Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Székesfehérvári Törvényszék B.119/2009/4. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 13. §, 43. §, 55. §, 75. §, 166. §, 172. §, 173. §] Bírók: Hamza László, Morócz Emil, Tománé Bán Katalin

Fejér Megyei Bíróság

6.B.119/2009/4. szám

A Magyar Köztársaság Nevében!

Az emberölés bűntette miatt, a vádlott ellen indított büntető ügyben, a Fejér Megyei Bíróság Sz-n, a 2010. április 8. és 12. napjain tartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

ítéletet:

a vádlott

bűnös: segítségnyújtás halált okozó elmulasztásának a segítségnyújtásra egyébként is köteles által elkövetett bűntettében [Btk. 172.§ (1) és (3) bekezdés]

Ezért a megyei bíróság 2 (kettő) évi börtönre, mint főbüntetésre, továbbá 2 (kettő) évi közügyektől eltiltásra, mint mellékbüntetésre ítéli.

Elrendeli a kényszergyógyítását, amelyet a szabadságvesztés végrehajtása alatt kell elvégezni.

Kötelezi a vádlottat arra, hogy fizessen az államnak - 103.366.- (Egyszázháromezer- háromszázhatvanhat) forint bűnügyi költséget.

indokolás

A Fejér Megyei Főügyészség a vádlottat emberölés bűntettével vádolta.

A vád szerint a vádlott és férje 2000. évtől kezdődően lakott együtt a vádlott édesanyjával, H. L.-néval B-n. H.L.-né egyre nagyobb mértékben szorult felügyeletre és gondozásra, ez a kötelezettség a lányát, a vádlottat terhelte, aki ennek kezdetben eleget tett ugyan, de 2004 évtől kezdve már egyre kevésbé. A sértett szobáját 2007. őszétől nem fűtötte, oda a konyha ajtajának kinyitásával engedett be meleg levegőt, így annak a szobának a hőmérséklete, ahol az ekkor már jórészt magatehetetlen sértett feküdt, még a 20 fokot sem érte el. A vádlott elhanyagolta a sértett tisztába tételét, ágyneműjének ágyruhájának tisztántartását, emiatt a szobában állandó bűz terjengett.

A vád szerint a vádlott 2007. végétől már a sértett étkeztetéséről sem gondoskodott rendesen, H.L.-né kórosan alultáplált volt. A vádlott nem tartotta tisztán, nem forgatta, így felfekvései keletkeztek. A gyógyszereit nem váltotta ki, viszont rendszeresen adott alkoholt neki, a kifejezett orvosi tilalom ellenére.

A vád szerint a vádlott a 2008. január 15-én megelőző napokban csaknem állandóan ittas volt, a sértett gondozását teljesen elhanyagolta. H.L.-né 2008. január 14-én leesett az ágyról, kihűlt és elgyengült. Ezt az állapotát a vádlott észlelte ugyan, de orvosi segítséget nem hívott hozzá csak a férje felszólítására hívta fel a háziorvost január 15-én délelőtt, de a sértett tényleges állapotáról nem tájékoztatta. Ezután fél óra múlva hívta ismét az orvost, aki a helyszínre ment, azonnal értesítette a mentőket és a sértettnek meleg infúziót kötött be valamint oxigént adott neki. A mentők H.L.-nét a m-i kórházba szállították, ahol megfelelő orvosi ellátás ellenére még aznap este 6 óra tájban meghalt. Halálát kihűlés miatt kialakult szívgyengeség, szívritmuszavar okozta.

A vád szerint a vádlott tisztában volt azzal, hogy a sértett gondozásának elmulasztása annak halálához vezethet és ebbe a következménybe belenyugodva mulasztotta el a sértett gondozását.

~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~

~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~

A megyei bíróság az alábbiakat állapította meg:

A vádlott az általános iskola 8 osztályát végezte el, szakképesítést nem szerzett. Férjezett, gyermeke nincs. Munkanélküli, jövedelemmel nem rendelkezik. Ugyancsak munkanélküli férje szociális segélyéből élnek, havi 47.000.- forintból. Vagyona annak a háznak az egynegyed része B-n, ahol laknak. Büntetlen előéletű.

A vádlott alkoholfüggő, de nem szenved elmebetegségben, gyengeelméjűségben, szellemi leépülésben, személyiségzavarban, sem tudatzavarban; a cselekménye következményeinek a felismerésére, illetve arra, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjék, képes volt az ítélettel elbírált cselekménye idején és jelenleg is képes.

~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~ . ~

A vádlott édesanyjának, H.L.-né sértettnek az egészségi állapota a 2000. évre - 70 éves korára - megromlott. Magas vérnyomásos betegségben és cukorbetegségben szenvedett, magas vérnyomásos betegsége következtében agysorvadás, általános és agyi érelmeszesedés lépett fel nála. E betegségei miatt - amelyhez rendszeres alkoholfogyasztás társult - állandó ápolásra szorult, 2006-ra pedig az ügyei önálló viteléhez szükséges belátási képességét is teljesen elvesztette. Ennek az évnek a nyarán a Sz-i Városi Bíróság cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezte, a M-i Városi Gyámhivatal pedig a vádlottat rendelte ki az édesanyja gondnokául.

A sértett sz-i lakását 2000-ben eladták, a 10 millió forintos vételárat a vádlott és a bátyja megfelezte. a vádlott és férje ugyanebben az évben B-n egy házat vásároltak a pénzből, ide költözött H.L.-né is, egy külön szobája volt itt. A vádlott és férje addig Sz.J. szüleinek a házában lakott B-n.

A sértett a betegségei előrehaladtával, állapota rosszabbodásával egyre nagyobb mértékű ápolást és gondozást igényelt. A vádlott 2003-2004-ben megszüntette a munkaviszonyát, majd 2005. november végétől kezdődően, miután a háziorvos igazolta, hogy H.L.-né állandó és tartós gondozásra szorul, a b-i önkormányzat a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 80%-ának megfelelő összegű havi ápolási díjat állapított meg a vádlottnak. Ez 2005-ben nem érte el a havi 20 ezer forintot. Emellett a vádlott rendelkezett a sértett 48.000,- forintos nyugdíjával is

A gondnokság alá helyezése idején a sértett a napjai nagy részét már ágyban fekve töltötte, néha - segítséggel - felült. Vizelet- és széklettartási problémái súlyosbodtak, pelenkázni kellett, naponta többször is. A pelenkát ingyenes juttatás keretében biztosította a vádlottnak az önkormányzat.

A vádlott az édesanyjával szembeni gondozási, ápolási kötelezettségét kezdetben teljesítette és később is igyekezett annak megfelelni, de ugyanakkor egyre nagyobb mértékben kezdett italozni. A 2008. évre már alkoholbeteggé vált. Rendszeresen adott szeszes italt a sértettnek is, aki az italt többször - esetenként kiabálva - követelte is. Előfordult, hogy a házhoz érkező szociális gondozók, vagy az ápolónő mindkettejüket erősen ittas állapotban találták, nemegyszer, úgy, hogy a vádlott is az édesanyja ágyában feküdt.

A vádlott italozását az határozta meg, hogy meddig tartott az erre fordítható pénz, a sértett nyugdíja és az ápolási segély. Ittas állapotban, az italozása idején - amíg a pénz tartott, hetente több napon is - a gondozási, ápolási kötelezettségét elhanyagolta, nem tette tisztába az édesanyját, nem cserélte az ágyneműjét, nem gondoskodott számára tiszta és száraz öltözetről.

H.L.-né gyakran le is esett az ágyáról, illetve elesett az ágya mellett, amikor megpróbált onnan felkelni. Ezektől az esésektől sérülései keletkeztek, többször orvost, ápolót kellett hozzá hívni, hogy a sebeit ellássák. Ilyen alkalmakkor az ápoló többször is igen elhanyagolt állapotban, vizelettel átitatott ágyban és ágyneműben fekve találta a sértettet, de ezt az állapotot soha nem értékelte olyan súlyosnak, hogy arról a hatóságnak, vagy a családsegítő központnak bejelentést tegyen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!