Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.2961/2014/79. számú határozata jogviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 78. §, 146. §, 233. §, 358. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 4. §, 5. §, 8. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 20. §, 65. §, 66. §, 77. §, 78. §, 82. §, 83. §] Bírók: Czebei Gabriella, Hídvégi Ferenc, Matók Ágnes

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

22. M. 2961/2014/79.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

a felperes jogi képviselő neve (felperes jogi képviselő címe) által képviselt

felperes neve (felperes címe) felperesnek

a alperes jogi képviselője (alperes jogi képviselő címe.) által képviselt

alperes neve (alperes címe.) alperes elleni

jogviszony megszüntetése iránti perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t

A bíróság a felperes kereseti kérelmét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 1.100.000 (Egymillió-egyszázezer) Ft + ÁFA perköltséget.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az államnak külön felhívásra fizessen meg 1.264.320 (Egymillió-kettőszázhatvannégyezer-háromszázhúsz) Ft-ot eljárási illetékként.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg tolmács díjként 163.830 (Egyszázhatvanháromezer-nyolcszázharminc) Ft-ot.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a jelen bírósághoz benyújtott és a Fővárosi Törvényszékhez címzett fellebbezésnek van helye.

A bíróság tájékoztatja a peres feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérhetik, hogy a bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek előadása, a csatolt iratok és a perben tanúként meghallgatott 1. sz. tanú, 2. sz. tanú és 3. sz. tanú vallomása alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 2003. augusztus 1-jétől állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperesi munkáltatóval.

A Budapesten, 2012. november 14-én kelt egységes szerkezetű munkaszerződés szerint a felperes Head of Human Resources munkakörben, vagyis humán-erőforrás igazgatói munkakörben volt foglalkoztatva. Az egységes szerkezetű munkaszerződés 1.2. pontja szerint a felperes feladatait az ezen munkakörben szokásos általános önállósággal látja el. Köteles a munkája során és egyebekben is mindenkor úgy tevékenykedni, hogy az a munkáltató üzleti érdekeivel teljes összhangban legyen, és ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A felperes a munkaviszony fennállása alatt - kivéve, ha arra jogszabály feljogosítja - nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné. A munkavállaló munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely - különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján - közvetlenül és ténylegesen alkalmas a munkáltató jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljának veszélyeztetésére. A felperes, mint munkavállaló véleménynyilvánításához való jogát a munkáltató jó hírnevét, jogos gazdasági és szervezeti érdekeit súlyosan sértő vagy veszélyeztető módon nem gyakorolhatja.

Az egységes szerkezetű munkaszerződés 3.1. pontja szerint a felperes havi bruttó alapbére 1.650.000 Ft-ban került meghatározásra. A felperes munkabére 2014. április 1-jével havi bruttó 1.756.000 Ft-ban került meghatározásra.

Az egységes szerkezetű munkaszerződés 8. pontja tartalmazza a felmondásra vonatkozó rendelkezéseket. A 8.3. pont szerint a szerződő felek rögzítik és egyben a munkavállalókifejezetten tudomásul veszi, hogy az Mt. 78. § (1) bekezdés a)-b) pontjának alkalmazásában lényeges kötelezettségek jelentős mértékben történő megszegésének számítanak különösen, de nem kizárólagosan az alábbiak: így a francia bekezdésekből idézi a bíróság azt, hogy a munkavégzéssel kapcsolatos jelentési kötelezettség elmulasztása, hiányos és/vagy valótlan eseményeket tartalmazó teljesítése, valótlan nyilatkozattétel összeférhetetlenségre, érdekellentét fennállására vonatkozóan, illetve az ezekre vonatkozó változások be nem jelentése a munkáltatónak, olyan magatartás tanúsítása, amely - különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján - közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljának veszélyeztetésére, a munkavállaló magatartásából eredő munkahelyi konfliktusok okozása.

A 2013. április 30-án kelt munkaköri leírás szerint a felperes munkakörének célja a vállalat Humán-erőforrás menedzsmentjének irányítása a célkitűzések teljesítése érdekében. Felelős a Humán-erőforrás osztály hatékony működtetéséért a vonatkozó jogszabályok és vállalati szabályok betartása mellett. Mindezt a munkatársak és a folyamatok hatékony menedzselésén keresztül éri el. A vállalatcsoport irányelveinek megfelelően biztosítja a fejlesztési programok kidolgozását, megvalósítását, javaslatot tesz egyéni fejlesztési programokra, felügyeli és adminisztrálja azok megvalósítását. Az alperes menedzsmentjének tagjaként részt vesz a teljes vállalatot érintőszabályozók és irányelvek kidolgozásában. Az alperes magyarországi leányvállalatait irányító vezetői testület tagjaként felelős a HR irányítás vállalatcsoport szintű működtetéséért. A bíróság a munkaköri leírás fő felelősségek részéből az alábbiakat emeli ki: a Humán-erőforrás osztály munkájának irányítása összhangban az üzleti stratégiával és a vonatkozó szabályzókkal, a funkcionális vezetők támogatása a kiválasztási és felvételi folyamatokban az objektív és minőségi döntések meghozatala érdekében, javaslattételi és bevezetési felelősség a vállalati HR szabályozók kidolgozásával és bevezetésével kapcsolatban, annak biztosítása, hogy a vállalat HR folyamatai és szabályzói teljesen összhangban és megfelelésben álljanak a vonatkozó törvényi szabályozással, a vezetők támogatása a munkaköri leírások kidolgozásában, célirányos felvételi folyamatokban, szükség esetén elbocsátásokban és a releváns jogi kérdésekben, az éves teljesítményértékelési folyamat tervezése, szervezése és a lebonyolítás koordinációja, a foglalkoztatási feltételek és juttatási csomagok versenyképességének biztosítása a gyógyszeripari szereplőkkel történő összehasonlításban, a HR osztály vezetése, a munkatársak irányítása és motivációja az elvárt teljesítmény elérésének biztosítása érdekében, összhangban a célkitűzésekkel és a vállalati értékrenddel.

A munkaköri leírás ezt követően rögzítette azt, hogy a felperes a fenti tevékenységeket a vonatkozó jogszabályokkal, valamint az alperes irányelvekkel, szabályzolókkal és folyamatleírásokkal, különös tekintettel a céges irányelv, valamint az Érdekütközés szabályzókkal összhangban köteles ellátni. Vezetői pozíciójára tekintettel a munkavállalótól elvárt, hogy önmaga, valamint az irányítása alatt álló munkatársak is tisztában legyenek az elvárásokkal, megfelelő képzést kapjanak azokkal kapcsolatban, valamint a pozíciókra vonatkozó valamennyi releváns szabályozónak megfelelően lássák el tevékenységüket.

A peres iratokhoz az alperesi 16. szám alatti irat mellékleteként került csatolásra hiteles fordításban a 2007. január 1-jétől hatályos alperes úgynevezett Összeférhetetlenségi Szabályzata. Ezen szabályzat a célja meghatározásakor rögzítette azt, hogy a munkatársak személyes érdekei soha nem befolyásolhatják üzleti döntéseiket és a céggel kapcsolatban döntéshozatalukat. A cég teljes mértékben tiszteli munkatársai magánéletét, de elvárja, hogy a munkatársai elkerüljék az olyan helyzeteket, amelyek magánérdekeik és a társaság érdekei közötti ellentétekhez vezetnek. A jelen Szabályzat az ilyen helyzetek elkerülését vagy kezelését elősegítő szabályokat tartalmaz. A fontos alapelvek között rögzítésre került az, hogy a Szabályzat a cég Magatartási Kódexének 5. pontján alapul, amely szerint: "Senki, legyen az a cég egy munkavállalójával kapcsolatban álló természetes személy, jogi személy vagy gazdasági társaság, nem juthat kifogásolható módon előnyhöz a cég munkavállalójához fűződő kapcsolatán keresztül vagy munkavállalójának a társaságnál betöltött tisztsége eredményeképpen. Továbbá a társaság egyik munkavállalója sem juthat kifogásolható módon személyes előnyökhöz."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!