Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20283/2017/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 123. §, 152. §, 155/A. §, 213. §, 253. §, 256/A. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 207. §, 227. §, 237. §, 239/A. §, 312. §] Bírók: Lezsák József, Maurer Ádám, Molnár Andrea

Győri Ítélőtábla

Pf.I.20.283/2017/5. szám

A Győri Ítélőtábla dr. Czirmes György ügyvéd által képviselt felperesnek a Vitári Ügyvéd Iroda által képviselt alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Győri Törvényszék 2017. július 5. napján kelt 11.P.20.662/2016/19. számú ítélete ellen a felperes részéről 20. szám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A felperes tárgyalás felfüggesztése iránti kérelmét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak az illetékügyben eljáró hatóság felhívására és számlájára 48.000,- (Negyvennyolcezer) Ft feljegyzett fellebbezési illetéket, az alperesnek pedig 15 napon belül 25.000,- (Huszonötezer) Ft másodfokú perköltséget, viselje továbbá a fellebbezéssel felmerült költségeit.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az irányadó tényállás szerint a 2008. december 16. napján kelt szerződésben az alperesi pénzintézet a felperesi adós részére 130.529,- CHF összegű kölcsönt nyújtott 193 hónap futamidőre, amelyből 74 hónap a türelmi idő. A kölcsön folyósítása akként történt, hogy az alperes a felperes lakossági forintszámlájára a kölcsön összegét egy összegben átvezette. Az alperes a kölcsönt a folyósítás napján érvényes, a bank által alkalmazott és a bank hirdetményében hivatkozott számlakonverziós devizavételi árfolyamon kiszámított CHF összegben tartja nyilván. A megállapodás tartalmazta, hogy a felperes a "devizafinanszírozás kockázata" című nyilatkozatot aláírta, és a bank részére benyújtotta. A kölcsön teljes hiteldíj mutatója 6,66%, amely a szerződéskötés napján érvényes számlakonverziós devizaárfolyam figyelembevétele mellett került meghatározásra. A törlesztés havonta fizető együttes összege 740,71 CHF. A pénzbeni kötelezettség CHF-ben teljesítendő, más pénznemben való teljesítés esetén a bank az általa az esedékesség napján alkalmazott, a hirdetményében hivatkozott számlakonverziós deviza eladási árfolyamon kiszámított CHF összeget fordít az esedékessé vált kötelezettség teljesítésére. A kölcsön biztosítékaként szolgált a felperes tulajdonát képező .... szám alatti ingatlan, amelyre nézve a felperes az alperesnek jelzálogot engedett. A szerződés VII.2. pontja tartalmazta, hogy a kölcsön vonatkozásában jelentős árfolyamkockázat keletkezhet abban az esetben, ha az árfolyam jelentősen változik, a kölcsön fedezete pedig nem CHF forrás. A felperes 2008. december 16-án aláírásával igazolta, a külföldi devizában történő finanszírozás általános kockázatairól szóló tájékoztató elolvasását és tudomásulvételét. A tájékoztatás tartalmazta, hogy a forint és a felperes által a szerződés szerint választott idegen deviza átváltási aránya - árfolyam - a napi piaci mozgás hatására változhat, egy esetleges kedvezőtlen árfolyamváltozás/emelkedés az adósnak előre nem látható és előre ki nem számítható többletköltséget okozhat. E finanszírozás előnye, hogy amennyiben a finanszírozás devizanemének a forinttal szemben esik az árfolyama, úgy csökken a finanszírozás forint ellenértéke, vagyis a tőke összeg és kamatai visszafizetését szolgáló törlesztő részleteket fedező deviza megvásárlása kevesebbe kerül, ahhoz kevesebb forint szükséges. Abban az esetben viszont, ha a finanszírozás devizanemének a forinttal szemben nő az árfolyama, úgy növekedik a finanszírozás "ellenértéke", a tőke összeg és kamatainak megfizetéséhez ebben az esetben magasabb forint szükséges, tehát ebben az esetben a felvett devizahitel visszafizetéséhez több forintot kell az adósnak a megfelelő devizanemre átváltania, felhasználnia.

A pénzintézet a kölcsönt folyósította, majd a jogszabályoknak megfelelően az elszámolást a felperesnek megküldte. A felperes vitatta az elszámolást, de panaszának elutasítását követően a Pénzügyi Békéltető Testülethez, illetőleg bírósághoz nem fordult, így az elszámolás felülvizsgáltnak tekintendő.

A felperes a keresetében elsődlegesen a kölcsönszerződés I.1., I. 5., II.1., II.2.l., III.1., IV.2., VII.2., valamint VIII.10. pontja szerinti szerződéses feltételek semmiségének (Ptk. 4-5.§, 237.§ (2) bekezdés), másodlagosan lehetetlenülésre hivatkozással a szerződés megszűnésének (Ptk. 312.§ ), harmadlagosan a szerződés létre nem jöttének (Ptk. 205.§ , 207.§ (6) bekezdés) megállapítását kérte.

I. Álláspontja szerint az általa támadott szerződési feltételek tisztességtelenek, így semmisek. Önálló semmiségi jogként a Ptk. 4-5.§-a szerinti együttműködési kötelezettség megszegésére hivatkozással kifejtette, a hazai bankokat már 2004-2005. évben figyelmeztették arra, hogy az idegen pénznemben felvett kölcsönök tömeges "bedőléshez" vezetnek. Ezt az alperes is tudta, ennek ellenére mégis idegen pénznemben kötött kölcsönszerződést. Nem vitatta, hogy a devizakockázatról szóló tájékoztatást aláírta, azonban az nem volt teljeskörű és helyes, mert azt a látszatot keltette, hogy a devizaárfolyam akár az adós számára kedvezően is alakulhat. Az árfolyamváltozást az alperes nem terhelhette volna ki a felperesre, ennek pedig az a következménye, hogy a szerződés a Ptk. 237.§ (2) bekezdése alapján érvénytelen.

II. A lehetetlenülés körében előadta, hogy a bankok azon más perekben tett nyilatkozatából, hogy az árfolyamváltozás mértékét és irányát nem látták előre, az következik, hogy a kölcsönfelvevő adósok sem látták azt biztosan előre. A törlesztőrészletek árfolyamváltozás miatti 60-80%-os emelkedése a szerződés lehetetlenülését eredményezi az adósi teljesítőképesség hiánya miatt.

III. A szerződés létre nem jöttére hivatkozással előterjesztett keresetét azzal indokolta, hogy az alperes által ismert lényeges feltételről, az árfolyamváltozás irányáról nem történt meg a tájékoztatás.

Tanúként kérte meghallgatni ... t, az ... Ltd. vezérigazgatóját arra vonatkozóan, hogy a biztosító társaság a bankokkal kockázatbiztosítási szerződést kötött - többek között - a devizaszerződések bedőlése esetére is. A biztosító a bankok részére kifizetett összeget nem kérte vissza, ezért a bank a biztosítótól megkapott összeget az adósoktól nem követelheti.

Egyúttal az eljárás felfüggesztését is indítványozta az Európai Bíróság előtt folyamatban lévő C-51/2017. számú előzetes döntéshozatali eljárás befejezéséig.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Kifejtette, hogy a perbeli szerződés a deviza törvények hatálya alá tartozik, ezért a felperes kereseti kérelme nem felel meg a jogszabályi előírásnak (DH2. törvény 37.§).

Érdemben előadta, hogy az alperes nem is tájékoztathatta volna a felperest az árfolyamváltozás konkrét irányáról, mert az a felektől független, objektív körülmény, e vonatkozásban tájékoztatási kötelezettség nem terhelte. Egyebekben az alperes a 6/2013. PJE határozat alapján a tájékoztatási kötelezettségének maradéktalanul eleget tett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!