kereskedtek, és a pénzügyi eszköz kereskedése nem volt felfüggesztés alatt - kereskedési napjainak számával.

7. Az "átlagos napi ügyletszám" az adott pénzügyi eszköz vonatkozásában a kötvények (kivéve ETC és ETN) esetében a 13. cikk (18) bekezdésében, az összes többi pénzügyi eszköz esetében a 13. cikk (7) bekezdésében előírt időszakban végrehajtott ügyletek teljes száma, osztva az adott időszak - vagy adott esetben az év azon része, amely során a pénzügyi eszközt a kereskedési helyszínen kereskedésre elfogadták vagy azzal kereskedtek, és a pénzügyi eszköz kereskedése nem volt felfüggesztés alatt - kereskedési napjainak számával.

8. A "határidős tőzsdei ügylet" kifejezés egy árucikknek vagy pénzügyi eszköznek egy kijelölt jövőbeni időpontban, a szerződéskötés idején az eladó és a vevő által kikötött megegyezéses áron történő vételére vagy eladására vonatkozó szerződést jelent. A határidős tőzsdei ügylet általános szerződési feltételei minden esetben meghatározzák az adásvétel minimális mennyiségét és minőségét, azt a legkisebb mennyiséget, amelytől árváltozás lehetséges, az átadási eljárást, a lejárat időpontját és a szerződés egyéb különös jellemzőit.

9. Az "opciós ügylet" kifejezés olyan szerződést jelent, amely jogot, de nem kötelezettséget biztosít a tulajdonosnak arra, hogy egy bizonyos pénzügyi eszközt vagy árucikket egy adott jövőbeni időpontban vagy lehívási napon, illetve az addig tartó időszakon belül, előre megszabott áron, illetve kötési vagy lehívási árfolyamon eladjon (put opció) vagy megvásároljon (call opció).

10. A "csereügylet" ("swap-ügylet") kifejezés olyan szerződést jelent, amely keretében két fél megállapodik abban, hogy valamely pénzügyi eszköz pénzforgalmát egy bizonyos jövőbeni időpontban egy másik pénzügyi eszközére cseréli.

11. A "portfólió-csereügylet" kifejezés olyan szerződést jelent, amely keretében a végfelhasználók többszörös csereügyleteket hajthatnak végre.

12. A "tőzsdén kívüli határidős ügylet" ("forward") kifejezés egy árucikknek vagy pénzügyi eszköznek egy kijelölt jövőbeni időpontban, a szerződéskötés idején az eladó és a vevő által kikötött megegyezéses áron történő vételére vagy eladására vonatkozó, két fél között kötött magánmegállapodást jelent.

13. A "csereügyletre szóló opció" (swaption) vagy "csereügylet-alapú opció" (option on a swap) kifejezés olyan szerződést jelent, amely jogot, de nem kötelezettséget biztosít a tulajdonosnak arra, hogy egy adott jövőbeni időpontban vagy lehívási napon, illetve az addig tartó időszakon belül csereügyletet hajtson végre.

14. A "határidős tőzsdei csereügylet" kifejezés olyan határidős tőzsdei ügyletet jelent, amely kötelezi a tulajdonost arra, hogy egy adott jövőbeni időpontban, illetve az addig tartó időszakon belül csereügyletet hajtson végre.

15. A "tőzsdén kívüli határidős csereügylet" kifejezés olyan tőzsdén kívüli határidős ügyletet jelent, amely kötelezi a tulajdonost arra, hogy egy adott jövőbeni időpontban, illetve az addig tartó időszakon belül csereügyletet hajtson végre.

2. Kötvények

2.1. táblázat

Kötvények (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN) - likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Kötvények (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN)
Az egyes pénzügyi eszközök a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha kumulatív alapon nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének.
Átlagos napi névleges összeg
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Kereskedési napok százalékos aránya a figyelembe vett időszakban
[3. mennyiségi likviditási kritérium]
100 000 EURS1S2S3S480 %
151072

2.2. táblázat

Kötvények (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN) - likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Kötvények (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN)
Az egyes kötvények a 13. cikk (18) bekezdése alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha a kötvénytípusoknak és kibocsátási nagyságrendeknek a táblázat egyes soraiban feltüntetett kombinációja jellemzi őket.
KötvénytípusA kibocsátás nagyságrendje – RTS23#14
Államkötvény
RTS2#3 = BOND és RTS2#9 = EUSB
Nem átváltható és nem fedezett kötvény, amelyet valamely következő állampapír-kibocsátó bocsátott ki:
(a) az Európai Unió;
(b) valamely tagállam, ideértve annak kormányzati szervét, ügynökségét vagy különleges célú gazdasági egységét;
(c) az a) és b) pontban fel nem sorolt állami szervezeti egység.
kisebb mint (EUR)1 000 000 000
Egyéb közintézményi kötvény
RTS2#3 = BOND és RTS2#9 = OEPB
Nem átváltható és nem fedezett kötvény, amelyet valamely következő közintézményi kibocsátó bocsátott ki:
(a) a szövetségi államformával rendelkező tagállamok esetében a szövetség tagjai;
(b) több tagállam közös, különleges célú gazdasági egysége;
(c) két vagy több tagállam által finanszírozás mobilizálása, valamint súlyos finanszírozási problémákkal küzdő vagy finanszírozási szempontból veszélyeztetett tagjai számára pénzügyi segítségnyújtás céljából alapított nemzetközi pénzügyi intézmény;
(d) az Európai Beruházási Bank;
(e) az előző sorban államkötvény-kibocsátóként meg nem jelölt közigazgatási intézmény.
kisebb mint (EUR)500 000 000
Átváltoztatható kötvény
RTS2#3 = BOND és RTS2#9 = CVTB
Kötvényből vagy értékpapírosított hitelviszonyt megtestesítő eszközből, valamint egy beágyazott származtatott termékből (például az alapul szolgáló részvény vásárlási opciójából) felépülő eszköz.kisebb mint (EUR)500 000 000
Fedezett kötvények
RTS2#3 = BOND és RTS2#9 = CVDB
a 2009/65/EC irányelv 52. cikkének (4) bekezdése szerinti kötvények;az S1. és S2. szakasz soránaz S3. és S4. szakasz során
kisebb mint (EUR)1 000 000 000kisebb mint (EUR)500 000 000
Vállalati kötvény
RTS2#3 = BOND és RTS2#9 = CRPB
Nem átváltható és nem fedezett kötvény, amelyet a 2157/2001/EK tanácsi rendelettel (1) összhangban alapított európai részvénytársaság vagy a 2013/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) I. vagy II. mellékletében felsorolt vállalkozástípusba tartozó vállalkozás, illetve azzal egyenértékű harmadik országbeli vállalkozás bocsátott ki.az S1. és S2. szakasz soránaz S3. és S4. szakasz során
kisebb mint (EUR)1 000 000 000kisebb mint (EUR)500 000 000
KötvénytípusA 13. cikk (18) bekezdése alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyi eszközök meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni.
Egyéb kötvények
RTS2#3 = BOND és RTS2#9 = OTHR
Mindazon kötvények, amelyek nem tartoznak a fent felsorolt kötvénytípusok egyikébe sem, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.
(1)
A Tanács 2157/2001/EK rendelete (2001. október 8.) az európai részvénytársaság (SE) statútumáról (HL L 294., 2001.11.10., 1. o.). (2)
Az Európai Parlament és a Tanács 2013/34/EU irányelve (2013. június 26.) a meghatározott típusú vállalkozások éves pénzügyi kimutatásairól, összevont (konszolidált) éves pénzügyi kimutatásairól és a kapcsolódó beszámolókról, a 2006/43/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 78/660/EGK és a 83/349/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 182., 2013.6.29., 19. o.).

2.3. táblázat

Kötvények (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN) - kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Kötvények (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN)
KötvénytípusA küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletek kötvénytípusonkéntAz egyes kötvénytípusok esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKereskedés – percentilis
ÁllamkötvényÁllamkötvény-ügyletek, a 13. cikk (10) bekezdésében felsorolt ügyletek kizárásávalS1S2S3S4300 000 EUR70300 000 EUR8090
30405060
Egyéb közintézményi kötvényEgyéb közintézményi kötvények vonatkozásában végrehajtott ügyletek, a 13. cikk (10) bekezdésében felsorolt ügyletek kizárásávalS1S2S3S4300 000 EUR70300 000 EUR8090
30405060
Átváltoztatható kötvényÁtváltoztatható kötvények vonatkozásában végrehajtott ügyletek, a 13. cikk (10) bekezdésében felsorolt ügyletek kizárásávalS1S2S3S4200 000 EUR70200 000 EUR8090
30405060
Fedezett kötvényekFedezett kötvények vonatkozásában végrehajtott ügyletek, a 13. cikk (10) bekezdésében felsorolt ügyletek kizárásávalS1S2S3S4300 000 EUR70300 000 EUR8090
30404040
Vállalati kötvényVállalati kötvények vonatkozásában végrehajtott ügyletek, a 13. cikk (10) bekezdésében felsorolt ügyletek kizárásávalS1S2S3S4200 000 EUR70200 000 EUR8090
30405060
Egyéb kötvényekEgyéb kötvények vonatkozásában végrehajtott ügyletek, a 13. cikk (10) bekezdésében felsorolt ügyletek kizárásávalS1S2S3S4200 000 EUR70200 000 EUR8090
30405060

2.4. táblázat

Kötvények (ETC és ETN kötvénytípus) - likvid piaccal nem rendelkező osztályok

KötvénytípusAz egyes pénzügyi eszközök a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének.
Átlagos napi forgalom (ADT)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Tőzsdén kereskedett áruk (ETC) – RTS2#3 = ETCS
A kibocsátó által árucikkekben vagy származtatott áruügyletekben eszközölt közvetlen befektetés ellenében kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő eszköz. Az ETC árfolyama közvetlenül vagy közvetve kapcsolódik az alaptermék teljesítményéhez. Az ETC passzívan követi az alapjául szolgáló árucikk vagy áruindex teljesítményét.
500 000 EUR10
Tőzsdén kereskedett kötvények (ETN) – RTS2#3 = ETNS
A kibocsátó által az alaptermékben vagy az alapul szolgáló származtatott termékben eszközölt közvetlen befektetés ellenében kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő eszköz. Az ETN árfolyama közvetlenül vagy közvetve kapcsolódik az alaptermék teljesítményéhez. Az ETN passzívan követi az alapjául szolgáló termék teljesítményét.
500 000 EUR10

2.5. táblázat

Kötvények (ETC és ETN kötvénytípus) - kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Kötvények (ETC és ETN kötvénytípus)
Az egyes, likvid piaccal rendelkezőnek minősülő eszközökre alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
KötvénytípusKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
ETC1 000 000 EUR1 000 000 EUR50 000 000 EUR50 000 000 EUR
ETN1 000 000 EUR1 000 000 EUR50 000 000 EUR50 000 000 EUR
Az egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő eszközökre alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
KötvénytípusKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
ETC900 000 EUR900 000 EUR45 000 000 EUR45 000 000 EUR
ETN900 000 EUR900 000 EUR45 000 000 EUR45 000 000 EUR

3. Strukturált pénzügyi termékek (SFP)

3.1. táblázat

SFP - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Strukturált pénzügyi termékek (SFP)
1. teszt – Az SFP eszközosztályának értékelése
A strukturált pénzügyi termékek eszközosztályának értékelése a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyi eszközök meghatározása céljából – RTS2#3 = SFPS
A strukturált pénzügyi termékek eszközosztályának értékelésére vonatkozó mennyiségi likviditási kritériumokhoz kapcsolódó értékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekAz SFP eszközosztályát a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek alkalmazásával kell értékelni.
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Az összes SFP vonatkozásában végrehajtott ügyletek300 000 000 EUR500
2. teszt – Likvid piaccal nem rendelkező SFP
Amennyiben a mennyiségi likviditási kritériumokhoz kapcsolódó értékek mindegyike meghaladja az SFP eszközosztályának értékelése tekintetében előírt mennyiségi likviditási küszöbértékeket, az 1. teszt sikerrel teljesült, és el kell végezni a 2. tesztet. Az egyes pénzügyi eszközök a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének.
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Kereskedési napok százalékos aránya a figyelembe vett időszakban
[3. mennyiségi likviditási kritérium]
100 000 EUR280 %

3.2. táblázat

SFP - Kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek, amennyiben nem teljesül az 1. teszt

Eszközosztály – Strukturált pénzügyi termékek (SFP)
Az összes SFP-re vonatkozó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek, amennyiben nem teljesül az 1. teszt
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
100 000 EUR250 000 EUR500 000 EUR1 000 000 EUR

3.3. táblázat

SFP - Kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek, amennyiben teljesül az 1. teszt

Eszközosztály – Strukturált pénzügyi termékek (SFP)
A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő strukturált pénzügyi termékek esetében az 1. teszt sikeres teljesülése esetén a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapja
Az összes likvid piaccal rendelkezőnek minősülő SFP vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S4100 000 EUR70250 000 EUR80500 000 EUR901 000 000 EUR
30405060

Az 1. teszt sikeres teljesülése esetén a likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő strukturált pénzügyi termékekre alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
100 000 EUR250 000 EUR500 000 EUR1 000 000 EUR

4. Értékpapírosított származtatott ügyletek

4.1. táblázat

Értékpapírosított származtatott ügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Értékpapírosított származtatott ügyletek
A 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontjának c) alpontjában meghatározott, strukturált pénzügyi terméknek nem minősülő átruházható értékpapír, amely legalább a következőket tartalmazza:
a.1) egyszerű (plain vanilla) fedezett opciós utalványok, azaz olyan, pénzügyi intézmény által kibocsátott értékpapírok, amelyek jogot, de nem kötelezettséget biztosítanak birtokosuknak arra, hogy
a) a lejárat napján, illetve a lejárat napjáig megvásárolja az alapul szolgáló eszköz egy meghatározott mennyiségét előre megszabott kötési árfolyamon, illetve ha készpénzes elszámolásról állapodtak meg, az eladó kifizesse számára az aktuális piaci ár és a kötési ár pozitív különbözetét; vagy
b) a lejárat napján, illetve a lejárat napjáig eladja az alapul szolgáló eszköz egy meghatározott összegét előre megszabott kötési árfolyamon, illetve ha készpénzes elszámolásról állapodtak meg, a vevő kifizesse számára a kötési ár és az aktuális piaci ár pozitív különbözetét;
a.2) opciós utalványok, azaz olyan értékpapírok, amelyeket az alapul szolgáló eszköz kibocsátója bocsátott ki, és amelyek jogot, de nem kötelezettséget biztosítanak birtokosuknak arra, hogy
a) a lejárat napján, illetve a lejárat napjáig megvásárolja az alapul szolgáló eszköz egy meghatározott összegét előre megszabott kötési árfolyamon, illetve ha készpénzes elszámolásról állapodtak meg, az eladó kifizesse számára az aktuális piaci ár és a kötési ár pozitív különbözetét; vagy
b) a lejárat napján, illetve a lejárat napjáig eladja az alapul szolgáló eszköz egy meghatározott összegét előre megszabott kötési árfolyamon, illetve ha készpénzes elszámolásról állapodtak meg, a vevő kifizesse számára a kötési ár és az aktuális piaci ár pozitív különbözetét;
b) tőkeáttételi certifikátok, azaz olyan certifikátok, amelyek tőkeáttételi hatást kiváltva követik az alapul szolgáló eszköz teljesítményét;
c) „egzotikus” fedezett opciós utalványok, azaz olyan fedezett opciós utalványok, amelyek fő alkotóeleme egy opciókombináció;
d) olyan átruházható jogok, amelyek alapul szolgáló eszköze nem tulajdonviszonyt megtestesítő eszköz;
e) befektetési certifikátok, azaz olyan certifikátok, amelyek tőkeáttételi hatás kiváltása nélkül követik az alapul szolgáló eszköz teljesítményét.
RTS2#3 = SDRV
A 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Minden értékpapírosított származtatott ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.

4.2. táblázat

Értékpapírosított származtatott ügyletek - Kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Értékpapírosított származtatott ügyletek
Kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR

5. Származtatott kamatügyletek

5.1. táblázat

Származtatott kamatügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Származtatott kamatügyletek
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott szerződés, amelynek végső alapterméke kamat, kamatlábat tartalmazó kötvény, kölcsön vagy bármilyen kosár, portfólió vagy index; illetve kamatláb, kötvény vagy kölcsön teljesítményéhez kötött kötvény, kölcsön vagy bármilyen egyéb termék.
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének A likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriák esetében adott esetben a kiegészítő minőségi likviditási kritériumot is alkalmazni kell.
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Kiegészítő minőségi likviditási kritérium
Határidős tőzsdei kötvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős kötvényügyletek
/Határidős tőzsdei kötvényügyletre vonatkozó határidős tőzsdei ügyletek
/Határidős tőzsdei kötvényügyletre vonatkozó tőzsdén kívüli határidős ügyletek
Határidős tőzsdei kötvényügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FUTR
RTS2#16 = BOND
vagy
Tőzsdén kívüli határidős kötvényügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FORW
RTS2#16 = BOND
vagy
Határidős tőzsdei kötvényügyletre vonatkozó határidős tőzsdei ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FUTR
RTS2#16 = BNFD
vagy
Határidős tőzsdei kötvényügyletre vonatkozó tőzsdén kívüli határidős ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FORW
RTS2#16 = BNFD
A határidős tőzsdei kötvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős kötvényügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#17) — az alaptermék kibocsátója
2. szegmentációs kritérium (RTS2#18) – az alapul szolgáló leszállításos kötvény futamideje a következő meghatározás szerint:
Rövid lejáratú: amennyiben az alapul szolgáló leszállításos kötvény futamideje legfeljebb 4 év, az rövid lejáratúnak minősül.
Középlejáratú: amennyiben az alapul szolgáló leszállításos kötvény futamideje 4–8 év, az középlejáratúnak minősül.
Hosszú lejáratú: amennyiben az alapul szolgáló leszállításos kötvény futamideje 8–15 év, az hosszú lejáratúnak minősül.
Ultrahosszú lejáratú: amennyiben az alapul szolgáló leszállításos kötvény futamideje meghaladja a 15 évet, az ultrahosszú lejáratúnak minősül.
3. szegmentációs kritérium – a határidős tőzsdei ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
5 000 000 EUR10Amennyiben az alkategória egy adott lejárati csoport tekintetében likvid piaccal rendelkezőnek minősül, és a következő lejárati csoport által meghatározott alkategória likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül, az első távolabbi lejáratú szerződést két héttel a legközelebbi lejáratú szerződés lejárta előtt likvid piaccal rendelkezőnek kell tekinteni.
Kötvényopciók
/Kötvényopcióra vonatkozó opciók
/Határidős tőzsdei kötvényügyletre vonatkozó opciók
Kötvényopciók
Kötvényopcióra vonatkozó opciók
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#16 = BOND
vagy
Kötvényopcióra vonatkozó opciók
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#16 = BOND
vagy
Határidős tőzsdei kötvényügyletre vonatkozó opciók
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#16 = BNFD
A kötvényopciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. Szegmentációs kritérium (RTS2#22) – a végső alapul szolgáló kötvény
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
5 000 000 EUR10
Határidős tőzsdei kamatlábügyletek (IR) és tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodások (FRA / Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre vonatkozó határidős tőzsdei ügyletek / Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre vonatkozó tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodások
Határidős tőzsdei kamatlábügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FUTR
RTS2#16 = INTR
vagy
Tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodások
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FRAS
RTS2#16 = INTR
vagy
Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre vonatkozó határidős tőzsdei ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FUTR
RTS2#16 = IFUT
vagy
Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre vonatkozó tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodások
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = FRAS
RTS2#16 = IFUT
A határidős tőzsdei kamatlábügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#24)) – az alapul szolgáló kamatláb
2. szegmentációs kritérium (RTS2#25) – az alapul szolgáló kamatláb futamideje
3. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
500 000 000 EUR10Amennyiben az alkategória egy adott lejárati csoport tekintetében likvid piaccal rendelkezőnek minősül, és a következő lejárati csoport által meghatározott alkategória likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül, az első távolabbi lejáratú szerződést két héttel a legközelebbi lejáratú szerződés lejárta előtt likvid piaccal rendelkezőnek kell tekinteni.
Kamatlábopciók
/ Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre és tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodásokra (FRA) vonatkozó opciók
/ Kamatlábopciókra vonatkozó opciók
/ Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre és tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodásokra (FRA) vonatkozó opciókra vonatkozó opciók
Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre és tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodásokra (FRA) vonatkozó opciók / Kamatlábopciókra vonatkozó opciók
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#16 = IFUT
vagy
Kamatlábopciók / Határidős tőzsdei kamatlábügyletekre és tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodásokra (FRA) vonatkozó opciókra vonatkozó opciók
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#16 = INTR
A kamatlábopciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#24)) – az alapul szolgáló kamatláb
2. szegmentációs kritérium (RTS2#25) – az alapul szolgáló kamatláb futamideje
3. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
500 000 000 EUR10
Csereügyletre szóló opciók
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWPT
A csereügyletre szóló opciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#16) – az alapul szolgáló csereügylet típusa a következő meghatározás szerint: egydevizás rögzítettkamat-csereügylet, egydevizás rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = XXSC]
egydevizás rögzített–változó kamatcsereügylet, egydevizás rögzített–változó kamatcsereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = XFSC]
egydevizás változókamat-csereügylet, egydevizás változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = FFSC]
egydevizás inflációs csereügylet, egydevizás inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = IFSC]
egydevizás OIS csereügylet, egydevizás OIS csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = OSSC]
többdevizás rögzítettkamat-csereügylet, többdevizás rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = XXMC]
többdevizás rögzített–változó kamatcsereügylet, többdevizás rögzített–változó kamatcsereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = XFMC]
többdevizás változókamat-csereügylet, többdevizás változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = FFMC]
többdevizás inflációs csereügylet, többdevizás inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = IFMC]
többdevizás OIS csereügylet, többdevizás OIS csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek [RTS2#16 = OSMC]
2. szegmentációs kritérium (RTS2#20) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben az opciós ügylet névleges értéke denominált
3. szegmentációs kritérium (RTS2#22 vagy RTS2#23) – inflációs index, amennyiben az alapul szolgáló csereügylet típusa egydevizás inflációs csereügylet vagy többdevizás inflációs csereügylet
4. szegmentációs kritérium (RTS2#21) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
5. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 6 hónap
2. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
4. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 5 év
5. lejárati csoport: 5 év < futamidő ≤ 10 év
6. lejárati csoport: 10 éven túli
500 000 000 EUR10
Többdevizás rögzített–változó csereügyletek, valamint többdevizás rögzített–változó csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős
ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél különböző pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol az egyik láb pénzforgalmát rögzített kamatláb, a másik láb pénzforgalmát változó kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = XFMC
A többdevizás rögzített–változó kamatcsereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#42) – névleges devizapár, azaz azon két pénznem kombinációja, amelyekben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Többdevizás változókamat-csereügyletek, valamint többdevizás változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős
ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél különböző pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol mindkét láb pénzforgalmát változó kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = FFMC
A többdevizás változókamat-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#42) – névleges devizapár, azaz azon két pénznem kombinációja, amelyekben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Többdevizás rögzítettkamat-csereügyletek, valamint többdevizás rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős
ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél különböző pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol mindkét láb pénzforgalmát rögzített kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = XXMC
A többdevizás rögzítettkamat-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#42) – névleges devizapár, azaz azon két pénznem kombinációja, amelyekben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Többdevizás egynapos indexált csereügyletek (Overnight Index Swap, OIS), valamint többdevizás egynapos indexált csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek és opciók amelyek esetében a két fél különböző pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol legalább az egyik láb pénzforgalmát OIS kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = OSMC
A többdevizás egynapos indexált csereügyletek (OIS) alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#42) – névleges devizapár, azaz azon két pénznem kombinációja, amelyekben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Többdevizás inflációs csereügyletek, valamint többdevizás inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek, amelyek esetében a két fél különböző pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol legalább az egyik láb pénzforgalmát inflációs ráta határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = IFMC
A többdevizás inflációs csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#42) – névleges devizapár, azaz azon két pénznem kombinációja, amelyekben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Egydevizás rögzített–változó csereügyletek, valamint egydevizás rögzített–változó csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél azonos pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol az egyik láb pénzforgalmát rögzített, a másikét pedig változó kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = XFSC
Az egydevizás rögzített–változó csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13) – azon névleges pénznem, amelyben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Egydevizás változókamat-csereügyletek, valamint egydevizás változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél azonos pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol mindkét láb pénzforgalmát változó kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = FFSC
Az egydevizás változókamat-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13) – azon névleges pénznem, amelyben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Egydevizás rögzítettkamat-csereügyletek, valamint egydevizás rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél azonos pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol mindkét láb pénzforgalmát rögzített kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = XXSC
Az egydevizás rögzítettkamat-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13) – azon névleges pénznem, amelyben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Egydevizás egynapos indexált csereügyletek (Overnight Index Swap, OIS), valamint egydevizás egynapos indexált csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek és opciók amelyek esetében a két fél azonos pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol legalább az egyik láb pénzforgalmát OIS kamatláb határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = OSSC
Az egydevizás egynapos indexált csereügyletek (OIS) alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13) – azon névleges pénznem, amelyben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Egydevizás inflációs csereügyletek, valamint egydevizás inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek, tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók
Olyan csereügyletek, illetve azokon alapuló határidős tőzsdei ügylete, tőzsdén kívüli határidős ügyletek és opciók, amelyek esetében a két fél azonos pénznemben denominált pénzforgalmat cserél, és ahol legalább az egyik láb pénzforgalmát inflációs ráta határozza meg.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = SWAP vagy FONS vagy FWOS vagy OPTS
RTS2#16 = IFSC
Az egydevizás inflációs csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13) – azon névleges pénznem, amelyben a csereügylet két lába denominált
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR10
Eszközosztály – Származtatott kamatügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb származtatott kamatügyletek
A fenti eszköz-alosztályok egyikébe sem tartozó származtatott kamatügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = INTR
RTS2#5 = OTHR
Az egyéb származtatott kamatügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

5.2. táblázat

Származtatott kamatügyletek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott kamatügyletek
Eszköz-alosztályA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő egyes alkategóriák esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapja
Határidős tőzsdei kötvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős kötvényügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR806020 000 000 EUR907025 000 000 EUR
30405060
KötvényopciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR806020 000 000 EUR907025 000 000 EUR
30405060
Kamatalapú (IR) határidős tőzsdei ügyletek és határidős kamatláb-megállapodások (FRA)A küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S45 000 000 EUR7010 000 000 EUR806020 000 000 EUR907025 000 000 EUR
30405060
Kamatalapú opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S45 000 000 EUR7010 000 000 EUR806020 000 000 EUR907025 000 000 EUR
30405060
Csereügyletre szóló opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) rögzített–változó kamatcsereügyletek, valamint eltérő pénznemű rögzített–változó kamatcsereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) változókamat-csereügyletek, valamint eltérő pénznemű változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) rögzítettkamat-csereügyletek, valamint eltérő pénznemű rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) egynapos indexált csereügyletek (Overnight Index Swap, OIS), valamint eltérő pénznemű egynapos indexált csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) inflációs csereügyletek, valamint eltérő pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Azonos pénznemű („single currency”) rögzített–változó kamatcsereügyletek, valamint azonos pénznemű rögzített–változó kamatcsereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Azonos pénznemű („single currency”) változókamat-csereügyletek, valamint azonos pénznemű változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Azonos pénznemű („single currency”) rögzítettkamat-csereügyletek, valamint azonos pénznemű rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Azonos pénznemű („single currency”) egynapos indexált csereügyletek (Overnight Index Swap, OIS), valamint azonos pénznemű egynapos indexált csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Azonos pénznemű („single currency”) inflációs csereügyletek, valamint azonos pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S44 000 000 EUR705 000 000 EUR80609 000 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060

5.3. táblázat

Származtatott kamatügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott kamatügyletek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Határidős tőzsdei kötvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős kötvényügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Kötvényopciók4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Kamatalapú (IR) határidős tőzsdei ügyletek és határidős kamatláb-megállapodások (FRA)5 000 000 EUR10 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Kamatalapú opciók5 000 000 EUR10 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Csereügyletre szóló opciók4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) rögzített–változó kamatcsereügyletek, valamint eltérő pénznemű rögzített–változó kamatcsereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) változókamat-csereügyletek, valamint eltérő pénznemű változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) rögzítettkamat-csereügyletek, valamint eltérő pénznemű rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) egynapos indexált csereügyletek (Overnight Index Swap, OIS), valamint eltérő pénznemű egynapos indexált csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Eltérő pénznemű („multi-currency” vagy „cross-currency”) inflációs csereügyletek, valamint eltérő pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Azonos pénznemű („single currency”) rögzített–változó kamatcsereügyletek, valamint azonos pénznemű rögzített–változó kamatcsereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Azonos pénznemű („single currency”) változókamat-csereügyletek, valamint azonos pénznemű változókamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Azonos pénznemű („single currency”) rögzítettkamat-csereügyletek, valamint azonos pénznemű rögzítettkamat-csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Azonos pénznemű („single currency”) egynapos indexált csereügyletek (Overnight Index Swap, OIS), valamint azonos pénznemű egynapos indexált csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Azonos pénznemű („single currency”) inflációs csereügyletek, valamint azonos pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR
Egyéb származtatott kamatügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR9 000 000 EUR10 000 000 EUR

6. Származtatott részvényügyletek

6.1. táblázat

Származtatott részvényügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Származtatott részvényügyletek
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott, a következőkhöz kapcsolódó szerződés:
a) egy vagy több részvény, letéti igazolás, tőzsdén kereskedett alap, certifikát, egyéb hasonló pénzügyi eszköz vagy pénzforgalom, illetve egy vagy több részvény, letéti igazolás, tőzsdén kereskedett alap, certifikát, egyéb hasonló pénzügyi eszköz vagy pénzforgalom teljesítményéhez kötött más termék;
b) részvények, letéti igazolások, tőzsdén kereskedett alapok, certifikátok, egyéb hasonló pénzügyi eszközök vagy pénzforgalmak, illetve egy vagy több részvény, letéti igazolás, tőzsdén kereskedett alap, certifikát, egyéb hasonló pénzügyi eszköz vagy pénzforgalom teljesítményéhez kötött más termékek indexe.
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Részvényindex-opciók
Részvényekből álló indexen alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OPTN
RTS2#27 = STIX
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden indexopció likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei részvényindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényindex-ügyletek
Részvényekből álló indexen alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = FUTR vagy FORW
RTS2#27 = STIX
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden határidős tőzsdei részvényindex-ügylet és tőzsdén kívüli határidős részvényindex-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Részvényopciók
Vállalati intézkedéssel létrehozott részvényen vagy részvénykosáron alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OPTN
RTS2#27 = SHRS
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden részvényopció likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei részvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényügyletek
Vállalati intézkedéssel létrehozott részvényen vagy részvénykosáron alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = FUTR vagy FORW
RTS2#27 = SHRS
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden határidős tőzsdei részvényügylet és tőzsdén kívüli határidős részvényügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Részvényosztalék-opciók
Egy adott részvény osztalékán alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OPTN
RTS2#27 = DVSE
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden részvényosztalék-opció likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei részvényosztalék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényosztalék-ügyletek
Egy adott részvény osztalékán alapuló határidős tőzsdei ügylet és tőzsdén kívüli határidős ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = FUTR vagy FORW
RTS2#27 = DVSE
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden határidős tőzsdei részvényosztalék-ügylet és tőzsdén kívüli határidős részvényosztalék-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Osztalékindex-opciók
Több részvény osztalékaiból álló indexen alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OPTN
RTS2#27 = DIVI
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden osztalékindex-opció likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei osztalékindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős osztalékindex-ügyletek
Több részvény osztalékaiból álló indexen alapuló határidős tőzsdei ügylet és tőzsdén kívüli határidős ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = FUTR vagy FORW
RTS2#27 = DIVI
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden határidős tőzsdei osztalékindex-ügylet és tőzsdén kívüli határidős osztalékindex-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Volatilitásindex-opciók
Egy volatilitásindexen – azaz egy adott mögöttes tőkeinstrumentum-index volatilitását jelző indexen – alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OPTN
RTS2#27 = VOLI
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden volatilitásindex-opció likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei volatilitásindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős volatilitásindex-ügyletek
Egy volatilitásindexen – azaz egy adott mögöttes tőkeinstrumentum-index volatilitását jelző indexen – alapuló határidős tőzsdei ügylet és tőzsdén kívüli határidős ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = FUTR vagy FORW
RTS2#27 = VOLI
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden határidős tőzsdei volatilitásindex-ügylet és tőzsdén kívüli határidős volatilitásindex-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
ETF-opciók
Tőzsdén kereskedett alapon (ETF) alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OPTN
RTS2#27 = ETFS
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden ETF-opció likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei ETF-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ETF-ügyletek
Tőzsdén kereskedett alapon (ETF) alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = FUTR vagy FORW
RTS2#27 = ETFS
RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28
Minden határidős tőzsdei ETF-ügylet és tőzsdén kívüli határidős ETF-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül.
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Csereügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = SWAP
A csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#27)) – alaptermék típusa: egyedi alaptermék, index, kosár
2. szegmentációs kritérium (RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28) – mögöttes egyedi alaptermék, index, kosár
3. szegmentációs kritérium (RTS2#28)) – paraméter: árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméter, osztalékhozam paraméter, hozamvariancia paraméter, hozamvolatilitás paraméter
4. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
50 000 000 EUR
Árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméterHozamvariancia/hozamvolatilitás paraméterOsztalékhozam paraméter
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 évm. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Portfólió-csereügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = PSWP
A portfólió-csereügyletek alkategóriáit a következő tényezők sajátos kombinációja határozza meg:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#27)) – alaptermék típusa: egyedi alaptermék, index, kosár
2. szegmentációs kritérium (RTS23#26 vagy ha nulla, akkor RTS23#28) – mögöttes egyedi alaptermék, index, kosár
3. szegmentációs kritérium (RTS2#28)) – paraméter: árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméter, osztalékhozam paraméter, hozamvariancia paraméter, hozamvolatilitás paraméter
4. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a portfólió-csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 év
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
50 000 000 EUR15
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb származtatott részvényügyletek A fenti eszköz-alosztályok egyikébe sem tartozó származtatott részvényügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = EQUI
RTS2#5 = OTHR
Az egyéb származtatott részvényügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

6.2. táblázat

Származtatott részvényügyletek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott részvényügyletek
Eszköz-alosztályA kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontani.A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra meghatározott kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek az alkategória átlagos napi névleges összeg (ADNA) sávja szerint
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Részvényindex-opciókA részvényindex-opciók alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló részvényindex
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 100 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 200 millió EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR25 000 000 EUR30 000 000 EUR
200 millió EUR ≤ ADNA < 600 millió EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR50 000 000 EUR55 000 000 EUR
ADNA ≥ 600 millió EUR15 000 000 EUR20 000 000 EUR150 000 000 EUR160 000 000 EUR
Határidős tőzsdei részvényindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényindex-ügyletekA határidős tőzsdei részvényindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényindex-ügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló részvényindex
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 100 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 1 milliárd EUR500 000 EUR550 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
1 milliárd EUR ≤ ADNA < 3 milliárd EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR50 000 000 EUR55 000 000 EUR
3 milliárd EUR ≤ ADNA < 5 milliárd EUR15 000 000 EUR20 000 000 EUR150 000 000 EUR160 000 000 EUR
ADNA ≥ 5 milliárd EUR25 000 000 EUR30 000 000 EUR250 000 000 EUR260 000 000 EUR
RészvényopciókA részvényopciók alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alaprészvény
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 5 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 250 000 EUR
5 millió EUR ≤ ADNA < 10 millió EUR250 000 EUR300 000 EUR1 250 000 EUR1 500 000 EUR
10 millió EUR ≤ ADNA < 20 millió EUR500 000 EUR550 000 EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR
ADNA ≥ 20 millió EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
Határidős tőzsdei részvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényügyletekA határidős tőzsdei részvényügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alaprészvény
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 5 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 250 000 EUR
5 millió EUR ≤ ADNA < 10 millió EUR250 000 EUR300 000 EUR1 250 000 EUR1 500 000 EUR
10 millió EUR ≤ ADNA < 20 millió EUR500 000 EUR550 000 EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR
ADNA ≥ 20 millió EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
Részvényosztalék-opciókA részvényosztalék-opciók alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – osztalékra jogosító alaprészvény
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 5 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR400 000 EUR450 000 EUR
5 millió EUR ≤ ADNA < 10 millió EUR25 000 EUR30 000 EUR500 000 EUR550 000 EUR
10 millió EUR ≤ ADNA < 20 millió EUR50 000 EUR100 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
ADNA ≥ 20 millió EUR100 000 EUR150 000 EUR2 000 000 EUR2 500 000 EUR
Határidős tőzsdei részvényosztalék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényosztalék-ügyletekA határidős tőzsdei részvényosztalék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős részvényosztalék-ügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – osztalékra jogosító alaprészvény
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 5 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR400 000 EUR450 000 EUR
5 millió EUR ≤ ADNA < 10 millió EUR25 000 EUR30 000 EUR500 000 EUR550 000 EUR
10 millió EUR ≤ ADNA < 20 millió EUR50 000 EUR100 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
ADNA ≥ 20 millió EUR100 000 EUR150 000 EUR2 000 000 EUR2 500 000 EUR
Osztalékindex-opciókAz osztalékindex-opciók alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló osztalékindex
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 100 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 200 millió EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR25 000 000 EUR30 000 000 EUR
200 millió EUR ≤ ADNA < 600 millió EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR50 000 000 EUR55 000 000 EUR
ADNA ≥ 600 millió EUR15 000 000 EUR20 000 000 EUR150 000 000 EUR160 000 000 EUR
Határidős tőzsdei osztalékindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős osztalékindex-ügyletekA határidős tőzsdei osztalékügyletek és tőzsdén kívüli határidős osztalékügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló osztalékindex
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 100 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 1 milliárd EUR500 000 EUR550 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
1 milliárd EUR ≤ ADNA < 3 milliárd EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR50 000 000 EUR55 000 000 EUR
3 milliárd EUR ≤ ADNA < 5 milliárd EUR15 000 000 EUR20 000 000 EUR150 000 000 EUR160 000 000 EUR
ADNA ≥ 5 milliárd EUR25 000 000 EUR30 000 000 EUR250 000 000 EUR260 000 000 EUR
Volatilitásindex-opciókA volatilitásindex-opciók alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló volatilitásindex
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 100 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 200 millió EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR25 000 000 EUR30 000 000 EUR
200 millió EUR ≤ ADNA < 600 millió EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR50 000 000 EUR55 000 000 EUR
ADNA ≥ 600 millió EUR15 000 000 EUR20 000 000 EUR150 000 000 EUR160 000 000 EUR
Határidős tőzsdei volatilitásindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős volatilitásindex-ügyletekA határidős tőzsdei volatilitásindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős volatilitásindex-ügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló volatilitásindex
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 100 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 1 milliárd EUR500 000 EUR550 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
1 milliárd EUR ≤ ADNA < 3 milliárd EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR50 000 000 EUR55 000 000 EUR
3 milliárd EUR ≤ ADNA < 5 milliárd EUR15 000 000 EUR20 000 000 EUR150 000 000 EUR160 000 000 EUR
ADNA ≥ 5 milliárd EUR25 000 000 EUR30 000 000 EUR250 000 000 EUR260 000 000 EUR
ETF-opciókAz ETF-opciók alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló ETF
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 5 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 250 000 EUR
5 millió EUR ≤ ADNA < 10 millió EUR250 000 EUR300 000 EUR1 250 000 EUR1 500 000 EUR
10 millió EUR ≤ ADNA < 20 millió EUR500 000 EUR550 000 EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR
ADNA ≥ 20 millió EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
Határidős tőzsdei ETF-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ETF-ügyletekA határidős tőzsdei ETF-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ETF-ügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alapul szolgáló ETF
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.ADNA < 5 millió EUR20 000 EUR25 000 EUR1 000 000 EUR1 250 000 EUR
5 millió EUR ≤ ADNA < 10 millió EUR250 000 EUR300 000 EUR1 250 000 EUR1 500 000 EUR
10 millió EUR ≤ ADNA < 20 millió EUR500 000 EUR550 000 EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR
ADNA ≥ 20 millió EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
CsereügyletekA csereügyletek alkategóriáját a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium – alaptermék típusa: egyedi alaptermék, index, kosár
2. szegmentációs kritérium– mögöttes egyedi alaptermék, index, kosár
3. szegmentációs kritérium – paraméter: árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméter, osztalékhozam paraméter, hozamvariancia paraméter, hozamvolatilitás paraméter
4. szegmentációs kritérium – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.50 millió EUR ≤ ADNA < 100 millió EUR250 000 EUR300 000 EUR1 250 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 200 millió EUR500 000 EUR550 000 EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR
ADNA ≥ 200 millió EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
Árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméterHozamvariancia/hozamvolatilitás paraméterOsztalékhozam paraméter
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 évm. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Portfólió-csereügyletekA portfólió-csereügyletet a következő tényezők sajátos kombinációja határozza meg:
1. szegmentációs kritérium – alaptermék típusa: egyedi alaptermék, index, kosár
2. szegmentációs kritérium– mögöttes egyedi alaptermék, index, kosár
3. szegmentációs kritérium – paraméter: árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméter, osztalékhozam paraméter, hozamvariancia paraméter, hozamvolatilitás paraméter
4. szegmentációs kritérium – a portfólió-csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
A küszöbértékekre vonatkozó számításokat minden egyes alkategória tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.50 millió EUR ≤ ADNA < 100 millió EUR250 000 EUR300 000 EUR1 250 000 EUR1 500 000 EUR
100 millió EUR ≤ ADNA < 200 millió EUR500 000 EUR550 000 EUR2 500 000 EUR3 000 000 EUR
ADNA ≥ 200 millió EUR1 000 000 EUR1 500 000 EUR5 000 000 EUR5 500 000 EUR
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
5. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
6. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év

6.3. táblázat

Származtatott részvényügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott részvényügyletek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Csereügyletek20 000 EUR25 000 EUR100 000 EUR150 000 EUR
Portfólió-csereügyletek20 000 EUR25 000 EUR100 000 EUR150 000 EUR
Egyéb származtatott részvényügyletek20 000 EUR25 000 EUR100 000 EUR150 000 EUR

7. Származtatott áruügyletek

7.1. táblázat

Származtatott áruügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Származtatott áruügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Határidős tőzsdei fémáruügyletek és tőzsdén kívüli határidős fémáruügyletek
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = METL és [RTS2#5 = FUTR vagy FORW]
A határidős tőzsdei fémáruügyletek és tőzsdén kívüli határidős fémáruügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36) – fém típusa: nemesfém, nem nemesfém
2. szegmentációs kritérium (RTS23#37) – alapul szolgáló fém
3. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a határidős tőzsdei ügylet / tőzsdén kívüli határidős ügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a határidős tőzsdei ügylet / tőzsdén kívüli határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
10 000 000 EUR10
NemesfémekNem nemesfémek
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
4. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Fémáru-opciók
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = METL és RTS2#5 = OPTN
A fémáru-opciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36) – fém típusa: nemesfém, nem nemesfém
2. szegmentációs kritérium (RTS23#37) – alapul szolgáló fém
3. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben az opciós ügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
10 000 000 EUR10
NemesfémekNem nemesfémek
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
4. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Fémáru-csereügyletek
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = METL és RTS2#5 = SWAP
A fémáru-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36) – fém típusa: nemesfém, nem nemesfém
2. szegmentációs kritérium (RTS23#37) – alapul szolgáló fém
3. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a csereügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium (RTS23#34) – ügylet kiegyenlítésének típusa: készpénz, fizikai vagy választható
5. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
10 000 000 EUR10
NemesfémekNem nemesfémek
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
4. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Határidős tőzsdei energiaügyletek és tőzsdén kívüli határidős energiaügyletek
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = NRGY és [RTS2#5 = FUTR vagy FORW]
A határidős tőzsdei energiaügyletek és tőzsdén kívüli határidős energiaügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36)) – energia típusa: olaj, olajpárlat, szén, könnyű olaj-előpárlat, földgáz, villamos energia, energiaközi termék
2. szegmentációs kritérium (RTS23#37) – alapul szolgáló energia
3. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a határidős tőzsdei ügylet / tőzsdén kívüli határidős ügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium – [törölve]
5. szegmentációs kritérium (RTS2#14) – szállítás, illetve készpénzes kiegyenlítés helye minden energiatípus esetében
6. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a határidős tőzsdei ügylet / tőzsdén kívüli határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
10 000 000 EUR10
Olaj, olajpárlat, könnyű olaj-előpárlatSzénFöldgáz, villamos energia, energiaközi termék
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 4 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 6 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 4 hónap < futamidő ≤ 8 hónap2. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 1 év
3. lejárati csoport: 8 hónap < futamidő ≤ 1 év3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n évm. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Energiatermék-opciók
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = NRGY és RTS2#5 = OPTN
Az energiatermék-opciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36)) – energia típusa: olaj, olajpárlat, szén, könnyű olaj-előpárlat, földgáz, villamos energia, energiaközi termék
2. szegmentációs kritérium (RTS23#37) – alapul szolgáló energia
3. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben az opciós ügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium – [törölve]
5. szegmentációs kritérium (RTS2#14) – szállítás, illetve készpénzes kiegyenlítés helye minden energiatípus esetében
6. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
10 000 000 EUR10
Olaj, olajpárlat, könnyű olaj-előpárlatSzénFöldgáz, villamos energia, energiaközi termék
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 4 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 6 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 4 hónap < futamidő ≤ 8 hónap2. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 1 év
3. lejárati csoport: 8 hónap < futamidő ≤ 1 év3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n évm. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Energiatermék-csereügyletek
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = NRGY és RTS2#5 = SWAP
Az energiatermék-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36)) – energia típusa: olaj, olajpárlat, szén, könnyű olaj-előpárlat, földgáz, villamos energia, energiaközi termék
2. szegmentációs kritérium (RTS23#37) – alapul szolgáló energia
3. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a csereügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium (RTS23#34) – ügylet kiegyenlítésének típusa: készpénz, fizikai vagy választható
5. szegmentációs kritérium – [törölve]
6. szegmentációs kritérium (RTS2#14) – szállítás, illetve készpénzes kiegyenlítés helye minden energiatípus esetében
7. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
10 000 000 EUR10
Olaj, olajpárlat, könnyű olaj-előpárlatSzénFöldgáz, villamos energia, energiaközi termék
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 4 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 6 hónap1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 4 hónap < futamidő ≤ 8 hónap2. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 1 év
3. lejárati csoport: 8 hónap < futamidő ≤ 1 év3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n évm. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Határidős tőzsdei mezőgazdaságitermék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős mezőgazdaságitermék-ügyletek
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = AGRI és [RTS2#5 = FUTR vagy FORW]
A határidős tőzsdei mezőgazdaságitermék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős mezőgazdaságitermék-ügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36 és RTS23#37) — alapul szolgáló mezőgazdasági termék (alásorolt termék és további alásorolt termék)
2. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a határidős tőzsdei ügylet / tőzsdén kívüli határidős ügylet névleges értéke denominált
3. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a határidős tőzsdei ügylet / tőzsdén kívüli határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
10 000 000 EUR10
Mezőgazdaságitermék-opciók
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = AGRI és RTS2#5 = OPTN
A mezőgazdaságitermék-opciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36 és RTS23#37) — alapul szolgáló mezőgazdasági termék (alásorolt termék és további alásorolt termék)
2. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben az opciós ügylet névleges értéke denominált
3. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
10 000 000 EUR10
Mezőgazdaságitermék-csereügyletek
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = AGRI és RTS2#5 = SWAP
A mezőgazdaságitermék-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#36 és RTS23#37) — alapul szolgáló mezőgazdasági termék (alásorolt termék és további alásorolt termék)
2. szegmentációs kritérium (RTS2#15) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a csereügylet névleges értéke denominált
3. szegmentációs kritérium (RTS23#34) – ügylet kiegyenlítésének típusa: készpénz, fizikai vagy választható
4. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 3 hónap
2. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
3. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
10 000 000 EUR10
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb származtatott áruügyletek
A fenti eszköz-alosztályok egyikébe sem tartozó származtatott áruügyletek.Az egyéb származtatott áruügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

7.2. táblázat

Származtatott áruügyletek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott áruügyletek
Eszköz-alosztályA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriák esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapja
Határidős tőzsdei fémáruügyletek és tőzsdén kívüli határidős fémáruügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Fémáru-opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Fémáru-csereügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Határidős tőzsdei energiaügyletek és tőzsdén kívüli határidős energiaügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Energiatermék-opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Energiatermék-csereügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Határidős tőzsdei mezőgazdaságitermék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős mezőgazdaságitermék-ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Mezőgazdaságitermék-opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060
Mezőgazdaságitermék-csereügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S4250 000 EUR70500 000 EUR8060750 000 EUR90701 000 000 EUR
30405060

7.3. táblázat

Származtatott áruügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott áruügyletek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Határidős tőzsdei fémáruügyletek és tőzsdén kívüli határidős fémáruügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Fémáru-opciók250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Fémáru-csereügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Határidős tőzsdei energiaügyletek és tőzsdén kívüli határidős energiaügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Energiatermék-opciók250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Energiatermék-csereügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Határidős tőzsdei mezőgazdaságitermék-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős mezőgazdaságitermék-ügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Mezőgazdaságitermék-opciók250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Mezőgazdaságitermék-csereügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR
Egyéb származtatott áruügyletek250 000 EUR500 000 EUR750 000 EUR1 000 000 EUR

8. Származtatott devizaügyletek

8.1. táblázat

Származtatott devizaügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Származtatott devizaügyletek
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott, devizákhoz kapcsolódó pénzügyi eszköz.
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Nem leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügyletek (NDF)
Olyan tőzsdén kívüli határidős ügylet, amelyet a szerződési feltételek értelmében a partnerek készpénzben számolnak el, és ahol a kiegyenlítés összegét két pénznem átváltási árfolyamának a kötési időpont és az értékelés napja közötti különbözete határozza meg. A kiegyenlítés napján az egyik fél a névleges összeg alapján i. a kötési időpontban meghatározott átváltási árfolyam, valamint ii. az értékelés napján meghatározott átváltási árfolyam közötti nettó különbözettel tartozik a másik félnek, amely nettó összeget a szerződésben meghatározott elszámolási pénznemben kell megfizetnie.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = FORW
RTS2#26 = NDLV
A nem leszállításos tőzsdén kívüli határidős devizaügyletek (FX -ügyletek) alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a tőzsdén kívüli határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden nem leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügylet (NDF) likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügyletek (DF)
olyan tőzsdén kívüli határidős ügylet, amely kizárólag két különböző pénznemnek egy szerződésben meghatározott jövőbeni elszámolási időpontban, a cserére irányadó szerződés aláírásakor kikötött rögzített árfolyamon történő cseréjét foglalja magában.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = FORW
RTS2#26 = DLVB
A leszállításos tőzsdén kívüli határidős devizaügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a tőzsdén kívüli határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügylet (DF) likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Nem leszállításos opciós devizaügyletek (Non-Deliverable FX options, NDO)
Olyan opciós ügylet, amelyet a szerződési feltételek értelmében a partnerek készpénzben számolnak el, és ahol a kiegyenlítés összegét két pénznem átváltási árfolyamának a kötési időpont és az értékelés napja közötti különbözete határozza meg. A kiegyenlítés napján az egyik fél a névleges összeg alapján i. a kötési időpontban meghatározott átváltási árfolyam, valamint ii. az értékelés napján meghatározott átváltási árfolyam közötti nettó különbözettel tartozik a másik félnek, amely nettó összeget a szerződésben meghatározott elszámolási pénznemben kell megfizetnie.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#26 = NDLV
A nem leszállításos opciós devizaügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 and RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden nem leszállításos opciós devizaügylet (NDO) likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Leszállításos opciós devizaügyletek (DO)
olyan opciós ügylet, amely kizárólag két különböző pénznemnek egy szerződésben meghatározott jövőbeni elszámolási időpontban, a cserére irányadó szerződés aláírásakor kikötött rögzített árfolyamon történő cseréjét foglalja magában.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = OPTN
RTS2#26 = DLVB
A leszállításos opciós devizaügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden leszállításos opciós devizaügylet (DO) likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Nem leszállításos deviza-csereügyletek (Non-Deliverable FX swaps, NDS)
Olyan csereügylet, amelyet a szerződési feltételek értelmében a partnerek készpénzben számolnak el, és ahol a kiegyenlítés összegét két pénznem átváltási árfolyamának a kötési időpont és az értékelés napja közötti különbözete határozza meg. A kiegyenlítés napján az egyik fél a névleges összeg alapján i. a kötési időpontban meghatározott átváltási árfolyam, valamint ii. az értékelés napján meghatározott átváltási árfolyam közötti nettó különbözettel tartozik a másik félnek, amely nettó összeget a szerződésben meghatározott elszámolási pénznemben kell megfizetnie.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = SWAP
RTS2#26 = NDLV
A nem leszállításos deviza-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden nem leszállításos deviza-csereügylet (NDS) likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Leszállításos deviza-csereügyletek (Deliverable FX swaps, DS)
olyan csereügylet, amely kizárólag két különböző pénznemnek egy szerződésben meghatározott jövőbeni elszámolási időpontban, a cserére irányadó szerződés aláírásakor kikötött rögzített árfolyamon történő cseréjét foglalja magában.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = SWAP
RTS2#26 = DLVB
A leszállításos deviza-csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a csereügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden leszállításos deviza-csereügylet (DS) likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Határidős tőzsdei devizaügyletek (FX futures)
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = FUTR
A határidős tőzsdei devizaügyletek és tőzsdén kívüli határidős kötvényügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#13 és RTS23#47) – alapul szolgáló devizapár, azaz a származtatott ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a határidős ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hét
2. lejárati csoport: 1 hét < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 1 év
4. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
5. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Minden határidős tőzsdei devizaügylet likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
Eszközosztály – Származtatott devizaügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb származtatott devizaügyletek
A fenti eszköz-alosztályok egyikébe sem tartozó származtatott devizaügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CURR
RTS2#5 = OTHR
Az egyéb származtatott devizaügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

8.2. táblázat

Származtatott devizaügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott devizaügyletek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Nem leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügyletek (NDF)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügyletek (DF)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Nem leszállításos opciós devizaügyletek (NDO)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Leszállításos opciós devizaügyletek (DO)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Nem leszállításos deviza-csereügyletek (NDS)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Leszállításos deviza-csereügyletek (DS)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Határidős tőzsdei devizaügyletek (FX futures)4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR
Egyéb származtatott devizaügyletek4 000 000 EUR5 000 000 EUR20 000 000 EUR25 000 000 EUR

9. Származtatott hitelügyletek

9.1. táblázat

Származtatott hitelügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Származtatott hitelügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének A likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriák esetében adott esetben a kiegészítő minőségi likviditási kritériumot is alkalmazni kell.
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Az index „on the run” státusa
[Kiegészítő minőségi likviditási kritérium]
Indexhez kötött hitelnemteljesítési csereügyletek (CDS) Olyan csereügylet, amely esetében a pénzforgalomcsere egy indexet alkotó több pénzügyi eszköz kibocsátóinak hitelképességéhez és hitelkockázati események bekövetkezéséhez kötött.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CRDT
Az indexhez kötött hitel-nemteljesítési csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#34) – alapul szolgáló index
2. szegmentációs kritérium (RTS2#42) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a származtatott ügylet névleges értéke denominált
3. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a CDS lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
200 000 000 EUR10A mögöttes index likvid piaccal rendelkezőnek minősül:
(1) mindaddig, amíg „on the run” státusban van;
(2) első „off the run” státusának első 30 napja során.
Az index „on the run” státusa az index mindenkori legfrissebb verzióját (sorozatát) jelöli, és az adott összeállítású index érvénybe lépésének napjától az index következő verziójának (sorozatának) érvénybe lépését megelőző napig tart.
Az „első 'off the run' státus” az index azon verziójának (sorozatának) a státusát jelenti, amely egy adott időpontban közvetlenül megelőzi az aktuális „on-the run” verziót (sorozatot). A verzió (sorozat) az index következő verziójának (sorozatának) összeállításakor elveszíti „on-the run” státusát, és első „off the run” státusba kerül.
Egy alaptermékes (single name) hitelnemteljesítési csereügyletek (CDS) Olyan csereügylet, amely esetében a pénzforgalomcsere egyetlen pénzügyieszköz-kibocsátó hitelképességéhez és hitelkockázati események bekövetkezéséhez kötött.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CRDT
Az egy alaptermékes hitel-nemteljesítési csereügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#41) – alapul szolgáló alaptermék-kibocsátó
2. szegmentációs kritérium (RTS2#39) – az alapul szolgáló alaptermék-kibocsátó típusa a következő meghatározás szerint:
„Állami vagy nyilvános típusú kibocsátó” az alábbi kategóriák egyikébe tartozó kibocsátó:
(a) az Európai Unió;
(b) valamely tagállam, ideértve annak kormányzati szervét, ügynökségét vagy különleges célú gazdasági egységét;
(c) az a) és b) pontban fel nem sorolt állami szervezeti egység;
(d) a szövetségi államformával rendelkező tagállamok esetében a szövetség tagjai;
(e) több tagállam közös, különleges célú gazdasági egysége;
(f) két vagy több tagállam által finanszírozás mobilizálása, valamint súlyos finanszírozási problémákkal küzdő vagy finanszírozási szempontból veszélyeztetett tagjai számára pénzügyi segítségnyújtás céljából alapított nemzetközi pénzügyi intézmény;
(g) az Európai Beruházási Bank;
(h) az a)–c) pontban meghatározott állampapír-kibocsátónak nem minősülő közigazgatási intézmény.
„Vállalati típusú kibocsátó” minden állami vagy nyilvános típusú kibocsátónak nem minősülő kibocsátó.
3. szegmentációs kritérium (RTS2#42) – névleges pénznem, azaz azon pénznem, amelyben a származtatott ügylet névleges értéke denominált
4. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a CDS lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 év
2. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
3. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
10 000 000 EUR10
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a következő minőségi likviditási kritériumoknak
CDS-index opciók CDS-indexen alapuló opciós ügylet.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CRDT
A CDS-index opciók alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#26) – a CDS-indexnek az indexhez kötött hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS) eszköz-alosztálya tekintetében meghatározott alkategóriája
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 6 hónap
2. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
4. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Azok a 0–6 hónapos lejárati csoportba tartozó CDS-index opciók, amelyek mögöttes CDS-indexe likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriába tartozik, likvid piaccal rendelkezőnek minősülnek.
Azok a nem a 0–6 hónapos lejárati csoportba tartozó CDS-index opciók, amelyek mögöttes CDS-indexe likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriába tartozik, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.
Azok a CDS-index opciók, amelyek mögöttes CDS-indexe likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriába tartozik, egyetlen lejárati csoport esetében sem minősülnek likvid piaccal rendelkezőnek.
Egy alaptermékes (single name) CDS-opciók Egy alaptermékes CDS-en alapuló opciós ügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CRDT
Az egy alaptermékes CDS opciós ügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS23#26) – az egy alaptermékes CDS-ügyletnek az egy alaptermékes CDS-ügyletek eszköz-alosztálya tekintetében meghatározott alkategóriája
2. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – az opció lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 6 hónap
2. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 1 év
3. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
4. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
Azok a 0–6 hónapos lejárati csoportba tartozó egy alaptermékes CDS opciók, amelyek mögöttes egy alaptermékes CDS-ügylete likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriába tartozik, likvid piaccal rendelkezőnek minősülnek.
Azok a nem a 0–6 hónapos lejárati csoportba tartozó egy alaptermékes CDS opciók, amelyek mögöttes egy alaptermékes CDS-ügylete likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriába tartozik, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.
Azok az egy alaptermékes CDS opciók, amelyek mögöttes egy alaptermékes CDS-ügylete likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriába tartozik, egyetlen lejárati csoport esetében sem minősülnek likvid piaccal rendelkezőnek.
Eszközosztály – Származtatott hitelügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb származtatott hitelügyletek A fenti eszköz-alosztályok egyikébe sem tartozó származtatott hitelügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#4 = CRDT RTS2#5 = OTHR
Az egyéb származtatott hitelügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

9.2. táblázat

Származtatott hitelügyletek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott hitelügyletek
Eszköz-alosztályA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriák esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapja
Indexhez kötött hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS)A küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S42 500 000 EUR705 000 000 EUR80607 500 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Egy alaptermékes (single name) hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS)A küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S42 500 000 EUR705 000 000 EUR80607 500 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
CDS-index opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S42 500 000 EUR705 000 000 EUR80607 500 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060
Egy alaptermékes (single name) CDS-opciókA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S42 500 000 EUR705 000 000 EUR80607 500 000 EUR907010 000 000 EUR
30405060

9.3. táblázat

Származtatott hitelügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Származtatott hitelügyletek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Indexhez kötött hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS)2 500 000 EUR5 000 000 EUR7 500 000 EUR10 000 000 EUR
Egy alaptermékes (single name) hitel-nemteljesítési csereügyletek (CDS)2 500 000 EUR5 000 000 EUR7 500 000 EUR10 000 000 EUR
CDS-index opciók2 500 000 EUR5 000 000 EUR7 500 000 EUR10 000 000 EUR
Egy alaptermékes (single name) CDS-opciók2 500 000 EUR5 000 000 EUR7 500 000 EUR10 000 000 EUR
Egyéb származtatott hitelügyletek2 500 000 EUR5 000 000 EUR7 500 000 EUR10 000 000 EUR

10. "C10" típusú származtatott ügyletek

10.1. táblázat

"C10" típusú származtatott ügyletek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – „C10” típusú származtatott ügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének
Átlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Származtatott fuvardíj-ügyletek
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 10. pontjában meghatározott, fuvardíjakhoz kapcsolódó pénzügyi eszköz.
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = COMM és RTS23#35 = FRGT
A fuvardíjakhoz kapcsolódó származtatott ügyletek alkategóriáit a következő szegmentációs kritériumok alapján kell meghatározni:
1. szegmentációs kritérium (RTS2#5) – szerződés típusa: határidős tőzsdei vagy opciós
2. szegmentációs kritérium (RTS23#36) – szállítóeszköz típusa
3. szegmentációs kritérium (RTS2#37) – szállítóeszköz altípusa
4. szegmentációs kritérium (RTS2#12) – a szállítóeszköz altípusának megfelelő nagyságrend meghatározása
5. szegmentációs kritérium (RTS2#13) – adott út- vagy időbérlet átlaga
6. szegmentációs kritérium (RTS2#8) – a származtatott ügylet lejárati csoportja a következő meghatározás szerint:
1. lejárati csoport: 0 < futamidő ≤ 1 hónap
2. lejárati csoport: 1 hónap < futamidő ≤ 3 hónap
3. lejárati csoport: 3 hónap < futamidő ≤ 6 hónap
4. lejárati csoport: 6 hónap < futamidő ≤ 9 hónap
5. lejárati csoport: 9 hónap < futamidő ≤ 1 év
6. lejárati csoport: 1 év < futamidő ≤ 2 év
7. lejárati csoport: 2 év < futamidő ≤ 3 év

m. lejárati csoport: (n–1) év < futamidő ≤ n év
10 000 000 EUR10
Eszközosztály – „C10” típusú származtatott ügyletek
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb „C10” típusú származtatott ügyletek
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 10. pontjában meghatározott, fuvardíjakhoz kapcsolódó származtatott ügyletnek nem minősülő pénzügyi eszközök és a következő származtatott kamatügylet eszköz-alosztályok bármelyike: többdevizás inflációs csereügyletek, többdevizás inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek, egydevizás inflációs csereügyletek, egydevizás inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek; továbbá a következő származtatott részvényügylet eszköz-alosztályok bármelyike: volatilitásindex-opciók, határidős tőzsdei volatilitásindex-ügyletek és tőzsdén kívüli határidős volatilitásindex-ügyletek, hozamvariancián alapuló csereügyletek, hozamvolatilitáson alapuló csereügyletek, hozamvariancián alapuló portfólió-csereügyletek, hozamvolatilitáson alapuló portfólió-csereügyletek.
Az egyéb „C10” típusú származtatott ügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

10.2. táblázat

"C10" típusú származtatott ügyletek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – „C10” típusú származtatott ügyletek
Eszköz-alosztályA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriák esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapja
Származtatott fuvardíj-ügyletekA küszöbértékekre vonatkozó számításokat az eszköz-alosztály minden egyes alkategóriája tekintetében az alkategóriához tartozó pénzügyi eszközök vonatkozásában végrehajtott ügyletek figyelembevételével kell elvégezni.S1S2S3S425 000 EUR7050 000 EUR806075 000 EUR9070100 000 EUR
30405060

10.3. táblázat

"C10" típusú származtatott ügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – „C10” típusú származtatott ügyletek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Származtatott fuvardíj-ügyletek25 000 EUR50 000 EUR75 000 EUR100 000 EUR
Egyéb „C10” típusú származtatott ügyletek25 000 EUR50 000 EUR75 000 EUR100 000 EUR

11. Különbözeti ügyletek (CFD)

11.1. táblázat

CFD - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében minden eszköz-alosztályt az alább előírt alkategóriákra kell lebontaniMinőségi likviditási kritériumÁtlagos napi névleges összeg (ADNA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Devizaalapú CFD-ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = CURR
A devizaalapú CFD-ügylet alkategóriáját az alapul szolgáló devizapár, azaz a CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügylet alapjául szolgáló két pénznem kombinációja alapján kell meghatározni.
RTS2#30 és RTS2#31
50 000 000 EUR100
Árualapú CFD-ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = COMM
Az árualapú CFD-ügylet alkategóriáját a CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügylet alapjául szolgáló áru alapján kell meghatározni.
RTS23#35 és RTS23#36 és RTS23#37
50 000 000 EUR100
Részvényalapú CFD-ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = EQUI
A részvényalapú CFD-ügylet alkategóriáját a CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügylet alapjául szolgáló tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapír alapján kell meghatározni.
RTS23/26
A részvényalapú CFD-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül, ha az alapjául szolgáló tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapír a 600/2014/EU rendelet 2. cikke (1) bekezdése 17. pontjának b) alpontja értelmében likvid piaccal rendelkezik.
Kötvényalapú CFD-ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = BOND
A kötvényalapú CFD-ügylet alkategóriáját a CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügylet alapjául szolgáló kötvény, illetve határidős tőzsdei kötvényügylet alapján kell meghatározni.
RTS23/26
A kötvényalapú CFD-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül, ha az alapjául szolgáló kötvény, illetve határidős tőzsdei kötvényügylet a 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkezik.
Határidős tőzsdei részvényügyleten vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügyleten alapuló CFD-ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = FTEQ
A határidős tőzsdei részvényügyleten vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügyleten alapuló CFD-ügylet alkategóriáját a CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügylet alapjául szolgáló határidős tőzsdei részvényügylet vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügylet alapján kell meghatározni.
RTS23/26
A határidős tőzsdei részvényügyleten vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügyleten alapuló CFD-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül, ha az alapjául szolgáló határidős tőzsdei részvényügylet vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügylet a 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkezik.
Részvényopción alapuló CFD-ügyletek
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = OPEQ
A részvényopción alapuló CFD-ügylet alkategóriáját a CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügylet alapjául szolgáló részvényopció alapján kell meghatározni.
RTS23/26
A részvényopción alapuló CFD-ügylet likvid piaccal rendelkezőnek minősül, ha az alapjául szolgáló részvényopció a 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkezik.
Eszközosztály – Különbözeti ügyletek (CFD)
Eszköz-alosztályA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő pénzügyieszköz-osztályok meghatározása tekintetében a következő módszertant kell alkalmazni
Egyéb CFD-ügyletek
A fenti eszköz-alosztályok egyikébe sem tartozó CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügyletek.
RTS2#3 = DERV
RTS2#5 = CFDS
RTS2#29 = OTHR
Az egyéb CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügyletek likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

11.2. táblázat

CFD-ügyletek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Különbözeti ügyletek (CFD)
Eszköz-alosztályA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő alkategóriák esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
A küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekKereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisVolumen – percentilisKüszöbérték alapja
Devizaalapú CFD-ügyletekA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkező devizaalapú CFD-szerződések vonatkozásában végrehajtott ügyletek.S1S2S3S450 000 EUR7060 000 EUR806090 000 EUR9070100 000 EUR
30405060
Árualapú CFD-ügyletekA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkező árualapú CFD-szerződések vonatkozásában végrehajtott ügyletek.S1S2S3S450 000 EUR7060 000 EUR806090 000 EUR9070100 000 EUR
30405060
Részvényalapú CFD-ügyletekA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkező részvényalapú CFD-szerződések vonatkozásában végrehajtott ügyletek.S1S2S3S450 000 EUR7060 000 EUR806090 000 EUR9070100 000 EUR
30405060
Kötvényalapú CFD-ügyletekA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkező kötvényalapú CFD-szerződések vonatkozásában végrehajtott ügyletek.S1S2S3S450 000 EUR7060 000 EUR806090 000 EUR9070100 000 EUR
30405060
Határidős tőzsdei részvényügyleten vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügyleten alapuló CFD-ügyletekA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkező határidős tőzsdei részvényügyleten vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügyleten alapuló CFD-szerződések vonatkozásában végrehajtott ügyletek.S1S2S3S450 000 EUR7060 000 EUR806090 000 EUR9070100 000 EUR
30405060
Részvényopción alapuló CFD-ügyletekA 6. cikk és a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában likvid piaccal rendelkező részvényopción alapuló CFD-szerződések vonatkozásában végrehajtott ügyletek.S1S2S3S450 000 EUR7060 000 EUR806090 000 EUR9070100 000 EUR
30405060

11.3. táblázat

CFD-ügyletek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Különbözeti ügyletek (CFD)
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Devizaalapú CFD-ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR
Árualapú CFD-ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR
Részvényalapú CFD-ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR
Kötvényalapú CFD-ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR
Határidős tőzsdei részvényügyleten vagy tőzsdén kívüli határidős részvényügyleten alapuló CFD-ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR
Részvényopción alapuló CFD-ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR
Egyéb CFD/különbözetre fogadási (spread bet) ügyletek50 000 EUR60 000 EUR90 000 EUR100 000 EUR

12. Kibocsátási egységek

12.1. táblázat

Kibocsátási egységek - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Kibocsátási egységek
Eszköz-alosztályAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének
Átlagos napi összeg (ADA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
Európai kibocsátási egységek (EUA)
A 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (1) (kibocsátás-kereskedelmi rendszer) követelményeinek eleget tevőként elismert, egy tonna szén-dioxid-egyenértéknek (tCO2e) megfelelő kibocsátásra feljogosító egység.
RTS2#3 = EMAL és RTS2#11 = EUAE
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Európai légi közlekedési kibocsátási egységek (EUAA)
A 2003/87/EK irányelv (kibocsátás-kereskedelmi rendszer) követelményeinek eleget tevőként elismert, egy tonna szén-dioxid-egyenértéknek (tCO2e) megfelelő, légi közlekedésből származó kibocsátásra feljogosító egység.
RTS2#3 = EMAL és RTS2#11 = EUAA
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Igazolt kibocsátáscsökkentési egységek (CER)
A 2003/87/EK irányelv (kibocsátás-kereskedelmi rendszer) követelményeinek eleget tevőként elismert, egy tonna szén-dioxid-egyenértékű (tCO2e) kibocsátáscsökkentésnek megfelelő egység.
RTS2#3 = EMAL és RTS2#11 = CERE
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Kibocsátáscsökkentési egységek (ERU)
A 2003/87/EK irányelv (kibocsátás-kereskedelmi rendszer) követelményeinek eleget tevőként elismert, egy tonna szén-dioxid-egyenértékű (tCO2e) kibocsátáscsökkentésnek megfelelő egység.
RTS2#3 = EMAL és RTS2#11 = ERUE
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Egyéb kibocsátási egységek
A 2003/87/EK irányelv (kibocsátás-kereskedelmi rendszer) követelményeinek eleget tevőként elismert, nem az EUA, az EUAA, a CER vagy az ERU eszköz-alosztályba tartozó kibocsátási egység.
RTS2#3 = EMAL és RTS2#11 = OTHR
Bármely egyéb kibocsátási egység likvid piaccal nem rendelkezőnek minősül.
(1)
Az Európai Parlament és a Tanács 2003/87/EK irányelve (2003. október 13.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 275., 2003.10.25., 32. o.).

12.2. táblázat

Kibocsátási egységek - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályokra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Kibocsátási egységek
Eszköz-alosztályA küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályok esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapja
Európai kibocsátási egységek (EUA)Az összes európai kibocsátási egység (EUA) vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S440 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8090 000 tonna szén-dioxid-egyenérték90100 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060
Európai légi közlekedési kibocsátási egységek (EUAA)Az összes európai légi közlekedési kibocsátási egység (EUAA) vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S420 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7025 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8040 000 tonna szén-dioxid-egyenérték9050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060
Igazolt kibocsátáscsökkentési egységek (CER)Az összes igazolt kibocsátáscsökkentési egység (CER) vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S420 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7025 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8040 000 tonna szén-dioxid-egyenérték9050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060
Kibocsátáscsökkentési egységek (ERU)Az összes kibocsátáscsökkentési egység (ERU) vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S420 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7025 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8040 000 tonna szén-dioxid-egyenérték9050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060

12.3. táblázat

Kibocsátási egységek - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályokra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Kibocsátási egységek
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő alkategóriákra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Európai kibocsátási egységek (EUA)40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték90 000 tonna szén-dioxid-egyenérték100 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Európai légi közlekedési kibocsátási egységek (EUAA)20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Igazolt kibocsátáscsökkentési egységek (CER)20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Kibocsátáscsökkentési egységek (ERU)20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték

13. Kibocsátáskereskedelmi derivatívák

13.1. táblázat

Kibocsátáskereskedelmi derivatívák - Likvid piaccal nem rendelkező osztályok

Eszközosztály – Kibocsátáskereskedelmi derivatívák
Eszköz-alosztályAz egyes alkategóriák a 6. cikk, valamint a 8. cikk (1) bekezdésének b) pontja alkalmazásában akkor minősülnek likvid piaccal nem rendelkezőnek, ha nem felelnek meg a mennyiségi likviditási kritériumok tekintetében előírt alábbi küszöbértékek mindegyikének
Átlagos napi összeg (ADA)
[1. mennyiségi likviditási kritérium]
Átlagos napi ügyletszám
[2. mennyiségi likviditási kritérium]
EUA-alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott, európai kibocsátási egységeken (EUA) alapuló kibocsátáskereskedelmi egységekhez kapcsolódó pénzügyi eszköz.
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = EMAL és RTS2#43 = EUAE
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Európai légi közlekedési kibocsátási egységeken (EUAA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott, európai légi közlekedési kibocsátási egységeken (EUAA) alapuló kibocsátáskereskedelmi egységekhez kapcsolódó pénzügyi eszköz.
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = EMAL és RTS2#43 = EUAA
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Igazolt kibocsátáscsökkentési egységeken (CER) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott, igazolt kibocsátáscsökkentési egységeken (CER) alapuló kibocsátáskereskedelmi egységekhez kapcsolódó pénzügyi eszköz.
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = EMAL és RTS2#43 = CERE
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Kibocsátáscsökkentési egységeken (ERU) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák
A 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakaszának 4. pontjában meghatározott, kibocsátáscsökkentési egységeken (ERU) alapuló kibocsátáskereskedelmi egységekhez kapcsolódó pénzügyi eszköz.
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = EMAL és RTS2#43 = ERUE
150 000 tonna szén-dioxid-egyenérték5
Egyéb kibocsátáskereskedelmi derivatívák
A 2003/87/EK irányelv (kibocsátás-kereskedelmi rendszer) követelményeinek eleget tevőként elismert, nem az EUA, az EUAA, a CER vagy az ERU eszköz-alosztályba tartozó kibocsátási egységen alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák.
RTS2#3 = DERV és RTS2#4 = EMAL és RTS2#43 = OTHR
Az egyéb kibocsátáskereskedelmi derivatívák likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülnek.

13.2. táblázat

Kibocsátáskereskedelmi derivatívák - Likvid piaccal rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályokra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Kibocsátáskereskedelmi derivatívák
Eszköz-alosztályA küszöbértékek kiszámítása során figyelembe veendő ügyletekA likvid piaccal rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályok esetében a kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek kiszámításához használandó percentilisértékek és küszöb-alapértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
Kereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapjaKereskedés – percentilisKüszöbérték alapja
Európai kibocsátási egységeken (EUA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívákAz összes európai kibocsátási egységeken (EUA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatíva vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S440 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8090 000 tonna szén-dioxid-egyenérték90100 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060
Európai légi közlekedési kibocsátási egységeken (EUAA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívákAz összes légi közlekedési európai kibocsátási egységeken (EUAA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatíva vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S420 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7025 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8040 000 tonna szén-dioxid-egyenérték9050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060
Igazolt kibocsátáscsökkentési egységeken (CER) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívákAz összes igazolt kibocsátáscsökkentési egységeken (CER) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatíva vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S420 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7025 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8040 000 tonna szén-dioxid-egyenérték9050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060
Kibocsátáscsökkentési egységeken (ERU) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívákAz összes kibocsátáscsökkentési egységeken (ERU) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatíva vonatkozásában végrehajtott ügyletekS1S2S3S420 000 tonna szén-dioxid-egyenérték7025 000 tonna szén-dioxid-egyenérték8040 000 tonna szén-dioxid-egyenérték9050 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
30405060

13.3. táblázat

Kibocsátáskereskedelmi derivatívák - Likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályokra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek

Eszközosztály – Kibocsátáskereskedelmi derivatívák
Eszköz-alosztályAz egyes, likvid piaccal nem rendelkezőnek minősülő eszköz-alosztályokra alkalmazandó kereskedés előtti és kereskedés utáni SSTI és LIS küszöbértékek
Kereskedés előtti SSTIKereskedés előtti LISKereskedés utáni SSTIKereskedés utáni LIS
KüszöbértékKüszöbértékKüszöbértékKüszöbérték
Európai kibocsátási egységeken (EUA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték90 000 tonna szén-dioxid-egyenérték100 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Európai légi közlekedési kibocsátási egységeken (EUAA) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Igazolt kibocsátáscsökkentési egységeken (CER) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Kibocsátáscsökkentési egységeken (ERU) alapuló kibocsátáskereskedelmi derivatívák20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték
Egyéb kibocsátáskereskedelmi derivatívák20 000 tonna szén-dioxid-egyenérték25 000 tonna szén-dioxid-egyenérték40 000 tonna szén-dioxid-egyenérték50 000 tonna szén-dioxid-egyenérték

IV. MELLÉKLET

Az átláthatósági számítások céljára benyújtandó referenciaadatok

1. táblázat

A 2. táblázatban használt jelölések magyarázata

JELÖLÉSADATTÍPUSMEGHATÁROZÁS
{ALPHANUM-n}Legfeljebb n számú alfanumerikus karakterSzövegmező
{DECIMAL-n/m}Összesen legfeljebb n számjegyből álló tizedes tört, amely legfeljebb m számú tizedesjegyet tartalmazhatNumerikus mező pozitív és negatív értékek megadásához
— tizedesjel: „,” (vessző),
— a negatív számok „–” (mínusz) előjellel jelölhetők.
Az értékeket – ahol szükséges – kerekíteni kell, azaz nem csonkolhatók.
{COUNTRYCODE_2}2 alfanumerikus karakterAz ISO 3166-1 alpha-2 országkódoknak megfelelő kétbetűs országkód.
{CURRENCYCODE_3}3 alfanumerikus karakterAz ISO 4217 szabvány szerinti pénznemkódoknak megfelelő hárombetűs pénznemkód.
{DATEFORMAT}Az ISO 8601 szabványnak megfelelő dátumformátumA dátumokat a következő formátumban kell megadni:
ÉÉÉÉ-HH-NN
{ISIN}12 alfanumerikus karakterAz ISO 6166 szabványnak megfelelő ISIN-kód
{LEI}20 alfanumerikus karakterAz ISO 17442 szabványnak megfelelő jogalany-azonosító
{MIC}4 alfanumerikus karakterAz ISO 10383 szabványnak megfelelő piacazonosító
{INDEX}4 alfabetikus karakter„EONA” – EONIA
„EONS” – EONIA SWAP
„EURI”– EURIBOR
„EUUS” – EURODOLLAR
„EUCH” – EuroSwiss
„GCFR” – GCF REPO
„ISDA” – ISDAFIX
„LIBI” – LIBID
„LIBO” – LIBOR
„MAAA” – Muni AAA
„PFAN” – Pfandbriefe
„TIBO” – TIBOR
„STBO” – STIBOR
„BBSW” – BBSW
„JIBA” – JIBAR
„BUBO” – BUBOR
„CDOR” – CDOR
„CIBO” – CIBOR
„MOSP” – MOSPRIM
„NIBO” – NIBOR
„PRBO” – PRIBOR
„TLBO” – TELBOR
„WIBO” – WIBOR
„TREA” – Treasury
„SWAP” – SWAP
„FUSW” – Future SWAP

2. táblázat

Az átláthatósági számítások céljára benyújtandó referenciaadatok részletezése

#MEZŐBEJELENTENDŐ ADATOKAZ ADATSZOLGÁLTATÁS FORMÁTUMA
1Eszközazonosító kódA pénzügyi eszköz azonosításához használt kód{ISIN}
2Eszköz teljes neveA pénzügyi eszköz teljes neve{ALPHANUM-350}
3MiFIR azonosítóA nem tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközök azonosítója:
Értékpapírosított származtatott ügyletek – a III. melléklet 4. szakasza 4.1. táblázatának meghatározása szerint.
Strukturált pénzügyi termékek (SFP) – a 600/2014/EU rendelet 2. cikke (1) bekezdése 28. pontjának meghatározása szerint.
Kötvények (kivéve ETC és ETN) – a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontja b) alpontjának meghatározása szerint.
ETC – a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontja b) alpontjának meghatározása, valamint a III. melléklet 2. szakasza 2.4. táblázatának részletesebb meghatározása szerint.
ETN – a 2014/65/EU irányelv 4. cikke (1) bekezdése 44. pontja b) alpontjának meghatározása, valamint a III. melléklet 2. szakasza 2.4. táblázatának részletesebb meghatározása szerint.
Kibocsátási egységek – a III. melléklet 12. szakasza 12.1. táblázatának meghatározása szerint.
Származtatott ügyletek – a 2014/65/EU irányelv I. melléklete C. szakasza 4–10. pontjának meghatározása szerint.
Nem tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközök:
„SDRV” – értékpapírosított származtatott ügylet
„SFPS” – strukturált pénzügyi termék (SFP)
„BOND” – kötvény
„ETCS” – ETC
„ETNS” – ETN
„EMAL” – kibocsátási egység
„DERV” – származtatott ügylet
4Az alaptermék eszközosztályaEzt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értékpapírosított származtatott ügylet vagy származtatott ügylet.„INTR” – kamatláb
„EQUI” – részvény
„COMM” – áru
„CRDT” – hitel
„CURR” – deviza
„EMAL” – kibocsátási egység
5Szerződés típusaEzt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító származtatott ügylet.„OPTN” – opciós ügylet
„FUTR” – határidős tőzsdei ügylet
„FRAS” – tőzsdén kívüli határidős kamatláb-megállapodás (FRA)
„FORW” – tőzsdén kívüli határidős ügylet
„SWAP” – csereügylet
„PSWP” – portfólió-csereügylet
„SWPT” – csereügyletre szóló opció
„FONS” – határidős tőzsdei csereügylet
„FWOS” – tőzsdén kívüli határidős csereügylet
„FFAS” – tőzsdén kívüli határidős fuvardíj-megállapodás (FFA)
„SPDB” – különbözetre fogadási (spread bet) ügylet
„CFDS” – CFD
„OTHR” – egyéb
6A beszámolás tárgynapjaA szolgáltatott referenciaadatok dátuma{DATEFORMAT}
7Kereskedési helyszínA kereskedési helyszínhez tartozó szegmensazonosító MIC-kód, ha rendelkezésre áll; egyéb esetben a működtetőazonosító MIC-kód.{MIC}
8LejáratA pénzügyi eszköz lejárati ideje. A mező a kötvények, a származtatott kamatügyletek, a származtatott részvényügyletek, a származtatott áruügyletek, a származtatott devizaügyletek, a származtatott hitelügyletek, a „C10” típusú származtatott ügyletek, valamint a kibocsátáskereskedelmi derivatívák eszközosztályára alkalmazandó.{DATEFORMAT}
Kötvényekre (minden kötvénytípus, kivéve ETC és ETN) vonatkozó mezők
9KötvénytípusA III. melléklet 2. szakaszának 2.2. táblázata szerinti kötvénytípus. Ezt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „kötvény”.„EUSB” – államkötvény
„OEPB” – egyéb közintézményi kötvény
„CVTB” – átváltoztatható kötvény
„CVDB” – fedezett kötvény
„CRPB” – vállalati kötvény
„OTHR” – egyéb
10Kibocsátás időpontjaAz a nap, amelyen a kötvényt kibocsátották, és az elkezd kamatot felhalmozni.{DATEFORMAT}
Kibocsátási egységekre vonatkozó mezők
11Kibocsátási egység altípusaKibocsátási egységek„CERE” – CER
„ERUE” – ERU
„EUAE” – EUA
„EUAA” – EUAA
Származtatott ügyletekre vonatkozó mezők
Származtatott áruügyletek és „C10” típusú származtatott ügyletek
12A szállítóeszköz altípusának megfelelő nagyságrend meghatározásaEzt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha az (EU) 2017/585 felhatalmazáson alapuló rendelet melléklete 2. táblázata 35. mezőjének értéke „fuvardíj”.{ALPHANUM-25}
13Adott út- vagy időbérlet átlagaEzt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha az (EU) 2017/585 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet melléklete 2. táblázata 35. mezőjének értéke „fuvardíj”.{ALPHANUM-25}
14Szállítás, illetve készpénzes kiegyenlítés helyeEzt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha az (EU) 2017/585 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet melléklete 2. táblázata 35. mezőjének értéke „energia”.{ALPHANUM-25}
15Névleges pénznemA névérték denominálási pénzneme.{CURRENCYCODE_3}
Származtatott kamatügyletek
16Alaptermék típusaEzt a mezőt csak a csereügyletektől, csereügyletre szóló opcióktól, határidős tőzsdei csereügyletektől és tőzsdén kívüli határidős csereügyletektől eltérő ügyletek esetében kell kitölteni az alábbi lehetőségek egyikével:
Ezt a mezőt csak csereügyletek, csereügyletre szóló opciók, határidős tőzsdei csereügyletek és tőzsdén kívüli határidős csereügyletek esetében kell kitölteni az alábbi lehetőségek egyikével:
„BOND” – kötvény
„BNDF” – kötvényeken alapuló határidős tőzsdei ügylet
„INTR” – kamatláb
„IFUT” – tőzsdén kívüli határidős kamatügyletek, FRA
„FFMC” – eltérő pénznemű változókamat-csereügyletek
„XFMC” – eltérő pénznemű rögzített–változó kamat-csereügyletek
„XXMC” – eltérő pénznemű rögzítettkamat-csereügyletek
„OSMC” – eltérő pénznemű OIS csereügyletek
„IFMC” – eltérő pénznemű inflációs csereügyletek
„FFSC” – azonos pénznemű változókamat-csereügyletek
„XFSC” – azonos pénznemű rögzített–változó kamat-csereügyletek
„XXSC” – azonos pénznemű rögzítettkamat-csereügyletek
„OSSC” – azonos pénznemű OIS csereügyletek
„IFSC” – azonos pénznemű inflációs csereügyletek
17Alapkötvény kibocsátójaEzt a mezőt csak akkor kell kitölteni a közvetlen vagy végső alapkötvény kibocsátójának jogalany-azonosító kódjával (LEI), ha az alaptermék kötvény vagy határidős tőzsdei kötvényügylet.{LEI}
18Az alapkötvény lejáratának napjaEbben a mezőben az alapkötvény lejáratának napját kell megadni.
A mező a meghatározott lejárattal rendelkező hitelviszonyt megtestesítő eszközökre alkalmazandó.
{DATEFORMAT}
19Az alapkötvény kibocsátási dátumaEbben a mezőben az alapkötvény kibocsátási dátumát kell megadni.{DATEFORMAT}
20A csereügyletre szóló opció névleges pénznemeEzt a mezőt csak csereügyletre szóló opciók esetében kell kitölteni.{CURRENCYCODE_3}
21Az alapul szolgáló csereügylet lejáratának napjaEzt a mezőt csak csereügyletre szóló opciók, határidős tőzsdei csereügyletek és tőzsdén kívüli határidős csereügyletek esetében kell kitölteni.{DATEFORMAT}
22Az inflációs index ISIN-kódjaCsereügyletre szóló opciók esetében az alapul szolgáló csereügylet típusa az alábbi lehetőségek közül: azonos pénznemű inflációs csereügyletek, azonos pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek; eltérő pénznemű inflációs csereügyletek, eltérő pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek; amennyiben az inflációs index rendelkezik ISIN-kóddal, a mezőben ezt a kódot kell megadni.{ISIN}
23Inflációs index neveEbben a mezőben a következő mögöttes csereügyletek egyikén alapuló csereügyletre szóló opciók esetében az index standard nevét kell megadni: azonos pénznemű inflációs csereügyletek, azonos pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek; eltérő pénznemű inflációs csereügyletek, eltérő pénznemű inflációs csereügyleten alapuló határidős tőzsdei ügyletek és tőzsdén kívüli határidős ügyletek;{ALPHANUM-25}
24Referencia-kamatlábA referencia-kamatláb neve.{INDEX}
vagy
{ALPHANUM-25} – ha az {INDEX} lista nem tartalmazza a referencia-kamatlábat
25Kamatláb-ügylet futamidejeEbben a mezőben a szerződés időtartamát kell megadni. A futamidőt napokban, hetekben, hónapokban vagy években kell kifejezni.{INTEGER-3}+„DAYS” – napok
{INTEGER-3}+„WEEK” – hetek
{INTEGER-3}+„MNTH” – hónapok
{INTEGER-3}+„YEAR” – évek
Származtatott devizaügyletek
26Szerződés altípusaEbben a mezőben a leszállításos és a nem leszállításos tőzsdén kívüli határidős ügyletek, opciók és csereügyletek közötti különbségtétel lehetővé tétele érdekében kell kitölteni a III. melléklet 8. szakaszának 8.1. táblázata szerint.„DLVB” – leszállításos
„NDLV” – nem leszállításos
Származtatott részvényügyletek
27Alaptermék típusaEzt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „származtatott ügylet”, az alaptermék eszközosztálya „részvény”, és az eszköz-alosztály nem „csereügylet” vagy „portfólió-csereügylet”.„STIX” – részvényindex
„SHRS” – részvény
„DIVI” – osztalékindex
„DVSE” – részvényosztalék
„BSKT” – vállalati intézkedéssel létrehozott részvénykosár
„ETFS” – ETF
„VOLI” – volatilitásindex
„OTHR” – egyéb (többek között letéti igazolások, certifikátok és egyéb részvényjellegű pénzügyi eszközök)
Ezt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „származtatott ügylet”, az alaptermék eszközosztálya „részvény”, az eszköz-alosztály „csereügylet” vagy „portfólió-csereügylet”, és a III. melléklet 6. szakaszának 6.1. táblázatában meghatározott 2. szegmentációs kritérium értéke „egy alaptermékes”.„SHRS” – részvény
„DVSE” – részvényosztalék
„ETFS” – ETF
„OTHR” – egyéb (többek között letéti igazolások, certifikátok és egyéb részvényjellegű pénzügyi eszközök)
Ezt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „származtatott ügylet”, az alaptermék eszközosztálya „részvény”, az eszköz-alosztály „csereügylet” vagy „portfólió-csereügylet”, és a III. melléklet 6. szakaszának 6.1. táblázatában meghatározott 2. szegmentációs kritérium értéke „index”.„STIX” – részvényindex
„DIVI” – osztalékindex
„VOLI” – volatilitásindex
„OTHR” – egyéb
Ezt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „származtatott ügylet”, az alaptermék eszközosztálya „részvény”, az eszköz-alosztály „csereügylet” vagy „portfólió-csereügylet”, és a III. melléklet 6. szakaszának 6.1. táblázatában meghatározott 2. szegmentációs kritérium értéke „kosár”.„BSKT” – kosár
28ParaméterEzt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „származtatott ügylet”, az alaptermék eszközosztálya „részvény”, és az eszköz-alosztály az alábbiak egyike: csereügylet, portfólió-csereügylet.„PRBP” – Árfolyamnyereség alapteljesítmény paraméter
„PRDV” – Osztalékhozam paraméter
„PRVA” – Hozamvariancia paraméter
„PRVO” – Hozamvolatilitás paraméter
Különbözeti ügyletek (CFD)
29Alaptermék típusaEzt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a MiFIR-azonosító értéke „származtatott ügylet”, és ha a szerződés típusa „különbözeti ügylet” vagy „különbözetre fogadási ügylet”.„CURR” – deviza
„EQUI” – részvény
„BOND” – kötvény
„FTEQ” – határidős tőzsdei részvényügylet
„OPEQ” – részvényopció
„COMM” – áru
„EMAL” – kibocsátási egység
„OTHR” – egyéb
30Névleges pénznem 1Az alapul szolgáló pénznempár egyik pénzneme. Ezt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha az alaptermék típusa „deviza”.{CURRENCYCODE_3}
31Névleges pénznem 2Az alapul szolgáló pénznempár másik pénzneme. Ezt a mezőt csak akkor kell kitölteni, ha az alaptermék típusa „deviza”.{CURRENCYCODE_3}
Származtatott hitelügyletek
32Az alapul szolgáló hitel-nemteljesítési csereügylet ISIN-kódja.Ezt a mezőt hitel-nemteljesítési csereügyleten alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni az alapul szolgáló csereügylet ISIN-kódjával.{ISIN}
33Alapul szolgáló index kódjaEzt a mezőt CDS-indexen alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni az alapul szolgáló index ISIN-kódjával.{ISIN}
34Alapul szolgáló index neveEzt a mezőt CDS-indexen alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni az alapul szolgáló index standard nevével.{ALPHANUM-25}
35SorozatAdott esetben az index összeállításának sorozatszáma.
Ezt a mezőt CDS-indexek vagy CDS-indexen alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni a CDS-index sorozatszámával.
{DECIMAL-18/17}
36VerzióEgy sorozatnak akkor bocsátják ki új verzióját, ha az abban szereplő nemteljesítések valamelyikét és az indexet újra kell súlyozni az indexet alkotó elemek számának változása miatt.
Ezt a mezőt CDS-indexek vagy CDS-indexen alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni a CDS-index verziószámával.
{DECIMAL-18/17}
37A gördülő időszak által lefedett hónapokA gördülő időszaknak az index szolgáltatója által az adott évre előirányzott terv szerint várható összes hónapja. A mezőt a gördülő időszak összes hónapja esetében meg kell ismételni.
Ezt a mezőt CDS-indexek vagy CDS-indexen alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni.
„01”, „02”, „03”, „04”, „05”, „06”, „07”, „08”, „09”, „10”, „11”, „12”
38A következő gördülő napEzt a mezőt CDS-indexek vagy CDS-indexen alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni az index szolgáltatója által kijelölt következő gördülő nappal.{DATEFORMAT}
39Állami vagy nyilvános típusú kibocsátóEzt a mezőt akkor kell kitölteni, ha az egy alaptermékes CDS vagy az egy alaptermékes CDS-en alapuló származtatott ügylet referencia-jogalanya a III. melléklet 9. szakaszának 9.1. táblázata szerinti állampapír-kibocsátó.„IGEN” – a referencia-jogalany állami vagy nyilvános típusú kibocsátó
„Nem” – a referencia-jogalany nem állami vagy nyilvános típusú kibocsátó
40ReferenciakötelezettségEzt a mezőt egy alaptermékes hitel-nemteljesítési csereügyleten alapuló származtatott ügyletek esetében kell kitölteni a referenciakötelezettség ISIN-kódjával.{ISIN}
41Referencia-jogalanyEbben a mezőben az egy alaptermékes CDS vagy egy alaptermékes CDS-en alapuló származtatott ügylet referencia-jogalanyát kell megadni.{COUNTRYCODE_2}
vagy
Az ISO 3166-2 kód – kétbetűs országkód, kötőjel („-”) és az ország alegységének legfeljebb három alfanumerikus karakterből álló kódja.
vagy
{LEI}
42Névleges pénznemA névérték denominálási pénzneme.{CURRENCYCODE_3}
Kibocsátáskereskedelmi derivatívák
43Kibocsátáskereskedelmi derivatíva altípusaEzt a mezőt akkor kell kitölteni, ha a #3 változó („MiFIR-azonosító”) értéke „DERV” (származtatott ügylet) és a #4 változó („alaptermék eszközosztálya”) értéke „EMAL” (kibocsátási egység).„CERE” – CER
„ERUE” – ERU
„EUAE” – EUA
„EUAA” – EUAA
„OTHR” – egyéb

V. MELLÉKLET

Az átláthatósági számítások céljára benyújtandó mennyiségi adatok

1. táblázat

A 2. táblázatban használt jelölések magyarázata

JelölésAdattípusMeghatározás
{ALPHANUM-n}Legfeljebb n számú alfanumerikus karakterSzövegmező
{ISIN}12 alfanumerikus karakterAz ISO 6166 szabványnak megfelelő ISIN-kód
{MIC}4 alfanumerikus karakterAz ISO 10383 szabványnak megfelelő piacazonosító
{DATEFORMAT}Az ISO 8601 szabványnak megfelelő dátumformátumA dátumokat a következő formátumban kell megadni: ÉÉÉÉ-HH-NN
{DECIMAL-n/m}Összesen legfeljebb n számjegyből álló tizedes tört, amely legfeljebb m számú tizedesjegyet tartalmazhatNumerikus mező pozitív és negatív értékek megadásához
tizedesjel: „,” (vessző);
a negatív számok előtt „–” (mínusz) jelet kell használni;
az értékeket kerekíteni kell, nem csonkítani
{INTEGER-n}Legfeljebb n számjegyből álló egész számNumerikus mező pozitív és negatív egész számértékek megjelöléséhez.

2. táblázat

A nem tulajdonviszonyt megtestesítő pénzügyi eszközök likvid piacának, valamint LIS és SSTIküszöbértékeinek meghatározásához benyújtandó részletes adatok

#MezőBejelentendő adatokVégrehajtási/közzétevő helyszín típusaAz adatszolgáltatás formátuma és az alkalmazandó előírások
1Eszközazonosító kódA pénzügyi eszköz azonosításához használt kódSzabályozott piac (RM)
Multilaterális kereskedési rendszer (MTF)
Szervezett kereskedési rendszer (OTF)
Jóváhagyott közzétételi mechanizmus (APA)
Összesítettadat-szolgáltató (CTP)
{ISIN}
2Végrehajtás napjaAz ügylet végrehajtásának napja.RM, MTF, OTF, APA, CTP{DATEFORMAT}
3Végrehajtás helyszíneAz uniós kereskedési helyszín vagy rendszeres internalizáló szegmensazonosító MIC-kódja, ha rendelkezésre áll; egyéb esetben a működtetőazonosító MIC-kód.
A rendszeres internalizáló szegmensazonosító MIC-kódja, ha rendelkezésre áll; egyéb esetben a működtetőazonosító MIC-kód.
OTC-ügyletek esetében a XOFF MIC-kód.
Adott ISIN és végrehajtási dátum tekintetében az APA-nak az eszközre vonatkozó minden OTC kereskedési tevékenységet egyetlen adatrekordban kell összegeznie (ISIN, XOFF, végrehajtás dátuma).
RM, MTF, OTF, APA, CTPA kereskedési helyszín vagy a rendszeres internalizáló MIC-kódja {MIC} vagy „XOFF”
4Felfüggesztett eszköz jelzéseAzt jelzi, hogy az eszköz a végrehajtás napján fel volt-e függesztve a teljes kereskedési napra az adott kereskedési helyszínen.
Amennyiben igen, az 5. mezőben nulla értéket kell megadni.
RM, MTF, OTF„IGEN” – az eszköz a teljes kereskedési napra fel volt függesztve
„NEM” – az eszköz nem volt a teljes kereskedési napra felfüggesztve
5Ügyletek teljes számaA végrehajtás napján végrehajtott ügyletek teljes száma.
A törölt ügyleteket ki kell zárni a jelentett adatokból.
A halasztott közzététel előnyeit élvező ügyleteket a végrehajtás napja alapján kell beszámítani a benyújtó szervezetek által rendelkezésre bocsátott aggregátumokba.
A mezőt minden esetben ki kell tölteni nulla vagy pozitív értékkel.
Az egész napra felfüggesztett eszközök esetében nulla értéket kell megadni.
RM, MTF, OTF, APA, CTP{INTEGER-18}
6Teljes volumenA végrehajtás napján végrehajtott teljes volumen.
A volument e rendelet II. mellékletének 4. táblázata szerint kell mérni.
A pénzösszegeket euróban kell megadni.
A törölt ügyleteket ki kell zárni a jelentett adatokból.
A halasztott közzététel előnyeit élvező ügyleteket a végrehajtás napja alapján kell beszámítani a benyújtó szervezetek által rendelkezésre bocsátott aggregátumokba.
RM, MTF, OTF, APA, CTP{DECIMAL-18/5}
7Ügyletméret-tartományEzt a mezőt az e melléklet 3. és 4. táblázatában megadott értékekkel kell kitölteni.
A következőkben meghatározott ügyletméretkosár-tartomány:
e melléklet 4. táblázata a kibocsátási egységek és azokon alapuló származtatott ügyletek esetében;
e melléklet 3. táblázata a többi eszköz esetében.
A teljes napra felfüggesztett instrumentumok esetében e mező, valamint a 8. és 9. mező adatait nem kell megadni.
RM, MTF, OTF, APA, CTP{ALPHANUM - -140}
8Az adott kosárban végrehajtott ügyletek száma összesenA végrehajtás napján végrehajtott, a kosár tartományába eső ügyletek teljes száma.
A törölt ügyleteket ki kell zárni a jelentett adatokból.
A halasztott közzététel előnyeit élvező ügyleteket a végrehajtás napja alapján kell beszámítani a benyújtó szervezetek által rendelkezésre bocsátott aggregátumokba.
RM, MTF, OTF, APA, CTP{INTEGER-18}
9Az adott kosárban kereskedett teljes volumenA beszámolás napján végrehajtott, a kosár tartományába eső ügyletek teljes volumene.
A volument e rendelet II. mellékletének 4. táblázata szerint kell mérni.
A pénzösszegeket euróban kell megadni.
A törölt ügyleteket ki kell zárni a jelentett adatokból.
A halasztott közzététel előnyeit élvező ügyleteket a végrehajtás napja alapján kell beszámítani a benyújtó szervezetek által rendelkezésre bocsátott aggregátumokba.
RM, MTF, OTF, APA, CTP{DECIMAL-18/5}

3. táblázat

Kötvények, SFP-k, értékpapírosított származtatott ügyletek, származtatott kamatügyletek, származtatott részvényügyletek, származtatott devizaügyletek, származtatott hitelügyletek, származtatott áruügyletek, "C10" típusú származtatott ügyletek és CFD-k kereskedési mérettartományai

Alkalmazási körÜgyletméret-tartományMeghatározás
1,000,000 alatti nagyságrendű ügyletek]0 – 100,000[100,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[100,000 – 100,000]100,000 EUR összegű kereskedési nagyságrendű ügyletek
]100,000 – 200,000[100,000 EUR feletti, de 200,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[200,000 – 300,000[Legalább 200,000 EUR összegű, de 300,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[300,000 – 400,000[Legalább 300,000 EUR összegű, de 400,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[Y – Y+100,000[Legalább Y EUR összegű, de Y + 100,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek (100,000 EUR lépésköz)
[900,000 – 1,000,000[Legalább 900,000 EUR összegű, de 1,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
Legalább 1,000,000 és kisebb mint 10,000,000 közötti nagyságrendű ügyletek[1,000,000 – 1,500,000[Legalább 1,000,000 EUR összegű, de 1,500,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[1,500,000 – 2,000,000[Legalább 1,500,000 EUR összegű, de 2,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[Z – Z+500,000[Legalább Z EUR összegű, de Z+ 500,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek (500,000 EUR lépésköz)
[9,500,000 – 10,000,000[Legalább 9,500,000 EUR összegű, de 10,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
Legalább 10,000,000 és kisebb mint 100,000,000 közötti nagyságrendű ügyletek[10,000,000 – 15,000,000[Legalább 10,000,000 EUR összegű, de 15,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[15,000,000 – 20,000,000[Legalább 15,000,000 EUR összegű, de 20,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[W – W+ 5,000,000[Legalább W EUR összegű, de W+5,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek (5,000,000 EUR lépésköz)
[95,000,000 – 100,000,000[Legalább 95,000,000 EUR összegű, de 100,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
Legalább 100,000,000 nagyságrendű ügyletek[100,000,000 – 125,000,000[Legalább 100,000,000 EUR összegű, de 125,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[125,000,000 – 150,000,000[Legalább 125,000,000 EUR összegű, de 150,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek
[X – X+25,000,000[Legalább X EUR összegű, de X+25,000,000 EUR alatti kereskedési nagyságrendű ügyletek (25,000,000 EUR lépésköz)

4. táblázat

A kibocsátási egységekre és a kibocsátási egységeken alapuló származtatott ügyletekre vonatkozó ügyletméret-tartományok

Alkalmazási körÜgyletméretkosárMeghatározás
1,000,000 alatti nagyságrendű ügyletek0–100,000100,000 tonna szén-dioxid-egyenértéknél (tCO2e) kisebb kereskedelmi nagyságrendű ügyletek
100,000–100,000100,000 tCO2e-kel megegyező kereskedési nagyságrendű ügyletek
100,000–200,000100,000 tCO2e-et meghaladó és 200,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
200,000–300,000Legalább 200,000 tCO2e és 300,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
300,000–400,000Legalább 300,000 tCO2e és 400,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
[Y – Y+100,000[Legalább Y tCO2e és Y tCO2e + 100,000-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek (100,000 tCO2e lépésköz)
900,000–1,000,000Legalább 900,000 tCO2e és 1,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
Legalább 1,000,000 és kisebb mint 10,000,000 közötti nagyságrendű ügyletek1,000,000–1,500,000Legalább 1,000,000 tCO2e és 1,500,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
1,500,000–2,000,000Legalább 1,500,000 tCO2e és 2,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
[Z – Z+500,000[Legalább Z tCO2e és Z tCO2e + 500,000-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek (500,000 tCO2e lépésköz)
9,500,000–10,000,000Legalább 9,500,000 tCO2e és 10,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
Legalább 10,000,000 és kisebb mint 100,000,000 közötti nagyságrendű ügyletek10,000,000–15,000,000Legalább 10,000,000 tCO2e és 15,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
15,000,000–20,000,000Legalább 15,000,000 tCO2e és 20,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
[W – W+ 5,000,000[Legalább W tCO2e és W tCO2e + 5,000,000-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek (5,000,000 tCO2e lépésköz)
95,000,000–100,000,000Legalább 95,000,000 tCO2e és 100,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
Legalább 100,000,000 nagyságrendű ügyletek100,000,000–125,000,000Legalább 100,000,000 tCO2e és 125,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
125,000,000–150,000,000Legalább 125,000,000 tCO2e és 150,000,000 tCO2e-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek
[X – X+25,000,000[Legalább X tCO2e és X tCO2e + 25,000,000-nél kisebb kereskedési nagyságrendű ügyletek (25,000,000 tCO2e lépésköz)

( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve (2014. május 15.) a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 349. o.).

( 2 ) A Bizottság (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 28.) a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az ügyletek illetékes hatóságoknak történő bejelentésére vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 449. oldalát).

( 3 ) Az Európai Parlament és a Tanács 2009/65/EK irányelve (2009. július 13.) az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról (HL L 302., 2009.11.17., 32. o.).

( 4 ) Az Európai Parlament és a Tanács 2011/61/EU irányelve (2011. június 8.) az alternatívbefektetésialap-kezelőkről, valamint a 2003/41/EK és a 2009/65/EK irányelv, továbbá az 1060/2009/EK és az 1095/2010/EU rendelet módosításáról (HL L 174., 2011.7.1., 1. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32017R0583 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32017R0583&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02017R0583-20230605 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02017R0583-20230605&locale=hu

Tartalomjegyzék