A Kecskeméti Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.33/2011/11. számú határozata munkabér (ELMARADT munkabér) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 81. §, 115. §, 164. §, 167. §, 220. §, 234. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 13. §, 117. §, 120. §, 122. §, 129. §, 145. §, 148. §, 169. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 3. §, 13. §, 14. §] Bírók: Péter Edit, Pongrácz Tibor János, Tüske Jánosné
KECSKEMÉTI MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG
1.M.33/2011/11. szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Kecskeméti Munkaügyi Bíróság a felperesi képviselő neve /felperesi képviselő címe/ által képviselt felperes neve felperes címe felperesnek, - alperesi képviselő neve /alperesi képviselő címe/ által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű/ alperes ellen elmaradt munkabér megfizetése iránti perében meghozta a következő
Í T É L E T E T :
Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek
- bruttó 73.663 Ft /Hetvenháromezer-hatszázhatvanhárom/ elmaradt munkabért,
- bruttó 292.110 Ft /Kettőszázkilencvenkettőezer-száztíz/ elmaradt ügyeleti díjat,
- bruttó 37.359 Ft /Harminchétezer-háromszázötvenkilenc/ túlóradíjat 2004. június 1. - 2007. december 31-ig terjedő időszakra, és fenti összegek után 2006. március 15. - 2009. augusztus 4-ig terjedő időszakra a késedelemmel érintett minden naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatnak megfelelő késedelmi kamatát a kifizetésig.
Kötelezi a bíróság az alperest, hogy külön felhívással fizessen meg a Bírósági Gazdasági Hivatal részére 47.250 Ft /Negyvenhétezer-kettőszázötven/ szakértői költséget, míg a fennmaradó 65.250 Ft /Hatvanötezer-kettőszázötven/ szakértői költség az állam terhén marad.
Kötelezi a bíróság az alperest, hogy külön felhívással fizessen meg - NAV Illetékes Igazgatóság részére - 24.200 Ft /Huszonnégyezer-kettőszáz/ peres eljárási illetéket a Magyar Állam javára, míg a fennmaradó 33.500 Ft /Harmincháromezer-ötszáz/ peres eljárási illeték az állam terhén marad.
Megállapítja a bíróság, hogy ezen túlmenően a peres felek költségeiket maguk kötelesek viselni, mely kiterjed a 8.000 Ft /Nyolcezer/ felülvizsgálati eljárási költségre is.
Egyebekben a felperes keresetét elutasítja.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Bács-Kiskun Megyei Bírósághoz címzett, de a Kecskeméti Munkaügyi Bíróságnál írásban, 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.
A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmükben a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik. A II. fokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, ha csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel kapcsolatos, ha csak az ítélet indokolása ellen irányul. Ezekben az esetekben a fellebbező fél a fellebbezésében tárgyalás tartását kérheti.
I N D O K O L Á S :
A bíróság a felperes keresetlevele, személyes előadása, az alperes ellenkérelme, a csatolt M. 643/2010. számú per iratai, a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának Mfv.II.11.108/2009/7. sorszám alatti végzése, valamint a perben kiegészített könyvszakértői vélemény és a per egyéb adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A felperes 1991. november 1. napján létesített munkaviszonyt az alperessel autóbuszvezető munkakörben. A felperes két havi munkaidőkeretben végzi a munkáját, a munkáltató a munkaidőt munkanapokra egyenlőtlenül osztja be. A felperes a napi munkáját meghatározott fordabeosztások alapján elrendelt vezénylés szerint végzi. A felperes az alperesi társaság "X"-i telephelyén helyközi járatot vezet a 15-ös, 16-os, 17-es fordabeosztás szerint, 2005. december 1. napjától a 23-as forda szerint "B"-n az úgynevezett Tesco járatot. A felperes nem menetrendszeri és 50 km távolságot meg nem haladó járathosszon, menetrend szerinti személyszállítási szolgáltatást végzett a fordabeosztás szerint.
Alperes a csatolt munkaszerződés és munkaszerződés módosítások értelmében felperes személyi alapbérét órabérben határozta meg, amely az alábbiak szerint alakult:
2004. június hónapban felperes órabére 611 Ft
2004. július - 2005. február 28. hónap 637 Ft,
2005. március - 2005. november hónap 679 Ft,
2005. december 1. - 2006. január hónapban 684 Ft,
2006. február - 2007. december hónapban 707 Ft.
Az alperesnél érvényben lévő helyi kollektív szerződés (KSZ) 6. cikk 3.3. pontja értelmében - az Mt. 120. § /1/ bekezdése alapján - a forgalmi utazó munkavállalókat (autóbuszvezetőket) egyenlőtlen munkaidő - beosztásban foglalkoztatja. A KSZ. 6. cikk 3.5. pontja leszabályozza azt, hogy többműszakos munkarendben foglalkoztatja az alperesi társaság azokat a dolgozókat, akik váltó műszakban dolgoznak és rendszeresen részt vesznek a délelőtti, délutáni és éjszakai műszakban, a helyközi autóbuszvezetőknél rögzítve van az, hogy váltásnak kell történnie.
A KSZ szerint az alperesnél 2003. április 9-e óta nincs osztott munkaidő és az autóbuszvezetők munkaidejének meghatározásánál a rendelkezésre állási időt olyan vezényelt időszaknak, ami nem minősül munkaidőnek, de pihenőidőnek sem szabályozza a KSZ, továbbá a 2004. május 1. napjától hatályos autóbuszvezetők munkaidejének meghatározásáról szóló alperesnél érvényben lévő táblázat és az ehhez kapcsolódó KSZ. Ennek megfelelően az Mt. 117. § /1/ bekezdés a) pontja szerint határozza meg a munkaidő fogalmát vagyis a munkaidő a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó időtartamát, amibe bele kell számítani a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység időtartamát is.
Felperes részére az alperes 2004. július 1. napján munkaköri leírást is adott, amelyben munkakörét autóbuszvezetőként, a munkarend munkaidőnél egy műszakos munkarendet vezénylés alapján határozta meg.
A munkaköri leírásban rögzítésre kerültek a fentiekben leírt feladat-meghatározások, valamint az autóbusz-vezetése, annak karbantartása, felügyelete felperes által.
A 2004-ben adott munkaköri leírás tanúsága szerint is a felperes közvetlen felettese a "B" állomásvezető.
A Kollektív Szerződések évente a Szakszervezetekkel egyetértésben a munkaidőelemeket is meghatározták.
Az alperes 2004. május 31. napjáig a Közúti Közlekedési Alágazatban (a továbbiakban: AKSZ) megkötött Kollektív Szerződés alapján munkaidőként a szolgálatban töltött időt ismerte el, ezen belül a járatok közötti időből 15 percet.
Az alperes 2004. június 1. napjától a KSZ alapján munkaidőként ismeri el és számolja el a vezetési időt - melybe a menetrendbe beépített várakozási idő nem tartozik bele -, a fordában ténylegesen előírt, vagy átalányidőben meghatározott a jármű előkészítésére és átadására fordított időt a fordában ténylegesen előírt, vagy
átalányidőben meghatározott utas kiszolgálásra fordított időt, a fordába épített, vagy átalánnyal elszámolt bevétel elszámolás időtartamát, a fordába épített tételesen előírt, vagy átalány formájában megállapított gépjármű napi karbantartásra fordított időt. A nem közvetlen vonali, forgalmi feladatra vezénylet (tartalékszolgálat) időtartamát, a vezetési idő megszakításokat, és egyéb, elrendelt tényleges munkára fordított időt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!