Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.6.191 I. Kötelező jogi képviselet esetén a fél által a jogi képviselő közreműködése nélkül, személyesen elkészített beadványban foglalt nyilatkozat hatálytalan.

Kapcsolódó határozatok:

Szegedi Ítélőtábla Pf.20595/2016/15., Kúria Pf.25107/2016. (*BH 2017.6.191*)

***********

II. A határidő elmulasztása miatt előterjesztett igazolási kérelmet érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani, ha a fél az elmulasztott cselekményt a kérelem előterjesztésével együtt nem pótolta [1952. évi III. tv. (Pp.) 73/B. § (1) bek., 107. § (3) bek., 109. § (2) bek.].

[1] A törvényszék ítéletét az alperes támadta fellebbezéssel. Az ítélőtábla a másodfokú tárgyalást 2016. október 28. napjára tűzte ki. A felperes pártfogó ügyvédje a tárgyalásra szóló idézést az alperes fellebbezésével együtt 2016. május 24-én vette át.

[2] A felperes pártfogó ügyvédje 2016. június 17-én az ítélőtáblának bejelentette, hogy a felperesnek megküldte a fellebbezést és kioktatta arra, hogy az idéző végzés átvételét követő nyolc napon belül csatlakozó fellebbezéssel élhet. Csatolta az ezt követően a felperes által neki megküldött beadványt, amelyben a felperes - tartalma szerint - a fellebbezéssel támadott ítélet részbeni megváltoztatását kérte. Minthogy a felperes pártfogó ügyvédje ezt a beadványt értelmezni nem tudta, a felperest felhívta annak megjelölésére, hogy amennyiben maga is fellebbezni kíván, úgy mekkora összegre tartja fenn a fellebbezését. Bejelentette, hogy a felperesnek a felhívásra adott nyilatkozatát haladéktalanul közölni fogja. Kérte egyúttal azt, hogy az esetlegesen benyújtandó csatlakozó fellebbezés tekintetében az ítélőtábla a beadványát igazolási kérelemként bírálja el. Annak indokaként hivatkozott a felperes fogva tartása miatt rendkívül nehézkes kommunikációra, amely a határidő betartását eleve lehetetlenné tette.

[3] Az ítélőtábla a felperes pártfogó ügyvédjét nyilatkozattételre hívta fel a tekintetben, hogy a felperes személyesen írt beadványát csatlakozó fellebbezésként kívánja-e előterjeszteni, s ha igen, azt aláírásával és ellenjegyzésével nyújtsa be. Figyelmeztette egyúttal arra, hogy amennyiben nem nyilatkozik, a beadvány csatlakozó fellebbezésként - figyelemmel az ítélőtábla előtti kötelező jogi képviseletre - hatálytalan. A felperes pártfogó ügyvédje - a felhívásban írt határidőn belül - 2016. július 5-én benyújtotta a felperesnek az ítélet részbeni megváltoztatására irányuló csatlakozó fellebbezését. Ismételten nyilatkozott továbbá arról, hogy igazolási kérelmet terjeszt elő, és kéri a csatlakozó fellebbezést határidőben benyújtottnak tekinteni.

[4] Az ítélőtábla végzésével a csatlakozó fellebbezési határidő elmulasztása miatti igazolási kérelmet elutasította, ennélfogva a csatlakozó fellebbezést is elutasította. A Pp. 106. §-ának (1) bekezdésére utalva kifejtette, hogy az igazolási kérelemben megjelölt indok, vagyis a büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodó felperessel való nehézkes kapcsolattartás nem alkalmas a mulasztás vétlenségének valószínűsítésére. A jogi képviselőnek ugyanis lehetősége lett volna a felperessel a kapcsolatot a rendelkezésére álló határidőben felvenni, szándékáról - akár szóban, telefonon - tájékozódni, ekként a csatlakozó fellebbezést a jogszabály [Pp. 244. § (2) bekezdés] szerinti határidőn belül előterjeszteni. Ez a munkaszervezéssel, egyébként többféleképpen megvalósítható kommunikációval kapcsolatos hivatkozás az önhiba hiányának igazolására nem alkalmas. Az ítélőtábla ezért az igazolási kérelmet mint alaptalant elutasította. Erre figyelemmel a csatlakozó fellebbezés - bár az ítélőtábla annak benyújtásának időpontját 2016. június 17-ében határozta meg a felperes tartalmában egyértelműen csatlakozó fellebbezési kérelmet tartalmazó beadványa alapján - elkésett, és ezért azt az ítélőtábla a Pp. 244. § (3) bekezdése alapján elutasította.

[5] A végzés ellen a felperes fellebbezett. Kérte, hogy a Kúria az ítélőtábla végzését változtassa meg, az igazolási kérelemnek adjon helyt, és az ítélőtáblát utasítsa a csatlakozó fellebbezés érdemi tárgyalására. Álláspontja szerint az ítélőtábla azért hozott jogszabálysértő döntést, mert figyelmen kívül hagyta az igazolási kérelem elbírálása során irányadó, a Pp. 109. § (3) bekezdésében írt méltányossági szabályt. Utalt arra, hogy az elmúlt időszakban büntetés-végrehajtási intézetben tartják fogva, és a fogva tartási helyét folyamatosan változtatták. Ez pedig egy olyan különös élethelyzet, amely alapvetően nehezíti meg a jogi képviselővel történő kapcsolatfelvételt. Az ítélőtábla végzésének indokolásában foglaltakkal szemben a jogi képviselője még felvilágosítást sem kaphat arról, hogy éppen hol tartják fogva, különösen nem telefonálhat számára.

[6] A fellebbezés nem alapos.

[7] A Pp. 233/A. §-a értelmében - a Pp. 110. § (1) bekezdésének megfelelő alkalmazásával - fellebbezéssel támadható a másodfokú eljárásban hozott, az igazolási kérelmet elutasító végzés, valamint a fellebbezést hivatalból elutasító végzés is. A Kúria ezért azt vizsgálta, hogy az ítélőtábla a jogszabályoknak megfelelően utasította-e el a csatlakozó fellebbezési határidő elmulasztása miatt előterjesztett igazolási kérelmet és a felperes elkésett csatlakozó fellebbezését.

[8] A Pp. 244. §-ának (2) bekezdése szerint a csatlakozó fellebbezést a fellebbezés kézbesítésétől számított nyolc napon belül kell a másodfokú bíróságnál előterjeszteni. E törvényi határidő a Pp. 104. § (1) bekezdésére tekintettel nem meghosszabbítható. Az adott esetben a felperes a fellebbezésnek a pártfogó ügyvédje részére történt kézbesítésétől számított nyolcnapos határidő alatt az ítélőtáblánál nem terjesztett elő csatlakozó fellebbezést. A felperes pártfogó ügyvédje ugyan az igazolási kérelmet a Pp. 107. § (1) bekezdése által meghatározott szubjektív határidőn, az elmulasztott határidő utolsó napjától számított tizenöt napon belül benyújtotta, de ezzel együtt a Pp. 107. § (3) bekezdése ellenére az elmulasztott cselekményt nem pótolta, joghatályos csatlakozó fellebbezést nem terjesztett elő.

[9] Az kétségtelen, hogy az igazolási kérelmet tartalmazó beadványhoz mellékelt, a felperes által saját kezűleg írt beadvány - a Pp. 3. § (2) bekezdésének második fordulatában írt tartalom szerinti elbírálás elvére figyelemmel - csatlakozó fellebbezésnek minősült, de a Pp. 73/B. § (1) bekezdésének első fordulata értelmében hatálytalan volt. Kötelező jogi képviselet esetén ugyanis a fél által a jogi képviselő közreműködése nélkül, személyesen elkészített és a jogi képviselő beadványához mellékletként csatolt okiratban foglalt kérelmek és nyilatkozatok hatálytalanok (Kúria Pfv.II.20.783/2013/8.).

[10] Az adott esetben a felperes által személyesen elkészített, a tartalma szerint csatlakozó fellebbezésnek tekinthető beadványt a pártfogó ügyvéd az ítélőtábla felhívása ellenére, a Pp. 93. §-ának (3) bekezdése szerint nem látta el az aláírásával, és annak első példányát a Pp. 196. § (1) bekezdésének e) pontja és az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 27. §-ának (1) bekezdése szerint nem látta ellenjegyzésével. Az igazolási kérelmet a Pp. 109. § (2) bekezdésének második fordulata alapján érdemi vizsgálat nélkül kellett elutasítani, ugyanis az igazolási kérelem nem lehet alapos akkor, ha az előterjesztésével együtt nem pótolták az elmulasztott cselekményt [Pp. 107. § (3) bekezdés]. A felperes pártfogó ügyvédje által benyújtott, a fenti alaki követelményeknek megfelelő, és ezért joghatályos, de elkésett csatlakozó fellebbezés pedig a Pp. 244. § (3) bekezdése alapján volt elutasítandó.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!