Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 2009.5.135 I. A rágalmazás vétségének megvalósulásához szükséges tényállításon olyan - a sértett magatartását egyedileg felismerhetően meghatározó - nyilatkozatot, kijelentést kell érteni, amelynek tartalma valamely múltban megtörtént, vagy jelenben történő esemény, jelenség, állapot [Btk. 179. §].

II. A rágalmazás feltétele az is, hogy az elkövető által tett - a becsület csorbítására alkalmas - tényállítás (híresztelés) jogellenes legyen.

III. Nem valósít meg bűncselekményt a hatóság előtt folyamatban lévő eljárásban az ügyfél által az őt megillető jogok keretei között az ügy tárgyával, az abban érintett személlyel összefüggésben az ügy tisztázása érdekében tett - gyalázkodástól, becsmérléstől mentes - tényállítás akkor sem, ha a becsület csorbítására objektíve alkalmas volna [Btk. 10. § (2) bek., 179. §].

A városi bíróság a 2006. november 13-án hozott ítéletével K. T. terheltet 3 rb. rágalmazás vétsége miatt 1 évre és 5 hónapra próbára bocsátotta.

A megyei bíróság a 2007. április 25. napján kelt ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a terhelt bűnösségét 3 rb. becsületsértés vétségében állapította meg, a próbaidőre bocsátás tartamát 1 évre mérsékelte.

Az elsőfokú ítélettel megállapított és a másodfokú bíróság által irányadónak elfogadott tényállás a következő.

A lakásfenntartó szövetkezet a terhelttel szemben peres eljárást kezdeményezett, a lakás üzemeltetési költségeinek meg nem fizetése miatt. A peres eljárás a városi bíróság előtt folyt.

A peres eljárásban a városi bíróság 2005. január 24. napján tárgyalást tartott, mely tárgyaláson egyedül a terhelt mint alperes jelent meg. A tárgyaláson a következő nyilatkozatot tette: "A szövetkezet évek óta csal és csalást követnek el a vezetői is."

A tárgyalásról készült jegyzőkönyv másolati példányát a lakásfenntartó szövetkezet jogi képviselője 2005. február 7. napján vette kézhez.

A lakásfenntartó szövetkezet vezetői 2005. március 1. napján bíróságra érkezett beadványukban rágalmazás vétsége miatt tettek feljelentést a terhelttel szemben.

Az elsőfokú bíróság jogi érvei szerint a terhelt azon kijelentése, hogy "a szövetkezet vezetői is csalnak" tényállítás, amely alkalmas a becsület csorbítására, mindazon szövetkezeti vezetők esetében, akire ez vonatkozott. A "csalás" szó a közbeszédben negatív felhangú, a társadalom által elfogadott magatartás-formától negatív irányba eltérő tevékenységre utal. Alkalmas arra, hogy valamely felismerhető, beazonosítható, konkrét személyre nézve a környezetében kialakult kedvező kép hátrányosan megváltozzon.

A másodfokú bíróság a Legfelsőbb Bíróság BH 1988/66. számú eseti döntésére utalva az elsőfokú bíróságtól eltérő álláspontját azzal indokolta, hogy az általánosságban használt és határozott tényállítást nem tartalmazó kifejezések annak ellenére, hogy takarnak bizonyos tényállítást is, a magatartásra vonatkozó konkrét utalás hiányában nem alapozzák meg a rágalmazáshoz szükséges tényállítás megállapítását. Az általános formában hangoztatott és a becsületérzést sértő negatív értékelés a becsületsértés fogalmába vonható.

A jogerős ügydöntő határozat ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt, amelyben büntetőjogi felelősségének megállapítását sérelmezte. Arra hivatkozott, hogy a szövetkezet vezetőivel szemben a magyar szóhasználatnak megfelelően, köznapi értelemben azért alkalmazta a "csalnak" kifejezést, mert nem tartják be a törvényeket, megsértik a szabályokat, a ténylegesnél több négyzetméterrel számolnak, és ezzel őt megkárosítják. Bűncselekményt nem követett el, mivel valós tényeket állított egy gazdasági elszámolásban.

A magánvádlók és jogi képviselőjük írásbeli beadványukban a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!