Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20063/2016/4. számú határozata megállapítás iránti per tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 239. §, 254. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 59. §] Bírók: Bajnok István, Ferenczy Tamás, Szalai György

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék G.20525/2013/66., *Győri Ítélőtábla Pf.20063/2016/4.*

***********

A Győri Ítélőtábla

Pf.II.20.063/2016/4/I.szám

A Győri Ítélőtábla dr.Vágó Zsuzsanna ügyvéd által képviselt felperesnek az Orbán Ügyvédi Iroda által képviselt I.r. és II.r. alperesek ellen megállapítási kereset iránt a Győri Törvényszék előtt folyamatba tett perében Győrött, 2016.évi február hó 1.napján 11.P.20.525/2013/66.szám alatt hozott ítélet ellen a felperes részéről 67.sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy a magyar államnak az illetékügyben eljáró hatóság külön felhívására fizessen meg 24.000.(Huszonnégyezer) Ft le nem rótt fellebbezési illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen az alpereseknek 20.000. - 20.000. (Húszezer - húszezer) Ft másodfokú perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A felperes elsődlegesen annak megállapítását kérte a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 33/A.§ (1) bekezdés alapján, hogy az alperesek a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően ügyvezetési feladataikat nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látták el, így az adós "A" Kft. vagyona 4.376.252.Ft-tal csökkent. Másodlagosan annak megállapítását is kérte, hogy a II.r. alperest mint az adós egyedüli tagját a Cstv. 63. § (2) bekezdése szerint a társaság felé érvényesített tartósan hátrányos üzletpolitikájára figyelemmel korlátlan és teljes felelősség terheli az adós tartozásaiért. Kérte egyben az alpereseket vagyoni biztosíték nyújtására kötelezni.

A cégnyilvántartásba Cg...cégjegyzékszám alatt 2007. október 19. napján bejegyzett "A" Kft. alapításától a II.r. alperes egyedüli tagságával és az I.r. alperes ügyvezetésével működött. A cég - a szintén a II.r. alperes egyedüli tagságával működő - ausztriai székhelyű ""B" GmbH. megrendeléseire Ausztriában végzett épületbontási és hulladék újrahasznosítási tevékenységet. A felperes az adós munkavállalója volt, akinek munkaviszonyát az ügyvezető I.r. alperes 2008. április 3-án szüntette meg rendes felmondással, a 2008. március 14-én ausztriai munkahelyen bekövetkezett környezetszennyezésre hivatkozással. A felperes által a felmondás jogellenessége megállapítása iránt indított perben a Győri Munkaügyi Bíróság a 2010. július 1. napján kelt M.450/2009/33. szám alatti ítéletével megállapította, hogy a rendes felmondás jogellenes és kötelezte az adós munkáltatót 3.028.392.Ft elmaradt munkabér, annak a 2009. április 15. napjától a kifizetés napjáig járó késedelmi kamata, 311.232.Ft kárátalány és 87.136.Ft szabadság megváltás megfizetésére. A fellebbezés folytán eljáró megyei bíróság a 2011. január 10. napján kelt Mf.20.916/2010/4. szám alatti ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Az adós cég a jogerős ítéletbe foglalt kötelezettségének önként nem tett eleget, ezért a felperes 2012. június 1. napján felszámolási kérelmet nyújtott be a bíróságra. A törvényszék a 2012. augusztus 1. napján kelt végzésével állapította meg az adós fizetésképtelenségét és rendelte el a felszámolását. A felperes hitelezői igényét a felszámoló 3.115.529.Ft összegben a) kategóriában, 1.260.723.Ft összegben g) kategóriában vette nyilvántartásba. Ebből a hitelezői igényből a Bérgarancia Alap 1.065.491.Ft-ot megtérített. A felszámoló kérelmére a törvényszék a 2014. március 12. napján kelt végzésével rendelte el az adós cég egyszerűsített felszámolását és elrendelte az adós megszüntetését. A felperes hitelezői igénye 2.050.029.Ft [a) kategória] és 1.260.732.Ft [g) kategória] erejéig kielégítetlen maradt.

A felperes keresete szerint a 33/A.§. (1) bekezdése alkalmazása szempontjából a tag II.r. alperes is vezetőnek minősül, mivel a cég ügyeinek intézésére, döntéseinek meghozatalára ténylegesen meghatározó befolyást gyakorolt. Az alperesek a cég hitelezői érdekeit azzal sértették meg, hogy a 2008. évben, amikor a felperes követelése még kifizethető lett volna, azt nem tették meg. A felperesi követelés fedezetére a későbbi üzleti években sem képeztek a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Számv.tv.) 41.§ (1) bekezdése alapján céltartalékot. Az adós a 2010. évben 6 darab tárgyi eszközét 5.900. euróért értékesítette, majd ezeket az értékesített eszközöket visszabérelte. Mindezzel az alperesek a hitelezők követelése fedezetét vonták el. A 2011. évben az adós vagyonából 4.199.000.Ft személyi kifizetés történt árbevétel nélkül. Az ügyvezető az adós vagyonának csökkenését észlelve a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 143.§ (2) bekezdése szerint nem hívott össze taggyűlést és nem hozta meg a szükséges intézkedéseket. Nem került sor pótbefizetés előírására, a törzstőke más módon biztosítására, a törzstőke leszállítására, átalakulásra, illetve a jogutód nélküli megszűnés elhatározására. Az adós vezetői így tudatosan teremtettek olyan helyzetet, hogy a cég ne tudjon fizetni a hitelezőknek.

Ellenkérelmükben az alperesek a kereset elutasítását kérték. Azzal védekeztek, hogy az adós cég a 2008. üzleti évet követően az alkalmazottak környezetszennyezése, illetve lopásai miatt egyre kevesebb ausztriai megrendelést kapott. Vitatták, hogy a 2011. évet megelőzően a cég fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetbe került volna. A felperes munkabér követelése tekintetében a munkaügyi bíróság ítélete jogerőre emelkedéséig nem minősült az adós hitelezőjének. Elmaradt munkabér követelésről is csak az ítélet jogerőre emelkedése után lehet szó. A céltartalék képzésének jelentősége csupán az, hogy a céltartalék összege nem fizethető ki az eredménytartalékból osztalékként. Ugyanakkor az adós esetében nem történt osztalékfizetés, így a fedezet elvonására sem kerülhetett sor. A felperes munkabér követelését később a társaság kötelezettségként és ráfordításként lekönyvelte. Az adós a tulajdonában álló 6 darab üzemanyagtartály töltőből 4 eszközt értékesített és ezeket nem bérelte vissza. Valójában a tevékenysége gyakorlásához szükséges kisgépeket vett bérbe. Vitatta, hogy a II.r. alperes egyedüli tag tartósan hátrányos üzletpolitikát folytatott volna. A cég eredményeinek felszámolásig vezető folyamatos romlását a piacvesztés okozta, melyhez az alkalmazottak lopása, illetve környezetszennyezése vezetett.

Az elsőfokú bíróság fellebbezett ítéletével a keresetet elutasította. (a 2016. február 1. napján kelt P.20.525/2013/66. szám) Határozata indokolásában - a Cstv.33/A.§ (1) bekezdésére alapított kereset esetében - elsődlegesen azt állapította meg, hogy a perben - az ügyvezető iratátadási és beszámoló-készítési kötelezettsége teljesítése folytán - a felperesnek kellett bizonyítania a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezésének időpontját, az ügyvezetők hitelezői érdeket sértő magatartását és azt, hogy ezzel okozati összefüggésben az adós vagyona milyen összeggel csökkent. Egyetértett a keresettel abban, hogy a II.r. alperes tagként vezetőnek minősült, mivel az adós cég döntéseinek meghozatalára ténylegesen meghatározó befolyást gyakorolt. A felperes indítványára lefolytatott könyvszakértői bizonyítás eredménye alapján a törvényszék megállapította, hogy az adósnál a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet 2011. január hónapban következett be, amikor az alperesek értesültek a munkaügyi bíróság jogerős ítéletéről. Emiatt a perben csak az ezen időpontot követő alperesi magatartás volt vizsgálható. Nem volt így jelentősége annak, hogy ezt megelőzően az adós cég a felperes elmaradt munkabér követelését ki tudta volna fizetni. Nem értett egyet a bíróság a felperes azon érvelésével, hogy a munkabér követelésre az adósnak céltartalékot kellett volna képeznie. Az adós feltőkésítésének kérdése pedig csak a 2011. üzleti év számviteli beszámolója elkészítésekor, 2012. április 30-án merült fel, erre pedig azért nem került sor, mert a felperes 2012. június 1-én felszámolási kérelmet nyújtott be. Ezen adatokból nem állapítható meg, hogy az alperesek a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztetét követően a hitelezői érdekeket sértő magatartást tanúsítottak volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!