Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21067/2016/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 326. §, 349. §, 360. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22767/2015/17., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21067/2016/4.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.067/2016/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kállai Mária ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt I.rendű felperes neve I. rendű és II.rendű felperes neve II. rendű (I-II.r. felperes címe) felpereseknek, a Moldován és Társai Ügyvédi Iroda (ügyvédi iroda címe, ügyintéző: dr. Moldován András ügyvéd) által képviselt I.r. alperes neve (I.r. alperes címe) I. rendű és II.r.alperes neve (II.r. alperes címe) II. rendű alperesek ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2016. május 18. napján meghozott 4.P.22.767/2015/17. számú ítélete ellen a felperesek részéről 18. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az I-II. rendű felpereseket, hogy személyenként 15 napon belül fizessenek meg az I rendű alperesnek 10.000-10.000 (tízezer-tízezer) forint, a II. rendű alperesnek 15.000-15.000 (tizenötezer-tizenötezer) forint másodfokú perköltséget, és térítsenek meg az államnak külön felhívásra személyenként 36.150 (harminchatezer-százötven) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperesek a régi Ptk. 339. § (1) bekezdése és 349. § (1) bekezdése alapján az I. rendű alperestől 103.883 forint közjegyzői munkadíjból álló káruk megtérítését és ...-ától késedelmi kamat megfizetését, az I-II. rendű alperesektől egyetemlegesen 500.000 forint általános kártérítés és ...... napjától késedelmi kamat, továbbá a II. rendű alperestől az új Ptk. 6:548. §-a, 6:549. §-a és 2:42. §-a alapján 300.000 forint sérelemdíj és ..... napjától késedelmi kamat megfizetését kérték.

Előadták, hogy ...-án az I. rendű felperes mint adós és zálogkötelezett, a II. rendű felperes pedig mint készfizető kezes és zálogkötelezett szerződést kötöttek az .....-vel, amelyet az I. rendű alperes mellett működő közjegyző-helyettes közjegyzői okiratba foglalt. Álláspontjuk szerint az I. rendű alperes a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (továbbiakban: Ktv.) 1. § (2) bekezdésében foglalt tájékoztatási kötelezettségének nem tett eleget. A szerződés terjedelmére és tartalmára tekintettel ugyanis az erre fordított legfeljebb egy óra nem volt elegendő a felperesek által előzőleg nem ismert szerződés felolvasására és elmagyarázására. Állították: az I. rendű alperes olyan szerződést foglalt közjegyzői okiratba, amely jogszabályba, a Hpt. 210. § (2) bekezdésébe ütközik, ezért a Ptk. 200. § (2) bekezdése és a Hpt. 213. § (1) a)-e) pontja értelmében semmis. A hitelező ugyanis a szerződésben csak tájékoztatásként határozta meg a kölcsöntőke és a havi törlesztő részlet összegét, melyek pontosítását a bank egyoldalú, a szerződéskötéskor ismeretlen tartalmú írásbeli nyilatkozatára bízta. Észlelnie kellett volna továbbá azt is, hogy a szerződés akarat-megegyezés hiányában a Ptk. 205. § (1)-(2) bekezdése alapján létre sem jött, vagy a Hpt. 213. § (1) bekezdése értelmében semmis. A közjegyzői okiratba foglalt szerződés egymásnak ellentmondó rendelkezéseket tartalmaz, az okiratot a közjegyző a Ktv. 121. §-ának megszegésével készítette el, így az a Ktv. 131. § (1) bekezdése alapján nem tekinthető közokiratnak. Állították továbbá, hogy az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségének a pénzpiaci viszonyok változásához való kötése nem felel meg a törvényi előírás szerinti egyértelműség követelményének és a Hpt. 213. § (1) bekezdés d) pontját is sérti. A II. rendű alperes felelősségét abban látták, hogy az általa ....-én kiállított okiratban felhatalmazóként megjelölt egyik személynek cégjegyzési joga nem volt, ezért felhatalmazást sem adhatott a szerződés aláírására. A perbeli szerződések pedig csak írásban voltak köthetők a Ptk. 217. § (1) bekezdése és Hpt. 210. § (1) bekezdése alapján, cégszerű banki aláírás hiányában ezért a szerződések jogszabályba ütköznek.

A közjegyzői költséget azért tekintették kárnak, mert az I. rendű alperes a kifizetett munkadíj ellenében közokiratnak nem minősülő okiratot készített. Általános kártérítés megfizetését arra figyelemmel kérték, hogy ... eleje és .... között a törlesztőrészletek összegének emelkedése folytán a teljesítéseik összegével kevesebbet fordíthattak a megélhetésükre, ami az életvitelüket megnehezítette, és az anyagi megpróbáltatások mellett idegileg is megterhelő volt. A sérelemdíj iránti igényüket pedig arra alapították, hogy a II. rendű alperes - az ellene indított per folyamatban léte alatt - ....-én annak ellenére közokiratba foglalta a hitelező felmondását, hogy a fennálló abszolút kizárási ok folytán a Ktv. 4. §-a szerint nem járhatott volna el, és ezzel az emberi méltóságukat sértette.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a felperesek követelése elévült, illetve a kárfelelősségük megállapításának valamennyi törvényi feltétele hiányzik. Állították, hogy a közokiratba foglalás során a közjegyzőknek nem kell hivatalból vizsgálniuk, hogy a szerződés tartalmaz-e tisztességtelen kikötéseket. A II. rendű alperes arra hivatkozott, hogy a felhatalmazó képviseleti joga a Gt. 29. § (2) bekezdése alapján fennállt, ezért az általa kiállított felhatalmazás nem ütközött a Hpt. 47. § (1) bekezdés a) pontjába. Amennyiben a felhatalmazásba foglalt személy mégis álképviselőként járt el, eljárását a bank utólag jóváhagyta. A ténytanúsítvány kiállítása során a közreműködés megtagadásának feltételei nem álltak fenn, és nem hozott mérlegelésen alapuló döntést, ami a kizárási ok fennállásának vizsgálatát kizárja. A sérelemdíj pedig nem objektív jogvédelmi eszköz, a felperesek sérelmére jogsértést nem követett el, és magatartása egyébként sem volt felróható.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította, és a felpereseket egyetemlegesen az alpereseknek mint együttes jogosultaknak 50.000 forint perköltség, az állam javára pedig 36.200 forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte.

Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az I. rendű alperes a közjegyzői okiratot ...-án készítette, a felpereseknek az alperes munkadíjából álló költsége ugyanezen a napon merült fel. A felpereseknek a közjegyzői okirat nem megfelelő voltából eredő valamennyi vagyoni és nem vagyoni kára az okirat kiállításával bekövetkezett, ezért az elévülés kezdő időpontja is ez a nap. A felperesek a követelésük elévülését nem szakították meg, a keresetlevél benyújtásának (....), illetve az alperesek részére való kézbesítésének időpontjáig (....) pedig a Ptk. 324. § (1) bekezdése szerinti öt éves elévülési idő már eltelt. Utalt arra, hogy a szerződéseket tartalmazó közjegyzői okiratot az I. rendű alperes a felperesek rendelkezésére bocsátotta. Az tartalmazta, hogy az abban foglalt nyilatkozat alapján velük szemben bírósági végrehajtásnak van helye, továbbá, hogy a közjegyző az okiratot az ügyfelek nyilatkozata alapján készítette, azt előttük felolvasta és tartalmát a jogkövetkezményeire kiterjedően megmagyarázta. Kiemelte: a 6/2013. Polgári jogegységi határozatban kifejtettek szerint az adósoktól minimálisan elvárható, hogy a szerződést alaposan áttanulmányozzák és szükség esetén az általuk nem értett rendelkezésekről tájékoztatást kérjenek, melyek elmulasztása a Ptk. 4. § (4) bekezdése értelmében az ő terhükre esik. Ebből következően az elévülés nyugvására vonatkozó szabályok alkalmazását kizárja, ha a kár bekövetkezéséről önhibájukból nem szereztek tudomást. Ezért nem tartotta elfogadhatónak, hogy a felperesek a károkozást csupán a jogi képviselőjükkel ..... napján folytatott konzultáció alapján ismerték fel. Álláspontja szerint az elévülés nyugvására a felperesek azért is alaptalanul hivatkoztak, mert ..... évben a szerződés alapján a hitelező jogutódjával szemben keresetet nyújtottak be, amely feltételezte a szerződés ezt megelőző áttanulmányozását. Továbbá .... kezdődően saját előadásuk szerint sem tudtak törlesztési kötelezettségüknek eleget tenni, a hitelező közvetlen végrehajthatóságból eredő fenyegető magatartása alapján az alperesek jogsértő magatartását ennek következtében fel kellett, hogy ismerjék. Mindezekre figyelemmel a felperesek követelése legkésőbb ......-én, illetve ....-ében elévült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!