Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Debreceni Törvényszék Bf.288/2021/17. számú határozata testi sértés bűntette tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 164. § (1) bek.]

A határozat elvi tartalma:

Erőszakos többszörös visszaeső

***********

benyújtó1

ügyszám1 szám

A benyújtó1, mint másodfokú bíróság helység1ben, 2021. október 28. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

v é g z é s t:

A testi sértés bűntette miatt Terhelt2 ellen indított büntetőügyben a bíróság1 2021. július 2. napján kihirdetett ügyszám2 számú ítéletét helybenhagyja.

A vádlott 2 rendű vádlott által az elsőfokú ítélet kihirdetésétől a mai napig letartóztatásban töltött időt a szabadságvesztés tartamába beszámítja.

A másodfokú eljárásban 14.400 (tizennégyezer-négyszáz) forint a II. rendű vádlottat terhelő bűnügyi költség merült fel.

A végzéssel szemben további fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

[1] A bíróság1 a fenti számú ítéletével az előzetes fogvatartásban lévő vádlott 2 rendű vádlottat bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 164. § (1) bekezdésébe ütköző, azonban a (3) bekezdése szerint minősülő testi sértés bűntettében. Ezért őt - mint erőszakos többszörös visszaesőt - 3 év fegyház végrehajtási fokozatban meghatározott szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható. Emellett rendelkezett az előzetes fogvatartásban töltött időnek a szabadságvesztés tartamába történő beszámításáról, egyben a vádlottat az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére is kötelezve.

[2] Ezen ítélettel szemben az ügyészség a nyilatkozattételre fenntartott három munkanapos határidőn belül súlyosítás végett jelentett be fellebbezést. Ennek írásbeli indokolásában a súlyosító és enyhítő körülményeket részletezve, azokkal a kiszabott szabadságvesztés tartamát nem találta összhangban állónak, ekként középmérték feletti fegyházbüntetés alkalmazását kérve tett indítványt az ítélet megváltoztatására.

[3] A vádlott és a védő nyomban bejelentve szintén fellebbezéssel élt, annak irányát a vádlott elsődlegesen felmentésben, másodsorban enyhítésben, a védő pedig kizárólagosan felmentésben megjelölve.

[4] A vádlott az ítélet kihirdetését követően számos beadvánnyal élt, melyben az eljárás során korábban előadott védekezését ismételte meg. E körben hangsúlyozta, hogy önmaga tettlegességet nem alkalmazva, csak a verekedőket választotta szét, de egyben hivatkozva arra is, hogy a sértettnél az elsődleges orvosi vizsgálat során az orrcsonttörést még nem is diagnosztizáltak, ezen sérülésnek az utóbb keletkezett voltát vetette fel. Emellett a bíróság bizonyítékokat értékelő tevékenységével sem tudott azonosulni, azt egyoldalúnak, elfogultnak tartotta, elítélésének az okát kizárólag a súlyosan terhelt előéletére visszavezetve. Eljárásjogilag kifogásolta, hogy az utolsó szó jogán nem szólalhatott fel, az ügyvédje - akinek a törvényileg szabályozott 2 hónap helyett csak 1 hét felkészülési időt biztosítottak - a védőbeszédét nem olvashatta fel, de nem értett egyet a poligráfos vizsgálat bíróság általi elvetésével sem. Sérelmezte azt is, hogy a korábbi védőjével (ügyvéd1) szemben az általa indított fegyelmi eljárás befejezéséig a bíróság a saját eljárását nem függesztette fel. Összességében a felmentését, az ügy nyomozati szaktól eszközölt újbóli kivizsgálását, valamint a terhére nyilatkozó, ekként a megítélése szerint nyilvánvalóan hamis tanúkkal szembeni hivatalos eljárás megindítását szorgalmazta.

[5] A védő a fellebbezése írásbeli indokolásában arra hivatkozott, hogy a bíróság a terhelt ellenében nyilatkozó tanúk (tanú1, tanú3, tanú7, fk. tanú5) azon első nyomozati szakban tett vallomásaira alapozta az ítéletét, mely tanúvallomások bizonyítékként való értékelhetőségét a tanúk kihallgatáskori ittas állapota ugyanakkor kizárja. Mindezekre figyelemmel elsődlegesen a védence felmentését, másodsorban pedig az ítéletnek a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 609. § (1) bekezdésén alapuló hatályon kívül helyezésére tett indítványt.

[6] A képviselő1 ügyszám3 számú átiratában rögzítettek szerint az elsőfokú bíróság a perrendi szabályokat betartotta, a rendelkezésre álló bizonyítékok logikus értékelésével pedig megalapozott tényállást állapított meg, melyből - a terhére rótt bűncselekményt törvényesen minősítve - a vádlott bűnösségére okszerűen következtetett. A súlyosító körülmények indokolt kiegészítése mellett, a büntetési célok elérése érdekében a középmértéket meghaladó tartamú szabadságvesztés kiszabását és a közügyektől eltiltás mellékbüntetés mértékének a felemelését tartotta szükségesnek. Ennek megfelelően tett indítványt a vádhatóság másodfokon eljárt képviselője az ítélet megváltoztatására, minthogy a járulékos kérdésekben hozott döntésekkel ugyanakkor azonosulni tudott.

[7] A nyilvános ülésen a védő lényegét tekintve a bíróság bizonyítékokat mérlegelő tevékenységét támadta akkor, amikor ismételten sérelmezte, hogy a tanúk eljárás során megváltoztatott vallomásai közül csak a vádlottra terhelő nyilatkozatok figyelembevételére került sor, mely tanúvallomásokat - a fellebbezése írásbeli indokolásában előadottakat megismételve - ugyanakkor törvénytelen bizonyítéknak tekintette. Mindezek alapján továbbra is elsődlegesen a vádlott felmentését, másodsorban pedig az ítélet hatályon kívül helyezését kérte.

[8] A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét vádlott 2 rendű vádlottat érintő mindkét irányú fellebbezés okán, az azt megelőző eljárással együtt bírálta felül a Be. 590. § (1) és (2) bekezdése alapján.

[9] Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a perrendi szabályokat betartva folytatta le a bizonyítási eljárását. Ehelyütt a vádlotti felvetésekre reflektálva az alábbiakra mutat rá a törvényszék.

[10] A rendelkezésre álló iratokból megállapítható, hogy vádlott 2 rendű vádlott védelmét a bírósági szakban kirendelt védőként először ügyvéd1 ügyvéd látta el addig, amíg a kirendelés alóli felmentését nem kérve, helyette utóbb ügyvéd2 ügyvéd kirendelésére sor nem került.

[11] Bár a egyéb érdekelt2 a bírósági iratok között sorszám1 alatt lefűzött tájékoztatása alátámasztja a vádlott azon állítását, miszerint a korábbi védőjével, ügyvéd1 szemben a fegyelmi biztos előzetes vizsgálatot rendelt el, hangsúlyozandó, hogy a védővel szemben fegyelmi eljárást a Be. eljárást felfüggesztő okként nem nevesíti (Be. 487. §, Be. 488. §, Be. 535. §).

[12] Az iratok tanúsága szerint az új védő (ügyvéd2) kirendelésére 2021. május 18. napján (elsőfokú bírósági iratok sorszám2, illetve sorszám3 alatt), a 2021. június 22.-ei tárgyalási határnapra történt idézésére pedig 2021. május 19. napján került sor (sorszám5 alatt lefűzve), ekként azon vádlotti hivatkozás, miszerint az új kirendelt védőnek a felkészülésére kellő idő nem volt biztosítva, helyt nem foghat azon megjegyzéssel, hogy a Be. a vádlott által nevesített két hónapos felkészülési időre vonatkozó szabályozást nem is ismer.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!