Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2004.11.511 I. Adott betegség kezelése során az orvos maga választhatja meg a gyógykezelés módját, amelyért felelősség terheli. Ha azonban a gyógyító eljárás szakmailag helyes, az orvostudomány állásának megfelel, az orvos nem vonható felelősségre azon az alapon, hogy miért nem próbálkozott másik módszerrel [Ptk. 339. § (1) bek., 348. § (1) bek., Pp. 206. § (1) bek., 1972. évi II. tv. 6. §, 9. §, 13. § 43. §, 1997. évi CLIV. tv. 6. § 9. §, 13. §].

II. A felülvizsgálati eljárásban csatolt szakértői vélemény tartalmának figyelembevételére nincs lehetőség [Pp. 275. § (1) bek.].

A jogerős ítélet által megállapított tényállás lényege szerint a felperes házastársa - M. É. - ún. secunder generalisalt amyloidosis megbetegedésben szenvedett, amelynek első tünetei 1985-1986-ban vesegyulladás formájában jelentkeztek és az alapbetegséget az 1986-ban elvégzett veseszövettani vizsgálat mutatta ki. A betegség lényege az, hogy a szervezetben - ma még ismeretlen okból - egy fehérjeszerű kocsonyás anyag jelenik meg, amely a különböző szervekben lerakódik, gátolja azok működését, és hatására az érintett szervek elpusztulnak. A betegség folyamata feltartóztathatatlan, előbb-utóbb a beteg halálához vezet. A felperes házastársa esetében ez a betegség 1986-ban már a vastagbél falát és az abban levő ereket is érintette, majd veseelégtelenség alakult ki, amely miatt 1990-ben veseátültetést végeztek az alperes sebészeti klinikáján. Az új vesét a szervezete befogadta, és a szükségszerű hat hetenkénti kontroll vizsgálat, valamint az új szerv kilökődésének megakadályozása érdekében végzett immundepressziós kezelés mellett 1994-ig jól működött. A szükségszerű kezelés azonban a beteg immunrendszerét legyengítette és fokozatosan vérszegénység, csontritkulás, pajzsmirigy megnagyobbodás kialakulásához és egyéb panaszokhoz vezetett. A pajzsmirigy probléma műtéti megoldására 1997-ben került sor, és az akkor elvégzett szövettani vizsgálat a pajzsmirigy elváltozás hátterében is az alapbetegség jelenlétét mutatta ki. A beteg állapota nem javult, sőt romlott, ezért a kezdődő köhögésére és nehéz légzésére figyelemmel az alperes tüdőgyógyászati tanszékén elvégzett vizsgálat során felmerült a tbc. gyanúja, de az 1998 márciusában elvégzett röntgen vizsgálat egyértelmű diagnózist nem adott. A megbetegedést a Mantoux próba sem mutatta ki, és a köpetből elvégzett tenyésztés eredménye is negatív volt. Az alperes orvosai a tüdőgyógyászati konzílium után további vizsgálatokat - CT vizsgálatot is - szükségesnek tartottak, és március 31-re felvételre előjegyezték a beteget a D.-i Tüdőgyógyászati Intézetbe. Ezen a napon a beteg ott nem jelent meg. Az alperes transzplantációs ambulanciáján jelentkezett április 20-án, fokozódó panaszokkal és a konzílium eredményével, ahol a gondozását végző orvos sürgősséggel mellkasi CT vizsgálatot kért, azt április 21-én elvégezték, és tüdőgümőkort állapítottak meg. Április 23-án vették fel a beteget a d.-i intézetbe, és megkezdték a kombinált antituberkulotikus kezelését, de átmeneti javulás után 1998. május 4-én 33 éves korában meghalt. A boncolás során csaknem valamennyi belső szervében (a zsugorvesében, a beültetett vesében, a pajzsmirigyben, a mellékvesékben, a lépben, a májban, a csontvelőben) észlelhetők voltak az alapbetegség jelei. A halál okaként az elhatalmasodott tbc. fertőzés következtében kialakult keringési és légzési elégtelenséget jelölték meg.

A felperes a keresetében 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Azt állította, hogy az alperes orvosai nem a tőlük elvárható legnagyobb gondossággal és körültekintéssel kezelték a házastársát, nem kapta meg azokat a kezeléseket, amelyek állapotjavulást, és az életének meghosszabbodását eredményezték volna. Nem is adtak tájékoztatást a beteg részére a vizsgálatok eredményéről. Halála ezért az alperes orvosainak mulasztására vezethető vissza, és okozója volt a házastársának elvesztése folytán az ő károsodásának is.

Az alperes és a beavatkozó a kereset elutasítását kérték.

A bíróság jogerős ítéletével a keresetet elutasította. A rendelkezésre álló bizonyítékok - közöttük a szakértői vélemény és az orvosi iratok tartalma - mérlegelésével megállapított tényállás alapján úgy látta, hogy az alperes orvosai a felperes házastársának kezelése során szakmai hibát nem vétettek, mulasztást nem követtek el. Az alapbetegség miatt szükségessé vált szerv-átültetés és pajzsmirigy csonkolás miatt kellett olyan gyógyszereket szednie, amelyek az immunrendszerét gyengítették, és elkerülhetetlenül vezettek különböző szövődmények kialakulásához. Ezeknek a gyógyszereknek az elhagyása az általuk okozott mellékhatásokhoz, szövődményekhez képest súlyosabb problémákat - például a beépített szerv kilökődését vagy a hormonháztartás felborulását - idézhettek volna elő. A bíróság nem rótta az alperes terhére, hogy az orvosai nem végeztetettek ún. DCR vizsgálatot, illetőleg EPO injekciókúrát, mert egy adott betegség gyógykezelése során az orvos maga választhatja meg a gyógykezelés módját, amelyért felelősség terheli, de ha a döntése szakmailag helyes, nem vonható felelősségre azon az alapon, hogy miért nem próbálkozott másik módszerrel. A szakértő a felperes házastársánál alkalmazott gyógyító eljárást az orvostudomány állásának megfelelő, helyes eljárásnak tartotta, és nem tekintette mulasztásnak azt a tényt sem, hogy a tbc. fertőzés gyanújának felmerülésekor nem kezdte el azonnal a gyógyszeres kezelést, mert ezt a tüdőgyógyász konzílium alapján még március 24-én sem tudták egyértelműen megerősíteni. Intézkedett azonban az alperes orvosa a beteg március 31-i felvételének előjegyzéséről, de ezen a napon a beteg nem jelent meg. A további vizsgálatok elvégzése és a tbc. fertőzés felismerése neki felróható okból húzódott el. Emellett az sem állapítható meg, hogy a kezelés korábbi elkezdése meghosszabbította volna-e a beteg életét. Az alperes tehát a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján kártérítésre nem kötelezhető, miután a felperes házastársának kezelése időpontjában hatályban volt, az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény (továbbiakban: Eü. tv.) 43. §-ában foglaltak megsértése nem volt megállapítható.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet megalapozatlan és figyelmen kívül hagyta, hogy "az alperes dolgozói nem tájékoztatták a beteget a vizsgálatok eredményéről, a kezelés szükségességéről, nem adtak részére a kezelés eléréséhez szükséges dokumentumot" és ezzel megsértették "az Eü. tv. 6. §, 9. §, 13. § rendelkezéseit is, sőt a beteget közvetlen veszélynek tették ki, mely végül is a halál bekövetkeztében közrehatott". A bíróság a döntését a hibás és hiányos szakvéleményre alapította és nem vette figyelembe, hogy az alperes orvosainak mulasztása okozati összefüggésbe hozható a halálos eredménnyel. Mulasztásuk hiányában a házastársa ma is élhetne, a korai halála nem volt a betegségének szükségszerű velejárója. Az alperes kártérítési felelőssége tehát egyértelműen megállapítható. Utóbb becsatolta a dr. B. I. orvosszakértőtől származó, 2002. év február hó 9. napján kelt szakértői véleményt, és kérte ennek a figyelembevételét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!