Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapesti IV. és XV. Kerületi Bíróság P.20768/2020/6. számú határozata parkolási pótdíj megfizetése tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 102. § (1) bek.] Bíró: Szepesházi Péterné dr. Tóth Katalin

Kapcsolódó határozatok:

*Budapesti IV. és XV. Kerületi Bíróság P.20768/2020/6.*, Fővárosi Törvényszék Pf.636262/2020/6., Kúria Pfv.20765/2021/3.

***********

...

A bíróság Firneisz Ügyvédi Iroda (1126. Budapest, Kléh István u. 4. II/8.) által képviselt felperes (felperesi cím felperesnek alperes (alperesi cím.) alperes ellen parkolási díj és pótdíj megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 14.350,- (Tizennégyezer-háromszázötven) forintot, valamint 52.995,-(Ötvenkettőezer-kilencszázkilencvenöt) forint perköltséget.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak külön felhívásra 10.000,- (Tízezer) forint peres eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Törvényszéknek intézve a jelen bíróságon lehet elektronikus úton vagy a nem elektronikusan kapcsolatot tartó fellebbező fél esetén papír alapon 3 példányban benyújtani.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

I n d o k o l á s

A bíróság a felek nyilatkozatai és a csatolt okiratok alapján a következő tényállást állapította meg:

A perbeli esemény idején az alperes volt az üzembentartója a frsz forgalmi rendszámú személygépkocsinak, mely 2018.12.20. napján 17 óra 07 perckor a Budapest, XII. kerület, helyszín. szám előtti parkolóhelyen érvényes parkolójegy nélkül várakozott.

A felperes 2019.02.14. napján postára adta az írásbeli fizetési felszólítást az alperes részére a parkolási esemény díjára és pótdíjára vonatkozóan.

A parkolási díjat és pótdíjat az alperes nem teljesítette.

A felperes keresetében az alperesnek 14.350,-Ft parkolási díj és pótdíjban, illetve a perköltségben való marasztalását kérte. A felperes hivatkozott a 30/2010. (VI.4.) Főv. Kgy. rendeletre (továbbiakban: Főv. Kgy. rendelet), a Budapest XII. kerületi várakozási és védett övezetekről, a várakozási hozzájárulásokról szóló Budapest XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat Képviselő-testületének 14/2010. (VI.28.) önkormányzati rendeletére, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 9/D. § (3) bekezdésére, a 15/A. § (1) bekezdésére, a 15/C. §-ának (1) és (2) bekezdésére, a 15/D. §-ára. Perköltségként 44.450,-Ft összegű ügyvédi munkadíjat (32/2003. (VIII.22.) IM.r. 2. és 3. §-a), 5.000,- Ft összegű megfizetett fizetési meghagyásos eljárási díjat (a fizetési meghagyásos eljárásról szóló 2009. évi L. tv. 45. §-ának (1) bekezdése a.) pontja), 2.000,-Ft adminisztrációs díjat, 275,-Ft BM. adatlekérési díjat, és 1.270,-Ft FMH átalánydíjat kívánt érvényesíteni az alperessel szemben.

Az alperes kérte a kereset részbeni elutasítását, a parkolási díjat vállalta megfizetni, de a pótdíj és a járulékos költségek iránti keresetet vitatta. Arra hivatkozott, hogy a felperes a fizetési felszólítást elkésetten küldte meg az alperes részére, ezzel elvesztette a jogát a pótdíj követelésre.

Előadta, hogy a perbeli időpontban unokája karácsonyi iskolai ünnepségére sietett, az iskola előtti mellékúton állt meg, sötét volt 5-6 óta tájt, ott semmi nem mutatta, hogy az fizető övezet, fizetőautomatát nem látott a közelben. Az ünnepség után elhagyva a helyszínt, az autóján semmiféle "mikuláscsomagot" nem talált. Később postai értesítést nem kapott a felperestől, csak 2019. február 21.-én vette át a postán a fizetési felszólítást.

A felperes felé válaszul jelezte, hogy a felperes túllépte a fizetési felszólításra a törvény által megkövetelt 60 napos megküldési határidőt. Sérelmezte, hogy 2019. február 21 -ig más értesítő levelet, vagy fizetési felszólítást nem kapott a felperestől.

Hivatkozott a 2010. évi XLVII. Tv. 15/C. § (1) pontjára. Kifogásolta, hogy mivel 15 napon belül semmiféle értesítést nem kapott, így elesett attól a lehetőségtől, hogy kisebb összegű befizetést teljesíthessen. Nehezményezte, hogy a felperes szinte a legutolsó pillanatban küldte meg a fizetési felszólítást, holott arra 60 nap állt rendelkezésére.

Hivatkozott a 2010. évi XLVII. Tv. 15/D. § (1) pontjára, melynek kapcsán kifejtette, hogy a jogszabályi rendelkezés szerint a "megküldés" szó nem azonos az elküldéssel vagy a postai feladással.

Hangsúlyozta, hogy a "meg" igekötő a magyar nyelv szabályai szerint a befejezettséget jelenti, tehát a jogszabályban előírt 60 nap alatt meg kell érkezzen a levél a címzetthez, hiszen a megküldés az átvétellel fejeződik be; ez idő előtt csak elküldésről vagy a levél feladásáról lehet beszélni. A felperes önkényesen értelmezte a 60 napos határidőt, a fizetési felszólítást ezen időn belül nem küldte meg, csak feladta. Analógiaként hozta fel, hogy a bíróság korábbi végzésében az szerepel, hogy "a perindítás joghatásai a fizetési meghagyás kézbesítésével álltak be", itt is a kézbesítés időpontja a támpont, ezért a "megküldés" időpontját is e szerint kell tekinteni.

A kereset alapos.

A Közúti közlekedés szabályairól szóló 1988. évi I. törvény 15/A. § (1) bekezdése szerint forgalomszervezési, valamint a 13. § (2) bekezdésében meghatározott indokok alapján, az e törvényben meghatározott keretek között

a) a helyi közutak, valamint a helyi önkormányzat tulajdonában álló közforgalom elől el nem zárt magánutak, terek, parkok és egyéb közterületek vonatkozásában a helyi önkormányzat rendeletében, valamint

b) az országos közutak, valamint az állam tulajdonában álló közforgalom elől el nem zárt magánutak, terek, parkok és egyéb közterületek vonatkozásában a Kormány rendeletében kijelölhet olyan várakozási területet, amelynek a járművel történő, várakozási célú használatáért várakozási díjat kell fizetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!