Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

Az állatvédelmi hatósági eljárás vázlata (Dr. Kajó Cecília LL.M)

I. Bevezető

Végtelenül leegyszerűsítve: az állatkínzásnak két fajtája van. Az enyhébb megítélésű, kijavítható állattartási hibák, hiányosságok esetén közigazgatási hatóságok járnak el, az állatvédelmi törvényt[1] kérik számon az állattartón, eljárásuk kereteit pedig az Ákr. adja. Az állatkínzás durvább, brutálisabb, bűncselekményi fokozatát kimerítő változata a rendőrségre tartozik: ők nyomoznak és gyűjtik össze azt az anyagot, amelyet az ügyészségre továbbítva vádat emelhetnek (vagy akár saját hatáskörben hozhatnak meg bizonyos döntéseket, a bírósági szakaszt kihagyva), ők a Btk.-t alkalmazzák, eljárási keretet pedig a Be. ad számukra.

A közigazgatási hatóságok szélesebb körben vizsgálhatják az állattartási hiányosságokat, hiszen az állatvédelmi törvény - ellentétben a Btk.-val - nem csak a gerinces állatokat védi, és a védelem köre is tágabb.

Azt is fontos tudni, hogy a hatósági statisztikák szerint az állatkínzás bűncselekmények miatt évente átlagosan 500 megindult büntetőeljárással szemben a közigazgatási hatóságok előtt legalább tízszer több állatvédelmi hatósági ügy indul (6-8000 évente), vagyis az állattartók többsége szerte az országban enyhébb, megjavítható hibát követ el.

Ez azt is jelenti, hogy nem kell rögtön a legdrasztikusabb beavatkozásokat és szankciókat követelni és meglépni, ugyanakkor lehet, hogy sok esetben az élethosszig tartó tanulás mellett az élethosszig tartó ellenőrzés fogalmát is be kell vezetni a hatósági eljárások kapcsán, mert az állatok sorsának javítása csak úgy képzelhető el, ha valaki rendszeresen utóellenőrzéseket végez (az állattartástól eltiltás esetén nem is kell külön hangsúlyozni az utóellenőrzés fontosságát).

A laikusok számára minden állatkínzás brutális és minden állatkínzás miatt a rendőrségre tesznek feljelentést, de a statisztikai adatok is azt mutatják, hogy nem kell mindenkit börtönbe zárni és eltiltani az állattartástól, mert az enyhébb és megjavítható (és igen: utóellenőrzendő) hibákból jóval több van, mint a brutális bűncselekményekből.

Tisztában vagyok természetesen a látencia fogalmával, amit mértékadó becslések 20% körülire tesznek a megindult eljárásokhoz képest (a kevésbé mértékadó becslések szerint pedig jóval több állatkínzás marad láthatatlan a hatóságok számára): a hatóságok előtt megjelenő ügyszámokhoz képest legalább ennyi állatkínzási ügy bizonyos okokból nem jut el a hatóságokig (ez lehet közönyösség, közömbösség, félelem, függőségi helyzet, amikor például munkahelyünkön, családunkban zajlik állatkínzás és a saját pozíciónk is fenyegetve van bármilyen szempontból, ha lépéseket teszünk, esetleg gyermekként hatalmas tabu segítséget kérni a saját szüleink által megvalósított állatkínzás esetén stb.).

II. Hatáskör

A hatáskör nem más, mint közigazgatási hatalom: adott településen hatalmunk van eljárni, vizsgálódni, beavatkozni, döntést hozni állattartók tevékenységével kapcsolatban.

A földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet (továbbiakban: kijelölő kormányrendelet) 5. § (1) bekezdése jelöli ki azt a hat közigazgatási szervet, illetve személyt, amely/aki ma Magyarországon I. fokú állatvédelmi hatóságként eljárhat.

2020 elején volt egy rövid, három hónapos szakasz, amikor a kijelölő kormányrendeletből "eltűnt" a jegyző, a pontos körülményeket nem tudjuk, de hogy egy más típusú módosítás közben kvázi "véletlenül" tűnt el, az abból is következik, hogy nagyon gyorsan korrigálta a jogalkotó a hibáját.

Le kell tehát szögezni, hogy az írás lezárása időpontjában, 2023. október 9-én bizonyos, hogy a jegyzőnek van I. fokú állatvédelmi hatósági jogköre (szemben azzal, ahogyan sok jegyző az országban gondolja, és nem jár el állatvédelmi ügyekben).

A tanulság elsősorban az, hogy mindig a hatályos szabályokat kell nézni és alkalmazni.

A kijelölő kormányrendelet vonatkozó szakasza tehát így szól:

"5. § (1) A Kormány állatvédelmi hatóságként

a) a minisztert,

b) a NÉBIH-et,

c) a Pest Vármegyei Kormányhivatalt,

d) az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatalt,

e) az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró járási hivatalt (a

továbbiakban ezen alcím tekintetében: járási hivatal),

f) a települési önkormányzat jegyzőjét, fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjét, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyzőt (a továbbiakban együtt: jegyző)

jelöli ki.

(2) Az állatvédelmi hatóságként eljáró Pest Vármegyei Kormányhivatal illetékessége az ország egész területére kiterjed."

Röviden és "jogiról magyarra" lefordítva, állatvédelmi hatósági jogköre van tehát:

- a miniszternek (abban az abszurd helyzetben például, ha valami nyomós oknál fogva mind a 19 vármegye kizárására kerülne sor egy adott egyedi ügyben),

- a NÉBIH-nek,

- a Pest Vármegyei Kormányhivatalnak (elsősorban egyes kiemelt, nagy fontosságú ügyekben),

- a vármegyei kormányhivataloknak,

- a járási hivataloknak,

- a települési önkormányzatok jegyzőinek.

Ma Magyarországon tehát állatvédelmi feladatokat majdnem 2000 hatóság, részletezve: 3200 önkormányzat mintegy 1700 polgármesteri hivatalában dolgozó jegyző, 174 járás, 19 vármegye, a NÉBIH és a szakterületért felelős miniszter (jelenleg: agrár) láthat el.

A legáltalánosabb és legszélesebb körben a települési jegyzőknek van feladatköre, tehát nem tévedhet senki túl nagyot, ha hozzájuk fordul és náluk tesz bejelentést. Ha mégis tévedtünk és adott kérdésben a jegyzőnek még sincs hatásköre, a bejelentést a jegyző úgyis átteszi a hatáskörrel rendelkező szervhez.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!

Tartalomjegyzék