A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37966/2009/23. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1989. évi III. törvény (Gyt.) 2. §, 14. §, 15. §] Bírók: Bauer Jánosné, Buzinkay Zoltán, Kalas Tibor, Kovács Ákos, Kovács András
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.35567/2006/228., *Kúria Kfv.37966/2009/23.* (EH 2010.2276)
***********
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Grespik László ügyvéd által képviselt I.-XXII.r., a személyesen eljárt L. F. XXIII.r., a dr.Grespik László ügyvéd /1093 Budapest, Boráros tér 3. IV/12./ által képviselt XXIV.r.-CLVII.r., a személyesen eljárt A. L. CLVIII.r., a dr.Grespik László ügyvéd által képviselt CLIX.r.-CLXXII.r., a személyesen eljárt Ny. Zs. CLXXIII.r., a dr.Grespik László ügyvéd által képviselt CLXXIV.r-CLXXVI.r. felpereseknek a Budapest Rendőr-főkapitányság alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében - amely perbe a felperesek pernyertességének előmozdítása érdekében a személyesen eljárt B. I. I.r., G. Gy. II.r. felperesi beavatkozók beavatkoztak - a Fővárosi Bíróság 2009. szeptember 14. napján kelt 13.K.35.567/2006/228. számú jogerős ítélete ellen I.-XXII.r., XXIV.-CLVII.r., CLIX.-CLXXII.r., CLXXIV.-CLXXVI.r. felperesek által 231. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2010. szeptember 21. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 13.K.35.567/2006/228. számú ítéletét részben hatályon kívül helyezi, és megállapítja, hogy a Kossuth téren tartott demonstráció 2006. október 23-án hajnalban foganatosított feloszlatása jogellenes volt, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartja.
Az elsőfokú- és a felülvizsgálati eljárás során felmerült költségeiket a felek maguk viselik.
Kötelezi az I-XXII., XXIV-CLVII., CLIX-CLXXII., CLXXIV-CLXXVI. r. felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az államnak - külön felhívásra - 8.250.- /azaz nyolcezer-kétszázötven/ forint kereseti- és 18.000.- /azaz tizennyolcezer/ forint felülvizsgálati eljárási részilletéket, az ezt meghaladóan le nem rótt kereseti- és felülvizsgálati eljárási részilletéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.
I N D O K O L Á S
A miniszterelnök őszödi beszédének ismertté válását követően 2006. szeptember 17. napján, vasárnap este, előzetes bejelentés nélkül, a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény /a továbbiakban: Gytv./ hatálya alá tartozó rendezvény kezdődött Budapesten, a Parlament előtti Kossuth téren, mely rendezvény az azt követő napokban is folyamatosan tartott. A CLVII.r. felperes szervezőként bejelentette, hogy 2006. szeptember 27.-től 2006. október 25.-éig tüntetést tart a téren, mely bejelentést a rendőrhatóság tudomásul vett. A tüntetők a tér füves területén különböző elnevezésű, más-más méretű és funkciójú sátrakat, illemhelyet és színpadot állítottak fel. A rendezvény hangosítását és világítását robbanó motoros aggregátor biztosította.
A Miniszterelnöki Hivatal /a továbbiakban: MEH/ az október 23.-i nemzeti ünnep központi állami rendezvényeit tervezte megtartani a Kossuth téren. Az ünnepi rendezvény meghívottai védett személyek voltak /kb. 50 fő/, a Magyar Köztársaság vezetői, más országok elnökei, illetve kormányfői. A MEH a központi állami rendezvények lebonyolításához 2006. október 20. és november 4. napja közötti időtartamra területfoglalási engedéllyel is rendelkezett, és ez magában foglalta a Kossuth téri demonstráció helyszínét is.
A MEH képviselője a magukat "Magyar Nemzeti Bizottság 2006."-nak nevező rendezőkkel tárgyalásokat kezdett október folyamán, és ennek keretében megegyeztek abban, hogy az érintett területtel a tüntetők 2006. október 23. napján hajnal 2.00 óráig szabadon rendelkezhetnek, majd 02.00 órától a rendőrség átvizsgálja - a védett személyekre figyelemmel - biztonsági és tűzszerészeti szempontból a teret, valamint a környező területeket. A végleges átvizsgálás után a "Magyar Nemzeti Bizottság 2006." által meghatározott és beléptetett személyek köre által szabadon használható a terület. A szervezők egy "feljegyzést" kaptak arról, hogy mely tárgyak nem tarthatók a rendezvényen az ünnepség idején, és a szervezők ígéretet tettek arra, hogy ezeket az eszközöket egy helyre összegyűjtik. L. F. XXIII.r. felperes 2006 október 22.- én este megkérte a résztvevőket, hogy gyűjtsék össze a késeket, baltákat, petanque golyókat és azokat egy papír és egy faládába tették.
2006. október 22. napjának éjjelén a rendezvény szervezője felhívta a tüntetőket, hogy az átvizsgálás idejére hagyják el a rendezvény helyszínét, ennek a felhívásnak kb. 1000 fő tüntető túlnyomó többsége eleget tett, míg tíz-húsz fő a felhívásnak nem engedelmeskedett. A szervező másokkal együtt segítséget kért a rendőrségtől a felhívásnak nem engedelmeskedő tüntetők kiszorítására. Ennek megtörténtét követően a rendőrség a rendezvény helyszínét kordonnal körbe kerítette. A helyszínen kb. 200 fő tüntető - a rendezvény helyszínét lezáró kordonon kívül - a Kossuth téren maradt, és várta, hogy /a hajnali negyed és fél három között megkezdett/ tűzszerészeti átvizsgálás megtörténjen, és a rendezvényre visszatérhessen.
A tüntetők távollétében átvizsgált helyszínen a területen lévő fenyők alatt 16 db aszfaltdarabot, fára felakasztva 2 db teleszkópos botot /vipera/ a sátrak alatt 3 db fejszét, a kenyérvágó késeket leszámítva mintegy 40 db nagy pengehosszúságú kést, tőröket, 5 db szerszámnyelet /köztük egy kapanyelet "satukáé" felirattal/, 6 db vascsövet /vasrúdat/, 23 darab rozsdás vasgolyót /petanque golyót/, pillangókést, 11 db "faszénnel töltött zoknit", 117 db santana típusú petárdát, kézi szerszámokat, köztük nagyméretű franciakulcsot, csőfogó kulcsot, benzines kannákat talált az alperes. Az alperes úgy ítélte meg a feltalált tárgyakra hivatkozással, hogy a demonstráció részvevői a demonstráción felfegyverkezve vesznek részt, és így a rendezvény elveszítette békés jellegét, ezért felszólította a tüntetőket a helyszín elhagyására. Mivel a tüntetők nem engedelmeskedtek, ezért őket a rendőrség a Bajcsy Zsilinszky út irányába kiszorította, ezáltal a demonstrációt feloszlatta.
Eközben az alperes vezetője a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény /a továbbiakban: Rtv./ 46. §-ára hivatkozással hozott személy- és létesítménybiztosítási intézkedéssel 2006. október 23. napjának 2 óra 35 percétől a szükséges ideig, legkésőbb 2006. november 24. napjának /24 órájáig/ lezárta a Kossuth teret. A nemzeti ünnep reggelén a Kossuth tér zárása miatt többen összegyűltek a térre vezető utcákban tiltakozni.
A Kossuth tér zárásaként az Alkotmány utcát teljes szélességében a Bajcsy Zsilinszky út vonalában felállított betonalapokon álló fémkerítéssel a rendőrség lezárta, mellyel szemben - az állami ünnepségek befejezését követően - 15 óra után kb. 500-1000 fő tüntető gyűlt össze, és a Kossuth téri rendezvény folytatását, illetve saját ünnepi rendezvényeik megtartását követelték. A skandálás ellenére a rendőrök a tüntetőket nem engedték be a Kossuth térre, ezért az Alkotmány utcában felállított kerítést a tüntetők bedöntötték, majd mögöttük a tüntető tömeg gyalogosan elindult a Kossuth tér felé. A zárási feladatot ellátó rendőrök a kerítés ledöntését követően a Kossuth tér felé hátráltak, és tájékoztatták felettesüket, hogy megtámadták őket, a zárási feladatot nem tudják végrehajtani, illetve dobálják őket.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!