Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.32588/2016/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (OKTATÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 59. §] Bíró: Petőné dr. Sipka Judit

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

22.K.32.588/2016/8.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a dr. Kulcsár István pártfogó ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (címe) a Jaczkovics Ügyvédi Iroda (címe) által képviselt Eötvös Loránd Tudományegyetem Hallgatói Jogorvoslat Bizottság (címe)alperes ellen oktatási ügyben hozott közigazgatási határozat (hivatkozási szám: ELTE/3337/4/2016) felülvizsgálata iránt indult perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A bíróság az alperes ELTE/3337/4/2016. számú határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezi és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezi.

A bíróság megállapítja, hogy a pártfogó ügyvéd díját teljes egészében az alperes viseli.

A kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes az ... (a továbbiakban: ELTE-...) 2015/16. tanévben III. évfolyamos nappali tagozatos hallgatója volt társadalmi tanulmányok alapképzési szakon, állami ösztöndíjas képzésen. Felperes a ... Adatfeldolgozás és elemzés 1. című tárgyat tanulmányi időszaka folyamán összesen kétszer vette fel, egyszer az I. évfolyam II. félévében, majd a III. évfolyam I. félévében, mindkét félévben kétszer vizsgázott belőlük sikertelenül.

Fentiek alapján az ELTE-... Tanulmányi Hivatal a 2016. február 25. napján kelt ... (2016) sz. határozatával felperes hallgatói jogviszonyát megszüntette. Határozatát az SZMSZ II. kötet: Hallgatói Követelményrendszer (a továbbiakban: HKR) 448. §-ra alapította. A határozatot az intézmény azonnal végrehajtotta, így felperesnek a 2015/16. tanév II. félévére való beiratkozását törölte.

A felperes fellebbezésére eljáró alperes a 2016. május 10. napján kelt ELTE/3337/4/2016. sz. határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Döntésében többek között hivatkozott a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) 59. § (3) bekezdés a) pontjára, valamint a HKR 52. § (1) bekezdésére. Megállapította, hogy felperes az adott tantárgyból négy alkalommal tett sikertelen vizsgakísérletet, tehát a HKR 448. § (1) bekezdésében megállapított vizsgaalkalmak számára vonatkozó mennyiségi korlátot kimerítette.

Felperes az alperes fenti határozatával szemben felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, melyet a tárgyaláson pontosított, kérve az alperesi határozat elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az elsőfokú hatóság új eljárásra kötelezését, perköltségigénnyel. Sérelmezte, hogy a határozatot az Nftv. 57. § (7) bekezdése ellenére a hatóság azonnal végrehajtotta, hallgatói jogosultságát ezzel megszüntetve. Álláspontja szerint az alperes megsértette az Nftv. 49. § (1) bekezdését, tévesen alkalmazta az 59. § (3) és (4) bekezdését, és az ennek alapját képező HKR 52. § (1) bekezdés b) pontját és (2) bekezdését, továbbá a 448. § (1) bekezdését. Hivatkozott arra, hogy az Nftv. 59. § (4) bekezdése alapján törvényben biztosított joga van arra, hogy bármely tanegységet háromszor is felvehet és abból hatszor érdemjegyszerzési kísérletet tehet. Ezen új jogszabályhely nem véletlenül került be az Nftv.-be, hanem ezzel a jogalkotó egységes szabályozást kívánt teremteni a vizsgaalkalmak számára nézve. Ezen túlmenően alperes az Nftv. 59. § (3) bekezdésben foglaltak ellenére felperest a hallgatói jogviszony megszüntetését megelőzően nem hívta fel arra, hogy kötelezettségének a megadott határidőig tegyen eleget és nem tájékoztatták a mulasztás jogkövetkezményeiről sem.

Alperes érdemi ellenkérelmében a határozatában foglaltakat változatlanul fenntartva kérte a kereseti kérelem elutasítását. Észrevételezte, hogy a végrehajtással kapcsolatos szabálytalan eljárás a határozat jogszerűségére nem hat ki. Álláspontja szerint az Nftv. 59. § (3) bekezdés a) pontja egyértelműen rendelkezik a hallgatói jogviszony megszüntetésének esetéről, melyhez illeszkednek a vonatkozó HKR rendelkezések. Ugyanakkor az Nftv. 59. § (4) bekezdése nem kizárólagos, hanem a (3) bekezdés mellett szereplő rendelkezés. A tárgyaláson megjelent alperesi képviselő akként nyilatkozott, hogy ha nem lett volna a HKR-ben korábban szabályozva ez a kérdés, akkor kellene a törvényt alkalmazni. Az Nftv. 59. § (3) bekezdés a) pontja felhatalmazást adott arra, hogy a HKR-t megalkossa az intézmény, ami egyébként nem írja azt, hogy "kivéve a (4) bekezdésben foglaltakat". Kiemelte, hogy a bíróságnak határozata meghozatala során nem jogosult azt vizsgálni, hogy a HKR törvényességi szempontból megfelel-e az Nftv. előírásainak, ellenkező esetben ugyanis magának a fenntartónak a hatáskörét vonná el. Az eljáró bíróság a felülvizsgálattal érintett határozat jogszabálysértő voltát jogosult csupán megvizsgálni. Alperes továbbá megjelölt olyan más kari szabályzatokat, amelyekben a felsőoktatási intézmény szintén szigorúbb szabályokat állapít meg az Nftv. 59. § (4) bekezdéséhez képest. Alperesi képviselő az Nftv. 59. § (3) bekezdésének utolsó mondata kapcsán a tárgyaláson azt adta elő, hogy hallgatói kötelesség a szabályzatok ismerete.

Felperes kereseti kérelme az alábbiak szerint megalapozott.

A közigazgatási per tárgya kizárólag a közigazgatási határozat törvényességének a vizsgálata, azaz a bíróság a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 109. § (1) bekezdése és a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 339/A. §-a alapján azt vizsgálja, hogy a keresettel támadott határozat a meghozatala idején megfelel-e az ügyre irányadó anyagi és eljárásjogi jogszabályoknak.

Az ügyfél, illetve a kifejezetten rá vonatkozó rendelkezés tekintetében az eljárás egyéb résztvevője jogszabálysértésre hivatkozással kérheti a közigazgatási ügy érdemében hozott határozat felülvizsgálatát. A Legfelsőbb Bíróság Kúria által is fenntartott 1/2011. (V. IX.) KK véleménye értelmében a fél a keresetében anyagi és eljárási jogszabálysértésre is hivatkozhat és arra is, hogy a határozat meghozatalakor az alkalmazott szabályt tévesen értelmezték. A Pp. 339. § (1) bekezdése értelmében az eljárásjogi jogszabálysértés miatt a határozat hatályon kívül helyezésének csak akkor van helye, ha az eljárási jogszabálysértés a döntés érdemére is kihat.

A Pp. 206. § (1) bekezdése alapján a bíróság a tényállást a felek előadásai és a bizonyítási eljárás során felmerült bizonyítékok egybevetése alapján állapítja meg, a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli és meggyőződése szerint bírálja el. A támadott határozat jogszabálysértő voltát a Pp. 164. §-ára figyelemmel a felperesnek kell bizonyítania.

A bíróságnak jelen perben a Pp. 215. §-a alapján a kereseti kérelem és ellenkérelem korlátaira figyelemmel lényegében arról kellett döntenie, hogy alperes határozata az Nftv. 59. § (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelt-e. Ezzel összefüggésben vizsgálta a bíróság az Nftv. 59. § (3) bekezdés a) pontjában foglaltakat is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!