Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.22988/2007/5. számú határozata védjegybitorlás és tisztességtelen piaci magatartás tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 86. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 6. §, 1997. évi XI. törvény (Vt.) 12. §] Bírók: Csóti Tamás, Fabricius László, Szabó Ildikó

Fővárosi Bíróság

3.P..../2007/5.

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N!

A Fővárosi Bíróság dr. Sili Dóra ügyvéd által képviselt

felperes neve(felperes címe.) felperesnek

dr. Fejes Gábor ügyvéd által képviselt

alperes neve(alperes címe.) alperes ellen

védjegybitorlás, tisztességtelen piaci magatartás és know-how megsértése megtörténtének megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt indított perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 50.000 (Ötvenezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, amelyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve a Fővárosi Bíróságnál lehet benyújtani.

I N D O K O L Á S

A felperes darált háztartási kekszet forgalmaz az egész ország területén olyan csomagolásban, melyen piros és zöld színű, stilizált koszorúban fekete betűkkel a "HÁZTARTÁSI", piros betűkkel a "KEKSZ" szóelemek olvashatók, ezek alatt pedig egy hagyományos daráló és két darab, téglalap alakú háztartási keksz ábrája szerepel. Mindezek felett citromsárga háttérben lévő, ovális alakú mezőben a "D..-i" szóelem látható, legalul pedig zöld mezőben az "500 g" felírat olvasható (F/4.).

A felperes a jogosultja a 2006. május 9-i elsőbbségű, ..7 lajstromszámú "D..-i DARÁLT HÁZTARTÁSI KEKSZ" színes, ábrás, védjegynek, melynek oltalma a Nizzai Megállapodás szerinti 30. áruosztályba tartozó kekszekre terjed ki. A védjegy azonos a felperes által alkalmazott, fent leírt csomagolással.

2006. nyarán tudomására jutott a felperesnek, hogy az alperes ugyancsak darált háztartási kekszet forgalmaz olyan csomagolásban, melynek alsó részén búzakalászok mellett két darab, kör alakú háztartási keksz képe, ezek felett, íves elrendezésben a "MEGÉRI AZ ÁRÁT" mondat, balra pedig a "DARÁLT szóelem látható. Ezen ábrakomplexum felett, a csomagolás közepén szerepelnek piros keretes, sárga betűkkel a "HÁZTARTÁSI KEKSZ" szóelemek, legfelül piros, ovális mezőben, a fehér betűkkel írott "G..-i" szóelem olvasható (F/6.).

A felperes az álláspontja szerinti védjegy- és jellegbitorló magatartás abbahagyására hívta fel az alperest, aki vitatta a jogsértést.

Ilyen előzmények után, 2006. augusztus 22. napján terjesztette elő keresetlevelét a felperes, melyben a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vt.) 12. és 27. §-ai, a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tptv.) 2. és 6. §-ai és a Ptk. 86. §-ának (4) alapján kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy az alperes a fenti csomagolás használatával védjegy- és jellegbitorlást valósított meg, továbbá megsértette a felperesnek a darált háztartási kekszhez kapcsolódó szellemi alkotását. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a fenti jogsértő magatartások abbahagyására, tiltsa el a további jogsértéstől, kötelezze adatszolgáltatásra valamint elégtétel adására, egyben rendelje el a székhelyén, telephelyén fellelhető jogsértő csomagolások lefoglalását és megsemmisítést, és kötelezze az alperest az elért gazdagodás visszatérítésre.

A védjegybitorlás körében azzal érvelt, hogy a "D..-i Darált Háztartási Keksz" és az alperesi csomagolás domináns elemét képező "Darált Háztartási Keksz" elnevezések - a felperes "D..-i" cégnevétől eltekintve - teljesen azonosak. Emellett a felperesi és az alperesi csomagolások összetéveszthetőségig hasonlók, mert a csomagolások téglalap formája, mérete és 500 grammos kiszerelése azonos, továbbá mindkét csomagolás esetében fehér alapon a piros szín a domináns, a 2-2 darab háztartási keksz színes rajzos ábrája pedig nagymértékben hasonló. Emellett a csomagolások hátoldalai azonos módon, baloldalt recepteket, jobboldalt az összetevők felsorolását tartalmazzák. Ennek eredményeként az alperesi termék az átlagos fogyasztóban azt a képzetet kelti, hogy azt a felperes gyártja és forgalmazza.

A Tpvt. 6. §-a körében ugyancsak a "Darált Háztartási Keksz" elnevezés azonosságával érvelt. Véleménye szerint a felperesi termék formája, alakja, mérete, súlya, csomagolása, a csomagoláson látható elnevezés és a domináns színek olyan jellegzetes és egyedi külsőt, illetve csomagolást képeznek, amelyet az alperesi termék utánoz. A peres felek termékeinek formája gyakorlatilag teljesen megegyezik: nagyon apróra ledarált keksz. A termékek színe, súlya is azonos: 500 gramm súlyú, világos sárga színű darált keksz. A termékek nagyon hasonló fóliával vannak becsomagolva, a fóliák ugyanolyan módon vannak lezárva, széleiknél lehegesztve. A felperesi elnevezés és külső csomagolás utánzásán túl a felperesi termék belseje, tartalma és minősége is megegyezik az alperesi termékkel.

Álláspontja szerint a "D..-i Darált Háztartási Keksz", pontosabban mind a darált háztartási keksz maga, annak darált állapota, mind pedig ennek előállítási eljárása a Ptk. 86. §-ának (4) bekezdése által védett szellemi alkotás. Érvelése szerint ez a darált keksz társadalmilag széles körben felhasználható, hiszen a háziasszonyok és a cukrászok használják azt, egyben nem tekinthető egy termékkategóriának, mert Magyar Élelmiszerkönyvben ekként nem szerepel. Kifejtette, hogy termékének előállítási módszere, eljárása a felperes céltudatos magatartása miatt nem vált közkinccsé. A darált keksznek az előállítási eljárása vagyoni értékkel bíró műszaki ismereteken alapul, hiszen az eljárást kidolgozó felperesi ügyvezető élelmiszeripari mérnök és az ő szaktudása és szakmai tapasztalata kellett az eljárás kidolgozásához; sem ilyen tárgyú szabadalom vagy használati minta, sem ilyen tárgyú szakirodalom nem létezik, így az élelmiszeripari szakmai kör számára nem áll rendelkezésre olyan ismeret, amely a "Darált Háztartási Keksz" előállítását lehetővé tenné. A termék előállítására vonatkozó know-how leírását F/12. jel alatt csatolta, egy bővebb technológiai leírást pedig az utolsó tárgyaláson bemutatott. Állította, hogy darált háztartási keksz gyártását ő kezdte meg Magyarországon 1994-ben és az alperes piacra lépéséig annak egyedüli forgalmazója is volt. Az általa kidolgozott, kalapácsos őrlésen alapuló eljárás teljesen eltér attól az eljárástól, ahogy például a háztartásokban húsdarálón előállítják azt a terméket. Minthogy a gyártáshoz szükséges gépet és technológiát soha sem bocsátotta nyilvánosságra, véleménye szerint a gyártás csak később megkezdő alperes szükségképpen az ő technológiáját hasznosítja. E körben utalt a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény (Szt.) 19. §-ának (7) bekezdésére, mely szerinte analógia alapján a Ptk. 86. §-ának (4) bekezdésében védett szellemi alkotásokra is alkalmazható és tekintettel arra, hogy semmilyen módon sem sikerült felderítenie az alperes által használat technológiát, alkalmazása nem is kerülhető meg. Kérte, hogy a bíróság nyilatkoztassa meg az alperes az általa alkalmazott gyártási technológiáról, egyben rendeljen el szemlét az alperesnél.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!