Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.315 A beszámítási kifogás útján érvényesített ellenköveteléshez csak akkor fűződik az ítélt dolog, illetve az anyagi jogerő hatása, ha annak a bíróság helyt adott [Pp. 229. § (1) és (3) bek.].

Az első fokú bíróság végzésével a Pp. 130. § (1) bekezdés d) pontjára hivatkozással a Pp. 157. § a) pontja alapján a pert megszüntette azzal az indokolással, hogy a keresettel érvényesített követelés tárgyában a bíróság korábban már jogerős ítéletet hozott.

A másodfokú bíróság helybenhagyta az első fokú bíróság végzését rámutatva arra, hogy a korábbi perben a bíróság a felperes (a korábbi per alperese) beszámítási kifogását érdemben már elbírálta, amikor azt a szembenálló követeléssel szemben nem találta elszámolhatónak.

A jogerős végzés ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróságnak a per érdemi tárgyalására utasítása iránt. Felülvizsgálati kérelmében arra hivatkozott, hogy az újabb perben korábbi követelése jogcímét megváltoztatta: elsődlegesen az általa ténylegesen elvégzett pótmunka ellenértéke jogcímén, másodlagosan pedig jogalap nélküli gazdagodás jogcímén kérte az alperes marasztalását, amely jogcímeket a korábbi perben hozott jogerős ítéletet elutasító rendelkezése nem érintette.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős végzés hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A rendelkezésre álló iratok alapján megállapítható, hogy a felek között korábban folyamatban volt perben a felperes kölcsönszerződésből eredő követelésével szemben vállalkozói díj iránti követelést érvényesített az alperes - a jelen per felperese - beszámítási kifogás útján, amelyet azonban a másodfokú bíróság jogerős ítéletével mellőzött.

A Pp. 229. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy a keresettel érvényesített jog tárgyában hozott ítélet jogereje kizárja, hogy ugyanabból a tényalapból származó ugyanazon jog iránt, ugyanazok a felek - ideértve azok jogutódait is - egymás ellen új keresetet indíthassanak, vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitássá tehessék (anyagi jogerő). Ugyan e paragrafus (3) bekezdése szerint az ítélet anyagi jogereje kiterjed a beszámítás erejéig - az ítéletbe beszámított - ellenkövetelésre is.

E rendelkezésből megállapíthatóan a beszámítási kifogással érvényesített ellenkövetelés elbírálásával kapcsolatosan a Pp. az anyagi jogerőt az ítéletbe beszámított ellenkövetelésre korlátozza. A beszámítási kifogás elbírálásával kapcsolatban tehát ítélt dologról csak akkor és annyiban lehet szó, amennyiben a bíróság az ellenkövetelést az ítéletbe ténylegesen beszámította. A korábbi perben hozott jogerős ítélet azonban a felperes beszámítási kifogásának nem adott helyt, így a beszámítani kívánt követelésre nem terjed ki az ítélet anyagi jogereje. Az eljárt bíróságok tehát téves jogi álláspontot foglaltak el akkor, amikor ítélt dologra hivatkozással megszüntették a pert. Csak a felperes felülvizsgálati kérelmében foglaltakra figyelemmel mutat rá a Legfelsőbb Bíróság arra, hogy az adott esetben annak van tehát jelentősége, hogy a korábbi perben hozott jogerős ítélet a beszámítási kifogásnak nem tett eleget, nem pedig annak, hogy a felperes az újabb perben követelését más jogcímre alapította.

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. § (2) bekezdése alapján mindkétfokú bíróság végzését hatályon kívül helyezte, és az ügyben eljárt első fokú bíróságot a per érdemi tárgyalására utasította. (Legf. Bír. Pfv. VI. 21 782/1999. sz.)