Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37966/2009/23. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1989. évi III. törvény (Gyt.) 2. §, 14. §, 15. §] Bírók: Bauer Jánosné, Buzinkay Zoltán, Kalas Tibor, Kovács Ákos, Kovács András

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.35567/2006/228., *Kúria Kfv.37966/2009/23.* (EH 2010.2276)

***********

Kfv.III.37.966/2009/23.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Grespik László ügyvéd által képviselt I.-XXII.r., a személyesen eljárt L. F. XXIII.r., a dr.Grespik László ügyvéd /1093 Budapest, Boráros tér 3. IV/12./ által képviselt XXIV.r.-CLVII.r., a személyesen eljárt A. L. CLVIII.r., a dr.Grespik László ügyvéd által képviselt CLIX.r.-CLXXII.r., a személyesen eljárt Ny. Zs. CLXXIII.r., a dr.Grespik László ügyvéd által képviselt CLXXIV.r-CLXXVI.r. felpereseknek a Budapest Rendőr-főkapitányság alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében - amely perbe a felperesek pernyertességének előmozdítása érdekében a személyesen eljárt B. I. I.r., G. Gy. II.r. felperesi beavatkozók beavatkoztak - a Fővárosi Bíróság 2009. szeptember 14. napján kelt 13.K.35.567/2006/228. számú jogerős ítélete ellen I.-XXII.r., XXIV.-CLVII.r., CLIX.-CLXXII.r., CLXXIV.-CLXXVI.r. felperesek által 231. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2010. szeptember 21. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 13.K.35.567/2006/228. számú ítéletét részben hatályon kívül helyezi, és megállapítja, hogy a Kossuth téren tartott demonstráció 2006. október 23-án hajnalban foganatosított feloszlatása jogellenes volt, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartja.

Az elsőfokú- és a felülvizsgálati eljárás során felmerült költségeiket a felek maguk viselik.

Kötelezi az I-XXII., XXIV-CLVII., CLIX-CLXXII., CLXXIV-CLXXVI. r. felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az államnak - külön felhívásra - 8.250.- /azaz nyolcezer-kétszázötven/ forint kereseti- és 18.000.- /azaz tizennyolcezer/ forint felülvizsgálati eljárási részilletéket, az ezt meghaladóan le nem rótt kereseti- és felülvizsgálati eljárási részilletéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I N D O K O L Á S

A miniszterelnök őszödi beszédének ismertté válását követően 2006. szeptember 17. napján, vasárnap este, előzetes bejelentés nélkül, a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény /a továbbiakban: Gytv./ hatálya alá tartozó rendezvény kezdődött Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren, mely rendezvény az azt követő napokban is folyamatosan tartott. A CLVII.r. felperes szervezőként bejelentette, hogy 2006. szeptember 27.-től 2006. október 25.-éig tüntetést tart a téren, mely bejelentést a rendőrhatóság tudomásul vett. A tüntetők a tér füves területén különböző elnevezésű, más-más méretű és funkciójú sátrakat, illemhelyet és színpadot állítottak fel. A rendezvény hangosítását és világítását robbanó motoros aggregátor biztosította.

A Miniszterelnöki Hivatal /a továbbiakban: MEH/ az október 23.-i nemzeti ünnep központi állami rendezvényeit tervezte megtartani a Kossuth téren. Az ünnepi rendezvény meghívottai védett személyek voltak /kb. 50 fő/, a Magyar Köztársaság vezetői, más országok elnökei, illetve kormányfői. A MEH a központi állami rendezvények lebonyolításához 2006. október 20. és november 4. napja közötti időtartamra területfoglalási engedéllyel is rendelkezett, és ez magában foglalta a Kossuth téri demonstráció helyszínét is.

A MEH képviselője a magukat "Magyar Nemzeti Bizottság 2006."-nak nevező rendezőkkel tárgyalásokat kezdett október folyamán, és ennek keretében megegyeztek abban, hogy az érintett területtel a tüntetők 2006. október 23. napján hajnal 2.00 óráig szabadon rendelkezhetnek, majd 02.00 órától a rendőrség átvizsgálja - a védett személyekre figyelemmel - biztonsági és tűzszerészeti szempontból a teret, valamint a környező területeket. A végleges átvizsgálás után a "Magyar Nemzeti Bizottság 2006." által meghatározott és beléptetett személyek köre által szabadon használható a terület. A szervezők egy "feljegyzést" kaptak arról, hogy mely tárgyak nem tarthatók a rendezvényen az ünnepség idején, és a szervezők ígéretet tettek arra, hogy ezeket az eszközöket egy helyre összegyűjtik. L. F. XXIII.r. felperes 2006 október 22.- én este megkérte a résztvevőket, hogy gyűjtsék össze a késeket, baltákat, petanque golyókat és azokat egy papír és egy faládába tették.

2006. október 22. napjának éjjelén a rendezvény szervezője felhívta a tüntetőket, hogy az átvizsgálás idejére hagyják el a rendezvény helyszínét, ennek a felhívásnak kb. 1000 fő tüntető túlnyomó többsége eleget tett, míg tíz-húsz fő a felhívásnak nem engedelmeskedett. A szervező másokkal együtt segítséget kért a rendőrségtől a felhívásnak nem engedelmeskedő tüntetők kiszorítására. Ennek megtörténtét követően a rendőrség a rendezvény helyszínét kordonnal körbe kerítette. A helyszínen kb. 200 fő tüntető - a rendezvény helyszínét lezáró kordonon kívül - a Kossuth téren maradt, és várta, hogy /a hajnali negyed és fél három között megkezdett/ tűzszerészeti átvizsgálás megtörténjen, és a rendezvényre visszatérhessen.

A tüntetők távollétében átvizsgált helyszínen a területen lévő fenyők alatt 16 db aszfaltdarabot, fára felakasztva 2 db teleszkópos botot /vipera/ a sátrak alatt 3 db fejszét, a kenyérvágó késeket leszámítva mintegy 40 db nagy pengehosszúságú kést, tőröket, 5 db szerszámnyelet /köztük egy kapanyelet "satukáé" felirattal/, 6 db vascsövet /vasrúdat/, 23 darab rozsdás vasgolyót /petanque golyót/, pillangókést, 11 db "faszénnel töltött zoknit", 117 db santana típusú petárdát, kézi szerszámokat, köztük nagyméretű franciakulcsot, csőfogó kulcsot, benzines kannákat talált az alperes. Az alperes úgy ítélte meg a feltalált tárgyakra hivatkozással, hogy a demonstráció részvevői a demonstráción felfegyverkezve vesznek részt, és így a rendezvény elveszítette békés jellegét, ezért felszólította a tüntetőket a helyszín elhagyására. Mivel a tüntetők nem engedelmeskedtek, ezért őket a rendőrség a Bajcsy Zsilinszky út irányába kiszorította, ezáltal a demonstrációt feloszlatta.

Eközben az alperes vezetője a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény /a továbbiakban: Rtv./ 46. §-ára hivatkozással hozott személy- és létesítménybiztosítási intézkedéssel 2006. október 23. napjának 2 óra 35 percétől a szükséges ideig, legkésőbb 2006. november 24. napjának /24 órájáig/ lezárta a Kossuth teret. A nemzeti ünnep reggelén a Kossuth tér zárása miatt többen összegyűltek a térre vezető utcákban tiltakozni.

A Kossuth tér zárásaként az Alkotmány utcát teljes szélességében a Bajcsy Zsilinszky út vonalában felállított betonalapokon álló fémkerítéssel a rendőrség lezárta, mellyel szemben - az állami ünnepségek befejezését követően - 15 óra után kb. 500-1000 fő tüntető gyűlt össze, és a Kossuth téri rendezvény folytatását, illetve saját ünnepi rendezvényeik megtartását követelték. A skandálás ellenére a rendőrök a tüntetőket nem engedték be a Kossuth térre, ezért az Alkotmány utcában felállított kerítést a tüntetők bedöntötték, majd mögöttük a tüntető tömeg gyalogosan elindult a Kossuth tér felé. A zárási feladatot ellátó rendőrök a kerítés ledöntését követően a Kossuth tér felé hátráltak, és tájékoztatták felettesüket, hogy megtámadták őket, a zárási feladatot nem tudják végrehajtani, illetve dobálják őket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!