Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21443/2010/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 210. §, 236. §, 237. §, 540. §, 548. §, 567. §] Bírók: Lente Sándor, Molnár Ambrus, Németh László

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.443/2010/6.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Holló Márta Terézia ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr. Chiorean Gabriella jogtanácsos által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében, a Fővárosi Bíróság 2010. július 8. napján meghozott, 40.P.25.883/2009/17. számú ítélete ellen, a felperes részéről 18. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes a 2009. április 4. napján bekövetkezett biztosítási eseménnyel összefüggésben biztosítási szolgáltatás nyújtására köteles a ... kötvényszámú, ... ... ... ... feltételei szerint.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2007. április 29. napján .... biztosítási ajánlatot tett az alperesnek, amelyet az alperes biztosítási ügynöke vett fel. Az ajánlatban a biztosított 420 m² alapterületű melléképület, a biztosított tulajdonaként került megjelölésre. Az ajánlatot a felperes aláírta. Az ajánlat alapján az alperes 2007. május 11. napján kötvényt bocsátott ki. Ezután 2009. április 4. napján szándékos gyújtogatás miatt a biztosított épületben tűzkár keletkezett, annak tetőszerkezete leégett. Az alperes a biztosítási szolgáltatást megtagadta.

A felperes keresetében 15.560.983 Ft biztosítási szolgáltatás és kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest a biztosítási szerződés alapján.

Az alperes ellenkérelmében azért kérte a kereset elutasítását, mert kifogás útján megtámadta a biztosítási szerződést. Álláspontja szerint a biztosított vagyontárgy tulajdonosa személye tekintetében a szerződés megkötésekor tévedésben volt, amelyet a felperes felismert, illetve fel kellett ismernie. Ez a tévedése a kockázatviselés mértékére kihatott, de a perbeli szerződést a szabályzat tilalma miatt gazdálkodó szervezettel nem is köthette volna meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, a felperest perköltségfizetésre kötelezte és rendelkezett a le nem rótt kereseti illeték viseléséről. A perben rendelkezésre álló bizonyítékok alapján, a kihallgatott tanúk vallomásának mérlegelésével úgy foglalt állást, hogy az alperes üzletkötőjét a felperes nem tájékoztatta arról a körülményről, miszerint az ingatlannak nem ő, hanem a családi betéti társaság a tulajdonosa. Az elsőfokú bíróság a szerződésnek a Ptk. 236. § (3) bekezdése szerint kifogás formájában előterjesztett megtámadást megengedhetőnek találta. Úgy foglalt állást, hogy az alperesnek az ingatlan tulajdonviszonyai tekintetében fennálló tévedése lényeges körülményre irányult, ezért a Ptk. 210. § (1) bekezdésére alapított megtámadás megalapozott volt. Emiatt a biztosítási szerződés érvénytelenségét állapította meg. Rámutatott, hogy az eredeti állapot helyreállítása körében a Ptk. 237. §-a alapján nem kellett intézkednie, mivel az alperes a teljes biztosítási díjat átutalta a felperes képviselőjének.

Az ítélet megváltoztatása, a kereset teljesítése iránt a felperes terjesztett elő fellebbezést. Az első fokú határozatot a biztosítási szerződés érvénytelenségének megállapítása miatt támadta. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló tanúvallomásokat tévesen értékelte, figyelmen kívül hagyta, miszerint az alperes üzletkötőjének - a vele szemben fennálló megtérítési igényre figyelemmel - fokozottabb érdekeltsége fűződik a per eldöntéséhez, mint a felperes házastársának. Emellett rámutatott az üzletkötő vallomásának azon részleteire, amelyek az ügynök jelentős szakmai hiányosságaira utalnak. Mindezekből levont következtetése szerint nem lehetett erre a vallomásra alapozni a tényállást.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

A Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy a fellebbezés részben megalapozott.

Az elsőfokú bíróság a keresetet azért utasította el, mert megalapozottnak találta az alperes tévedésre alapított érvénytelenségi kifogását. A felperes fellebbezésében az elsőfokú bíróság döntését a bizonyítékok értékelése miatt támadta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!