A Zalaegerszegi Törvényszék M.70024/2022/45. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 266. § (1) bek.] Bírók: Mátés Jánosné, Mihályi Mónika, Pap Lászlóné
Zalaegerszegi Törvényszék 2
13.M.70.024/2022/45/II
Az eljáró bíróság: Zalaegerszegi Törvényszék mint munkaügyi bíróság
Az ügy száma: 13.M.70.024/2022/45. szám
A felperes: felperes
(felperes címe)
A felperes képviselője: Dr. Palánki Gábor ügyvéd
(jogi képviselő címe)
Az alperes: alperes1
(alperes címe)
Az alperes képviselője: Dr. László Zoltán Ügyvédi Iroda
(jogi képviselő címe1.,
ügyintéző: dr. László Zoltán ügyvéd)
A per tárgya: kártérítés és sérelemdíj megfizetése
Ítélet:
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 636.000,- (hatszázharminchatezer) Ft-ot, abból 356.000,- (háromszázötvenhatezer) Ft után 2020. szeptember 1. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal egyező késedelemi kamatot és 9.000.000,- (kilencmillió) Ft sérelemdíjat.
Kötelezi az alperest, hogy 2022. december 1. napjától előre esedékesen, legkésőbb minden hónap 15. napjáig fizessen meg a felperesnek havi 5.000,- (ötezer) Ft járadékot.
Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.
Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 564.600,- (ötszázhatvannégyezerhatszáz) Ft perköltséget, ezt meghaladóan a felek a perköltségeiket maguk viselik.
Az alperes köteles az államnak külön adóhatósági felhívásra 745.100,- (hétszáznegyvenötezer-egyszáz) Ft feljegyzett kereseti illetéket, a Zalaegerszegi Törvényszék Gazdasági Hivatala felhívására 55.750,- (ötvenötezer-hétszázötven) Ft állam által előlegezett költséget megfizetni, míg a fennmaradó feljegyzett kereseti illetéket és állam által előlegezett költséget az állam viseli.
Az ítélet ellen a kézbesítést követő naptól számított 15 nap alatt a Pécsi Ítélőtáblához címzett, a Zalaegerszegi Törvényszéken mint munkaügyi bíróságon írásban - elektronikus úton, nem elektronikus kapcsolattartó fél részéről papír alapon három példányban - benyújtandó fellebbezésnek van helye. A jogi képviselővel eljáró fél a fellebbezést jogi képviselő útján köteles előterjeszteni.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri. A fellebbező fél a tárgyalás tartása iránti kérelmét a fellebbezésben terjesztheti elő.
Indokolás
Tényállás:
[1] A felperes 2014. június 23. napjától 2022. május 5. napjáig határozatlan idejű munkaszerződés alapján kőműves munkakörben munkaviszonyban állt az alperesnél.
[2] 2020. augusztus 31. napján négy munkatársával - név, név2, név3 és név4 munkavállalókkal együtt - a feladata az volt, hogy a munkáltató székhelyéről nyílászárókat szállítson, azokat lerakodja és beszerelje a építési hely címe alatti építési helyen. A munka irányítója név volt. A körülbelül 2x2 méter nagyságú nyílászárókat a gyári fakalodában elhelyezve kisteherautóval szállították a helyszínre. A gépkocsit a felperes vezette, a munkatársai külön érkeztek. A felperes leparkolt az építési hely előtti úttesten, kioldotta a kalodát a gépkocsihoz rögzítő két és a nyílászárókat a kalodához rögzítő két hevedert, majd kézi erővel megkezdték a lerakodást. A platón állva név és név2 egyenként kiemelték a kalodából a nyílászárókat, kihelyezték a plató szélére, ahonnan a talajon álló felperes, név3 és név4 emelték le. Az első nyílászáró kiemelése után a platón dolgozók a kalodában lévő nyílászárókat nem kötötték vissza, hanem a vállukkal tartották. A második nyílászáró kiemelésekor a rakat megdőlt, ennek következtében a rakomány leborult és a nyílászárók a földön tartózkodó munkavállalókra - köztük a felperesre - zuhantak.
[3] A nyílászárók dőlése azért indult meg, mert a kaloda nem volt megfelelő dőlésszögű, az úttest enyhén lejtett és a platón állók súlya is megdöntötte a plató síkját. A visszakötés azonban ilyen körülmények között is megakadályozta volna a leborulást. A nyílászárók leborulását, azaz a balesetet tehát a visszakötés elmulasztása okozta.
[4] A kaloda a nyílászárók gyári kalodája volt, melyből rendszerint az alperesnél kiszállítás előtt a nyílászárókat áthelyezték nagyobb dőlésszögű fémkalodába, az adott esetben azonban ez elmaradt.
[5] Az úttest, ahol a felperes a gépkocsival megállt, enyhe lejtése ellenére rakodásra alkalmas hely volt.
[6] A nyílászárók kézi erővel lerakodására a baleset időpontjában a munkáltatónál nem volt még írásba foglalt utasítás, de a munkáltató a rakodás módszerét meghatározta és munkavédelmi oktatáson oktatta. Eszerint a rakodás előtt a gépkocsivezető feloldja a rakományt a platóhoz rögzítő hevedereket. A rakodás megkezdésekor a platón dolgozó két munkavállaló kioldja a nyílászárókat a kalodához rögzítő hevedereket és azokat a rakomány felső harmadára vízszintesen, lazán visszahelyezik úgy, hogy védjen a leborulás ellen. A platón lévő dolgozók a soron következő nyílászárót kibújtatják a heveder alatt, a hevedert a helyén tartják vagy visszakötik, míg a nyílászárót a plató szélére helyezik, onnan pedig a földön álló 2-3 munkavállaló leemeli.
[7] Az előírt és oktatott módszert a munkavállalók azonban nem alkalmazták, a nyílászárók rakodását rendszerint úgy végezték, hogy a kaloda megbontása után azokat nem kötötték vissza, hanem a kiemelt nyílászáró leemeléséig a többit vállal tartották. A munkavégzés ellenőrzése a munkáltató részéről elmaradt, a helytelen gyakorlatot nem tárta fel.
[8] A baleset következtében a felperes súlyos sérüléseket szenvedett: a jobb és bal felső szemhéj, az orrhát bőre, a lágyékhajlat, a bal térdtájék, mindkét lábszár vágott sebét; a homlokcsont, a koponyaalap, az arccsontok, járomcsontok, orrcsontok törését; a bal szemgolyó és szemizmok sérülését, mindkét oldali szemgödör csontos falainak törését; az I. sz. hátcsigolya, a jobb oldali lapockacsont törését; agyrázkódást, gerincvelő rázódást.
[9] 2020. augusztus 31. - 2020. szeptember 11. között kórházi kezelés alatt állt, ezt követően az otthonában gyógyult 2021. augusztus 31. napjáig. Ez idő alatt a kórházi ellátás során szükséges ingóságok (pizsama, papucs, törülköző, köpeny) és a látogatások költsége címén 25.000,- Ft, kezelésekre, vizsgálatokra járással közlekedési költség címén 80.500,- Ft kiadása keletkezett. A kórházi kezelést követő gyógyulás első három hónapjában ápolásra, gondozásra szorult, melynek ellenértéke 30.000,- Ft. A háztartási és a házkörüli teendőkben mások segítségére szorult, melynek ellenértéke 172.500,- Ft. Az otthoni lábadozása során 48.000,- Ft rezsi többletköltsége keletkezett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!