A Szolnoki Törvényszék P.20867/2015/18. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. §, 2011. évi CXC. törvény (Nkt.) 59. §] Bíró: Karácson Éva
Kapcsolódó határozatok:
*Szolnoki Törvényszék P.20867/2015/18.*, Szegedi Ítélőtábla Pf.20703/2016/3.
***********
város 3i Törvényszék
6.P.20.867/2015/18. szám
A város 3i Törvényszék, mint első fokon eljáró bíróság, a Dr. Szűcs Ügyvédi Iroda (dr. Szűcs László ügyvéd) által képviselt felperes neve felperes címe szám alatti lakos felperesnek - a Tamási & Társai Ügyvédi Iroda (dr. Olajos Csaba ügyvéd) által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti székhelyű alperes ellen - kártérítés és sérelemdíj megfizetése iránti perében meghozta a következő
k ö z b e n s ő í t é l e t e t :
A bíróság megállapítja, hogy az alperest kártérítési felelősség terheli az alperesi iskolában 2014. május hó 16. napján bekövetkezett, és a felperest ért sérülésért.
A bíróság megállapítja, hogy az alperes megsértette a felperesnek a testi épséghez és egészséghez fűződő személyiségi jogát, a fenti időpontban bekövetkezett sérülése kapcsán.
A közbenső ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt van helye fellebbezésnek, amelyet írásban, három példányban, a Szegedi Ítélőtáblához címezve, a város 3i Törvényszéken kell benyújtani.
A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy az ítélőtábla előtti eljárásban a jogi képviselet kötelező. A jogi képviselő nélkül eljáró fél perbeli cselekménye hatálytalan, kivéve, ha a fél pártfogó ügyvéd engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő, vagy a bíróság egyéb okból köteles elutasítani a kérelmet, vagy ha a törvény az adott perbeli cselekményre nézve a meghatalmazott útján történő eljárást kizárja.
Pártfogó ügyvéd kirendelése iránti kérelmet a fél lakóhelye, tartózkodási helye vagy munkahelye szerint illetékes Megyei Kormányhivatal Jogi Segítségnyújtó Szolgálatánál lehet előterjeszteni.
A bíróság tájékoztatja a feleket, ha a fellebbezés csak kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, a felek azonban a fentebb felsorolt esetekben tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezési határidő lejárata előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
I n d o k o l á s :
A bíróság a felperes kereseti kérelme és előadása, az alperes ellenkérelme, a tanúvallomások, a szövetség neve közlése, a szövetség neve 2 Alapszabálya, a felperes által csatolt zárójelentések, a perindítás előtti levelezés, és az alperes által csatolt fényképfelvételek alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A felperes a baleset idején - 2014. május 16. - az alperesi általános iskola 8. osztályos tanulója volt, 14. életévét betöltötte. Enyhe fokú rövidlátása miatt az iskolában szemüveget használt, azt a tornaórákon levette.
Az alperes önálló jogi személy, fenntartója a fenntartó neve 1, 2014. szeptember 1-től.
Az iskola igazgatója, tanú 1 2004. évtől, aki maga is végzett testnevelés speciál-kollégium szakot. Házastársa szintén testnevelő tanár, az iskolában tanít.
Az iskolának 450 tanulója van, 2 fő főállású testnevelő tanárt alkalmaznak. Az intézmény kettő épületben működik. A baleset a út neve 1 úti nagy tornateremben történt.
Az iskolában 2004. év óta játsszák a gyermekek a floorball nevű játékot, azt a korábbi igazgató engedélyezte.
Testnevelő tanárok vezették be ezt a játékot, amely a gyermekek körében hamar kedveltté vált. Az általános iskola 3. osztályától „felfelé" játsszák azt.
tanú 2 testnevelő tanár 2013. szeptemberétől tanít az iskolában, attól kezdve foglalkozott a felperes osztályával. A pedagógusnak gyógytestnevelés- és testnevelés szakképesítése van.
A floorball játékot egy jéghokihoz hasonló műanyag ütővel játsszák, amelynek a vége hajlított, lyukacsos. Az ütőnyél hossza kb. 100-110 cm. A játékhoz használt labda ugyancsak műanyagból készült, lyukacsos, a teniszlabdánál valamivel nagyobb méretű. A hazai szakszövetség által közölt egyszerűsített szabályok alapján azt kettő csapat játssza. A csapatok 3-5 főből és egy kapusból állnak. A pályákat általában kézilabda méretű pályán állítják fel, az alperesi iskolában a tornateremben játszották, ahol palánk helyett felfelé fordított padokat használtak.
A csapatokat egy játékvezető irányítja, iskolai játéknál a testnevelő tanár.
A játékvezető (testnevelő) feladata a játék figyelemmel kísérése, a szabályok betartatása. Szabálytalanság esetén figyelmeztetnie kell a játékosokat.
A játék részletes szabályait a nemzetközi szövetség játékszabályzata tartalmazza, összesen 618 pontban. Ezek döntően „mezőnyszabályok", azonban a szabályzatban meghatározott szabálytalanságok (507. pont) mezőnyjátékon kívül is tiltottnak minősülnek.
Azonos szabályok vonatkoznak nőkre, férfiakra.
Versenyszerű játéknál védőfelszerelés csak a kapus számára engedélyezett, a mezőnyjátékosok számára nem. A játékszabályok hivatottak a játékosok testi épségét, egészségét megőrizni. Védőszemüveg használata nem kötelező, csupán ajánlott.
A Nemzeti Tantervben is szerepel e sportág követelményrendszere 2011. évtől.
A felperes osztályával tanú 3 testnevelő 2010. évben ismertette az alapvető szabályokat, mint például tilos a labda kézzel érintése, az ütő térd fölé emelése, és annak kilengetése.
tanú 2 ismerte a nemzetközi szabályzatot, az alperesi iskola tanulóival e sportágban többször is részt vett diákolimpián.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!