Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kecskeméti Törvényszék K.20198/2011/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (TERMÉSZETVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi LIII. törvény (Tvt.) 21. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 9. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 109. §, 111. §, 33/1997. (II. 20.) Korm. rendelet 2. §] Bíró: Stefancsik Márta

éíööáóÉőÉőáBÁCS-KISKUN MEGYEI BÍRÓSÁG

KECSKEMÉT

14.K.20.198/2011/6. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság dr. Törőcsik Tamás ügyvéd( ...) által képviselt I.rendű felperes neve I.rendű felperes címe szám alatti székhelyű I. rendű és a II.rendű felperes neve. II.rendű felperes címe szám alatti székhelyű II. rendű felpereseknek, - dr. XY tanácsos által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen természetvédelmi ügyben hozott határozatok bírósági felülvizsgálata iránt indított egyesített perében meghozta a következő

ÍTÉLETET :

A bíróság az egyesített keresetet elutasítja és kötelezi a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az alperes részére 10.000 (Tízezer) forint perköltséget, továbbá a II. rendű felperest, hogy az állami adóhatóság külön felhívására fizessen meg 96.000 (Kilencvenhatezer) forint le nem rótt eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

INDOKOLÁS:

Az I. rendű alperes tulajdonában, a II. rendű felperes használatában áll a Q 0426 hrsz.-ú ingatlan. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (a továbbiakban: KNPI) 2010. március 23. napján tájékoztatta az D-i Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget (elsőfokú hatóság), hogy a fenti ingatlanon növényzetirtás történt. Megküldte a természetvédelmi őr jelentését, valamint a felperesek által 2008. április 14. napján a 0426 hrsz.-ú területen létesítendő homokbánya előzetes vizsgálatára irányuló eljárásban 2008. július 14-én kelt 1922-2/2008. számú kezelői nyilatkozatát, amely tartalmazza, hogy az ingatlan nagyobbik része az 1436/004 számú természeti terület részét képezi és amely szerint a bányászat, a növényállomány és a védett fajok egyedeinek pusztulásával járna, ezért a bányanyitás a természetbeli állapotok alapján gyepnek minősülő és spontán cserjésedő részein nem engedélyezhető. Az előzetes vizsgálat iránt folyó eljárásban a felperesek a kérelmüket módosították a KNPI kezelői nyilatkozatának megfelelően és a tervezett bányaterületet 4 hektár 3500 m2-re csökkentették. Az erdészeti szakhatóság ilyen területen a tevékenység engedélyezéséhez hozzájárult és hasonlóan nyilatkozott a KNPI is feltételeket szabva a tevékenység folytatásához.

A KNPI tájékoztatása szerint a természetvédelmi őr jelzése alapján megállapítható, hogy a perbeli ingatlan 7,2 hektáros részén a teljes vegetáció kiirtásra került, fakivágás, cserjeirtás, tuskózás és feltárcsázás folytán.

Az elsőfokú hatóság a 2010. szeptember 7. napján kelt iratával értesítette a felpereseket természetvédelmi kötelezés (eredeti állapot helyreállítása) és természetvédelmi bírságolás tárgyában folyó eljárás megindításáról, felmérte a tárcsázással érintett területet, helyszíni szemlét tartott, beszerezte a felperesek nyilatkozatát és a KNPI javaslat által eredeti állapot helyreállításának módjára nézve, majd 2010. szeptember 23. napján meghozta a 74956-2-2/2010. számú határozatát, amelyben a térképpel és EOV koordinátákkal megjelölt módon 7,2 hektár területen az eredeti állapot helyreállítására kötelezte a felpereseket, míg a 74956-3-1/2010. számú határozatával egyetemlegesen 1.600.000 forint természetvédelmi bírság megfizetésére kötelezte őket.

A II. rendű felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az eredeti állapot helyreállítása vonatkozásában 14/5967-5/2010. számú, míg a természetvédelmi bírság vonatkozásában a 14/5967-6/2010. számú határozataival 2010. december 2. napján az elsőfokú határozatokat helybenhagyta. Az alperes mind az eredeti állapot helyreállítása, mind a természetvédelmi bírság tárgyában hozott határozatot helybenhagyó másodfokú határozatát azzal indokolta, hogy a Q 0426 hrsz.-ú terület ugyan nem védett természeti terület és nem európai közösségi jelentőségű természetvédelmi terület, de a rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy a terület feltárcsázással érintett része 2009. év közepéig, tehát a feltárcsázásig megfelelt a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (Tvt.) természeti területekre vonatkozó törvényi kritériumainak (4.§ d. pont, 15.§ (1) bekezdés) mivel az jó regenerálódó képességű homoki gyep volt és a területet természetközeli állapotok jellemezték. Ezt támasztja alá a szomszédos ingatlanon található szilárd hulladéklerakó teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálata során elkészített felülvizsgálati dokumentáció tárgyi területre vonatkozó része (5.6. pontja az élővilágra vonatkozó környezetterhelés és igénybevétel bemutatása). E szerint a hulladéklerakó környezete ökológiailag gazdag, a hulladéklerakó érintkezik az eredeti tájra jellemző területtel, többek között a tárgybani ingatlannal. Ezeken a területeken homokbuckás táj található a rá jellemző növényvilággal, amelyen védett és fokozottan védett növényfajok is éltek. A terület a KNPI nyilvántartása szerint természeti terület besorolású és a dokumentáció tartalmazta az érintett természeti terület értékét, amelyen a feltárcsázott terület természeti területként szerepelt.

A KNPI, mint a terület természetvédelmi kezelője a teljes körű természetvédelmi felülvizsgálati eljárás során adott szakhatósági állásfoglalásában előírta, hogy a Q 0426 hrsz. alatti területen a hulladéklerakó területe nem bővíthető, illetve a kapcsolódó művi létesítmények elhelyezése tilos. A szakhatóság úgy nyilatkozott, hogy nyilvántartása szerint a hulladéklerakó érzékeny természeti területet közvetlenül érint (a 0426 hrsz.-ú ingatlan feltárcsázással érintett része), ahol budai imola, báránypirosító és homoki árvalányhaj védett növényfajok találhatók.

A KNPI 1922-2/2008. számú természetvédelmi kezelői nyilatkozatában úgy nyilatkozott, hogy a 0426 hrsz.-ú ingatlan gyepnek minősülő és spontán cserjésedő részei nyilvántartása szerint az 1436/0004 azonosító számú természeti terület részét képezik. A terület növényzetét döntően regenerálódó, évelő, nyílt homoki gyepek alkotják, ahol védett növényfajok is előfordulnak. A területen egy korábban létrejött bányafalban védett parti fecskék fészkelnek tömegesen és ezért a tárgyi területet bányászati célú igénybevétel a KNPI által meghatározott vonaltól Kelet-Észak-keletre található gyepterületeken nem lehetséges, tekintettel az előforduló védett természeti értékekre, természetközeli állapotú fajgazdagabb növényi állományra, az évelő nyílt homoki gyepre.

A KNPI természetvédelmi őre a helyszíni bejárás során 2010. július 13. napján foglalt jegyzőkönyvben úgy nyilatkozott, hogy az érintett terület egy jó regenerálódó képességű homoki gyep volt.

A fenti körülményeket a felperesek ismerték és a II. rendű alperes is előadta, hogy tudott arról, hogy a területen természetvédelmi értékek vannak, illetve az természeti terület.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!