Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20703/2016/3. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 28. §, 164. §, 213. §, 2011. évi CXC. törvény (Nkt.) 59. §] Bírók: Bálind Attila, Bánfalvi-Bottyán Csilla, Kiss Gabriella

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Törvényszék P.20867/2015/18., *Szegedi Ítélőtábla Pf.20703/2016/3.*

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.703/2016/3. szám

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Szűcs Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szűcs László ügyvéd) által képviselt felperes neve (címe) szám alatti lakos felperesnek - az Olajos és Társa Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Olajos Csaba ügyvéd) által képviselt alperes neve (címe) szám alatti székhelyű alperes ellen kártérítés és sérelemdíj megfizetése iránt indított perében a Szolnoki Törvényszék 2016. március 2. napján kelt 6.P.20.867/2015/18. számú közbenső ítélete ellen az alperes részéről 19. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

K Ö Z B E N S Ő Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét részben - az alábbiak szerint - megváltoztatja:

Megállapítja, hogy az alperes teljes kártérítési felelősséggel tartozik a felperes 2014. május 16. napján bekövetkezett balesetével okozati összefüggésben őt ért károkért.

Mellőzi az elsőfokú bíróság közbenső ítéletének a felperes személyiségi jogai megsértésének megállapítására vonatkozó rendelkezését.

Kötelezi az alperest, 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 30.000,- (Harmincezer) Ft másodfokú eljárási költséget és az államnak - külön felhívásra - 48.000,- (Negyvennyolcezer) Ft le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

Az alperes önálló jogi személy, fenntartója 2014. szeptember 1-től a (szervezet neve) .

A felperes 2014-ben az alperesi általános iskola 8. osztályos tanulója volt, 14. életévét betöltötte. Enyhe fokú rövidlátása miatt az iskolában szemüveget használt, amit a tornaórákon levett.

Az iskolában 2004. óta játsszák a gyermekek a floorball nevű játékot. Ehhez egy jéghokihoz hasonló műanyag ütőt használnak, melynek a vége hajlított, lyukacsos. Az ütőnyél hossza kb. 100-110 cm. A labda ugyancsak műanyag, lyukacsos, a teniszlabdánál valamivel nagyobb méretű. A hazai szakszövetség által egyszerűsített szabályok alapján a floorballt két csapat játssza, melyek 3-5 főből és egy kapusból állnak. A pályák általában kézilabdapálya méretűek. Az alperesi iskolában a játékot tornateremben játszották, ahol palánk helyett felfelé fordított padokat használtak. A játékot egy játékvezető irányítja, az iskolai játéknál ez a testnevelőtanár volt. Védőfelszerelés kortól és nemtől függetlenül csak a kapusok számára engedélyezett, mezőnyjátékosok számára a testet védő elemek használata nem. Néhány esetben a mezőnyjátékosok a versenyszerű sportfoglalkozások során védőszemüveget viselnek, azonban ez kizárólag lehetőség, nem előírás. A mezőnyjátékosok testi épségének megőrzését a játékszabályok szolgálják, ennek érdekében pl. tiltott ütővel vagy lábfejjel a labda térdmagasság fölötti megjátszása, illetőleg az ütés előtti hátralendítés vagy az ütés utáni előrelendítés közben derékmagasság fölé emelni az ütő fejét. A játékszabályok nem tiltják, hogy különnemű gyerekek játsszanak egymás ellen floorballt, ilyen esetben az edzők, testnevelők egyéni megítélésén múlik, a lányokat elég felkészültnek tartják-e ahhoz fizikálisan és technikailag, hogy az azonos korú fiúkkal együtt játsszák a játékot.

A felperes osztályával korábbi testnevelőjük 2010. évben ismertette az alapvető szabályokat, köztük az ütőhasználat magassági korlátait. A felperes balesetkori testnevelő tanárnője 2013. szeptemberétől tanít az iskolában, ettől kezdve foglalkozott az osztállyal. Ismerte a nemzetközi szabályzatot, az iskola tanulóival e sportágban többször is részt vett diákolimpián. A tanár a szabályok menet közbeni alakításával (szigorításával, könnyítésével) alakította a játék menetét, közbeszólt, ha rossz ütőfogást, szabálytalanságot látott.

A 2014. május 16-i testnevelés órán a tanárnő játékórát tartott, a fiúk az udvaron, a lányok a tornateremben játszottak floorballt, illetve tollaslabdát. Majd az időjárásra figyelemmel behívta a fiúkat az udvarról, akik a lányokkal kettő vegyes csapatot alakítottak és floorballozni kezdtek. A mezőnyjátékosokon védőszemüveg nem volt, azt az iskola nm biztosított. A két csapatban összesen 7-8 gyermek játszott, köztük 2 vagy 3 lány, a többi fiú. A testnevelő a játékot a tornaterem széléről figyelte, a játék kezdetén bejegyzést tett a naplóba.

A baleset oly módon következett be, hogy a felperes és a másik csapatban játszó, kb. 80 kg testtömegű (fiú gyermek neve) nagyjából egyszerre érkeztek a földön guruló labdához, a fiú azonban kicsit előbb, nagy sebességgel, lendülettel. Ekkor jobb lábát mélyen előrelendítette, behajlította és jobbról megütötte a labdát, majd az ütőt jobbról visszafelé, bal felé lendítette. Az ütő hajlított része eltalálta a felperes bal szemét, aki az ütés előtt mélyebbre hajolt, igyekezett ütőjét a földön kitámasztva a labdát megütni, fiútársa azonban megelőzte. Amikor a visszalendülő ütő a felperes szemét érte, az ütő feje térdmagasság fölött volt. A baleset után a felperes leült, majd társai a tanárnőhöz kísérték, aki értesítette az igazgatót, aztán kikísérte a megérkező mentőhöz. A pedagógus a mentő érkezéséig ügyelt arra, hogy a felperes a fejét egyenesen tartsa.

A felperest először a (város 1 neve)-i Kórházban látták el, ahol röntgenvizsgálatot végeztek, majd továbbirányították (város 2 neve)-be szemészeti szakrendelésre. A (város 2 neve)-i Kórház szemészetén megállapították, hogy bal szemében ún. hátsó hártyaszakadás és az elülső csarnok bevérzése következett be. Ambulánsan ellátták aznap és másnap is, majd a május 18-án jelentkező erős fejfájása és hányingere miatt a (város 2 neve)-i Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájára irányították. A klinikán május 18-23. napja között kezelték. Az erős fejfájás és látásromlás tünetek hátterében a szemtrauma kapcsán kialakult másodlagos glaukómát véleményeztek. A felperes még két hétig otthoni ápolásra szorult, édesanyja látta el. Többféle szemcseppet használt, kímélő életmódot kellett folytatnia kb. 1 évig. 2014. szeptemberében kezdte meg középiskolai tanulmányait a helyi gimnáziumban. Szempanaszai miatt erőlködnie, lehajolnia, nehezet emelnie nem volt szabad, nem mehetett osztálykirándulásra, az iskolai ballagáson is a földszinten kellett várnia ballagótársait.

A balesetet követően a felek kapcsolata megromlott, a felperes később már nem tért vissza az iskolába.

Az alperesnél a floorball játékot a balesetet követően beszüntették.

A felperes keresetében 911.000,- Ft vagyoni kár és 2.000.000,- Ft sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresetének jogalapjaként az új Ptk. 6:540. § (1) bekezdésére, 6:519. §-ára és 2:52. §-aira hivatkozott, míg az alperes kártérítési felelősségét a 2011. évi CXC. törvény 59. § (3) bekezdésére alapította. Álláspontja szerint az alperes több jogszabályhelyet megsértett és a felperes testi épségének megóvása érdekében nem tett meg minden általában elvárható intézkedést. Kifogásolta, hogy a floorball játéknál védőfelszereléssel nem látták el a tanulókat, akik a játék bevezetése előtt nem részesültek megfelelő tájékoztatásban sem. Hivatkozott továbbá a 20/2012. (VIII. 31.) MI rendelet 168. §-ára, valamint háttérjogszabályként a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseire.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!