Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20199/2016/4. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása (szerződés RÉSZLEGES érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 123. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. §, 261. §, 525. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 80. §] Bírók: Havasiné dr. Orbán Mária, Szalay Róbert, Vass Mária

Győri Ítélőtábla

Pf.V.20.199/2016/4.szám

A Győri Ítélőtábla a dr. Lantos Bálint Ügyvédi Iroda ( ügyintéző: dr. Lantos Bálint ügyvéd) által képviselt felperesnek a Juhász Ügyvédi Iroda ( ügyintéző: dr. Juhász László ügyvéd) által képviselt I.r. és a személyesen eljáró II.r. alperesek ellen szerződés részleges érvénytelenségének megállapítása iránti perében a Tatabányai Törvényszék 2016. szeptember 7. napján kelt 20.P.21.148/2016/7. számú ítélete ellen az I.r. alperes részéről 8. szám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és a felperesnek a kölcsönszerződés IV.1. pontja kilencedik bekezdése szerinti kikötése tisztességtelenségének megállapítására irányuló keresetét elutasítja. Az I.r. alperes által az állam javára fizetendő feljegyzett elsőfokú eljárási illeték összegét 18.000 (tizennyolcezer) Ft-ra leszállítja, és megállapítja, hogy a további 18.000 (tizennyolcezer) Ft összegű elsőfokú eljárási illeték az állam terhén marad.

Mellőzi az I.r. alperest a felperes javára 20.000 (húszezer) Ft és 5.400 (ötezer-négyszáz) Ft ÁFA elsőfokú perköltségben marasztaló rendelkezést és megállapítja, hogy a felek viselik az elsőfokú eljárásban felmerült egyéb költségeiket.

Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezését helybenhagyja.

Megállapítja, hogy az I.r. alperes 24.000,- (huszonnégyezer) Ft fellebbezési eljárási illeték visszatérítését kérheti az illetékügyben eljáró adóhatóságtól.

A felek a másodfokú eljárás során felmerült költségeiket maguk viselik.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

Az irányadó tényállás szerint a felperes és a II.r. alperes, mint adósok és zálogkötelezettek, valamint az I.r. alperes, mint hitelező és zálogjogosult között 2007. november 30. napján közjegyzői okiratban foglalt ""A"" megnevezésű Jelzálog-típusú kölcsönszerződés jött létre az adósok és az I.r. alperes között korábban létrejött "Felújítási célra fordított jelzáloghitel" megnevezésű kölcsönszerződés kiváltására.

A kölcsön összegét a felek 6.600.000,- Ft összegben határozták meg azzal, hogy azt devizában (japán yenben) tartják nyilván.

A kölcsön biztosítékául az adósok 1/2-1/2 arányú tulajdonában álló Település 1 ... 1 helyrajzi számú ingatlanra az I.r. alperes részére jelzálogjogot alapítottak.

A szerződés III. pontjának második bekezdése értelmében "A Szerződő felek megállapodnak abban, hogy a jelen közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés alapján az Adósok terhére mindenkor fennálló kölcsön- és járuléktartozás tekintetében, annak közokirati tanúsításaként, az Adósoknak a Hitelezőnél vezetett számlái és a Hitelező vonatkozó bizonylatai alapján készített közjegyzői ténytanúsítványt fogadják el. Az Adósok és a Zálogkötelezettek alávetik magukat annak, hogy a jelen közjegyzői okirat alapján az Adósok terhére fennálló kölcsön- és egyéb járuléktartozás összegét, esetleges végrehajtási eljárás kezdeményezése esetén is, a Hitelező felkérésére a fenti módon közjegyző tanúsítsa."

A szerződés IV.1. pontjának kilencedik bekezdése tartalmazta, hogy "Ha a zálog romlása (akár a zálogtárgy állagromlása, akár egyéb ok folytán a zálogfedezet értékének csökkenése) a zálogból való kielégítést veszélyezteti, a Zálogjogosult felhívására a Zálogkötelezettek a felhívásban megszabott határidő alatt kötelesek a zálogfedezetet az eredeti értékre kiegészíteni. Amennyiben a Zálogkötelezettek a fenti felhívás ellenére a Zálogjogosult által megszabott megfelelő határidő alatt a fedezetet az eredeti értékre nem egészítik ki, a Zálogjogosult a zálogjoggal biztosított követelés lejárta hiányában is gyakorolhatja az e zálogszerződés alapján őt megillető kielégítési jogot."

A szerződés IV.1.g) pontjában szerint az ingatlan hitelbiztosítéki értékét 17.500.000,- Ft összegben jelölték meg.

A felperes a keresetében a kölcsönszerződés III. pont második bekezdése, és a IV.1. pont kilencedik bekezdése szerinti kikötések tisztességtelensége folytán a hivatkozott rendelkezések semmisségének megállapítását kérte azzal, hogy a szerződés az érvénytelen rendelkezések továbbra is köti a feleket. Kérte továbbá a II.r. alperest a fentiek tűrésére kötelezni.

Az I.r. alperes elsődlegesen a per megszüntetését kérte arra hivatkozással, hogy a felperes keresete nem felel meg a 2014. évi XL. törvény 37.§ (1) bekezdésében foglalt feltételeknek, másodlagosan pedig arra hivatkozott, hogy a megállapítási kereset Pp. 123.§ -a szerinti feltételei nem állnak fenn.

Érdemben a kereset elutasítását kérte, mert álláspontja szerint a támadott szerződéses rendelkezések nem tisztességtelenek.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéltével a felperes keresetének helyt adott, megállapította, hogy a perbeli kölcsönszerződés III. pont második bekezdése és a IV.1. pont kilencedik bekezdése érvénytelen. Rendelkezett arról, hogy a fenti érvénytelen kikötések 2007. november 30. napjától nem jelentenek kötelezettséget a felperesre és a II.r. alperesre nézve, a szerződés azonban e kikötések mellőzésével egyebekben változatlanul köti a feleket.

Az I.r. alperest a felperes részére 20.000,- Ft + 5.400,- Ft ÁFA perköltség, míg az állam javára 36.000,- Ft illeték megfizetésére kötelezte.

Az ítélete indokolásában mindenekelőtt megállapította, hogy a felperes eleget tett a 2014. évi XL. törvény 37.§ (1) bekezdésének. A támadott rendelkezések alapján a felek között fizetési kötelezettség nem keletkezett, így összegszerűen megjelölt kereseti kérelmet a felperesnek előterjesztenie nem kellett, az érvénytelenség jogkövetkezményének levonására irányuló kereseti kérelmet pedig a felperesi petitum tartalmazott.

Az I.r. alperes másodlagos védekezésére reagálva úgy foglalt állást, hogy a megállapítási kereset előterjesztésének Pp. 123.§-a szerinti feltételei fennállnak.

A kereset érdemi vizsgálata során hangsúlyozta, hogy a Ptk. 209.§-a értelmében azt kellett megítélnie, hogy a támadott rendelkezések a jóhiszeműség és tisztesség követelményével ellentétesen, indokolatlanul és egyoldalúan a felperes hátrányára megállapított rendelkezések-e.

A szerződés III. pont második bekezdése szerinti rendelkezés vonatkozásában megállapította, hogy az a 18/1999. (II.5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1.§ (1) bekezdés b) és j) pontjába ütközik.

A támadott rendelkezés ugyanis kizárólag a bank számláit, bizonylatait tekinti irányadónak az adós fennálló tartozása megállapítása szempontjából, továbbá lehetővé teszi, hogy a bank nyilvántartásai, könyvei, bizonylatai alapján egyoldalúan meghatározott tartozásról közjegyzői okirat készüljön. A közjegyzői okirattal szembeni ellenbizonyítás során a bizonyítási teher megfordul, az a felperest terheli, ezáltal nehezítve a fogyasztó helyzetét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!