Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.39192/2008/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IGAZGATÁSRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 4. §, 164. §, 213. §, 215. §, 221. §] Bírók: Fehérné dr. Tóth Kincső, Kaszainé dr. Mezey Katalin, Márton Gizella

Kapcsolódó határozatok:

Szekszárdi Törvényszék K.20040/2008/5., *Kúria Kfv.39192/2008/7.*

***********

Kfv.II.39.192/2008/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kiss Albert ügyvéd által képviselt felperesnek a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság alperes ellen igazgatásrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Tolna Megyei Bíróság 2008. február 1. napján kelt 9.K.20.040/2008/5. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 6. sorszámon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Legfelsőbb Bíróság a Tolna Megyei Bíróság 9.K.20.040/2008/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (azaz harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az Államnak - külön felhívásra - 36.000 (azaz harminchatezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

2007. október 11. napján, a Magyar Köztársaság, a, mint védett személy látogatott Szekszárdra. A rendezvény helyszínén, melyet a rendőrség biztosított, kb. 80-100 fős tömeg demonstrált. A rendőrség a tömeget háromszor távozásra szólította fel, majd ennek eredménytelenségét követően a biztosítás parancsnoka utasítást adott a tömeg térről történő kiszorítására. A tömegben jelen volt a mohácsi lakos felperes, aki több alkalommal tojást dobott a autója felé, a rendőri intézkedésnek passzívan ellenállt, trágár szavakkal illette a rendőröket és a sorfalon többször megpróbált áttörni, melynek során agresszív magatartást tanúsított. Ezért a felperessel szemben testi kényszert alkalmaztak, földre vitték, kezeit hátrabilincselték, és az előállító járműhöz kísérték. A felperes ruházatát átvizsgálták, nála egy csúzlit találtak.

A felperes a rendőri intézkedés ellen - részletesen nem indokolt - panaszt jelentett be, mivel álláspontja szerint korlátozták állampolgári jogainak gyakorlásában.

A Szekszárdi Rendőrkapitányság Közrendvédelmi Osztálya a panaszt - mint alaptalant - elutasította. A ruházat átvizsgálását, az elfogás, előállítás rendőri intézkedést, a biztonsági intézkedést, a személy- és létesítménybiztosítási intézkedést, a testi kényszer rendőri intézkedést, és a bilincs használatát törvényesnek, jogszerűnek, szakszerűnek, arányosnak és szükségesnek találta a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 30.§-ának (1)-(3) bekezdése, 33.§-ának (1) bekezdés e) és f) pontja, (3)-(4) bekezdése, 37.§-ának a) és e) pontja, 46.§-ának (1) bekezdés a), b) és d) pontja, (4) bekezdése, 47.§-a és 48.§-ának a)-C) pontja alapján. A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 17000-623/15/1/2007."RP." számú határozatával az elsőfokú határozatot helybehagyta. Megállapította, hogy a rendőri biztosító intézkedést a felperes magatartásával tevőlegesen akadályozta, amely magatartása nem minősült állampolgári joggyakorlásnak. Hivatkozott arra, hogy a Tolna Megyei Főügyészség Büntetés-végrehajtási és Jogvédelmi Ügyésze is a rendőri intézkedés törvényességét, indokoltságát és arányosságát állapította meg.

A Szekszárdi Városi Bíróság a felperessel szemben rendzavarás szabálysértés elkövetése miatt indult eljárást a 36.Sze.786/2007/3. számú végzésével 2007. november 29. napján megszüntette, megállapítva, hogy nem volt olyan bizonyíték, mely kétséget kizáróan igazolta azt, hogy a felperes a rendőri intézkedéssel szemben engedetlenséget tanúsított.

A felperes keresetében az alperesi határozat bírósági felülvizsgálatát kérte arra hivatkozással, hogy szabálysértést nem követett el, mivel magatartása nem volt a rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség, melyet a Szekszárdi Városi Bíróság végzése is igazol. Későbbi észrevételében állította, hogy a tényállás szempontjából jelentősége van annak, hogy a védett személy nem, hanem vett részt a rendezvényen. Állította, hogy trágár kifejezéseket nem használt, mert nem is szokott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!