Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék G.41008/2021/27. számú határozata taggyűlési határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:109. § (4) bek.] Bíró: Gáll Edit

Fővárosi Törvényszék

5.G.41.008/2021/27-I.

A Fővárosi Törvényszék a jogi képviselő1 (cím1, ügyintéző: jogi képviselő2 ügyvéd) által képviselt Felperes1 (Cím1.) felperesnek a jogi képviselő3 (cím10, ügyintéző: jogi képviselő4 ügyvéd) mint ügygondnok által képviselt Alperes1 (cím11) alperes és a jogi képviselő5 (cég3, ügyintéző: jogi képviselő6 ügyvéd) által képviselt Alperesi beavatkozó1 alperesi beavatkozó ellen taggyűlési határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében meghozta az alábbi

ítéletet:

A bíróság az alperes által meghozott 1/2021.05.13., 2/2021.05.13., 3/2021.05.13., 4/2021.05.13. és 5/2021.05.13. sorszámú határozatokat hatályon kívül helyezi.

A bíróság kötelezi alperest és alperesi beavatkozót, hogy 15 napon belül fizessen meg felperesnek külön-külön 423.126 (négyszázhuszonháromezer-százhuszonhat) Ft perköltséget.

A bíróság megállapítja, hogy az alperesi jogi képviselő ügygondnoki munkadíja 60.000 (hatvanezer) Ft.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblának címezve a Fővárosi Törvényszéken lehet elektronikus úton benyújtani.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező, ezért a fellebbezést benyújtó félnek jogi képviselőt szükséges meghatalmaznia. Ha a fellebbezést benyújtó fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja. A fellebbezést benyújtó fél pártfogó ügyvédi képviselet biztosítása iránti esetleges kérelmét a jogi segítségnyújtó szolgálatnál terjesztheti elő.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

Indokolás

[1] Az alperes a cégnyilvántartásba 2009. november 14. napján bejegyzett, egyszemélyes korlátolt felelősségű társaság, melynek egyedüli tulajdonosa 2015. október 8. napjától 2021. május 13. napjáig a cég1, ügyvezetője pedig a felperes volt, ezen időpontot követően pedig az egyedüli tulajdonos és ügyvezető Alperesi beavatkozó1. A cég1 egyedüli ügyvezetője a 2021. május 13-án történt, Alperesi beavatkozó1 által kezdeményezett visszahívásáig ugyancsak a felperes volt, ezt követően pedig Alperesi beavatkozó1.

[2] Alperesi beavatkozó1 a felperes testvére, akivel perben és haragban áll és aki a társaság tulajdonjogát az alperes üzletrészére vonatkozó vételi jog gyakorlása útján szerezte meg. A vételi jogot tartalmazó nyilatkozat szerint Alperesi beavatkozó1 mint vevő és a cég1 tulajdonosi jogelődje, eladó neve mint Eladó között 2015. április 17-én vételi jogot alapító szerződés került megkötésre a cégban fennálló 3.000.000 Ft névértékű és 100% mértékű üzletrésze vonatkozásában, amely a cég1-re mint jogutódra is kiterjed. Jelen nyilatkozat megtételével és egyidejű aláírásával Alperesi beavatkozó1 vételi jogot gyakorol a vételi jog tárgyát képező üzletrész tekintetében. A vételi jogot alapító szerződés 3. és 12. pontja alapján a nyilatkozat posta útján történő kézbesítése esetén a kézbesítés céljából történő feladás napja minősül a nyilatkozat gyakorlása időpontjának és ez minősül a tulajdonjog átszállása időpontjának is. Alperesi beavatkozó1 ezen okiratot 2021. május 12. napján ajánlott küldeményben megküldte az alperesi társaság részére. A tértivevény tanúsága szerint a vételi jog gyakorlásáról szóló nyilatkozat az alperesi társaság és az alperesi tulajdonos, a cég1 részére 2021. május 13. napján kézbesítésre került. Alperesi beavatkozó1 egyidejűleg nem nyilatkozott arról, hogy a létesítő okirat rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek ismeri el.

[3] Fentieket követően Alperesi beavatkozó1 a 2013. május 13. napján meghozott alapítói határozattal rendelkezett a felperes ügyvezetői tisztségből történő visszahívása, saját maga ügyvezetővé történő kinevezése, továbbá a tulajdonos- és ügyvezetőváltozás cégbírósághoz történő bejelentése iránt. A kérelem és a csatolt okiratok alapján a cégbíróság a Cg.Cégjegyzékszám1/23. számú végzésével a változásokat átvezette.

[4] Felperes a keresettel támadott taggyűlési határozatokról az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálatának online felületéről történő adatigénylés útján 2021. május 27. napján szerzett tudomást. A keresetlevél előterjesztésére a tudomásszerzéstől számított 30 napon belül, 2021. június 28. napján került sor.

[5] Felperes keresetében kérte, hogy a bíróság az alperes 1/2021.05.13. 2/2021.05.13., 3/2021.05.13. 4/2021.05.13. és 5/2021.05.13. sorszámú határozatait helyezze hatályon kívül és kötelezze az alperest perköltség viselésére.

[6] Felperes keresetének jogi alapjaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:109.§ (4) bekezdését, a 3:168.§-t és a 3:169. § (2) bekezdését, továbbá a Ptk. 6:226.-át, 3:197.§ (2) bekezdés d) pontját valamint a 3:219.§ (2) bekezdését jelölte meg.

[7] Felperes előadta, hogy a cég2 az alperes 100%-os mértékű üzletrészét eladó neve tulajdonostól szerezte, aki az üzletrész per teher és igénymentességéért szavatosságot vállalt. Alperesi beavatkozó2 állítása szerint a tulajdonjogát vételi jog gyakorlása útján szerezte, amely jogszerzés jogszabályba ütközik, mivel ilyen vételi joga Alperesi beavatkozó1nak az üzletrészen nem állt fenn. Ez abból is nyilvánvaló, hogy a Ptk.6:223§-s értelmében a közhiteles nyilvántartásba bejegyzett ingóságra szerződéssel létesített vételi jogot ugyancsak be kell jegyezni, de ilyen bejegyzés a cégnyilvántartásba nem volt. A Ptk. 3:197.§ (2) bekezdés d) pontja értelmében a tagjegyzéken fel kell tüntetni az üzletrész átruházásának korlátozására vagy kizárására vonatkozó esetleges rendelkezéseket, ami a perbeli esetben nem állt fenn. Felperes szerint analógiával alkalmazható a Ptk.3:219§ (2) bekezdése is, mely szerint amennyiben a részvényre szerződéssel vételi jogot kötöttek ki, az a társasággal illetve harmadik személlyel szemben csak akkor hatályos, ha az a részvényből vagy az értékpapír számlából kitűnik. Erre tekintettel Alperesi beavatkozó1 vételi jogát jogszerűen nem gyakorolhatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!