Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Mfv.10339/2012/2. számú precedensképes határozata munkabér (ELMARADT munkabér) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 117. §, A Tanács 3820/85/EGK rendelete 15. cikk] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina

A határozat elvi tartalma:

Az autóbuszvezető 15 percet meghaladó tartalmú kiállási ideje - tartalma szerint - készenléti időnek minősül. 2003/88/EK Irányelv 2002/15/EK Irányelv 561/2006/EK rendelet 1992. XXII. Tv. 129. § (1), 1992. XXII. Tv. 148. § (1)

***********

Mfv.II.10.339/2012/4.szám

A Kúria a dr. Tóth Edina ügyvéd által képviselt felperes nek - a dr. ... jogtanácsos által képviselt ... Volán Zrt. ellen elmaradt munkabér megfizetése iránt a Kecskeméti Munkaügyi Bíróságon 1.M.33/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Kecskeméti Törvényszék 3.Mf.21.369/2011/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Kecskeméti Törvényszék 3.Mf.21.369/2011/5. számú ítéletét abban a részében, melyben helybenhagyta a munkaügyi bíróságnak a felperes elsődleges keresetét elutasító elsőfokú rendelkezését és a jogcím pontosításával az alperesnek a másodlagos kereset szerinti marasztalását, hatályában fenntartja. Ezt meghaladóan a jogerős ítéletet nem érinti.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000,- Ft (Tízezer forint) felülvizsgálati eljárási költséget, míg a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes 1991. november 1-től állt az alperessel munkaviszonyban, autóbuszvezető munkakörben. A munkaköre szerint 50 km útvonatlat meg nem haladó menettávolságon közlekedő helyközi járatokat vezetett.

A felperes módosított elsődleges keresetében a napi jelentkezéstől a távozásig eltelt teljes idő (JELTA idő) munkaidőként való elismerésével 2004. június 1-től 2007. december 31-ig terjedő időszakra 716.597,- Ft elmaradt munkabér és 245.623,- Ft túlórapótlék, valamint késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Másodlagosan - a kiállási idők munkaidőként való elismerése hiányában - 73.633,- Ft elmaradt munkabér, 292.110,- Ft ügyeleti díj és 37.359,- Ft túlmunkadíj címén kérte az alperest marasztalni.

A Kecskeméti Munkaügyi Bíróság megismételt eljárásban meghozott 1.M.33/2011/11. számú ítéletével a felperes másodlagos keresete szerint marasztalta az alperest. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A megállapított tényállás 2004. június 1-től a Kollektív Szerződés (KSZ) alapján az alperes munkaidőként ismerte el és számolta el a vezetési időt - melybe a menetrendbe beépített várakozási idő nem tartozik bele - , a fordában ténylegesen előírt, vagy átalányidőben meghatározott, a jármű előkészítésére és átadására fordított időt, a fordában ténylegesen előírt, vagy átalányidőben meghatározott utaskiszolgálásra fordított időt, a fordába épített, vagy átalánnyal elszámolt bevételelszámolás időtartamát, a fordába épített, tételesen előírt, vagy átalány formában megállapított gépjármű napi karbantartására fordított időt, a nem közvetlen vonali, forgalmi feladatra vezényelt (tartalékszolgálat) időtartamot, vezetési idő megszakításokat és egyéb, elrendelt tényleges munkára fordított időt.

Azokban a fordákban, amelyekben a munkaidőelemek nem kerültek megállapításra, napi átalányidő minimum értékeként a gépjármű előkészítésére és átadására 2 x 15 percet, gépjármű napi karbantartási feladatokra 15 percet, a napi bevétel elszámolására fordított időre tételes elszámolás esetén 15 percet, egyéb esetekben 5 percet, járatonkénti átalányidő minimum értékeként utaskiszolgálásra fordított időre 5 percet számolt el.

Az alperes a perbeli időszakban a járatok közötti időt munkaidőnek akkor ismerte el és munkabért akkor fizetett, ha tartalékszolgálatot rendelt el, amennyiben a járatok közötti idő egy részét rendelkezésre állási időnek minősítette, arra a munkabér meghatározott %-át fizette. A járatok közötti idő nagyobb hányadát az alperes 2007. május 31-ig nem számolta el, arra sem munkabért, sem pedig egyéb díjazást nem fizetett. Az alperes Kollektív Szerződése 2007. június 1-től a járatok közötti kiállási időket rendelkezésre állási időnek minősítette és erre az időszakra a KSZ rendelkezése szerint a személyi alapbér 40 %-át fizette meg.

A munkaügyi bíróság a teljes perbeli időszakra a felperes keresetét az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) rendelkezései, továbbá az ÁKSZ és a KSZ előírásai alapján bírálta el. Kifejtette, hogy az egyes járatok között eltérő hosszúságú idők merültek fel a néhány perces várakozási időtől a hosszabb, 15 percet meghaladó, vagy annál hosszabb egybefüggő időtartamig. E körben mérlegeléssel akként foglalt állást, hogy az utaskiszolgálásra fordított 5 perces időszakon túlmenően a 10 percet el nem érő kiállási idők (a perbeli esetben igazságügyi könyvszakértői vélemény alapján 179 óra) munkaidőnek minősülnek tartalmuk és rendeltetésük szerint. A szakértői vélemény figyelembevételével így a felperes mindösszesen 108 óra túlmunkát teljesített.

A munkaügyi bíróság a kiállási idők munkaidőként figyelembe nem vett részét az Mt. 129. § (1) bekezdése alapján ügyeletnek minősítette, melyre nézve álláspontja szerint az ÁKSZ-nek és a KSZ-nek a rendelkezésre állásra vonatkozó szabályai ugyan nem alkalmazhatóak, de a díjazást illetően az ÁKSZ-nek a munkavállalóra kedvezőbb rendelkezéseit (törzsbér legalább 50 %-a) az Mt. 13. § (3) bekezdésében foglaltakra tekintettel döntése meghozatalakor irányadónak fogadta el.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen mindkét fél fellebbezett.

A felperes az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával - a kiállási idők minősítését vitatva - az alperes elsődleges keresete szerinti marasztalását kérte.

Az alperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával a munkabérre vonatkozó marasztalási összeg leszállítását, a felperes részére járó 292.110,- Ft ügyeleti díj helyett készenléti díj jogcím alkalmazását kérte.

A Kecskeméti Törvényszék 3.Mf.21.369/2011/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta azzal, hogy a bruttó 292.110,- Ft-ot az alperesnek készenléti díj jogcímén kell megfizetnie a felperes részére.

A másodfokú bíróság ítélete indokolásában rámutatott arra, hogy a 2004. június 1-től 2007. december 31-ig terjedő időszakra előterjesztett igényét a felperesnek az 50 km-t meg nem haladó útvonalon történő munkavégzése miatt az Mt. szabályai szerint kell elbírálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!