A Szolnoki Törvényszék P.21285/2018/64. számú határozata kártérítés (VAGYONI és NEM VAGYONI kártérítés) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 114. §, 164. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 339. §, 340. §, 344. §, 345. §, 2004. évi I. törvény (Stv.) 66. §, 70. §] Bíró: Karácson Éva
Szolnoki Törvényszék
6.P.21.285/2018/64. szám
A Szolnoki Törvényszék dr. Séllei Ilona egyéni ügyvéd (iroda: felperesi képviselő címe) által képviselt I.rendű felperes neve I. rendű felperes címe szám alatti lakos felperesnek - a korábban a Dr. Demku Róbert Ügyvédi Iroda, majd utóbb a dr. Tóth Buzi Beáta egyéni ügyvéd (iroda: I. rendű alperesi képviselő címe szám) által képviselt I.rendű alperes neve I. rendű alperes címe szám alatti lakos I. rendű, a dr. Simkó Ferenc ügyvéd (iroda: II. rendű alperesi képviselő címe szám) által és a dr. Majoros Csaba ügyvéd, mint irodagondnok (iroda: II. rendű alperesi képviselő címe) által képviselt II.rendű alperes neve II. rendű alperes címe szám alatti székhelyű II. rendű alperesek ellen - vagyoni és nem vagyoni kártérítés megfizetése iránt indított perében meghozta az alábbi
k ö z b e n s ő é s r é s z í t é l e t e t:
A bíróság megállapítja, hogy a 2007. július 28. napján, város 1on a felperest ért balesettel okozati összefüggésben keletkezett vagyoni- és nem vagyoni károkért az I-II. rendű alperesek egyetemleges felelősséggel tartoznak.
Kötelezi az I-II. rendű alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a felperesnek 15 nap alatt 5.000.000 (ötmillió) Ft összegű nem vagyoni kártérítést, és annak
2007. július 28-tól 2013. június hó 30. napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes, jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát,
továbbá 2013. július hó 1. napjától a kifizetésig járó, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatát.
Kötelezi az I-II. rendű alpereseket egyetemlegesen, hogy fizessenek meg a felperesnek 15 nap alatt 250.000 (kettőszázötvenezer) Ft részperköltséget.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt van helye fellebbezésnek, amelyet írásban, négy példányban, vagy elektronikus úton a Szegedi Ítélőtáblához címezve, a Szolnoki Törvényszéken kell benyújtani.
A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy az ítélőtábla előtti eljárásban a jogi képviselet kötelező. A jogi képviselő nélkül eljáró fél perbeli cselekménye hatálytalan, kivéve, ha a fél pártfogó ügyvéd engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő, vagy a bíróság egyéb okból köteles elutasítani a kérelmet, vagy ha a törvény az adott perbeli cselekményre nézve a meghatalmazott útján történő eljárást kizárja.
Pártfogó ügyvéd kirendelése iránti kérelmet a fél lakóhelye, tartózkodási helye vagy munkahelye szerint illetékes Megyei Kormányhivatal Jogi Segítségnyújtó Szolgálatánál lehet előterjeszteni.
A bíróság tájékoztatja a feleket, ha a fellebbezés csak kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, a felek azonban a fentebb felsorolt esetekben tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezési határidő lejárata előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
I n d o k o l á s
A bíróság a felperes módosított kereseti kérelme, a felperes nyilatkozata, az I-II. rendű alperesek ellenkérelme, tanú 1, tanú 2, tanú 3, tanú 4, tanú 5, tanú 6, tanú 7, tanú 8 és tanú 9 tanúk vallomása, valamint az előzményi büntető iratok és az abban elfekvő igazságügyi-, műszaki szakértői vélemények, a szakértők nyilatkozatai és a jelen perben csatolt iratok, az előzményi periratok alapján a következő tényállást állapította meg:
A II.rendű alperes neve (továbbiakban: II. rendű alperes) a Magyar Nemzeti Autósport Szövetségnél 2007. július 28-29. napjaira regisztráltatta az kupa neve 1t város 2-repülőtér helyszínnel. A rendező a II. rendű alperes Rally-Sprint Szakosztálya volt, annak vezetője tanú 10 helybeli lakos autószerelő vállalkozó.
Maga az emlékverseny a balesetet követő napon zajlott a város 2i repülőtéren, előzőleg július 28. napján város 1 városában kívántak a szervezők egy bemutatót (prológot) tartani, annak érdekében, hogy minél több néző csalogassanak ki a másnapi versenyre. Az emlékversenyt a II. rendű alperes egy korábban elhunyt versenyzőjének, név 1nek az emlékére rendezték, az ő beceneve volt az becenév 1.
A néhai név 1, mint rally versenyző specialitása volt, hogy kanyarban befordította a járművet, és oldalt csúsztatta, majd a hátsó kerekeket pörgette (driftelés).
Az emlékverseny miatt a szervezőknek az volt az elvárása a versenyzők felé, hogy minél több név 1 vezetői stílusára emlékeztető látványelemet, pörgetést mutassanak be.
A szervező tanú 10 korábban maga is rally versenyző volt, a perbeli bemutató előtt több autós-rendezvényt szervezett.
A szervezéssel kapcsolatos feladatokat tanú 11 alpolgármesterrel tárgyalták meg, majd a szükséges dokumentumok leadása után város 1 Város Önkormányzata szerezte be az engedélyeket. tanú 12 polgármester volt 2007-ben a II. rendű alperes elnöke.
A verseny dokumentumai voltak az alapkiírás, versenykiírás, biztonsági terv.
Az alapkiírás szerint a versenysorozat rendezője a Magyar Nemzeti Autóport Szövetség (MNA) regisztrálásával a város 1i rendezvény szervező neve volt.
Az alapkiírás szerint a bajnoki futamok rendezői kötelesek a sportrendezvények lebonyolítására és biztonságára vonatkozó, a Sporttörvényben (2004. évi I. törvény) meghatározott előírásokat betartani.
Résztvevőként egyéni nevezési joga volt valamennyi 17. életévét betöltött magánszemélynek, aki érvényes, minimum B kategóriás vezetői engedéllyel rendelkezett, és nem volt ellene hatályban eltiltás.
A versenykiírás tartalmazta a verseny időbeosztását, többek között azt, hogy a kiesett versenyző minden további versenyből kiesik.
A biztonsági terv szerint a nézők szempontjából veszélyes területeket a verseny megkezdése előtt egy pályaépítő csapat karókra, fákra és egyéb alkalmas helyekre rögzített sárga és fehér szalagokkal elkerítette. Veszélyes helynek minősültek a kanyarok külső ívei, a bukkanók utáni terület oldalai, a hosszú egyenes szakaszok végén lévő kanyarok és az úttest melletti padkák. Veszélyes terület a lassító terület, a rajt és a cél területek.
A biztonsági terv rögzítette azt is, hogy a megsérült, leszakított, vagy hiányzó szalagokat a verseny előtt és alatt is folyamatosan pótolni kell. A sportbíráknak, pályafelügyelőknek úgy kellett elhelyezkedni a pálya mentén, hogy a védőeszközök segítségével távol tarthassak a nézőket a veszélyes területekről.
A biztonsági terv a nézőkkel kapcsolatban is rögzített több kritériumot - így azt, hogy a nézők lehetőleg ne álljanak meg a gyorsasági szakaszon, a kisodródás miatt veszélyes helyeken, a menekülő utakon, vagy közvetlenül a pálya közelében. Kerüljék el az egymás mögötti, több sorban való elhelyezkedést, ne üljenek le és a gyerekeiket se ültessék le maguk elé. Veszélyes a versenyszakasz közelében és a kanyarokban történő megállás. Előírta a fokozott felügyeletet a gyermekekre és az alkohol kerülésére.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!