Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.7.186 A végintézkedésnek minősülő öröklési szerződés érvénytelenségéből kártérítési igény nem az örökhagyó halálakor, hanem akkor keletkezik, amikor a megtámadásra jogosult ezt a jogát érvényesíti [Ptk. 318. §, 324. §, 339. §, 360. §, 653. §, 656. §].

A jogerős ítélet az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatva az ügyvéd alperest szerződésszegéssel okozott kár megtérítése jogcímén 8 833 901 forint és késedelmi kamata megfizetésére kötelezte.

A jogerős ítéletben foglalt tényállásnak a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából lényeges része szerint az alperes, a felperes és az örökhagyó által 1998. március 11-én megkötött öröklési szerződést elkészítette és ellenjegyzésével látta el. A szerződés azonban nem felelt meg az írásbeli magánvégrendeletre vonatkozó alaki követelményeknek, ezért a közjegyző a hagyatéknak a szerződésben lekötött részét nem a szerződés, hanem az ügyvédi tényvázlat, mint írásbeli magánvégrendelet alapján, ideiglenes hatállyal adta át a felperesnek. A törvényes örökös pert indított annak megállapítása iránt, hogy a tényvázlatban foglalt nyilatkozat mint magánvégrendelet, érvénytelen. A Legfelsőbb Bíróság ítéletével a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése mellett helybenhagyta az elsőfokú bíróságnak az írásbeli magánvégrendelet érvénytelenségét megállapító ítéletét. A felülvizsgálati eljárásban hozott határozat kézbesítése a felperes jogi képviselője részére 2004. február 13. napján történt meg.

A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes az érvénytelen öröklési szerződés elkészítésével megszegte a Ptk. 474. §-a alapján kötött megbízási szerződést, ezért a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdése értelmében kártérítési felelősséggel tartozik.

Az alperes által előterjesztett elévülési kifogást a másodfokú bíróság sem ítélte alaposnak. Ebben a tekintetben a döntést azzal indokolta, hogy a Ptk. 360. §-ának (1) bekezdése értelmében a kártérítés a károsodás bekövetkezésekor nyomban esedékes. A károsodás bekövetkezése azonban nem feltétlenül esik egybe a károkozás időpontjával. Az alperes károkozó magatartása kétségkívül az érvénytelen öröklési szerződés megkötésének időpontja, a károsodás azonban az örökhagyó halálának időpontjában (1999. július 1. napján) következett be azzal, hogy a felperes nem válhatott tulajdonosává a szerződésben meghatározott vagyonnak. Az ötéves elévülési idő tehát ezen a napon kezdődött, amit a 2004. június 24-én kelt írásbeli felszólítás megszakított. A Ptk. 327. § (1) és (2) bekezdése értelmében az elévülési idő ekkor újra kezdődött, és a kereset 2006. július 19-én történt benyújtásáig nem telt le.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amely arra irányult, hogy a Legfelsőbb Bíróság 1 030 000 forintot meghaladó részében mindkét ítéletet helyezze hatályon kívül és új határozatként a keresetet elutasító döntést hozzon. A kérelem indokai szerint a jogerős ítélet az elévülési kifogás elbírálása tekintetében jogszabálysértő. Az alperes a megbízási szerződést nem vitásan hibásan teljesítette, amelyért a Ptk. 311. §-ának (1) bekezdése alapján szavatossági felelőssége áll fenn. Az igény érvényesítésére irányadó határidőt tehát a teljesítéstől kell számítani, függetlenül attól, hogy a hibás teljesítésről a felperes nem tudott. Eszerint pedig az ötéves elévülési határidő az alaki okból érvénytelen szerződés megkötésének időpontjában, 1998. március 11. napján megkezdődött. A PK 51. számú állásfoglalásban kifejtett jogértelmezésre figyelemmel a kártérítési követelés ilyen esetben is a Ptk. 360. §-a szerint válik esedékessé, de alkalmazandók az elévülés nyugvására vonatkozó szabályok. A felperes a hagyatéki tárgyaláson tudta meg, hogy a szerződés érvénytelen, így a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdése szerint ettől számított egy év állt rendelkezésére jelen per megindítására. Az ötéves elévülési idő leteltét követő egyéves időtartam viszont már nem elévülési jellegű, tehát azt a 2004. június 24-én kelt írásbeli felszólítás nem szakíthatta meg, a kereset előterjesztéséig pedig az elévülés már bekövetkezett.

A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelemmel megtámadott részének hatályban tartására irányult.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése értelmében a jogerős ítélet felülvizsgálata jogszabálysértésre alapítható. A Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése értelmében a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem keretei között vizsgálta felül, ezért csak abban a kérdésben döntött, hogy a kártérítési igény vitatott összege tekintetében az elévülési kifogást elutasító álláspont és az ehhez fűzött jogi indokolás jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati eljárás eredményeként a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy érdemben helytálló az elévülési kifogást elvető döntés, a jogerős ítélet indokolása azonban - figyelemmel a felülvizsgálati kérelemben foglaltakra is - módosításra, illetve kiegészítésre szorul az alábbiak szerint.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!