Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.37225/2016/11. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KISAJÁTÍTÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. Bírók: Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán, Kovács Ákos

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.III.37.225/2016/11.

A tanács tagjai: dr. Kárpáti Zoltán a tanács elnöke

dr. Fekete Ildikó előadó bíró

dr. Kovács Ákos bíró

A felperes: (...)

A felperes képviselője: Székesfehérvári 2. sz. Ügyvédi Iroda, dr. Horváth Gyula és

dr. Bíró Andrea ügyvéd

Az I. rendű alperes: Veszprém Megyei Kormányhivatal

Az I. rendű alperes képviselője: (...)

A II. rendű alperes: Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.

A II. rendű alperes képviselője: ügyvéd

A per tárgya: kisajátítási ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél/felek: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság, 2.K.27.037/2015/52. számú közbenső ítélet

Rendelkező rész

A Kúria a Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság, 2.K.27.037/2015/52. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az I. és II. rendű alperesnek 50.000-50.000 (ötvenezer-ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a tulajdonosa a (...) hrsz-ú 9815 m2 területű erdő művelési ágú ingatlannak. A Magyar Állam nevében a II. rendű alperes ezen ingatlant érintően részleges kisajátítás iránti kérelmet nyújtott be 7762 m2 terület igénybevétele iránt. Kérelmét azzal indokolta, hogy (...) számú főút között a (...) főút építési beruházásainak megvalósítása érdekében közlekedési célra indokolt az igénybevétel, és a tulajdonossal megállapodni nem tudott.

[2] A kisajátítási eljárás adatai, a dokumentumok és az igazságügyi szakértői vélemény beszerzését követően az I. rendű alperes a 2014. december 19-én kelt WEB/005/460-71/2014. számú határozatával a II. rendű alperes részleges kisajátítás iránti kérelmének helyt adott, és az ingatlant megosztotta a (...) hrsz. alatti 7762 m2 nagyságú, erdő megjelölésű, továbbá a (...) hrsz. alatti 2053 m2 szintén erdő megjelölésű ingatlanra. A kialakuló (...) hrsz-ú ingatlan tekintetében annak kisajátítása iránt rendelkezett közlekedési infrastruktúra fejlesztése közérdekű célra a Magyar Állam javára. A kisajátított ingatlanért összesen 4.754.760 forint összegű kártalanítást állapított meg a felperes részére. A döntés indokolása szerint a kisajátítás célja a 8. számú főút (...)-(...) közötti szakasz építési beruházása. A jogerős építési engedélyt a Veszprém Megyei Kormányhivatal neve Közlekedési Felügyelősége VE/ÚT/173/7/2013. szám alatt kiadta. A kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Kstv.) 3. § (1) bekezdés c) pontja értelmében megállapította, hogy a közérdekű cél megvalósítására kizárólag az adott ingatlanon kerülhet sor, a beruházás az építési engedéllyel is jóváhagyott nyomvonalra esik. A beruházás a Kstv. 3. § (1) bekezdés d) pontja, és 4. § (2) bekezdése alapján közlekedési infrastruktúra fejlesztése keretében történik. Utalt arra az I. rendű alperes, hogy a 345/2012. (XII.6.) Korm.rendelet 1. sz. mellékletének (...) pontja szerint a (...) főút (...) (nyugat) közötti szakasz rekonstrukciója nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak minősül. Megállapította, hogy a kártalanításhoz szükséges pénzügyi fedezet rendelkezésre áll, és a kisajátítási kérelmet a Kstv. 24. § (5) bekezdés ca) pontjában írtaknak megfelelően nyújtották be. A kártalanítási összeg megállapítása érdekében igazságügyi ingatlanforgalmi szakértőt vett igénybe.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes keresetében az I. rendű alperes határozatát jogalap és a kártalanítási összeg tekintetében is támadta. A jogalapot illetően arra hivatkozott, hogy ingatlanát nem lehet a Kstv. 4. §-ában megfogalmazott közérdekű cél alá vonni, mivel azon nem halad át főút, országos közút, amit a jogszabály megállapít, hanem bekötőút, keresztezőút létesülne, ebből következően a közérdek hiányzik. E terület igénybevételét az építési engedély nem tartalmazza. Hivatkozott arra is, hogy a Kstv. 3. § (1) bekezdés c) pontja szerint a közérdekű cél más ingatlanán kisebb sérelemmel is megvalósítható. Álláspontja szerint a határozat sérti a Kstv. 7. §-ában, 24. § (5) bekezdés a) pontjában, 25. § (2) bekezdésében, és 35. §-ában foglaltakat. A kisajátítási terv elkészítéséről, felülvizsgálatáról, záradékolásáról, valamint a kisajátítással kapcsolatos értékkülönbözet megfizetésének egyes kérdéseiről szóló 178/2008. (VII.3.) Korm.rendelet (a továbbiakban: R.) 2. sz. melléklet 2/B. pontja is sérült, mivel végleges más célú hasznosítás engedélyezése nem történ meg a kisajátítási határozat meghozatala előtt. Hiányzik a vázrajzról a mezőgazdasági szempontú záradékoltatás, a megszűnő művelési ágat és az újonnan keletkező művelési ágat sem tartalmazza a záradék. Emiatt a kisajátítási eljárást sem lehetett volna lefolytatni.

[4] Az I. rendű alperes nyilatkozata a kereset elutasítására irányult, hangsúlyozta, hogy nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű a kisajátítási kérelemben megjelölt cél, amit a kérelem alapjául szolgáló dokumentáció, a jogerős építési engedély is bizonyít.

[5] A II. rendű alperes ugyancsak a kereset elutasítását kérte, hangsúlyozta, hogy a törvényben megfogalmazott előírásoknak megfelelően nyújtotta be a kérelmet, és az I. rendű alperes tisztázott tényállás alapján, az irányadó jogszabályoknak megfelelően döntött.

Az elsőfokú ítélet

[6] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a jogalap tekintetében megalapozatlannak minősítette, és közbenső ítéletében a felperesnek a kisajátítás jogalapjának hiányára alapított keresetét elutasította. Közbenső ítéletének indokolásában hivatkozott a Pp. 3. § (2) bekezdésére, és 215. §-ára, valamint 213. § (3) bekezdésére. Rögzítette, abban kellett állást foglalnia, hogy a közérdekű cél megállapítható-e. E tekintetben a Kstv. 2. §-ára, annak e) pontjára, 4. § (1) bekezdés d), da) pontjára hivatkozott. Megállapította, hogy a közérdekű cél a terület felhasználásához kapcsolódik, és annak rendeltetése határozza meg a közérdekűség megállapíthatóságát. Az egyes közlekedésfejlesztési projektekkel összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról és az eljáró hatóságok kijelöléséről szóló 345/2012. (XII.6.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Korm.rendelet) 1. § (1) bekezdésére és 1. számú mellékletére hivatkozott, amelynek (...) pontja tartalmazza a (...) közötti szakasz rekonstrukcióját. Leszögezte, hogy nem vitásan ezen rekonstrukció keretében érintett a felperes ingatlana is, amelyre kisajátítási kérelmet nyújtott be a II. rendű alperes. Kifejtette a bíróság, tévesen értelmezi a jogszabályt a felperes, hogy csak abban az esetben áll fenn a közérdekű cél, ha a területen a Kstv. 4. § (1) bekezdésében meghatározott minőségű út halad át. Erről nincs szó, és a jogszabályból sem következik, nincs ilyen megszorító értelmezés, hogy csak az áthaladó utat kell közérdekűnek tekinteni. Értelemszerűen a közlekedési infrastruktúra fejlesztése keretében a beruházás megvalósításához, a közúthoz közvetve, illetve közvetlenül kapcsolódóan egyéb munkálatokat is el kell végezni, melyek a rendeltetésszerű, a biztonságos használathoz szükségesek. Ennek megfelelően a bekötőutakat, a keresztező, a szerviz utakat, a csomópontokat is meg kell építeni, és ez is a közlekedési infrastruktúra fejlesztése alá tartozik, azaz közérdekű cél. Hangsúlyozta a bíróság, hogy a perbeli esetben már egy meglévő, a (...) főút korszerűsítése történik, azaz nem egy új nyomvonal kijelölése. Az igénybevétel, a beruházás helyhez kötött, és a rekonstrukcióval összefüggésben felmerülő munkák során szükséges további területek igénybevétele. Az, hogy ennek megvalósulása a felperes ingatlanát is érinti, az a jogerős építési engedély alapján állapítható meg. A bírósági eljárás adatai alapján az I. rendű alperes észlelte, hogy az építési engedély számát a határozatban elírták, ezért határozatát kijavította, a jogerős építési engedély számát illetően. A felperes ennek ellenére fenntartotta hivatkozását, miszerint ingatlanát érintően nincs jogerős építési engedély és azt is vitatta, hogy jogszerű volt-e a kisajátítás. A kijavító határozatot támadó keresetlevelet a bíróság idézés kibocsátása nélkül elutasította, figyelemmel arra, hogy a kijavító határozat ellen a Ket 81/A. § (3) bekezdés alapján jogorvoslatnak nincs helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!