Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27189/2015/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 47. §] Bíró: Sándor Valter Pál

Kapcsolódó határozatok:

*Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27189/2015/8.*, Kúria Kfv.37384/2016/5.

***********

A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ... által képviselt felperesnek - ... által képviselt alperes ellen - fogyasztóvédelmi ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 10.000.- Ft (tízezer) perköltséget.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az állami adóhatóság felhívására fizessen meg 30.000.- Ft (harmincezer) összegű feljegyzett kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s:

A bíróság a rendelkezésre álló iratok és a felek nyilatkozatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

Az elsőfokú hatóság 2015. május 22-én a szavatossággal, jótállással kapcsolatos fogyasztói kifogások intézésének ellenőrzéséhez, valamint fogyasztói igények érvényesítésére vonatkozó megtévesztő kereskedelmi gyakorlatok kiszűréséhez, témavizsgálat keretében helyszíni ellenőrzést végzett a ... által üzemeltetett, .... található Szaküzletben. A hatósági ellenőrzésről jegyzőkönyv készült, amelyben ... alkalmazott tett nyilatkozatot. A hatóság munkatársai próbavásárlást végeztek egy termékből 11.990.- Ft értékben. A gépi számla átadásra került, ezt követően az ellenőrök a kilétüket felfedték, a tételt sztornírozták, a vételárat visszakapták. Megállapításra került, hogy a ... csak továbbértékesíti a terméket a ... nevében. A termékhez átadott jótállási jegyen is a társaság neve került feltüntetésre, mint forgalmazó. A termék megvásárlásakor átadásra került a termék jótállási jegye, a vásárlást igazoló számla, illetve a termék dobozában megtalálható volt a magyar nyelvű használati, kezelési útmutató is. Megállapította a hatóság, hogy a jótállással kapcsolatos jogok tekintetében semmilyen tájékoztatást nem nyújtottak arról, hogy a jótállási idő hogyan módosul javítás, illetve csere esetén. Utalást nem tartalmaz a dokumentáció arra, hogy a javítással meghosszabbodik, még csere esetén újra indul. A termék használati, kezelési útmutatójában foglalt szavatossággal, jótállással összefüggő információk alapján megállapítható volt, hogy azok csak a gyártói korlátozott jótállásra vonatkoznak, így azt az ellenőrzés nem vette figyelembe. Egyéb olyan dokumentum, amelyben a jótállással összefüggő információk szerepeltek volna nem került átadásra, az nem áll rendelkezésre. A jegyzőkönyvhöz csatolásra került a jótállási jegy, a számla, a használati-kezelési útmutató és a gyártói jótállás. 2015. május 22. napján eljárás indult. Tájékoztatást kapott a felperes arról, hogy az ügyben nyilatkozattételi jog illeti meg.

Az elsőfokú hatóság be nem várva az esetleges nyilatkozatot a határozatot meghozta. Megállapította, hogy a jótállási jegy hiányos tartalommal való átadásával megsértette a felperes az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2009 (IX.22.) Kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) 3.§ (3) bekezdésében foglaltakat, mivel a jótállási jegyen nem tüntette fel a fogyasztó jótállásból eredő jogait, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit.

A felperessel szemben az elsőfokú hatóság a 2015. június 02. napján kelt, .... számú határozatával a felperes terhére 25.000.- Ft fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki, kötelezte továbbá a felperest, hogy a termékekhez átadott jótállási jegyeken teljes körűen tüntesse fel a fogyasztó jótállásból eredő jogait, azaz utaljon arra, hogy egy javítással a jótállási idő - a javítás idejével - meghosszabbodik, csere esetén pedig újból indul.

A fellebbezés alapján másodfokon eljárt alperes a 2015. augusztus 07. napján kelt, .... számú határozatával az elsőfokú döntést helybenhagyta.

A felperes a másodfokú határozattal szemben a törvényes határidőn belül keresetet terjesztett elő, kérve a határozat hatályon kívül helyezését, megváltoztatását, adott esetben a bírság mérséklését. A felperesi álláspont szerint az alperes megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (Ket) 2.§ (1) - (3) bekezdésében, 3.§ (2) bekezdés b) pontjában, 50.§ (1) és (6) bekezdésében, 72.§ (1) bekezdésében foglaltakat, továbbá a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv) 47.§ -ban foglaltakat. Pernyertessége esetén kérte alperes perköltségben való marasztalását is. Keresetében hangsúlyozta, hogy a felperes a hatóság eljárás indításáról szóló végzésére, valamint a jegyzőkönyvre 2015. június 1-jén kelt és 2-án postázott nyilatkozattal élt. A helyszíni ellenőrzésen nem a felperes, hanem megbízott képviselő járt el. Az elsőfokú határozat az eljárást indító végzés keltét követő 4. napon került meghozatalra, nem vette figyelembe, a hatóság a társaság válaszát. Úgy hozta meg az elsőfokú határozatot, hogy a felperes nyilatkozattételi jogával érdemben nem tudott élni. Ez a rövid idő nem csak ésszerűtlen, hanem jogellenes is. Megfosztották a felperest attól, hogy érdemi nyilatkozatot tegyen.

Tévesen állítja az alperes, hogy sérült a Kormányrendelet 3.§ (3) bekezdése, mivel a felperes jótállási jegyén pontosan szerepelnek a jogszabály által meghatározott elemek. A felperesi álláspont a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényben szabályozottakra is tekintettel hangsúlyozza, hogy a Kormányrendelet 5.§ (3) bekezdés c) pontja oly módon módosult, hogy kikerült a javítás idejével meghosszabbodásra vonatkozó rendelkezés, valamint a Kormányrendelet 2.§ (1) bekezdése is kimondja, hogy az egyéves jótállási idő jogvesztő természetű. Ezt követően már csak kellék, illetve termék szavatosság áll fenn a forgalmazóval szemben. Nem sérültek a Kormányrendelet jótállási jegy tartalmára vonatkozó rendelkezései. A javítás időtartamával nem hosszabbodik meg a jótállás ideje. Alperesnek a Ptk. 6:17.§ (2) bekezdésére, valamint a 6:163.§ (4) bekezdésére történő hivatkozása téves, mivel a kötelező jótállás határideje jogvesztő, arra nem alkalmazhatóak a kellékszavatossági jogok elévülési szabályai.

Alperes a kereset elutasítását kérte a 2015. november 23. napján kelt nyilatkozatában. Álláspontja szerint a felperes keresete megalapozatlan, a határozat megalapozott. Az alperesi álláspont szerint a felperes által átadott jótállási jegy hiányos tartalmú volt a jótállási jogok tekintetében, sérült a Kormányrendelet 3.§ (3) bekezdésében foglalt előírás. Hangsúlyozta, hogy a termék javítással érintett időtartama kihatással van a termékre vonatkozó jótállási időre. Az alperesi álláspont szerint, hogyha a termék javítására kerül sor, úgy azaz időtartam, amíg a fogyasztó a dolgot nem tudja rendeltetésszerűen használni nem számít bele a jótállási időbe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!