Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.7.213 Ha a végrehajtási eljárás már nincsen folyamatban, mert az adós teljesítése vagy a követelés összegének az adóson történt behajtása folytán befejeződött, a végrehajtás megszüntetése (korlátozása) iránti per indítása fogalmilag kizárt [Pp. 366. §, Pp. 369. § a) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Gödöllői Járásbíróság P.20213/2013., Budapest Környéki Törvényszék Pf.21735/2013/2., Kúria Pfv.20014/2014. (*BH 2014.7.213*)

***********

[1] Az I. r. alperes a felperessel szemben fennálló, kölcsönszerződésből eredő követelését a II. r. alperesre engedményezte. A felperes ellen indult végrehajtást az önálló bírósági végrehajtó a követelés megtérülésére tekintettel 2012. június 12-én befejezte.

[2] A felperes 2012. december 3-án benyújtott, majd 2013. február 7-én ismételten előterjesztett, a Pp. 369. § a) pontjára alapított keresetében az ellene indult végrehajtás megszüntetését kérte.

[3] Az elsőfokú bíróság végzésével a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a peres felek között már nincsen folyamatban végrehajtási eljárás, s mivel a felperes nem "adós", a Pp. 366. §-a szerint nem jogosult végrehajtás megszüntetési per megindítására, így a pert nem a jogszabályban arra feljogosított személy indította [Pp. 130. § (1) bekezdés g) pont].

[4] A felperes fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság végzését.

[5] Utalt annak helyes indokaira és kihangsúlyozta: a végrehajtás megszüntetési perben a kereseti kérelem arra irányul, hogy a bíróság a megindult (elrendelt) végrehajtást szüntesse meg. A végrehajtás elrendelése előtt és a végrehajtás megszűnését követően ilyen per nem indítható, ezekben az esetekben nincsen sem adós, sem végrehajtást kérő.

[6] Megjegyezte a másodfokú bíróság: a jogi képviselővel eljáró felperes keresetlevelében kizárólag a végrehajtás megszüntetését kérte [keresetét a Pp. 369. § a) pontjára alapította, és indokául azt jelölte meg, hogy a szerződés nem jött létre, illetve részben érvénytelen]; a kereset nem értelmezhető akként, hogy a felperes a végrehajtás megszüntetésén túl - tárgyi keresethalmazatban - további kereseti kérelmeket is előterjesztett volna.

[7] A jogerős végzés ellen - az elsőfokú végzésre is kiterjedő hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság új eljárásra és új (érdemi) határozat hozatalára utasítása végett - a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

[8] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[9] A Kúria egyetért a jogerős végzésben foglalt döntéssel, annak helytálló indokait nem kívánja megismételni, csupán a felülvizsgálati kérelemben előadott többirányú jogi érveléssel összefüggésben mutat rá a következőkre:

[10] Ha az adós az ellene elrendelt bírósági végrehajtást sérelmesnek tartja, a Pp. 366. §-ának megfelelően elsősorban a "nemperes" végrehajtási eljárás keretében kérheti a végrehajtás megszüntetését vagy korlátozását, mégpedig a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 41. §-a és 56. §-a szerint. Ha a végrehajtás megszüntetésére (korlátozására) a végrehajtási eljárás keretében nincs lehetőség, az adós végrehajtás megszüntetési, illetőleg korlátozási pert indíthat, a végrehajtást kérő ellen.

[11] A felperes kereseti kérelmében az ellene elrendelt végrehajtás megszüntetését kérte a bíróságtól, kereseti kérelmének jogszabályi alapjaként a Pp. 369. § a) pontját jelölve meg. Mivel a végrehajtás a keresetlevél benyújtását megelőzően befejeződött, nem tévedtek a perben eljárt bíróságok amikor rámutattak, hogy a felperes már nem "adós", a Pp. 366. §-ában a perindítás feltételeként előírt pozíciója a végrehajtási eljárás befejeződésével megszűnt, ezért nem jogosult a végrehajtás megszüntetési (korlátozási) per megindítására.

[12] A felülvizsgálati kérelem indokai kapcsán rámutat a Kúria: a Pp. 366. §-a (amely a végrehajtás megszüntetési vagy korlátozási per megindításának általános előfeltételeit tartalmazza) nem ír elő kifejezett időbeli korlátozást arra vonatkozóan, hogy meddig nyújtható be a végrehajtás megszüntetése (korlátozása) iránti kereset, azonban a per megindításának korlátot szab egyrészt a perindításra feljogosított "adósi" (alperesi oldalon a végrehajtást kérői) pozíció megszűnése, másrészt a kereset célja, amely a folyamatban levő végrehajtási eljárás megszüntetésének (korlátozásának) elérése lenne. Ha tehát a végrehajtási eljárás (az adós teljesítése vagy egyéb ok miatt) ténylegesen befejeződött, a végrehajtás megszüntetése (korlátozása) iránti per indítása fogalmilag kizárt.

[13] Szintén a felülvizsgálati kérelemben foglaltakra tekintettel hangsúlyozza a Kúria, hogy - a felperes érvelésével ellentétben - érvényesültek az Emberi Jogok Európai Egyezménye (Róma, 1950. november 4.) 6. Cikkében foglaltak, amelyek szerint mindenkinek joga van arra, hogy ügyét a törvény által létrehozott független és pártatlan bíróság tisztességesen, nyilvánosan és ésszerű időn belül tárgyalja és hozzon határozatot polgári jogi jogai és kötelezettségei tárgyában.

[14] A felperes nem volt elzárva annak lehetőségétől, hogy az általa sérelmesnek tartott bírósági végrehajtás megszüntetése iránt pert kezdeményezzen, viszont ezt elkésetten tette meg akkor, amikor már a végrehajtási eljárás befejeződött.

[15] A kifejtettekre figyelemmel a Kúria a jogerős végzést - minthogy az nem sérti a felülvizsgálati kérelemben megjelölt eljárásjogi szabályokat - a Pp. 275. § (3) bekezdésében foglaltak alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Pfv. I. 20.014/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a Dr. Czirmes György ügyvéd által képviselt B. I. felperesnek a jogi képviselő nélkül eljárt ingatlanfinanszírozási zrt. I. r. és a Dr. Kertész Károly ügyvéd által képviselt H. Z. R. II. r. alperesek ellen végrehajtás megszüntetése iránt a Gödöllői Járásbíróság előtt 6. P. 20.213/2013. számon folytatott és másodfokon a Budapest Környéki Törvényszék 5. Pf. 21.735/2013/2. számú végzésével befejezett perében, az említett számú jogerős végzés ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

végzést:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!