Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Zalaegerszegi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1161/2005/16. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 340. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 72. §, 134. §, 136. §, 2000. évi CXLI. törvény (Szöv. tv.) 59. §] Bíró: Kámán Éva

Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság

1.M.1161/2005/16.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Dr. Varga Péter (1024 Budapest Moszkva tér 8. szám) által képviselt felperes neve felperes címe alatti székhelyű felperesnek Dr. Király László ügyvéd (8900 Zalaegerszeg Jákum u. 1/B. szám) által képviselt alperes neve elnöke (alperes címe) alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében a munkaügyi bíróság meghozta a következő

í t é l e t e t:

A munkaügyi bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Köteles a felperes az alperes képviseletét ellátó ügyvéd részére 15 napon belül 30.000.- (azaz: harmincezer) Ft perköltséget,

míg illetékhivatali felhívásra az ott megjelölt határidőn belül és számlaszámra 16.500.- (azaz: tizenhatezer-ötszáz) Ft feljegyzett kereseti illetéket megfizetni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján az alábbi tényállást állapította meg:

I. fokú közigazgatási határozat:

Az alperes neve Megyei Felügyelősége igazgatója a 2005. május 9. napján kelt határozatával (774-18/2005-2080) az ellenőrzés során megállapított szabálytalanságok megszüntetésére kötelezte a felperest:

- tartsa be a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó jogszabályi előírásokat, határidő: 2005. május 30.,

- adja ki a munkavállalóknak a 2003. és 2004. évre járó rendes szabadság napjait, határidő: 2005. május 30.

A megállapított szabályszegések miatt 500.000.- Ft munkaügyi bírsággal sújtotta a felperest.

A határozat indokolásában foglaltak szerint a 2005. március 19-én, április 6-án, 11-én és 27-én végzett munkaügyi ellenőrzésre tekintettel, amely 2003. január 1-től kezdődő időszakot foglalta magába, megállapította, hogy a felperesi iskolaszövetkezet foglalkoztatásában álló 23 fő munkavállalót írásba foglalt munkaszerződéssel foglalkoztatta az éttermekben. Egyúttal megállapította azt is, hogy a 2. pontban felsorolt munkavállalók munkaerő-kölcsönzés keretében végezték a munkájukat.

A lefolytatott vizsgálat eredményeként megállapította azt is, hogy az étteremben foglalkoztatott munkavállalók vonatkozásában nem helyi diákvezető irányította az érintett munkavállalók munkáját, hanem az étterem vezetője. A határozat indokolásában foglaltak szerint az étteremben a felperes a munkavégzés irányítására xy-t jelölte meg diákvezetőként, azonban az ellenőrzés időpontjában ez nem történt meg, a munka irányítását az étteremvezető helyettes végezte el.

A határozat indokolásában foglaltakból az is megállapítható, hogy 2003. és 2004. évre vonatkozóan a megjelölt munkavállalók tekintetében a szabadság biztosítására sor nem került.

II. fokú közigazgatási határozat:

Az alperes elnöke, mint II. fokú hatóság a 2005. augusztus 30. napján kelt 3881-2/2005-5010/CsI határozatával az I. fokú közigazgatási határozatot a teljesítési határidő vonatkozásában megváltoztatta azzal, hogy az új teljesítési határidő: a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 nap. A határozat egyéb rendelkezéseit helyben hagyta.

A határozat indokolásában foglaltak szerint a fellebbezés megalapozatlan, tekintettel arra, hogy az ellenőrzéssel érintett időszakban munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott 23 munkavállalót, ezen munkaerő-kölcsönzésre jogosultsággal a felperes nem rendelkezett, megsértette az

Mt. 193/D. §. (1) bekezdésének a rendelkezését. A II. fokú közigazgatási határozat értelmében a munkáltató érvelése nem volt elfogadható, hivatkozással arra, hogy a munkáltató és a munkavállalók között munkaszerződés jött létre, és a munkaszerződés 4. pontja kifejezetten nevesíti a munkavégzés helyeként a kölcsönvevő munkahelyét.

A határozat indokolásában foglaltak szerint a határozat jogszerűségét megalapozza az is, hogy a munkaidő-nyilvántartásból megállapítható, hogy a munkavállalók rendszeresen és folyamatosan az éttermekben teljesítettek munkavégzést, a kölcsönvevőnél irányadó munkarend, munkaidő és pihenőidő szerint. A napi irányítást az étterem üzletvezetője látta el. A II. fokú közigazgatási határozat értelmében a munkavállalókra az Mt. 134. §-át is alkalmazni kell, ez alapján pedig megállapítható, hogy a munkáltató a munkavállalók részére a szabadságot nem biztosította.

...

A felperes keresete az alábbiakra figyelemmel nem megalapozott:

A munkaügyi bíróság ítélete tényállása alapjául elfogadta a közigazgatási eljárás keretében a I. és a II. fokú határozatban rögzített tényállást, amely kellően megalapozott, megindokolt. A perbeli közigazgatási eljárás idejében hatályban volt 1957. évi IV. tv. (továbbiakban: Ae.) 26. §. (1) bekezdése alapján a közigazgatási szerv köteles a határozathozatalhoz szükséges tényállást tisztázni. Ha ehhez a rendelkezésre álló adatok nem elegendőek, hivatalból vagy kérelemre bizonyítási eljárást folytat le. A (3) bekezdés rendelkezése szerint bizonyítási eszközök különösen: az ügyfél nyilatkozata, az irat, a tanúvallomás, a szemle és a szakértői vélemény.

A munkaügyi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapította, hogy a közigazgatási eljárás keretében a tényállás kellően felderítésre került, illetőleg az I. és II. fokú közigazgatási szerv a bizonyítékokat kellő körültekintéssel értékelte.

A munkaügyi bíróság ítélete tényállása alapjául elfogadta a közigazgatási eljárás iratanyagát, különös figyelemmel a tanúmeghallgatásról felvett jegyzőkönyveket, továbbá a csatolt munkaszerződéseket, illetőleg a bérfizetési jegyzékeket.

Az új szövetkezetekről szóló 2000. évi CXLI. tv. 59. §. (1) bekezdése alapján az alapszabály a személyes közreműködés egyéb módjaként munkavégzési kötelezettséget is előírhat. A (2) bekezdés alapján, ha a tag a szövetkezet részére munkát végez, a szövetkezet a taggal munkaszerződést köt. A szövetkezeti tag tagsági viszonyának vagy munkaviszonyának a megszűnése a másik jogviszonyra nincs kihatással.

A 2000. évi. CXLI. tv. (továbbiakban: Szt.) 1. §. (3) bekezdése alapján a kormány létrehozta a 159/2001 (IX.12.) Korm. rendeletet.

Az Szt. 59. §. alapján a hivatkozott Korm.rendelet 12. §. (1) bekezdése értelmében a 16. életév elérése előtt munkavégzési kötelezettség a Munka Törvénykönyve 72. §-ában meghatározott szerint a fiatalkorú munkavállalók munkajogi védelmére vonatkozó szabályok figyelembe vételével írható elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!