Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20339/2010/4. számú határozata jogdíj megfizetése (SZERZŐI jogdíj megfizetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 235. §, 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 1. §, 25. §, 92. §] Bírók: Békefiné dr. Mózsik Tímea, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pf.20.339/2010/4.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Princz Kornél ügyvéd (....) által képviselt felperes neve (....) felperesnek, a dr. Elek József ügyvéd (....) által képviselt alperes neve (....) alperes ellen szerzői jogdíj megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2009. december 16. napján kelt 8.P.20.638/2008/20. sorszámú ítélete ellen az alperes 21. sorszám alatti fellebbezése folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 12.500 (Tizenkettőezer-ötszáz) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 177.725 forint jogdíjat, valamint ezen összeg után 2007. május 25. napjától a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatot, továbbá perköltségként 10.664 forint illetéket és 10.000 forint + 25 % áfa összegű képviseleti díjat.

Indokolásában tényként állapította meg, hogy az alperes által üzemeltetett M... nevezetű üzletben a ...12-én felvett adatlap tanúsága szerint nyilvános zeneszolgáltatást is végeztek CD lejátszó útján. A felperes jogdíjfizetési értesítőt küldött az adatszolgáltatási lap adatainak megfelelően az alperesnek, aki a felperes követelését nem teljesítette.

A felperes keresetében 177.725 forint szerzői jogdíj és ezen összeg után 2007. május 25. napjától a kifizetésig járó, a Ptk. 301/A. § (2) bekezdésében foglalt mértékű kamatának, továbbá a perköltségnek a megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Jogdíj igényét a 2007. március 12-e és 2007. június 30-a közötti időszakra vonatkozóan terjesztette elő.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Következetesen állította, hogy az általa üzemeltetett vendéglátóipari egységben kizárólag a hely jellegének megfelelő közép-ázsiai, azon belül azerbajdzsáni népzene szólt három CD lemezről, amelyek szerzői jogi védelemben nem részesülnek, a folklór kifejeződéseiként értékelhetők. Olyan népművészeti alkotások, amelyeket az alperes unokaöccsének Azerbajdzsánban 2006. augusztusában megtartott esküvőjén rögzítettek.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 16. §-ának (1) bekezdésére, valamint 1. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésére történő utalással megalapozottnak találta. Hangsúlyozta, hogy a felperes, mint közös jogkezelő szervezet az Szjt. 25. § (1) bekezdése alapján érvényesítette az alperessel szemben jogdíj követelését. E rendelkezés szerint a már nyilvánosságra hozott zeneművek újabb nyilvános előadásához a szerző engedélyét megadottnak kell tekinteni, ha a felperessel, mint közös jogkezelő szervezettel a felhasználásra vonatkozóan a felhasználó megállapodást köt. Megállapodás hiányában is a felhasznált zeneművek után a felhasználás ellenében jogdíjat kell fizetni az elsőfokú bíróság álláspontja szerint, amely következtetést az Szjt. 25. § (4) bekezdéséből vonta le. Megjegyezte, hogy nem került bizonyításra, hogy a peresített időszakban az alperes milyen zenét játszott a CD lejátszón, de ilyen bizonyítást már nem is lehetne sikerrel folytatni. Az alperesi védekezésre tekintettel lefolytatott bizonyítási eljárás - amelynek során szakértő tanúk is meghallgatásra kerültek - eredményeként megállapította, hogy az alperesnek nem sikerült kétséget kizáróan bizonyítania, hogy az általa állítottan 3 CD lemezre rögzített és az üzletben játszott hanganyag mindegyike a folklór körébe tartozó, azaz a szerzői jogi törvény rendelkezései szerint védelem alatt nem álló mű, amely szabadon, jogdíj nélkül felhasználható.

Az ítélet ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával a felperes keresetének elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte.

Azzal érvelt, hogy a felperes nem hatóság, hanem egyesületként működő társadalmi szervezet, akinek semmiféle hatósági jogköre nincs. Bár az adatszolgáltatási lap 2007. március 12-én került kiállításra, ez alapján a felperes ezen dátumtól kezdődően 2007. június 30-ig szóló jogdíjfizetési értesítőben feltüntetett összeget kíván keresetében érvényesíteni. Azt állította fellebbezésében az alperes, hogy az ellenőrzést követő időszakban zenét nem szolgáltatott, a zeneszolgáltatásra alkalmas eszközöket leszerelte, a felperes ezért legfeljebb a múltra nézve, illetve csak egy napra vonatkozóan állíthatott volna ki jogdíjfizetési értesítőt. Az adatszolgáltatási lap és a jogdíjfizetési értesítő ilyen módon legfeljebb a jövőbeni zeneszolgáltatás jogdíjára vonatkozó ajánlatnak tekinthető. Mivel a zeneszolgáltatás ténylegesen nem valósult meg, az alperes az ajánlatot nem fogadta el, így erre nézve fizetési kötelezettsége nincs. Fellebbezési hivatkozása szerint a felperes követelése idő előtti, ezért alaptalan.

Érdemben az ítélet megalapozatlanságára hivatkozott. Álláspontja szerint a meghallgatott tanúk vallomásából csakis arra lehet következtetni, hogy a tárgybeli zeneszámok a folklór kifejeződései. Ezért az elsőfokú bíróság megalapozatlanul és okszerűtlenül jutott arra a következtetésre, hogy a zeneszámok esetében nem bizonyított azok folklór jellege. Szükség esetére indítványozta a teljes zenei hanganyag meghallgatását a másodfokú eljárás keretében tartandó tárgyaláson és arról a tanúk ismételt nyilatkoztatását. Érvelése szerint lehetetlen annak bizonyítása, hogy milyen zene szólt a perbeli időben a helyiségben. Ilyen módon a törvényi vélelem megdöntésére életszerűen soha semmilyen módon nem kerülhet sor.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az ítélet helyben hagyását indítványozta, annak helyes indokai alapján. Hangsúlyozta, hogy az alperesnek az Szjt 92. § (3) bekezdésében foglalt vélelmet két oldalról kellett volna megdöntenie az elsőfokú eljárás során: egyrészről bizonyítania kellett volna, hogy a perbeli időszakban kizárólag a tárgyaláson felmutatott cd lemezeket játszotta le a vendéglátóegységben, másrészről azt is bizonyítania kellett volna, hogy a cd lemezeken hallható zeneszámok valóban a folklór kifejeződései. Ezek egyikét sem sikerült a perben az alperesnek bizonyítania a meghallgatott tanúk vallomásával.

Rámutatott, hogy az Szjt. 25. § (4) bekezdése a felhasználó részére előírja, hogy a tervezett felhasználást köteles előzetesen bejelenteni a közös jogkezelő részére, tájékoztatva az általa megkezdeni kívánt zenefelhasználás jellemzőiről. Mivel ennek több felhasználó, - így az alperes sem - tesz eleget, ezért a hivatkozott jogszabályhely a felperest ellenőrzési jogkörrel ruházza fel, ennek keretében tartott ellenőrzést az alperesnél is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!