Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.10156/2007/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bírók: Fekete Zsuzsanna, Földényi Gyuláné, Molnár Istvánné

Mfv.II.10.156/2007/2.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a felülvizsgálati eljárásban dr. Muszka Sándor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Király László ügyvéd által képviselt alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított, a Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság 1.M.1161/2005/16. számú ítéletével elbírált perében az említett számú jogerős ítélet ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2008. január hó 16. napján tartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság 1.M.1161/2005/16. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek - tizenöt nap alatt - 20.000 (húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak - felhívásra - 36.000 (harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében az alperesi határozat hatályon kívül helyezését kérte.

A Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság az 1.M.1161/2005/16. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította és perköltség, valamint kereseti illeték megfizetésére kötelezte.

Az ítéleti tényállás szerint az alperes Megyei Felügyelőségének igazgatója a 2005. május 9-én kelt határozatával kötelezte a felperest, hogy tartsa be a munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó jogszabályi előírásokat, és adja ki a munkavállalóknak a 2003 és 2004 évre járó rendes szabadságnapjait. A megállapított szabályszegések miatt 500.000 forint munkaügyi bírósággal sújtotta a felperest. A határozat szerint a 2005. március 19-én, április 6-án, 11-én és 27-én végzett munkaügyi ellenőrzés alapján - amely 2003. január 1-jétől kezdődő időszakra vonatkozott - megállapította, hogy a felperes 23 tagját munkaszerződéssel a k.-i és z.-i étteremben foglalkoztatta munkaerő-kölcsönzés keretében, az erre vonatkozó munkajogi szabályok mellőzésével. Megállapította a határozat azt is, hogy a felperes a megjelölt munkavállalók számára a 2003. és 2004. évre járó rendes vonatkozóan szabadságot nem adta ki.

Az alperes másodfokú közigazgatási határozat a teljesítési határidő vonatkozásában megváltoztatta az elsőfokú határozatot, egyebekben azt helybenhagyta. Rámutatott arra, hogy a felperes munkaerő-kölcsönzési jogosultsággal nem rendelkezett, megsértette az Mt. 193/D. § (1) bekezdésének rendelkezéseit. Megállapítható volt, hogy a munkavállalók rendszeresen és folyamatosan éttermekben teljesítettek munkát a kölcsönvevőnél irányadó munkarend, munkaidő és pihenőidő szerint, a munka irányítását az étterem üzletvezetője látta el.

A munkaügyi bíróság a csatolt iratok, illetve a lefolytatott további bizonyítás alapján arra következtetett, hogy az alperes határozata megalapozott és jogszerű volt. Az új szövetkezetekről szóló 2000. évi CXLI. törvény egyes rendelkezéseit is figyelembe véve megállapította, hogy a szövetkezet tagjai nem a szövetkezet részére végeztek munkát, hanem a szövetkezettel gazdasági kapcsolatban lévő cégek konkrétan megjelölt telephelyein. A munkaszerződésekből megállapítható volt, hogy azt a felperes a tagjaival kötötte, három hónapos próbaidő kikötésére is sor került, heti 40 órás munkaidőkeretben és rugalmas (egyenlőtlen) munkaidő-beosztásban állapodtak meg. Ténylegesen a kölcsönvevő munkáltató határozta meg a munkaidő-beosztást, irányította a munkavégzést, és az ott vezetett jelenléti ív kimutatásai alapján történt a bérfizetés is. Nem fogadta el a felperesnek azt a hivatkozását, hogy a diákok a munkabért maguk osztják fel egymás között.

A bizonyítási eljárás adatai alapján a munkaügyi bíróság megállapította, hogy a közigazgatási eljárás során eljárási jogszabálysértés nem történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!