Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék B.962/2017/45. számú határozata emberölés vétsége tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 34. §, 82. §, 85. §, 102. §, 160. §, 2017. évi XC. törvény (Be.) 247. §, 296. §, 338. §] Bírók: Gusztonyi Ágnes, Hajba Krisztina, Mátrainé Goda Katalin

Fővárosi Törvényszék

15.B.962/2017/45.

A Fővárosi Törvényszék Budapesten, a 2017. november 30., a 2018. január 25., a 2018. február 22., a 2018. március 29. és a 2018. április 9. napjain megtartott nyilvános, folytatólagos tárgyalások alapján meghozta az alábbi

Í T É L E T E T:

vádlott neve vádlott -

magyar állampolgár

bűnös gondatlanságból elkövetett emberölés vétségében (Btk. 160. § (4))

Ezért őt a bíróság 6 (hat) hónap szabadságvesztésre í t é l i.

A szabadságvesztés büntetés végrehajtási fokozata fogház.

A szabadságvesztés végrehajtását 1 (egy) év próbaidőre felfüggeszti.

A vádlott - a szabadságvesztés büntetés végrehajtásának elrendelése esetén - a szabadságvesztés kétharmad részének letöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.

A bíróság a vádlottat előzetes mentesítésben részesíti.

Kötelezi a bíróság a vádlottat az eljárás során felmerült 595 504 (ötszázkilencvenötezer-ötszáznégy) forint bűnügyi költség megfizetésére.

INDOKOLÁS

I.

A Fővárosi Főügyészség nyújtott be vádiratot ... számon, melyben vádlott neve vádlottat gondatlanságból elkövetett emberölés vétségével vádolja, ami a Btk. 160. § (4) bekezdése szerint minősül.

A tárgyaláson résztvevő ügyész a vádiratban foglaltakat maradéktalanul fenntartotta.

II.

vádlott neve vádlott egyetemet végzett, egyéb személyi- és vagyonai viszonyai tekintetében adat nem áll rendelkezésre.

Büntetlen előéletű.

vádlott neve vádlott a vádbeli időszakot megelőzően édesapjával, személy1 sértettel és édesanyjával lakott együtt a cím1. Szám alatti lakásban. A vádlott nagyon ragaszkodott a szüleihez, róluk szeretettel gondoskodott.

személy1 sértett 2014. december 20. napján az általa elszenvedett agytörzsi stroke miatt kórházba került. A kórház1 Neurointenzív Osztályán kezelték, majd innen december 30. napján áthelyezték a Neurológiai Krónikus Osztályra.

Az agyvérzés következtében a sértettnél nyelési nehezítettség jelentkezett, ezért gégemetszést hajtottak végre rajta, azonban a gégekanül behelyezése ellenére a nyelési zavar nem javult, így fokozottan veszélyt jelentett a szájon át történő táplálása. Emiatt 2015. január 27. napján - a család tudtával és beleegyezésével - PEG gyomorszondát ültettek be a sértettnek. Ekkor tájékoztatták a vádlottat arról, hogy a félrenyelés (aspiráció) veszélye miatt nem lehet szájon át etetni a sértettet.

személy1 sértettet ezt követően 2015. február 9. napján a Neurológiai-Stroke Rehabilitációs Osztályon helyezték el, ahol február 11. napján eltávolították a gégekanült, a PEG alkalmazása és a kórházi rehabilitációs kezelés folytatása azonban továbbra is indokolt volt.

személy1 sértett az állapotára tekintettel átadta az egészségügyi ellátással összefüggő döntési jogát a fiának, vádlott neve vádlottnak, aki 2015. február 11. napján az orvosi javallat ellenére, önkényesen megszakítva a kezelést, a saját felelősségére hazavitte édesapját, mert meglátása szerint az otthoni ápolás keretében gyorsabban javul az állapota. A vádlott és édesanyjának tájékoztatása - a dekurzus lap alapján - ezen alkalommal részletesen megtörtént a sértett állapotát illetően, illetve tájékoztatták a hozzátartozókat a PEG-en keresztül tápszerrel történő táplálásról, annak módjáról és mennyiségéről, a vádlott kitöltötte ekkor a tápszerrel kapcsolatban a ... cég általi gondozásba vételéhez szükséges formanyomtatványt.

A vádlott ezután az otthonukban személyesen folytatta személy1 sértett ápolását, gondozását, amelybe az édesanyja, valamint egyik ismerősük, személy2 is besegített, otthoni ápolás körülményei között a PEG-szonda adagolását és az infúziót a vádlott kezelte, a mennyiségeket ő állította be; otthonában a sértettnek több alkalommal szilárd táplálékot is adtak a hozzátartozók.

személy1 sértettnél azonban - a nyelési zavar egyik következménye - a gyomortartalom aspirációja okán tüdőgyulladás alakult ki, ezért 2015. június 18. napján ismét a kórház1be került.

A sértett ekkor - a tüdőgyulladáson kívül - több, súlyos fokú, természetes okú betegségben is szenvedett, többek között fennállt nála általános érelkeményedés, tüdőtágulat, agyi verőértágulat, ezzel összefüggésben agyi vérellátási zavar bénulásos tünetekkel, a baloldali agyfélteke sorvadtsága és gócos agylágyulás.

Az agytörzsi stroke miatt bekövetkezett bal oldali bénulása ugyan javult, azonban a mozgásában továbbra is akadályozott volt, önellátásra és segítség nélküli mozgásra nem volt képes.

személy1 sértettet - bár veseproblémája nem volt - a vádlott kérésére a kórház "..." épületében lévő Nefrológiai Osztályra vették fel és az ... emelet ... számú kórteremben helyezték el. A sértett szobatársa, a korához képest megfelelő szellemi és fizikai állapotban lévő személy3 volt.

Betegfelvételekor a kezelőorvos, személy4 megvizsgálta a sértettet és megállapította, hogy a garatreflex hiánya miatt továbbra is csak folyékony tápszerrel PEG szondán keresztül lehet őt etetni, és megtiltotta a szájon át történő etetést és itatást. Az orvos erről tájékoztatta a vizsgálatnál jelenlévő vádlott neve vádlottat is, valamint ezt feljegyezte a dekurzus lapra is.

A kórházi személyzet ennek megfelelően végezte a sértett ellátását.

vádlott neve vádlott azonban úgy vélte, hogy az orvosok és az ápoló személyzet nem látják el megfelelően az édesapját, ezért mindennap bement hozzá a kórházba és személyesen gondoskodott róla, mosdatta, tisztába tette, mozgatta, sétáltatta, valamint az általa bevitt gyógyászati segédeszközökkel kezelte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!