25/2011. (XII. 9.) KüM utasítás
a nyelvtanulás támogatásáról
A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 49/H. § (1) bekezdés h) pontja alapján a szakmai feladatok ellátásához szükséges nyelvismeret megszerzését, fejlesztését a Külügyminisztérium az alábbiak szerint támogatja:
I.
Az utasítás hatálya
1. Az utasítás hatálya a Külügyminisztérium határozatlan időre kinevezett kormánytisztviselőire, kormányzati ügykezelőire és munkavállalóira (a továbbiakban: foglalkoztatott) terjed ki.
II.
A nyelvtanulás támogatása
2. A Külügyminisztérium a mindenkori hivatali érdekeinek megfelelően tanulmányi szerződés keretében
a) támogatja a foglalkoztatott idegennyelvi képzésen folytatott tanulmányait angol, francia, német, olasz, orosz és spanyol nyelveken,
b) egyedi elbírálás alapján támogatja a külügyi munka során hasznosítható kis- és ritka nyelvek elsajátítását.
3. A Személyügyi Főosztály Képzési és Felvételi Osztálya (a továbbiakban: Képzési Osztály) évente szükség szerint felhívást tesz közzé a nyelvtanulási támogatás igénybevételére.
4. A támogatás igénybevételére az a foglalkoztatott jogosult, aki tanulmányi szerződésben kötelezettséget vállal arra, hogy
a) az idegennyelvi képzés óráinak legalább 70%-án részt vesz, vagy a szerződésben megjelölt határidőig a képzés nyelvének és szintjének megfelelő államilag elismert nyelvvizsgát tesz, és
b) kormány-tisztviselői vagy munkaviszonyát a Külügyminisztériumnál az idegennyelvi képzés ideje alatt fenntartja, és azt követően a támogatott félévek számával megegyező ideig - legfeljebb két évig - nem szünteti meg (a továbbiakban: kötelezően letöltendő időtartam), valamint
c) önköltség címén 5000 Ft-ot, azaz ötezer forintot csekken vagy banki átutalással befizet, és ennek bizonylatát a nyelvtanfolyam kezdete előtt megküldi a Képzési Osztálynak.
A kötelezően letöltendő időtartam számítása során támogatott szemeszterenként fél évet (hat hónapot) kell figyelembe venni.
5. A foglalkoztatott a támogatás igénybevételére legfeljebb négy szemeszterig jogosult, ha alap-, közép- vagy felsőfokú idegennyelvi képzésen vesz részt. További nyelvtanulási támogatás igénybevételére mindaddig nem jogosult, amíg a képzés nyelvének és szintjének megfelelő államilag elismert nyelvvizsgát nem tesz.
A külügyminisztérium által szervezett idegennyelvi képzés esetében a támogatás összege a csoport tanfolyami költségének foglalkoztatottra eső része, melynek az idegennyelvi képzés megkezdését követően megállapításra kerülő összegét a tanulmányi szerződés tartalmazza.
III.
A nyelvoktatási intézmény megválasztása
6. A foglalkoztatott jogosult a nyelvoktatási intézmény szabad megválasztására, ha a Külügyminisztériummal szerződésben álló nyelvoktatási intézmény által szervezett idegennyelvi képzésen az alábbiak miatt nem tud részt venni:
a) alacsony jelentkezési létszám,
b) nem indul a foglalkoztatott nyelvének és szintjének megfelelő csoport,
c) az induló csoport időbeosztása a kormánytisztviselő számára nem megfelelő.
7. Amennyiben a foglalkoztatott a 6. pontban meghatározott okok miatt más nyelvoktatási intézmény idegennyelvi képzésén vesz részt, a Külügyminisztérium az idegennyelvi képzés díját - szemeszterenként legfeljebb a mindenkori kormány-tisztviselői illetményalap 175%-ának megfelelő összegben - téríti meg a foglalkoztatottnak.
8. A foglalkoztatott a támogatást utólagos elszámolással, a Külügyminisztérium nevére kiállított számla ellenében kapja meg.
IV.
Munkaidő-kedvezmény
9. Az idegennyelvi képzésen való részvételre a Külügyminisztérium - amennyiben a foglalkoztatott az idegennyelvi képzésen munkaidő alatt vesz részt - heti négy óra fizetett munkaidő-kedvezményt biztosíthat.
10. A munkaidő-kedvezmény igénybevételéhez a szervezeti egység vezetőjének engedélye szükséges.
11. A munkaidő-kedvezmény a foglalkoztatottnak az őt megillető szabadságon felül jár és időtartamára távolléti díjra jogosult.
12. A munkaidő-kedvezmény igénybevételére a nyelvoktatási intézmény által kiállított igazolás alapján kerülhet sor.
V.
A támogatás visszatérítése
13. A foglalkoztatott köteles bejelenteni, ha a támogatást - folyósításának megkezdését követőn - a továbbiakban már nem kívánja igénybe venni. Ez esetben köteles az addig kifizetett támogatást visszafizetni. Amennyiben az idegennyelvi képzés bejelentés időpontjáig megtartott óráinak legalább 70%-án részt vett, vagy a képzés nyelvének és szintjének megfelelő államilag elismert nyelvvizsgát tett, a támogatás visszafizetésére nem köteles, a kötelezően letöltendő időtartam a ténylegesen nyújtott támogatással időarányos.
14. A foglalkoztatott a tanulmányaival kapcsolatban kifizetett támogatás teljes összegét, valamint a munkaidőkedvezmény időtartamára kapott távolléti díjat köteles a munkáltatónak a fizetési felszólítás kézhezvételétől számított 15 napon belül visszafizetni, ha
a) az idegennyelvi képzés óráinak legalább 70%-án - az orvosi igazolással dokumentált betegség kivételével - nem vett részt;
b) kormány-tisztviselői vagy munkaviszonyát az idegennyelvi képzés ideje alatt, valamint a kötelezően letöltendő időtartam letelte előtt saját kezdeményezésére megszünteti;
c) kormány-tisztviselői vagy munkaviszonyát a munkáltató az idegennyelvi képzés ideje alatt, valamint a kötelezően letöltendő időtartam letelte előtt hivatalvesztés fegyelmi büntetéssel, vagy a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Ktjv.) 8. § (2) bekezdésének a), b) és e) pontja alapján vagy rendkívüli felmondással [Mt. 87. § (1) bekezdés c) pontja] szünteti meg;
d) kormány-tisztviselői vagy munkaviszonya az idegennyelvi képzés ideje alatt, valamint a kötelezően letöltendő időtartam letelte előtt a Ktv. 15. § (1) bekezdés c) pontja alapján a törvény erejénél fogva megszűnik.
A foglalkoztatott a fenti visszatérítési kötelezettség alól mentesül, ha a képzés nyelvének és szintjének megfelelő államilag elismert nyelvvizsgát tett.
Amennyiben a foglalkoztatott kormány-tisztviselői vagy munkaviszonya a b), c), valamint a d) pontban meghatározott okból a kötelezően letöltendő időtartam letelte előtt szűnik meg, a foglalkoztatott a támogatásnak a kötelezően letöltendő időtartam hátralévő idejével arányos összegét köteles a munkáltató részére visszafizetni.
15. A tanulmányi szerződés hatályát veszti, és a munkáltató, valamint a foglalkoztatott mentesül a jelen utasításban, valamint a szerződésben foglalt kötelezettségei alól, amennyiben a foglalkoztatott kormány-tisztviselői vagy munkaviszonya az idegennyelvi képzés ideje alatt, illetve a kötelezően letöltendő időtartam letelte előtt áthelyezéssel, a Ktjv. 8. § (1) bekezdésében meghatározott okból, valamint a Ktjv. 8. § (2) bekezdése c) pontja és d) pontjában foglaltak szerint, vagy rendes felmondással [Mt. 87. § (1) bekezdés b) pontja] szűnik meg, illetve kerül megszüntetésre.
VI.
Idegennyelv-tudási pótlék
16. A KüM-ben idegennyelv-tudási pótlékra jogosító nyelvnek minősül valamennyi élő idegen nyelv, amelynek ismerete államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal, vagy azzal egyenértékű okirattal igazolható. Ez a rendelkezés nem érinti a korábban jogszerűen már megállapított nyelvpótlékot.
17. A Ktv. 48. §-ában meghatározott mértékű idegennyelv-tudási pótlék a nyelvvizsga-bizonyítvány, illetve az azzal jogszabály szerint egyenértékű okirat bemutatásának napjától jár.
18. Ha a KüM - kivéve a felsőfokú szaknyelvi vizsgát - tanulmányi szerződés alapján pénzügyi támogatást nyújt a nyelvvizsga megszerzéséhez, a foglalkoztatott a Ktv. 48. § (9) bekezdése alapján az idegennyelv-tudási pótlékra mindaddig nem jogosult, amíg a havonta fizetendő pótlék együttes összege nem éri el a számára nyújtott támogatás mértékét.
VII.
A kihelyezett támogatása
19. A Külügyminisztérium a külszolgálat alatt a foglalkoztatott nyelvtanulását - a 20. pontban meghatározott kivétellel -a 21. pontban meghatározottak szerint támogatja.
20. A foglalkoztatott írásbeli kérelmére a külszolgálat időtartama alatt a tanulmányi támogatás szünetel. A külszolgálat befejezését követően a foglalkoztatott jogosult a fennmaradó támogatás igénybevételére.
21. A tartós külszolgálatra kihelyezettek nyelvtanulására jelen utasítás rendelkezéseit az alábbi eltérésekkel kell alkalmazni:
21.1. A Külügyminisztérium legfeljebb a mindenkori kormány-tisztviselői illetményalap 175%-ának megfelelő USD vagy EUR összegben támogatja a kihelyezett nyelvtanulását, ha a kihelyezett:
a) külszolgálatát megelőzően támogatás alapján idegennyelvi képzésen vett részt és tanulmányait az állomáshelyén is folytatja, vagy
b) magasabb szintű nyelvvizsgát kíván szerezni, vagy
c) az előírt nyelvtudásbeli követelmények teljesítésén túl további - külügyi érdekből indokolt - nyelvismeret megszerzése céljából a fogadó állam nyelvén kíván idegen nyelvet tanulni.
21.2. A 21.1. a) pontban meghatározott esetben a foglalkoztatott részére a külszolgálatot megelőzően igénybe vett, valamint az állomáshelyen nyújtott támogatás időtartama együttesen nem haladhatja meg a négy szemesztert.
21.3. A támogatás a kihelyezett által választott hivatalos nyelvoktatási intézményben folytatott tanulmányok költségeinek fedezésére vehető igénybe.
21.4. A kihelyezett nyelvtanulási költségeinek megtérítése számla ellenében utólagosan, a misszióvezető felterjesztése alapján a Személyügyi Főosztály jóváhagyásával történik.
21.5. A kihelyezett a nyelvvizsgára történő hazautazás költségeinek megtérítésére nem jogosult. A Külügyminisztérium a kihelyezettet - amennyiben a képzés nyelvének és szintjének megfelelő államilag elismert nyelvvizsgát tesz -legfeljebb 3 napra mentesíti a munkavégzési kötelezettség alól. A munkavégzés alóli mentesítés idejére a kihelyezettnek távolléti díj jár.
VIII.
Záró rendelkezések
22. Jelen utasítás közzététele napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a folyamatban lévő nyelvtanulási támogatás esetében is alkalmazni kell. A hatályba lépéssel egyidejűleg a nyelvtanulás támogatásáról szóló 2/2007. KüM utasítás hatályát veszti.
Martonyi János s. k.,
külügyminiszter