Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szekszárdi Törvényszék P.20799/2007/59. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 177. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 318. §, 339. §, 340. §, 355. §, 360. §] Bíró: Ács Zoltán

Tolna Megyei Bíróság

16.P.20.799/2007/59. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Tolna Megyei Bíróság a dr. Horváth Katalin ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek, - a dr. Glósz Gábor ügyvéd (címe) által képviselt alperes neve (címe) alperes elleni kártérítési perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 1.800.000,- (egymillió-nyolcszázezer) Ft-ot és ezen összegnek 2007. március 15. napjától a kifizetésig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát, -

220.000,- (kettőszázhúszezer) Ft perköltséget.

Az államnak külön felhívásra köteles megfizetni a felperes 252.000,- (kettőszázötvenkettőezer) Ft, az alperes 108.000,- (egyszáznyolcezer) Ft le nem rótt eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek a Pécsi Ítélőtáblához, mely a Tolna Megyei Bíróságon nyújtható be írásban 3 (három) egyező példányban.

Az ítélőtábla előtti eljárásban a fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező. A kötelező jogi képviselő közreműködése nélkül eljáró fél perbeli cselekménye és nyilatkozata hatálytalan, kivéve, ha a fél pártfogó ügyvédi képviselet engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő.

Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, perköltségviselésre, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, vagy csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság az ítélet elleni fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, de a felek tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.

I n d o k o l á s :

A felperes és az alperes szóban megállapodtak abban, hogy az alperes, mint tandempilóta a felperessel ejtőernyős páros ugrást hajt végre. Az ejtőernyős tandemugrást eredetileg 2007. március 11. napján G-őn kívánták végrehajtani, ahol is az alperes a felperes társaságába tartozó több személlyel ugrott is, azonban az alkalmazott repülőgép mérete miatt a felperessel az ugrás végül elmaradt. Ezek után 2007. március 15. napján hajtották végre a felek az ejtőernyős páros ugrást K. légterében, mintegy 4000 méteres magasságból.

Az ugrás megkezdése előtt, illetve még ezt megelőzően G-őn az alperes a felperest szóban az ugrással kapcsolatban az utas számára szükséges tudnivalókról tájékoztatta, felperes, mint utas részéről az ilyen esetekben szokásosan előírt felelősségi nyilatkozat írásbeli kitöltésére, aláírására nem került sor.

A továbbiakban az ejtőernyővel történő ereszkedés a szokásos rendben lezajlott, - azonban a repülés végfázisában az alperes, mint pilóta repülés-technikai hibát vétett, melynek következménye durva földetérésben nyilvánult meg.

Az alperes a szakmai tematikában javasolt 200 métertől eltérően alacsony magasságon, mintegy 20 méteren fordult leszállóirányba, ezzel lépéskényszerbe került, - az alacsony fordulót követően az ernyő megsüllyedt, továbbiakban a süllyedő kupolának nem volt ideje, magassága a leszállás utolsó fázisában felgyorsulni ahhoz, hogy a pilóta leszálláskor lebegtetést tudjon végrehajtani, -

a pilóta, alperes a földetéréshez a megsüllyedt ernyőt tovább fékezte, amely magasságvesztéssel járt, ennek következménye volt a vízszintes magasság elvesztése és a függőleges merülésben történő földetérés, melyben a testek földetérése után a tehermentesített kupola a túlzott fékezéstől a személyek háta mögé esett, ami a repülőképes kupola esetében a személyek elé kellett volna hogy repüljön.

Fentiek ellenére is lehetősége lett volna az alperesnek a földetérés fázisában a keményebb földetérés elkerülésére, ezáltal a következmények megakadályozására, amelyben figyelembe veszi az utas súlyát az ugrás utolsó fázisára kialakult szélviszonyokat, átgondolva lehetőségét egy szakmailag elismert, un. alácsúszásos leszállási technikát alkalmaz, - amikor is a tandempilóta kinyújtott lábával a tandem-utas lábait felemelve páros nyújtott lábbal a földön csúszva ér földet, ekként tudja megvédeni a tandem-utas testi épségét.

Az ugrás során egyebekben a felperes, mint utas az alperes utasításainak megfelelően járt el, a leszállási fázisban szükséges módon a lábát felhúzta.

Ennek ellenére a durva földetérés következtében felperes nyomban jelezte az alperesnek, hogy egy reccsenést észlelt a hátában (megjegyzendő, maga az alperes is fájlalta a térdét ezt követően), majd a felperes a földetérés helyéről a gépkocsijához távozott, majd nemsokkal később a repülőtérről saját gépkocsijával, azt vezetve haza indult.

Közben, indulását megelőzően még egy alkalommal érdeklődött állapotáról az alperes, azonban a felperes orvosi segítséget nem kért, az alperes pedig a történteket a hatóságnak nem jelentette.

Fokozódó fájdalom miatt ugyanakkor a felperes hazafelé menet, még azon a napon B-en, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben jelentkezett, bár ez alkalommal történt felvételekor téves információval szolgált, miután az orvosi leletben az nyert rögzítést, hogy a felperes 5 méter magasságból lecsúszott, sérülése ily módon keletkezett.

A ténylegesen elvégzett vizsgálat a felperesnél II. ágyéki csigolya törését állapította meg, mely sérülés gyógytartama a 8 napot meghaladta, tényleges gyógytartama 3-4 hónapban állapítható meg.

A későbbiekben a felperes csigolyatörése gyógyult, de a darabos, kisfokú összenyomódással járó törés kismértékű egészségkárosodás hátrahagyásával jár, mely azonban maradandó fogyatékosságként nem értékelhető. Bár a felperes ágyéki csigolyatörése gyógyult, a kompressziós és darabos csigolyatörés utáni állapot azonban a gerinc fokozott fájdalom érzetével, érzékenységével és csökkent teherbíró képességgel jár, mindez a felperes számára a gerinc kíméletét indokolja.

Ezen túlmenően a felperesnél egy késleltetett formájú, un. posttraumás stressz zavar is fellépett, mely nagyobb részt depresszív tünetekkel járt, ezen állapota miatt az elmúlt években szakorvosi kezelésre és időszakonkénti ellenőrzésre szorult. A felperesnél a bekövetkezett sérülés, annak képzetében kialakult lehetséges következményei nála félelemérzést és tehetetlenség érzését keltették, mely a reális élethelyzeti nehézség és a baleset körülményeinek, a veszéllyel való fenyegetettségnek az érzése elkeseredettséggel társulva hangulatromláshoz, alvászavarhoz, a család és interperszonális kapcsolatinak meggyengüléséhez vezetett. A pszichiátriai kezelés megkezdésekor súlyos depresszív állapot került megállapításra, amely az alkalmazott kezelés hatására javult, de teljes tünetmentesség nem következett be, pszichés állapota változó.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!