A Kúria Mfv.10339/2012/2. számú precedensképes határozata munkabér (ELMARADT munkabér) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 117. §, A Tanács 3820/85/EGK rendelete 15. cikk] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina
A határozat elvi tartalma:
Az autóbuszvezető 15 percet meghaladó tartalmú kiállási ideje - tartalma szerint - készenléti időnek minősül. 2003/88/EK Irányelv 2002/15/EK Irányelv 561/2006/EK rendelet 1992. XXII. Tv. 129. § (1), 1992. XXII. Tv. 148. § (1)
***********
Mfv.II.10.339/2012/4.szám
A Kúria a dr. Tóth Edina ügyvéd által képviselt felperes nek - a dr. ... jogtanácsos által képviselt ... Volán Zrt. ellen elmaradt munkabér megfizetése iránt a Kecskeméti Munkaügyi Bíróságon 1.M.33/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Kecskeméti Törvényszék 3.Mf.21.369/2011/5. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Kúria a Kecskeméti Törvényszék 3.Mf.21.369/2011/5. számú ítéletét abban a részében, melyben helybenhagyta a munkaügyi bíróságnak a felperes elsődleges keresetét elutasító elsőfokú rendelkezését és a jogcím pontosításával az alperesnek a másodlagos kereset szerinti marasztalását, hatályában fenntartja. Ezt meghaladóan a jogerős ítéletet nem érinti.
Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000,- Ft (Tízezer forint) felülvizsgálati eljárási költséget, míg a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.
I n d o k o l á s
A felperes 1991. november 1-től állt az alperessel munkaviszonyban, autóbuszvezető munkakörben. A munkaköre szerint 50 km útvonatlat meg nem haladó menettávolságon közlekedő helyközi járatokat vezetett.
A felperes módosított elsődleges keresetében a napi jelentkezéstől a távozásig eltelt teljes idő (JELTA idő) munkaidőként való elismerésével 2004. június 1-től 2007. december 31-ig terjedő időszakra 716.597,- Ft elmaradt munkabér és 245.623,- Ft túlórapótlék, valamint késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Másodlagosan - a kiállási idők munkaidőként való elismerése hiányában - 73.633,- Ft elmaradt munkabér, 292.110,- Ft ügyeleti díj és 37.359,- Ft túlmunkadíj címén kérte az alperest marasztalni.
A Kecskeméti Munkaügyi Bíróság megismételt eljárásban meghozott 1.M.33/2011/11. számú ítéletével a felperes másodlagos keresete szerint marasztalta az alperest. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
A megállapított tényállás 2004. június 1-től a Kollektív Szerződés (KSZ) alapján az alperes munkaidőként ismerte el és számolta el a vezetési időt - melybe a menetrendbe beépített várakozási idő nem tartozik bele - , a fordában ténylegesen előírt, vagy átalányidőben meghatározott, a jármű előkészítésére és átadására fordított időt, a fordában ténylegesen előírt, vagy átalányidőben meghatározott utaskiszolgálásra fordított időt, a fordába épített, vagy átalánnyal elszámolt bevételelszámolás időtartamát, a fordába épített, tételesen előírt, vagy átalány formában megállapított gépjármű napi karbantartására fordított időt, a nem közvetlen vonali, forgalmi feladatra vezényelt (tartalékszolgálat) időtartamot, vezetési idő megszakításokat és egyéb, elrendelt tényleges munkára fordított időt.
Azokban a fordákban, amelyekben a munkaidőelemek nem kerültek megállapításra, napi átalányidő minimum értékeként a gépjármű előkészítésére és átadására 2 x 15 percet, gépjármű napi karbantartási feladatokra 15 percet, a napi bevétel elszámolására fordított időre tételes elszámolás esetén 15 percet, egyéb esetekben 5 percet, járatonkénti átalányidő minimum értékeként utaskiszolgálásra fordított időre 5 percet számolt el.
Az alperes a perbeli időszakban a járatok közötti időt munkaidőnek akkor ismerte el és munkabért akkor fizetett, ha tartalékszolgálatot rendelt el, amennyiben a járatok közötti idő egy részét rendelkezésre állási időnek minősítette, arra a munkabér meghatározott %-át fizette. A járatok közötti idő nagyobb hányadát az alperes 2007. május 31-ig nem számolta el, arra sem munkabért, sem pedig egyéb díjazást nem fizetett. Az alperes Kollektív Szerződése 2007. június 1-től a járatok közötti kiállási időket rendelkezésre állási időnek minősítette és erre az időszakra a KSZ rendelkezése szerint a személyi alapbér 40 %-át fizette meg.
A munkaügyi bíróság a teljes perbeli időszakra a felperes keresetét az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) rendelkezései, továbbá az ÁKSZ és a KSZ előírásai alapján bírálta el. Kifejtette, hogy az egyes járatok között eltérő hosszúságú idők merültek fel a néhány perces várakozási időtől a hosszabb, 15 percet meghaladó, vagy annál hosszabb egybefüggő időtartamig. E körben mérlegeléssel akként foglalt állást, hogy az utaskiszolgálásra fordított 5 perces időszakon túlmenően a 10 percet el nem érő kiállási idők (a perbeli esetben igazságügyi könyvszakértői vélemény alapján 179 óra) munkaidőnek minősülnek tartalmuk és rendeltetésük szerint. A szakértői vélemény figyelembevételével így a felperes mindösszesen 108 óra túlmunkát teljesített.
A munkaügyi bíróság a kiállási idők munkaidőként figyelembe nem vett részét az Mt. 129. § (1) bekezdése alapján ügyeletnek minősítette, melyre nézve álláspontja szerint az ÁKSZ-nek és a KSZ-nek a rendelkezésre állásra vonatkozó szabályai ugyan nem alkalmazhatóak, de a díjazást illetően az ÁKSZ-nek a munkavállalóra kedvezőbb rendelkezéseit (törzsbér legalább 50 %-a) az Mt. 13. § (3) bekezdésében foglaltakra tekintettel döntése meghozatalakor irányadónak fogadta el.
A munkaügyi bíróság ítélete ellen mindkét fél fellebbezett.
A felperes az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával - a kiállási idők minősítését vitatva - az alperes elsődleges keresete szerinti marasztalását kérte.
Az alperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatásával a munkabérre vonatkozó marasztalási összeg leszállítását, a felperes részére járó 292.110,- Ft ügyeleti díj helyett készenléti díj jogcím alkalmazását kérte.
A Kecskeméti Törvényszék 3.Mf.21.369/2011/5. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta azzal, hogy a bruttó 292.110,- Ft-ot az alperesnek készenléti díj jogcímén kell megfizetnie a felperes részére.
A másodfokú bíróság ítélete indokolásában rámutatott arra, hogy a 2004. június 1-től 2007. december 31-ig terjedő időszakra előterjesztett igényét a felperesnek az 50 km-t meg nem haladó útvonalon történő munkavégzése miatt az Mt. szabályai szerint kell elbírálni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!