Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40390/2022/9. számú határozata társasági határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 346. § (4) bek.] Bírók: Benedek Szabolcs, Kolozs Balázs, Rutkai Éva

A határozat elvi tartalma:

A tagi jogok gyakorolhatóságának az egyszemélyes társaság esetén is feltétele a társaság felé megtett azon nyilatkozat, amelynek értelmében az üzletrész megszerzője a társaság létesítő okiratában foglaltakat magára nézve kötelezőnek ismeri el.

Az ilyen bejelentés hiányában az üzletrész átruházása folytán bekövetkezett tagváltozás a társasággal szemben nem vált hatályossá, így az üzletrész megszerzője nem volt jogosult a társaságban tagsági jogok gyakorlására, amelynek következtében az általa a legfőbb szerv hatáskörében meghozott tulajdonosi határozatok jogszabálysértőek.

Ptk. 3:35. §, 3:168. § (2) bekezdés, 3:169. § (2) bekezdése

***********

Fővárosi Ítélőtábla

16.Gf.40.390/2022/9.

A Fővárosi Ítélőtábla a Mátrai Mihály Ügyvédi Iroda (cím1, ügyintéző: dr. Mátrai Mihály ügyvéd) által képviselt Felperes1 (Cím1.) felperesnek a Kussinszky és Juhász Ügyvédi Iroda (cím10, ügyintéző: dr. Kussinszky Péter ügyvéd, ügygondnok) által képviselt cég (cím11) alperes ellen társasági határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében, mely perbe az alperes pernyertessége érdekében a Dr. Baracskai Edina Ügyvédi Iroda (cím8, ügyintéző: dr. Baracskai Edina ügyvéd) által képviselt Alperesi beavatkozó1 (cím4) beavatkozott, a Fővárosi Törvényszék 2022. október 25-én kelt 5.G.41.008/2021/27-I. számú ítéletével szemben az alperesi beavatkozó fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperesi beavatkozót, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 140.000 (száznegyvenezer) forint + áfa összegű másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] Az elsőfokon eljárt Fővárosi Törvényszék (a továbbiakban: elsőfokú bíróság) által megállapított tényállás szerint az alperes a cégnyilvántartásba 2009. november 14-én bejegyzett, egyszemélyes korlátolt felelősségű társaság, amelynek egyedüli tulajdonosa 2015. október 8. napjától 2021. május 13. napjáig a cég1, ügyvezetője pedig a felperes volt.

[2] Az alperesi beavatkozó 2021. május 12-én feladott, május 13. napján kézbesített küldeményében az alperes 3.000.000 forint névértékű, 100 % mértékű üzletrésze vonatkozásában vételi jog gyakorlásáról szóló nyilatkozatot közölt az alperessel és a cég1-vel.

A nyilatkozat szerint az alperesi beavatkozó mint vevő és a cég1 tulajdonosi jogelődje, eladó neve mint eladó között 2015. április 17-én vételi jogot alapító szerződés került megkötésre az alperes 100 % mértékű üzletrésze vonatkozásában, amely a cég1-re mint jogutódra is kiterjed.

[3] Az alperesi beavatkozó egyidejűleg nem nyilatkozott arról, hogy a létesítő okirat rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek ismeri el.

[4] A fentieket követően az alperesi beavatkozó a 2013. május 13. napján meghozott tulajdonosi határozatokkal rendelkezett a felperes ügyvezetői tisztségből történő visszahívásáról (1/2021.05.13.), saját maga ügyvezetővé történő kinevezéséről (2/2021.05.13.), továbbá a tulajdonos- és ügyvezetőváltozás cégbírósághoz történő bejelentéséről (5/2021.05.13.).

[5] A változásbejegyzési kérelem és a csatolt okiratok alapján a cégbíróság a Cg.Cégjegyzékszám1/23. számú végzésével a változásokat az alperes cégjegyzékében átvezette.

[6] A felperes az 1-5/2021.05.13. számú tulajdonosi határozatokról az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálatának online felületéről történő adatigénylés útján 2021. május 27-én szerzett tudomást.

[7] A felperes 2021. június 28-án érkezett keresetében az alperes 1-5/2021.05.13. számú határozatai hatályon kívül helyezését és az alperes perköltség viselésére kötelezését kérte.

[8] A keresete jogalapjaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:109. § (4) bekezdésére, a 3:168. §-ára, a 3:169. § (2) bekezdésére, 3:197. § (2) bekezdés d) pontjára, 3:219. § (2) bekezdésére és a 6:226. §-ára hivatkozott.

[9] Előadta, hogy az alperesi beavatkozónak az alperes 100 %-os mértékű üzletrészére vételi joga nem állt fenn, az ilyen úton való jogszerzés jogszabályba ütközik. A cégnyilvántartásba nem került bejegyzésre a közhiteles nyilvántartásba bejegyzett ingóságra a Ptk. 6:223. §-a szerint bejegyzendő vételi jog. Hivatkozott e körben a Ptk. 3:168. § (1) bekezdésében, a 3:197. § (2) bekezdés d) pontjában és a 3:219. § (2) bekezdésében foglaltakra.

[10] Előadta, hogy az alperesi beavatkozó a tulajdonszerzését az alperesnek nem jelentette be, az alperes létesítő okiratának rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek nem fogadta el, és neki mint az alperes ügyvezetőjének a vételi jogot alapító szerződést és a joggyakorlást alátámasztó iratokat nem küldte meg.

Így a Ptk. 3:169. § (2) bekezdése értelmében a tagváltozás nem hatályosult, az alperesi beavatkozó az alperes nevében nem hozhatott jogszerűen határozatokat.

[11] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és az ügygondnoki munkadíj megállapítását kérte.

[12] Előadta, hogy a támadott határozatok alakilag és tartalmilag megfelelnek a jogszabályoknak és az irányadó joggyakorlatnak. Az alperesi beavatkozó egyedüli tagként jogszerűen rendelkezhetett a korábbi ügyvezető visszahívásáról, az új ügyvezető megválasztásáról, a törzstőke felemeléséről, az elektronikus kézbesítési cím megváltoztatásáról és ezekkel összefüggésben a létesítő okirat módosításáról is.

[13] Az alperesi beavatkozó ellenkérelmében a kereset elutasítását és felperes perköltségben marasztalását kérte.

[14] Kérte a keresetet elkésettként elutasítani a Ptk. 3:36. § (1) bekezdése alapján, figyelemmel arra, hogy a felperes a támadott határozatokról kellő gondosság mellett a vételi jog gyakorlásáról szóló postai küldemények átvételének napján értesülhetett volna. Elvárható lett volna tőle ugyanis, hogy ellenőrizze, a vételi jog gyakorlásának van-e bármilyen hatása a tulajdonosváltozáson túl az alperesre nézve. Ez esetben legkésőbb a változásbejegyző végzés közzétételének napján, 2021. május 18-án értesülhetett volna az ügyvezetői tisztségből történt visszahívásáról. Felhívta a figyelmet arra, hogy a felperest terheli a határozatokról tudomásszerzés általa állított időpontjának bizonyítása.

[15] Előadta, hogy a felperes által hivatkozott jogszabálysértés, a vételi jog gyakorolhatóságának hiánya nem a határozatok meghozatala során, és nem is a változásbejegyzési eljárásban történhetett, így az a támadott határozatok hatályon kívül helyezéséhez nem vezethet.

[16] Mivel a vételi jog gyakorlásával egyidejűleg az alperes egyetlen tagjává és tulajdonosává vált, a Ptk. 3:109. § (4) bekezdése szerint a legfőbb szerv hatáskörét gyakorolhatta, a határozatokat tagi minőségében jogszerűen meghozhatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!