Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20159/2018/2. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 233/A. §, 252. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 114. §, 200. §, 205. §, 209. §, 237. §, 374. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 213. §] Bírók: Gáspárné dr. Baranyabán Judit, Kutasi Tünde, Vogyicska Petra

Pécsi Ítélőtábla

Pf.VI.20.159/2018/10. szám

A Pécsi Ítélőtábla a Nagyné dr. Lukács Anna ügyvéd (fél címe 3) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a dr. Ádám Sándor ügyvéd (fél címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Pécsi Törvényszék 2018. október 3. napján kelt 4.P.21.067/2016/30. számú ítélete ellen a felperes által 32. sorszám alatt benyújtott és Pf.3. sorszám alatt kiegészített fellebbezés folytán meghozta a következő

k ö z b e n s ő- é s r é s z í t é l e t e t:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - fellebbezett részében - az alábbiak szerint változtatja meg:

-megállapítja, hogy a peres felek ...-... (...) számú kölcsönszerződése az árfolyamkockázat viselésére vonatkozó szerződési feltételek tisztességtelensége okán érvénytelen;

-mellőzi a kölcsönszerződésnek a kamat éves, százalékban kifejezett mértéke feltüntetésének hiányából eredő érvénytelensége miatti érvényessé nyilvánítását;

-kötelezi az alperest, hogy a XXX-000 forgalmi rendszámú személygépkocsi törzskönyvét tizenöt napon belül adja ki a felperesnek;

-mellőzi a felperes elsőfokú perköltségben történő marasztalását, és kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek tizenöt napon belül 74.100 (hetvennégyezer-egyszáz) forint elsőfokú perköltséget.

Az érvénytelenség jogkövetkezményeinek alkalmazása és az elszámolás körében az elsőfokú bíróságot az eljárás folytatására utasítja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek tizenöt napon belül 67.050 (hatvanhétezer-ötven) forint másodfokú perköltséget.

A másodfokú eljárásban a fentieket meghaladóan felmerült perköltséget a felperes és az alperes esetében is személyenként 163.000 (egyszázharminchatezer) forintban, a feljegyzett fellebbezési eljárási illeték összegét 411.000 (négyszáztizenegyezer) forintban állapítja meg. (egyszázhatvanháromezer) jav.Pf.VI.20.159/2018/12. szám alatt

A közbenső- és részítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a V Zrt. mint hitelező (a továbbiakban: hitelező) a 2007. június 25. napján kötött ...-... számú kölcsön- és opciós szerződéssel egy V típusú 9.486.000 forint bruttó vételárú személygépkocsi megvásárlásához 60 hónap futamidőre, a teljes futamidőre számított 1.174.666 forint kamat mellett 6.640.200 forint svájci frank alapú kölcsönt nyújtott a felperesnek. A szerződés rögzítette az alkalmazott deviza vételi és eladási árfolyamot, a THM tájékoztató mértékét; a törlesztőrészletek összegét (87.749 forint) és esedékességeit az ún. részletező tartalmazta. A szerződés egyedi részében a felperes tudomásul vette, hogy a forintban meghatározott törlesztőrészlet összege és a kamat összege módosul CHF alapú szerződés esetében, ha a szerződés megkötésének napján és a folyósítást megelőző banki értéknapon irányadó HUF/CHF deviza-vételi, illetve deviza-eladási árfolyam eltér egymástól. Tudomásul vette továbbá, hogy a teljes futamidőre kiszámított kamat a szerződéskötés napján irányadó referencia kamatlábak alkalmazásával kiszámított kamatösszeg, amely nem tartalmazza a referencia kamatláb változásából adódó kamatlábváltozást és nem tartalmazza (deviza alapú szerződések esetében) az árfolyamkülönbözetet sem. A törlesztőrészleteket az értesítő alapján, az adott részletre vonatkozó számla hiányában is köteles megfizetni.

A szerződés 5. pontjában a felperes a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1959. évi Ptk.) 375.§-a alapján vételi jogot biztosított a hitelezőnek a perrel érintett járműre a teljes tartozás megfizetéséig, legfeljebb azonban öt évig, azzal, hogy amennyiben a kölcsön futamideje hosszabb mint öt év, és az öt év lejárata előtt a hitelező úgy ítéli meg, hogy a vételi jogra, mint biztosítékra a kölcsönszerződés megszűnéséig igényt tart, úgy erről értesíti adóst, aki vállalja, hogy a hitelezővel új vételi jogot alapító szerződést köt vagy más, a hitelező által elfogadott biztosítékot nyújt. Amennyiben sem vételi jogot alapító szerződés, sem pedig egyéb biztosíték nyújtására nem kerül sor, hitelező jogosult a kölcsönszerződést azonnali hatállyal felmondani.

A szerződés 6. pontjában az adós hozzájárult ahhoz, hogy a közúti közlekedési nyilvántartásba, a jármű forgalmi engedélyébe a hitelező elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztessen be, amely a vételi jog biztosítására, annak hatálya alatt, illetve mindaddig fennáll, amíg az adós meg nem fizette a hitelező felé a teljes tartozását. Az adós tudomásul vette, hogy a jármű tulajdonjogát érintő korlátozás (elidegenítési, terhelési tilalom stb.) esetén a törzskönyv kizárólag a korlátozás jogosítottja részére adható ki. A törzskönyvet a teljes tartozás megfizetéséig a hitelező őrzi.

Az általános szerződési feltételek 5.3. pontja a kölcsön ügyleti kamatáról rendelkezve a referencia kamatlábat az egy vagy három hónapos LIBOR-ra utalással határozta meg. A hitelező az 5.4. pontba foglalta a referencia kamatláb felülvizsgálatára, módosítására vonatkozó kikötéseket. A 6.3. pont árfolyamkockázat címszó alatt tartalmazta, hogy nem forintban nyújtott kölcsön esetében az árfolyamváltozásból eredő kockázatot az adós viseli. A hitelező ugyanitt fenntartotta a jogot arra, hogy az adós részére biztosított árfolyamot, illetve árfolyam feltételeket a pénzpiaci változások figyelembevételével előzetesen írásbeli értesítés mellett egyoldalúan módosítsa, azzal, hogy a megváltozott árfolyam, illetve árfolyam feltételek az értesítést követően kötött szerződésekre alkalmazandóak.

A felperes részére tájékoztatást tanú üzletkötő adott. A tájékoztatás kiterjedt a kölcsön pénzneme fel- vagy leértékelődésének a lehetőségére is. A felperes tudott arról, hogy a szerződés deviza alapú, mert erről az üzletkötő őt tájékoztatta.

A felek a kölcsönszerződést 2009. szeptember 3. napján fix deviza konstrukcióra változtatták. A hitelező jogutódja 2009. október 1. napjától az alperes. 2012. július 27. napján ismételt módosítás történt, a tartozást átütemezték. Az alperes a felperessel elszámolt, az elszámolás felülvizsgáltnak tekintendő.

A felperes 19.P.21.067/2016/4. szám alatt kiegészített keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy a perbeli kölcsönszerződés az 1959. évi Ptk. 205.§ (1) bekezdésében foglalt feltételek hiányában létre sem jött, mert az alperes nem megfelelően tájékoztatta az adott pénzügyi termékről és annak kockázatairól, illetve a törlesztőrészletek pontos meghatározása nem történt meg. Másodlagosan a szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. Érvénytelenségi okként a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 213.§ (1) bekezdés a), b), c) és d) pontjával kapcsolatos semmisségi okokat jelölte meg, az 1959. évi Ptk. 209.§ (1) és 209/A.§ (2) bekezdésére figyelemmel hivatkozott továbbá arra, hogy az árfolyamkockázat áthárítása tisztességtelen szerződési feltétellel történt, az általános szerződési feltételek 6.3 pontjában foglalt kikötés, mint átláthatatlan feltétel tisztességtelen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!