Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2013.10.261 A bűnügyi nyilvántartás közhitelessége nem zárja ki az abban kezelt bűnügyi adat tekintetében a valótlanság közokirattal való igazolását. Ezért amennyiben az előzményi elítélés bíróság által beszerzett iratanyaga között elfekvő jogerős bírósági határozat szerint a közhitelű hatósági nyilvántartás tévesen tartalmazza, hogy a terhelt szabadságvesztésre ítélése, mint visszaesővel szemben történt, a hatósági nyilvántartás adatai alapján nincs helye az utóbb elkövetett újabb bűncselekmény miatti elítéléssel kapcsolatban a büntetés többszörös visszaesővel szembeni - felemelt büntetési tételkeret melletti - kiszabására [1978. évi IV. tv. 137. § 14., 15., 16. pont; 2009. évi XLVII. tv. 1. § (1) bek.].

A városi bíróság a 2012. április 23. napján kelt és ugyanakkor jogerőre emelkedett ítéletében bűnösnek mondta ki a terheltet 2 rendbeli, a Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés II. fordulat d) pontja szerint minősülő lopás vétségében, valamint a Btk. 170. § (1) bekezdése szerinti könnyű testi sértés vétségében, és ezért mint többszörös visszaesőt nyolc hónapi börtönbüntetésre és egy évi közügyektől eltiltásra ítélte és megállapította, hogy a terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A városi bíróság határozata ellen a legfőbb ügyész a törvényesség érdekében jogorvoslati indítványt nyújtott be.

Az indítvány szerint a terheltet a városi bíróság által elbírált cselekmények elkövetését megelőzően visszaesőként még nem ítélték végrehajtandó szabadságvesztésre, így az újabb büntetést nem lehetett volna vele mint többszörös visszaesővel szemben kiszabni. Ugyanakkor azonban a terhelt a vele szemben korábban kiszabott szabadságvesztésből engedélyezett feltételes szabadságra bocsátását követően egy éven belül ugyanolyan szándékos bűncselekményt követett el, ezért helyesen különös visszaesőként kellett volna elítélni.

Azt indítványozta, hogy a Kúria állapítsa meg a törvénysértést.

Miután a büntetés többszörös visszaesővel szemben történt kiszabása egyébként nem eredményezett törvénysértő büntetést, emellett egyéb ok sem alapozza meg a felülvizsgálati eljárást, és más módon sem támadható meg a jogerős határozat, a Be. 431. §-ára figyelemmel a Kúria a törvényesség érdekében kezdeményezett jogorvoslati eljárást lefolytatta.

A legfőbb ügyész indítványa megalapozott.

Bár a városi bíróság határozata - a törvény rendelkezése [Be. 258. § (3) bek. b) pont] ellenére - a terhelt korábbi elítéléseivel kapcsolatos adatokat nem tartalmazza, az iratokból megállapítható, hogy a megtámadott határozat meghozatalát megelőzően már több alkalommal ítélték szabadságvesztésre. Ezek a következők:

1. A H. Városi Bíróság a 2003. szeptember 22. napján jogerős ítéletével maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés bűntette miatt hét hónapi börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását két évi próbaidőre felfüggesztette.

2. Az S. Városi Bíróság a 2007. szeptember 12. napján jogerőre emelkedett ítéletével a 2004. október 27. napján elkövetett lopás bűntette és további vagyon elleni bűncselekmények miatt egy év egy hónapi börtönbüntetésre és két évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben elrendelte a fenti - 1. pont alatti - ítélettel kiszabott szabadságvesztés végrehajtását.

3. Az E. Városi Bíróság a 2008. szeptember 26. napján jogerőre emelkedett ítéletével lopás bűntette és további vagyon elleni bűncselekmények miatt két évi börtönbüntetésre és három évi közügyektől eltiltásra ítélte. Az elbírált bűncselekmények elkövetési ideje: 2004. július.

A 2-3. pont alatti ítéletekkel kiszabott büntetéseket a bíróság összbüntetésbe foglalta és annak tartamát két év öt hónapi börtönbüntetésben állapítva meg. Az összbüntetést a terhelt 2009. január 9. napján kezdte meg, abból feltételesen szabadult 2009. november 22. napján; a feltételes szabadság 2010. november 21. napján járt volna le.

4. Az E. Városi Bíróság a megyei bíróság határozatával 2011. május 17. napján jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet a 2010. március 21. és június 18. napja között elkövetett, 2 rendbeli egyedi azonosítójel meghamisításának bűntette miatt hat hónapi börtönbüntetésre ítélte, megállapítva, hogy a terhelt visszaeső, és az előző - összbüntetési - ítélettel kapcsolatos feltételes szabadságot megszüntette.

A jogorvoslati indítvánnyal megtámadott határozattal elbírált bűncselekmények közül a könnyű testi sértés vétségének elkövetési ideje: 2010. április 19., a lopási cselekményeké pedig 2010. április 30. és november 1.

A Btk. 137. §-ának ekkor hatályos szabályai közül a 14-16. pont a következőképp rendelkezett:

"14. visszaeső a szándékos bűncselekmény elkövetője, ha korábban szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették, és a büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől az újabb bűncselekmény elkövetéséig három év még nem telt el,

15. különös visszaeső az a visszaeső, aki mindkét alkalommal ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekményt követ el,

16. többszörös visszaeső az, akit a szándékos bűncselekmény elkövetését megelőzően visszaesőként végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek, vagy annak végrehajtását részben felfüggesztették, és az utolsó büntetés kitöltésétől vagy végrehajthatósága megszűnésétől a szabadságvesztéssel fenyegetett újabb bűncselekmény elkövetéséig három év még nem telt el."

A terhelt a megtámadott határozattal elbírált bűncselekményeket az 1-3. pontban írt ítéletek jogerőre emelkedését követően, azonban a 4. pontban írt ítélet meghozatalát megelőzően követte el. Miután azonban az 1. pontban írt büntetés nem végrehajtandó- és nem részben felfüggesztett szabadságvesztés volt, kizárólag a 2. és 3. pontban írt ítéletek kapcsán vizsgálandó az, hogy az előbb idézett törvényi rendelkezéseknek megfelelően a terhelt visszaesőként, különös visszaesőként vagy többszörös visszaesőként követte-e el a terhére megállapított bűncselekményeket.

A 3. pont alatti ítélettel elbírált bűncselekmények elkövetési ideje 2004 júliusa; miután ez az időpont megelőzte a 2. pont alatti ítélet jogerőre emelkedését, a 3. pont alatti ítéletben a városi bíróság nem ítélhette - és nem is ítélte el - a terheltet visszaesőként.

Ebből következően a terhelt a megtámadott határozattal elbírált bűncselekmények elkövetésekor nem minősült többszörös visszaesőnek, így elítélésére ekként törvényesen nem kerülhetett volna sor.

A cselekmények közül a könnyű testi sértés vétségét és az egyik lopás vétségét azonban az S. Városi Bíróság - a fent 2. pont alatt ismertetett - ítéletének jogerőre emelkedését, 2007. szeptember 12. napját követő három éven belül követte el, és valamennyit az ezt a büntetést is tartalmazó összbüntetés kapcsán engedélyezett feltételes szabadság tartama alatt, azaz a szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt.

Így a megtámadott határozattal elbírált cselekményeket a terhelt már visszaesőként, sőt, miután a 2. pont alatti - a visszaesést megalapozó - elítélésére vagyon elleni bűncselekmények miatt került sor, különös visszaesőként követte el.

Az E. városi bíróság ügyében az iratok között beszerzett bűnügyi nyilvántartási adatok tévesen tartalmazták, miszerint a terheltet az E. Városi Bíróság különös visszaesőként ítélte el, ennek folytán téves volt az E. Városi Bíróság összbüntetési ítéletéről kiállított nyilvántartási bejegyzés is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!