Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40658/2017/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 326. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 40. §] Bírók: Csányi Terézia Katalin, Kovács Mária, Volein Anna

Fővárosi Ítélőtábla

11.Gf.40.658/2017/5.

A Fővárosi Ítélőtábla a felperesi képviselő által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek,

a I. rendű alperesi képviselő által képviselt I. rendű alperes neve (I. rendű alperes címe) I. rendű és

a II. rendű alperesi képviselő által képviselt II. rendű alperes neve (II. rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen,

szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében,

a Fővárosi Törvényszék 2017. szeptember 14. napján meghozott 37.G.43.919/2016/19. számú - a keresetet elutasító - ítélete ellen,

a felperes részéről 21. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés alapján lefolytatott másodfokú eljárásban - a 2018. március 7. napján megtartott nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Főváros i Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. és II. rendű alperesnek személyenként 500.000 (Ötszázezer) forint + áfa jogi képviselettel felmerült másodfokú perköltséget, valamint az államnak külön felhívásra 2.500.000 (Kettőmillió-ötszázezer) forint fellebbezési eljárási illetéket.

A felperes a másodfokú eljárás során felmerült költségét maga köteles viselni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, egyben kötelezte a felperest, hogy az I. rendű alperesnek 15 napon belül fizessen meg 3.530.000 forint ügyvédi munkadíjat, a II. rendű alperesnek a fenti határidőben fizessen meg bruttó 4.483.100 forint ügyvédi munkadíjat. Kötelezte a felperest, hogy az illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt 1.500.000 forint kereseti illetéket az állam javára külön felhívásra fizesse meg.

Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 2013. május 31-én megvásárolta névértéken, 5.000.000 forintért a C.V. Zrt. (a perben nem álló, jelenlegi nevén: C.V. Zrt.) alapkezelő - alaptőkéje 100%-át kitevő társasági jogait megtestesítő - részvényeit. Ezen részvénycsomagot a felperes 2013. augusztus 23-án 5.000.000 forint ellenérték fejében eladta az I. rendű alperes részére.

Az I. rendű alperes 2015. szeptember 18-án a részvényeket II. rendű alperes részére értékesítette 120.000.000 forint vételárért.

A felperes - a 2015. április 8-án kezdeményezett nem peres eljárásra - felszámolás hatálya alá került, melynek kezdő időpontja 2015. december 12. napja, kijelölt felszámolója a felszámoló neve.

A II. rendű alperes a 2015. évre vonatkozó beszámolóját 2016. május 31. napján tette közzé.

A felperest képviselő felszámoló a 2016. május 31. napján kelt levelében tájékoztatta az I. rendű alperest arról, hogy tudomására jutott, az alapkezelő részvényeit 5.000.000 forint vételárért vásárolta meg a felperestől. A levélben kifejtette, hogy a C.V. Zrt. 2011. és 2012. évben ugyan veszteségesen működött, de 2013-ra 50.000.000 forint, ezt követően 2014-ben 200.000.000 forintos bevételt realizált a kockázati tőkealap működtetéséből. Állítása szerint ezen jövőbeni események a kiemelkedően prosperáló működést lehetővé tevő szerződések miatt, - a 2013. gazdasági évre vonatkozó nyilvánosan közzétett beszámoló tartalma alapján - már a 2013. gazdasági évben ismertek voltak. Emiatt merült fel benne az a kétely, hogy a részvénycsomag átruházása során meghatározott vételár nem minősült-e érték aránytalannak, nem vezetett-e az adós vagyonvesztésére. Kifejtette azt is, hogy az I. rendű alperes vezető tisztségviselője ismerhette a várható és az eredményes gazdálkodást megalapozó szerződésekre vonatkozó bennfentes információkat.

A felszámoló a levélben felhívta az alperes figyelmét arra is, hogy "jelenleg már rendelkezésére állnak azok az adatok, amely alapján a megtámadásra nyitva álló szubjektív törvényi határidő megkezdődött", ezért az I. rendű alperes válasza hiányában kilátásba helyezte a peres eljárás megindítását.

A felperes korrigált nyitómérlege 2016. június 14. napján készült el.

Az I. rendű alperes a felszámoló részére írt válaszában kifejtette, hogy a részvénycsomagot 5.000.000 forint névértéken vásárolta, majd közel három hónap múlva a veszteséges társaság részvényeit ugyanazon az áron amin vásárolta, eladta. Ennek oka egyrészt az volt, hogy a C.V. Zrt. alapítói és a felperes mint magánbefektető közötti viszony megromlott. Másrészt a felperes a részvényeket azért is értékesíteni kívánta, mert a magánbefektetői pozícióját összeférhetetlennek találta az alapkezelő részvényesi pozíciójával, mivel ezen körülmény hátrányosan érinthette volna a pályázatokon való részvételt is. Vitatta azt is, hogy az ügylet megkötésekor a felperes fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben lett volna. Állította, hogy a közel három hónap alatt, amíg a C.V. Zrt. részvényeit tulajdonolta, semmilyen olyan korábban nem ismert, vagy nem várt gazdasági esemény nem következett be, ami a részvények értékét növelte volna.

A felperes felszámolója a részvényadásvételi szerződés megtámadását megelőzően egyeztetést kezdeményezett az I. rendű alperessel. Ennek során a felperes és az alperes 2016. augusztus 18-án személyes egyeztetést tartott, a felszámoló azt kérte, hogy ettől az időponttól kezdődően 2016. szeptember 29. napjáig tegye meg az I. rendű alperes nyilatkozatát, ez idő alatt a felszámoló vállalta, hogy nem indít keresetet.

A határidő lejártát követően a felszámoló által képviselt felperes a 2016. október 6. napján kelt levelében - az eredménytelen egyeztetésre tekintettel - tájékoztatást adott I. rendű alperes részére a perindításról.

A C.V. Zrt. képviselője a felperesnek az alapok beszámolóját 2016. október 12. napján küldte meg.

A felperes 2016. október 25. napján terjesztett elő keresetet, ebben elsődlegesen a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 40. § (1) bekezdés elsődlegesen a) pontja, másodlagosan ezen jogszabályhely (1) bekezdés b) pontja alapján támadta meg a felperes és az I. rendű alperes által 2013. augusztus 23. napján kötött adásvételi szerződést.

Jogkövetkezményként az eredeti állapot helyreállítását kérte, mivel a részvények tulajdonjoga a felperest illeti meg álláspontja szerint, ezért az II. rendű alperest az értékesített részvények 100%-a tulajdonjoga átruházására és birtokba bocsátására kérte kötelezni. Másodlagosan kérte, hogy a bíróság a szerződést a határozathozatalig terjedő időre nyilvánítsa hatályossá és rendelkezzen az ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás ellenértékének pénzbeli megtérítéséről.

A Cstv. 40. § (1) bekezdés a) pontjára alapított keresete indokaként előadta, hogy a felszámolás elrendelése iránti kérelem bíróságra érkezésének (2015. április 8.) napját megelőző öt éven belül kötötte a felperes és az I. rendű alperes 2013. augusztus 23. napján a megtámadott szerződést. Állította, hogy az adásvételi szerződés a felperes vagyonának csökkenését eredményezte, mivel a C.V. Zrt. kezelte a C.V. K.M. Tőkealapot és a C.V. K.N.K Tőkelapot. Az alapok gazdasági mutatói alapján az 5.000.000 forintos vételárat nem lehet valós üzleti értéknek tekinteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!