Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.29141/2013/37. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KISAJÁTÍTÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 30. §, 2007. évi CXXIII. törvény (Kisajátítási tv.) 9. §] Bíró: Gyekiczky Tamás

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

21.K.29.141/2013/37.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a MAG Ügyvédi Iroda (cím, eljáró ügyvéd: dr. Mag Gusztáv) által képviselt felperes (felperes címe szám) a dr. Almási Győző jogtanácsos által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatala (cím szám, hivatkozási szám: V-B-007/00998-6/2012.) alperes ellen kisajátítási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, amely perben a dr. Fecskovics Erzsébet ügyvéd (...) által képviselt IIBudapest Főváros Kormányhivatala (cím) I. rendű, IBudapest Főváros Kormányhivatala (cím) II. rendű beavatkozó (együtt: beavatkozók) az alperes pernyertessége érdekében beavatkoztak meghozta az alábbi:

Í t é l e t e t:

A bíróság az alperes V-B-007/998-6/2012. számú határozatát megváltoztatja, és a kártalanítás összegét 18.248.502.- Ft-ban (tizennyolcmilliókettőszáznegyvennyolcezer-ötszázkettő forintban) határozza meg.

A felperes keresetét egyebekben elutasítja.

A keresetindításkor le nem rótt illeték a Magyar Állam terhén marad. A peres felek perköltségüket maguk tartoznak viselni.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres és a közigazgatási eljárás iratai, valamint a peres felek nyilatkozata alapján az alábbi tényállást állapította meg:

2009. 10. 16-án az alperesi beavatkozók, mint építtetők "Családi ház bővítésére építési engedélyezési tervet" nyújtottak be a Budapest XII. ker. Hegyvidéki Önkormányzat Építésügyi Hatóságához. A hatóság az építési engedély kiadása iránti kérelmet elutasította, mert a beadott engedély terv nem felelt meg az érvényben lévő övezeti előírásoknak.

Az elutasított fellebbezés után kérelmet terjesztettek elő a perbeli ingatlanra vonatkozóan az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 30. § (1) bekezdésére hivatkozva.

Az alperes a perben támadott határozatában helyt adott az alperesi beavatkozók jogi képviselője által előterjesztett kérelemnek, és a Budapest XII. kerület ... hrsz-on kivett lakóház és udvar megjelölésű 1.146 m² alapterületű ingatlan korlátozási, kártalanítási ügyében kötelezte a felperest, mint kérelmezettet 34.594.155.- forint kártalanítás megfizetésére. Elrendelte, hogy 2005. augusztus 20-tól a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatot is fizesse meg a felperes.

A határozat tényállása szerint az alperesi beavatkozók az Étv. 30. § (1) bekezdésére hivatkozva kártalanítási kérelmet terjesztettek elő a perbeli ingatlanra. Előadták, hogy az építési előírások 2004-ben megváltoztak, a beépíthetőség oly mértékben csökkent, hogy abból nekik káruk származott.

Az alperes az Étv. 30. § (7) bekezdése alapján a kisajátítás és kártalanítás szabályai szerint folytatta le az eljárást.

Az alperes szakértőt rendelt ki az ingatlan korábbi rendeltetése alapján a régi és az új szabályozás eredményeként megállapítható forgalmi érték közötti különbözet megállapítása céljából. név1 a kirendelt igazságügyi szakértő a szakvéleményében összefoglalóan megállapította, hogy a hátrányos övezeti változás miatt a 2004, 2005, 2006. években megvalósult ingatlanok jogügyleti adatait tekintve összehasonlító módszerrel értékcsökkenés nem határozható meg.

A szakértő ugyanakkor összehasonlította a korábbi és az eljárás kezdetekor hatályos övezeti előírásokat. Az építmény magasságot az új szabályozás 7,5 méterről, ami 2004. 11. 02-ig állt fenn 2005. 08. 20-tól egészen a szakértői vélemény előkészítéséig 5,0-5,5 méterben határozta meg, a bruttó szintterületi mutató 0,4-0,2-re csökkent, a tetőtérben csak egy szint alakítható ki, tetőablakok nem sorolhatók. Megállapította, az övezeti előírás összességében nem csökkentette a beépíthető szintterületet, a tetőtérben, pinceszinten kihasználható beépíthető szintterülettel még több is lett, azonban a terepszint feletti szintterület csökkentést okozott az új szabályozás, mivel a terepszint feletti beépíthetőséget egyértelműen csökkentette. Mind a szintterületi mutató, mind a homlokzat magasság csökkenése nem ad további szintterület kialakítására lehetőséget, mert a magas tető által kihasználható második tetőtéri szint építését a szabályzat egyértelműen korlátozta. 115 m²-el csökkent a terepszint feletti beépíthetőség. Az eredeti övezeti előírások egyértelműen szabadabb, könnyebben hasznosítható beépítést tettek lehetővé, nagyobb szabadságot adtak a beépítés és az épülettömeg kialakításához.

A szakértő, mivel a piaci összehasonlító módszerrel értékcsökkenést nem tudott meghatározni, ezért a maradvány értékű értékelés alapján állapította meg az értékcsökkenést, az alperesi határozatba foglalt 34.595.155.- forintban. A szakértő szakvéleményét a közigazgatási eljárásban kiegészítette, azonban a lényegi megállapításokat nem módosította.

A felperes már a közigazgatási eljárásban azon az állásponton volt, hogy a szakértői vélemény ellenére nincs a kártalanítás megállapítására okot adó körülmény. Álláspontja szerint a szabályozási terv módosításával a tulajdonosokat nem érte kár.

A felperes határidőben előterjesztett kérelemmel támadta az alperes határozatát. A kérelmezők a perben beavatkozóként vettek részt az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében.

A felperes kérte az alperes határozatának hatályon kívül helyezését. Álláspontja szerint az Étv. 30. § a kártalanítás összegét az ingatlannak korábbi rendeltetése alapján megállapítható régi és új szabályozás eredményeként megállapítható új forgalmi értéke közötti különbözet határozza meg, ilyen viszont a szakértő által nem került megállapításra. Utalt arra, hogy a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Kstv.) 9. § (3) bekezdése szerint az összehasonlításra alkalmas ingatlanoknak az adott helyben kialakult forgalmi értékét kell meghatározni, csak ennek hiányában lehet más tényezőket figyelembe venni. Előadta, a szakértő összehasonlító adatokat gyűjtött, de piaci összehasonlító módszerrel az övezet változás miatt értékcsökkenést nem mutatott ki. Így a maradványi értékelés alapján állapította meg a határozati összeget, az azonban nem jogszabályszerű, mivel az Étv. 30. § (2) bekezdésébe és a Kstv. 9. § (3/a) pontjába ütközik.

Álláspontja szerint, mivel a kiszámított értékcsökkenést kellett volna figyelembe venni a szakértő véleménye szerint, azonban ez nem kimutatható, így a beavatkozókat nem érte kár. Támadta a szakértőt, hogy a maradványérték módszerét jogszabályellenesen alkalmazta.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, határozati tényállását és jogi hivatkozását fenntartotta. Előadta, hogy a téves logikai következtetésen alapul az, hogyha összehasonlító piaci értékelés módszerével nem mutatható ki az értékcsökkenés, akkor a kár ténylegesen hiányozna. A Ket. 2. § (3) bekezdése alapján a közigazgatási hatóságnak az érintett ügyre vonatkozó tényeket figyelembe kell venni, mindent a bizonyítékok súlyának megfelelően kell értékelni, és a valósághű tényállásra kell döntését alapoznia. Kifejtette, a felperes az eljárás során nem élt az észrevételezési jogával, az általa kért határidőket, póthatáridőket nem tartotta be. Az álláspontja az alpereshez 2011. június 28-án elektronikus úton érkezett és azt tartalmazta, hogy a kártalanítás megállapítására okot adó körülmény nincs, bizonyítás nem terheli az önkormányzatot. Szakértőhöz így a felperes nem intézett kérdést, új szakértő kirendelését nem indítványozta. Az alperes a maradvány elvi értékelési módszer indokoltságát elfogadta, mivel a szakértő azt levezette, szakmai érvekkel alátámasztotta, és a Ket. 2. § (3) felhívott bekezdéseinek rendelkezései körében a hatóság azt értékelhette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!