Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20491/2017/3. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:44. §] Bírók: Istenes Attila, Kisbán Tamás, Kovaliczky Ágota

Fővárosi Ítélőtábla

32.Pf.20.491/2017/3-II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Buczkó Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző ügyvéd: dr. Buczkó Péter) által képviselt dr. felperes neve ( felperes címe) felperesnek - a Schiffer és Társai Ügyvédi Iroda (címe., ügyintéző ügyvéd: dr. Schiffer András) által képviselt dr. alperes neve (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jog megsértésének megállapítása miatt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. február 16. napján kelt 19.P.22.709/2016/7. számú ítélete ellen a felperes részéről 8. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és az elsőfokú bíróság által az alperes javára megítélt perköltség összegét 50.000 (ötvenezer) forint + áfa összegre leszállítja.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 25.000 (huszonötezer) forint + áfa másodfokú perköltséget és a Magyar Államnak külön felhívásra 80.000 (nyolcvanezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A felperes a Magyar Nemzeti Bank ...e, az alperes országgyűlési képviselő, aki 2016-ban az MNB alapítványrendeléseivel kapcsolatosan több alkalommal intézett a parlamentben kérdést a felpereshez, kritikát fogalmazott meg az alapítványok működésének, gazdálkodásának megismerhetőségét korlátozó törvényjavaslattal szemben is. 2016. május 6-án a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXIX törvény (MNBtv.) módosítása nyomán a felperes havi bére 5 millió forintra emelkedett. A magyar sajtó 2016-ban széles körben tárgyalta az alapítványok ügyét, a részükre juttatott állami vagyon jellegét, nagyságát, az alapítványokban tisztséget betöltők személyét, a felpereshez való kötődésüket, az általuk kötött szerződéseket, az ebben érdekelt személyeket, érintette a felperes unokatestvérét, ...t.

Az alperes 2016. május 17-én azonnali kérdést intézett a felpereshez a parlament tavaszi ülésszakának 27. ülésnapján, melyben többek között a felperes tágabb családi körébe tartozó személyek kapcsolatát firtatta az MNB Alapítványokkal, kritikával illette a felperesről szóló könyv kiadásával, terjesztésével kapcsolatos MNB Alapítványi közreműködést. A felperes válaszában politikai támadássorozatként értékelte a vele szembeni ellenzéki fellépést és az alperes állításait blöffnek nevezte.

Az alperes válaszában többek között úgy fogalmazott "...Tudja, nem a Nemzeti Bankot támadjuk, ..., hanem önt és az ön intézkedéseit, és ez óriási különbség, tudja?! Ugyanis nem a Nemzeti Bank munkatársai vagy általában a Nemzeti Bank lopta el a közpénzt, hanem ön és az ön környezete, és az ön családja. Ezt tudom csak mondani, semmi blöff nincs ebben, .... Sajnos azt tudom mondani, hogy a tények ezek... tudjuk, hogy mire hozták létre ezeket az alapítványokat még a lopáson felül. Nagyjából arra, hogy az ön nézeteit erőszakos úton népszerűsítsék, és gyakorlatilag átírják a fejekben a közgazdaság-tudomány alapelveit. Hát, ez elég szégyenletes, ...! Úgyhogy ha másért nem, ezért is le kéne mondania...."

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, az alperes azon nyilatkozata, miszerint "...nem a Nemzeti Bank munkatársai vagy általában a Nemzeti Bank lopta el a közpénzt, hanem ön és az ön környezete, és az ön családja" megsértette személyhez fűződő jogait, elsődlegesen a jóhírnevét. Amennyiben a bíróság véleményként értékelné ezt a közlést, úgy becsületének megsértését kérte megállapítani. Kérte, továbbá, hogy a bíróság az alperest a további jogsértéstől tiltsa el, kötelezze arra, hogy magánlevél formájában ismerje el a felperes felé a jogsértést, kérjen bocsánatot, és bocsánatkérő magánlevelet az alperes saját költségén juttassa el a Magyar Távirati Irodához. Kérte továbbá az alperes kötelezését 1.000.000 forint sérelemdíj és ennek 2016. május 18-tól járó kamatainak megfizetésére is.

Hivatkozott arra, hogy az alperes közlése valótlan és sértő tényállítás, melyben közpénz ellopásával vádolta meg, mely vád átlépi a politikai véleménynyilvánítás határait. Kijelentése különösen sérelmes betöltött tisztsége miatt.

Másodlagos kérelme tekintetében előadta, hogy az alperesi közleményben foglalt vélemény kifejezésmódjában indokolatlanul sértő, bántó és nem felel meg a logikus gondolkozás szabályainak. Kifejtette, hogy a véleménynyilvánítás személyiségi jogot sértő, ha önkényes és öncélú sértegetést, vádaskodást, becsmérlő kijelentést tartalmaz. Az alperes magatartása túlmutat azon a szükséges és arányos mértéken, amellyel még jogszerűen korlátozhatók a közéleti szereplők személyiségi jogai. A logika szerint a közlés előzményei, a vitatott témában felmerülő problémák sem alapozzák meg azt a következtetést, miszerint a felperes és rokonsága lopott volna.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott az Alkotmánybíróság 1992-től kezdődően, a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságára vonatkozó töretlen gyakorlatára, e körben a 30/1992. (V. 26.) AB határozatra és a 7/2014. (III. 7.) AB határozatra. A 30/1992. (V. 26.) AB határozatból kiemelte, hogy a véleménynyilvánítás és a vélemény érték, és igazságtartalmára tekintet nélkül védendő és szabad.

Előadása szerint egy parlamenti felszólalásban semmiképpen nem a lopás törvényi tényállására kívánt utalni, nem a jogi kategóriát alkalmazta, hanem egyfajta következtetést, értékítéletet fogalmazott meg a közélettel kapcsolatos események tükrében. Kijelentéseit politikai közbeszéd kapcsán tette meg, melynek elsődleges fóruma a Parlament ülésterme. Kiemelte azt is, hogy az alperesi közlemény akkor hangzott el, amikor a nyilvánosság elé került az MNB alapítványainak ügye, illetve a felpereshez köthető rokonok vagyonosodása. A PK 12. számú állásfoglalás szerint a sérelmezett közlés esetében pusztán azt kell vizsgálni, hogy való tényekből, okszerű következtetést vont-e le. E körben az MNB Alapítványokkal kapcsolatos titkosítási kísérletre, valamint az Alapítványok ügyében a felpereshez rokoni szálakkal kötődő személyek megjelenésére hivatkozott. A szóhasználat tekintetében utalt arra, hogy a lopás szó a jelenlegi politikai közbeszédben gyakran alkalmazott fogalom, és az arra utal, hogy valaki az erkölcs szabályaival ellentétes módon kezel közpénzeket.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 127.000 forint perköltséget, és a Magyar Állam javára külön felhívásra 60.000 forint eljárási illetéket.

Ismertette az Alaptörvény VI. cikk (1) bekezdését, a IX. cikk (1) és (4) bekezdését, az 1993. évi XXXI. törvényben kihirdetett Római Egyezmény 10. cikk (1) és (2) bekezdését, a 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1) bekezdését, a 2:43. § d) pontját, a 2:44. §-t, a 2:45. § (1) bekezdését, a 7/2014. (III. 7.) AB határozat egyes megállapításait, Legfelsőbb Bíróság PK 12. számú állásfoglalás III. pontját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!