Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék G.40006/2015/7. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 209. §, 217. §, 301. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 3. §, 47. §, 203. §, 210. §, 213. §] Bíró: Bata Tímea

Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma

Budapest, II. Varsányi Irén u. 40-44.

1535 Budapest, Pf. 887.

35.G.40.006/2015/7.

A Fővárosi Törvényszék

a Zoltán és Társai Ügyvédi Iroda (fél címe, ügyintéző: dr. Zoltán Gábor ügyvéd) által képviselt felperesnek (cím)

a Dávid, Stanka, Szikla Ügyvédi Iroda (cím, ügyintéző: dr. Stanka Gergely ügyvéd) által képviselt alperes neve (cím) ellen

szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 127.000.- (százhuszonhétezer) Ft perköltséget.

A bíróság megállapítja, hogy a felperes személyes költségmentessége folytán le nem rótt 132.000.- (százharminckettőezer) Ft eljárási illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet a jelen bíróságnál, de a Fővárosi Ítélőtáblához címezve lehet írásban előterjeszteni, legalább 3 példányban.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, a felek azonban tárgyalás tartását kérhetik, ha

- a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik;

- a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos;

- a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik.

Tárgyaláson kívül bírálhatja el a fellebbezést a másodfokú bíróság, ha megítélése szerint - tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemben, illetve fellebbezési ellenkérelemben foglaltakra - az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

A jogi képviselővel eljáró felek a határozat ellen benyújtott fellebbezéshez mellékelt közös kérelemben indítványozhatják, hogy az anyagi jogszabály megsértésére alapított fellebbezést közvetlenül a Kúria bírálja el. Vagyonjogi ügyben a felek akkor indítványozhatják a Kúria eljárását, ha a fellebbezésben vitatott érték az ötszázezer forintot meghaladja. A fellebbezésben új tényre, illetve új bizonyítékra hivatkozni nem lehet. A fellebbezés elbírálása tárgyaláson kívül, a felülvizsgálati eljárásra irányadó szabályok megfelelő alkalmazásával történik, így a fellebbezés elbírálása során a Kúria a rendelkezésre álló iratok alapján dönt. A határozat ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

A jogorvoslati eljárás során a fellebbezést (csatlakozó fellebbezést) előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek előadása, az általuk becsatolt okiratok és a per egyéb adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A felperes mint adós, az alperes mint hitelező 2008. március 10. napján változó kamatozású, CHF alapú, változó futamidejű fogyasztói hitelszerződést kötöttek gépjármű finanszírozásához. A hitel összege 2.220.000.- Ft, futamideje 120 hónap volt, a havonta esedékes törlesztőrészlet összege 23.903.- Ft volt.

A hitelszerződés 7. pontjának második bekezdése szerint: "Deviza alapú finanszírozás esetén a törlesztőrészletek forintban fizetendő összege a devizanem árfolyam és kamat alakulásától függően változhat. Ennek jelentős kockázata abban rejlik, hogy a forint leértékelődése nemcsak az esedékes törlesztőrészletek növekedését eredményezheti, de a teljes hátralévő tőketartozást is növeli. A Hitelszerződés lejárat előtti megszűnése, vagy módosulása esetén a teljes hátralévő tőketartozást érintő árfolyam-különbözet egy összegben esedékessé válik. Az Adós kijelenti, hogy tudatában van a deviza alapú finanszírozás fokozott kockázatának, s vállalja ennek következményeit."

A hitelszerződés 12. pontja szerint "Az Üzletszabályzat: A jelen Szerződésben és annak mellékleteiben nem szabályozott feltételekben a Hitelező Üzletszabályzata az irányadó. Az Adós a jelen Szerződés aláírásával kijelenti, hogy az Üzletszabályzatot átvette, megismerte és az abban foglaltakat magára nézve kötelezőnek ismeri el.

Az Üzletszabályzat 18.3.4. pontja szerint "Deviza alapú finanszírozás esetén a törlesztőrészletek forintban fizetendő összege a devizanem árfolyamának és a kamatának alakulásától függően változhat. Ennek jelentős kockázata abban rejlik, hogy a forint leértékelődése nemcsak az esedékes törlesztőrészletek növekedését eredményezi, de a teljes hátralévő tőketartozást is növeli. A Hitelszerződés lejárat előtti megszűnése, vagy módosulása esetén a teljes hátralévő tőketartozást érintő árfolyam-különbözet egy összegben esedékessé válik."

Az Üzletszabályzat 21. pontja szerint "...A havi törlesztőrészletek a hitelfolyósítás napjától 1 hónapos törlesztési periódusonként esedékesek. Az esedékességek napja - amennyiben a Felek a Szerződésben másként nem rendelkeztek - minden naptári hónapban az a nap, amely számánál fogva megegyezik a hitelfolyósítás napjával, illetve amennyiben az adott hónapban nincs ilyen számú nap, úgy a hónap utolsó napja...."

A hitelszerződést a felperes adósként aláírta, a hitelező részéről az A.-D. Kft. írta alá, akit az alperes a 2001. augusztus 29. napján kelt együttműködési megállapodás 5. pontja értelmében felhatalmazott, hogy az általa forgalmazott járművekkel kapcsolatos kölcsönszerződések kötésének körében a kölcsönszerződéseket az alperes helyett és nevében aláírja. Az A.-D. Kft. ezen megállapodás alapján jogosult volt egyedi meghatalmazások alapján alperes helyett és nevében meghatározott tartalmú kölcsönszerződést aláírni. Az alperes az A.-D. Kft. részéről eljáró személy magatartását utólagosan jóváhagyta, a kölcsön összegét átutalta a felperes részére.

Az A.-D. Kft. az alperes, mint pénzügyi vállalkozás Hpt. 2. számú melléklet I. fejezet 12. pontjában szabályozott úgynevezett "B" típusú ügynök volt, önálló kötelezettséget nem vállalhatott, a kockázatvállalásról az alperes döntött.

* * *

A felperes kereseti kérelmében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg a perbeli hitelszerződés teljes semmisségét. Elsődlegesen a Ptk. 217. § (1) bekezdése, Hpt. 3. §-ban, Hpt. 47. § (1)-(2) bekezdésében és a Hpt. 210. § (1) bekezdésében foglaltak alapján az alakiság megsértése címén, másodlagosan az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezés (szerződés 7. pont második bekezdése) nem megfelelő volta miatt figyelemmel a Ptk. 209/A. § (2) bekezdés és a Ptk. 209. § (1) bekezdése, valamint a Kúria 2/2014. PJE határozata 1. pontjában foglaltak alapján, harmadlagosan a Ptk. 200. § (2) bekezdés első fordulata alapján jogszabályba ütközés címén, figyelemmel a Hpt. 210. § (2) bekezdésében és a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontjában foglaltak alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!