Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Mf.30058/2021/11. számú határozata kártérítési járadék felemelése tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 183. § (2) bek., 184. § (1) bek.] Bírók: Barna Sára, Bartus Erika, Mózsa Gábor

A határozat elvi tartalma:

Amennyiben az általános kártérítési járadék bíróság általi megállapításakor, illetőleg annak a felek általi egyezséggel történő módosításakor a minimálbér mértéke nem minősült lényeges körülménynek, nincs helye a járadék felemelésének arra tekintettel, hogy a minimálbér a járadék megállapítása óta eltelt időben lényegesen megemelkedett.

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Törvényszék M.70038/2020/22., *Győri Ítélőtábla Mf.30058/2021/11.*, Kúria Mfv.10047/2022/6.

***********

Győri Ítélőtábla 2

V.Mf.30.058/2021/11.

Győri Ítélőtábla

Mf.V.30.058/2021/11.

A Győri Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a dr. Marton Ádám László Ügyvédi Iroda (cím22; eljáró ügyvéd: dr. Marton Ádám László) által képviselt Felperes1 (Cím2) felperesnek a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda (cím24) által képviselt Alperes1 Zrt. (cím1) alperes ellen általános kártérítési járadék felemelése iránt indított perében a Tatabányai Törvényszék 2021. május 12. napján kelt 51.M.70.038/2020/22. szám alatti ítéletével szemben az alperes által 24. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú ítélet nem fellebbezett rendelkezését nem érinti, a fellebbezett rendelkezést megváltoztatja, és a keresetet elutasítja.

Az ítélőtábla kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperes részére 35.433 (harmincötezer-négyszázharminchárom) forint első- és másodfokú perköltséget.

Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletnek az alperest a szakértői költség és elsőfokú eljárási illeték viselésére kötelező rendelkezését mellőzi és megállapítja, hogy 138.160 (százharmincnyolcezer-százhatvan) forint állam által előlegezett költség és 22.320 (huszonkettőezer-háromszázhúsz) forint feljegyzett elsőfokú illeték az állam terhén marad.

A feljegyzett 29.760 (huszonkilencezer-hétszázhatvan) forint fellebbezési illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

[1] Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást tekintette irányadónak, amely szerint a felek között munkaviszony állt fenn, amikor a felperes 1996. július 6-án földalatti lakatos munkakörben munkavégzés közben baleset következtében a bal kéz IV-es ujjának roncsolódását szenvedte el. A felperes munkaviszonya az alperesnél 1999. január 31-ével megszűnt, majd 2005. augusztus 25-től 2018. április 5-ig a felek között ismételten munkaviszony állt fenn, amely időszakban a felperes 2012-től ipari bányamentő munkakörben dolgozott és átlagkeresete jelentősen meghaladta a földalatti lakatos munkakörben elérhető átlagkeresetet.

[2] A Tatabányai Munkaügyi Bíróság jogerős 1.M.46/1997/20. számú ítéletében az 1996. július 6-án bekövetkezett üzemi balesettel összefüggésben általános kártérítés címén 200.000 forintban marasztalta az alperest, valamint kötelezte, hogy 1998. április 1-jétől általános kártérítés címén havi 10.000 forint baleseti kártérítési járadékot fizessen meg a felperesnek.

Az ítélet indokolásában foglaltak szerint a bíróság együttesen, összevonva bírálta el a felperes általános kártérítés iránti igényét (amely 400.000 forint megfizetésére irányult) a havi 20.000 forint jövedelemveszteség címén előterjesztett igénnyel, és azt 10.000 forint/hó összegben határozta meg oly módon, hogy az esedékessé válásig tőkésítette a követelést, a jövőre nézve pedig járadékot állapított meg. Az összegszerűség körében kifejtette, hogy a felperes követelésének a keresetveszteséggel kapcsolatos része eltúlzott, mivel a perbeli időszakban a minimálbér nem érte el a 20.000 forintot. Ezen túlmenően a felperes a házastársa által üzemeltetett kiskereskedésbe való besegítés, illetve a ház körüli munkák címén 28.000 forintot kívánt érvényesíteni, ami messze fölötte van a minimálbérnek.

Az alperes marasztalása az ítélet indokolása szerint a kártérítés tekintetében a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (rMt.) 174. § (1) bekezdésén, illetve a 177. §-án alapul.

[3] A felek 2000. július 31-én peren kívül egyezséget kötöttek, amelyben 2000. április 1-től kezdődően az általános kártérítés címén folyósított járadék összegét havi 12.500 forintra emelték fel. Ezt követően a felek 2004. november 12-én ismételten peren kívüli egyezséget kötöttek, amelyben az általános kártérítés címén folyósított járadékot 15.000/hó összegre módosították.

[4] A felperes keresettel élt az alperessel szemben baleseti kártérítés jogcímén lejárt járadékként (járadékkülönbözetként) 2016. január 1-től 2019. január 11-ig terjedő időszakra 576.000 forint megfizetése iránt, továbbá ezt követően havonta, előre esedékesen időbeli korlátozás nélkül 31.000 forint általános baleseti kártérítési járadék megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Kereseti kérelmének jogalapjaként a rMt. 174. § (1) bekezdésére, a 177. § (1) bekezdésére, a 183. § (1)-(2) bekezdésére, a 184. § (1), (3)-(4) bekezdésére, a 185. §-ra, valamint a 186. § (3) bekezdésére hivatkozott.

[5] A keresetlevélben foglaltak szerint az általános kártérítési baleseti járadék jogalapja a Tatabányai Munkaügyi Bíróság 1.M.46/1997/20. számú ítéletében jogerősen elbírálásra került, így az a jogalap tekintetében ítélt dolog. Érvelése szerint mivel a munkakörében elérhető munkabérek körében a járadék összegének legutolsó értékkövető módosítása óta emelkedés következett be, illetve az eltelt idő alatt változtak az értékviszonyok, a jelenleg folyósított 15.000 forint járadék 31.000 forintra történő emelése indokolt. Hivatkozott arra, hogy a járadék megállapítása óta lényeges változás állt be a körülményekben, tekintve, hogy az idő múlása során statisztikailag igazolhatóan változtak az értékviszonyok és emelkedtek a munkabérek, mind az alperesnél, mind a felperes által korábban elállott munkakörben általában. Megítélése szerint lényeges körülménynek minősül a vonatkozó bírói gyakorlat alapján, ha a kártérítés megállapítása után a járadék megállapításakor alapul vett jövedelmek összege igazolhatóan növekszik.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását, és a felperes perköltségben történő marasztalását kérte. Álláspontja szerint a kártérítési járadék indexálási kötelezettsége a jövedelempótló kártérítési járadékra vonatkoztatható, mivel ez hivatott biztosítani azt az anyagi kompenzációt, mintha nem következett volna be a baleset. Ezzel szemben a felperesnek fizetett kártérítési járadékot a bírósági ítélet "átalános kártérítés" kategóriába sorolta, amely tekintetben az alperesnek indexálási kötelezettsége nincs. Kifejtette továbbá, hogy a felperes által hivatkozott statisztikai adatok a kereset összegszerűségének megalapozására nem szolgálhatnak. Hangsúlyozta, hogy a felperes a keresetlevélben egyebekben lényeges körülményváltozásra nem hivatkozott, nem jelölte meg, hogy körülmény esetlegesen milyen hátrányt szenvedett el a felperes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!