Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Bf.131/2010/3. számú határozata hivatali visszaélés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 12. §, 225. §, 242. §, 318. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 371. §, 372. §] Bírók: Miklós Mária, Nagy Zoltán, Zólyomi Csilla

Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.131/2010/3. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN

A Győri Ítélőtábla a Győrött, 2011. április 14. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A hivatali visszaélés bűntette és más bűncselekmények miatt vádlott ellen indult büntetőügyben a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2010 szeptember 22. napján kihirdetett 6.B.566/2009/14. számú ítéletét megváltoztatja.

Megállapítja, hogy a hivatali visszaélés bűntettét folytatólagosan követte el.

A börtönbüntetés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztésére vonatkozó rendelkezést mellőzi.

Egyebekben az első fokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s :

A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság Tatabányán, 2010. április 14., július 9. és szeptember 22. napján tartott nyilvános tárgyalások alapján hozott, az utóbbi napon kihirdetett 6.B.566/2009/14. számú ítéletével

vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk. 225.§ III. fordulatába ütköző hivatali visszaélés bűntettében, a Btk. 318.§ /1/ bekezdésébe ütköző és /5/ bekezdésének a) pontja szerint minősülő folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében, valamint a Btk. 242.§ /2/ bekezdése szerint minősülő hamis tanúzásra felhívás vétségében. Ezért halmazati büntetésül 1 év 4 hónap, három évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.

Kötelezte 2.200.000.-forint okozott kár megfizetésére sértett részére, valamint az állam javára 13.200.-forint le nem rótt illeték viselésére.

Az ügyész a vádlott terhére a büntetés súlyosítása érdekében, a vádlott és védője teljes körű felmentésért jelentettek be fellebbezést.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség BF.257/2010/6-I. számú átiratában az ügyész által bejelentett fellebbezést fenntartotta.

A védelmi jogorvoslati kérelmeket alaptalannak tartotta, és a hivatali visszaélés bűntettének folytatólagos cselekményként történő minősítését, továbbá a bűnösségi körülmények korrekciójával és súlyuk eltérő nyomatékú értékelésével, hosszabb tartamú, végrehajtandó börtönbüntetés, valamint közügyektől eltiltás alkalmazását indítványozta. Az átiratban kifejtett vádhatósági álláspont szerint a vádlott arra figyelemmel valósította meg e bűncselekménynek - az első fokú bíróság által egyébként helyesen megállapított - hivatali helyzettel egyéb módon visszaél elkövetési fordulatát, hogy a hivatali állásából, tekintélyéből adódó ismeretséget, függőséget, befolyást használta fel személyes céljaira. A hivatali visszaélés bűntette, mivel alaki halmazatot képez a folytatólagosan megvalósított csalással, szintén folytatólagosan elkövetettnek minősül.

Erre figyelemmel indítványozta a minősítés megváltoztatását, továbbá a vádlottra kiszabott büntetéssel sem értett egyet, mivel a súlyosító és enyhítő körülmények eltérő értékelésével álláspontja szerint a bűnösségi körülmények nyomatéka kiegyenlíti egymást, a büntetés céljai az indítvány szerint szigorúbb büntetéssel érhetők el.

A Fellebbviteli főügyészség képviselője az ítélőtábla nyilvános ülésén az átiratban írtakkal egyező tartalommal az első fokú ítélet megváltoztatására tett indítványt. A védő perbeszédére reflektálva hangsúlyozta, hogy a sértett feljelentésének elmaradására azért nem lehet a vádlott érdekében alappal hivatkozni, mert a vádlott olyan személyt választott áldozatául, aki ellen büntetőeljárást folytatott és tudta, hogy nem fogja őt feljelenteni. A rendőr foglalkozású vádlott esetében a büntetlensége foglalkoztatási követelmény és ezért enyhítő körülményként nem vehető figyelembe. Nem értett egyet a védőnek azzal az indítványával sem, hogy a vádlott előzetes mentesítés megadására érdemes.

A vádlott védője perbeszédében a bejelentett fellebbezést valamennyi vádpont alóli felmentés érdekében fenntartotta. Ennek indokaként hivatkozott a sértett feljelentésének hiányára, a vádlottnak arra a szándékára, hogy a kölcsönt vissza akarta fizetni. A vádlott vagyona és havi jövedelme erre véleménye szerint ténylegesen fedezetet nyújtott. A családjával közös tartozása 6-7 millió forint körüli volt, amelynek csak a fele esett a vádlottra. A sértett a vádlott felettesével való ismeretségére tekintettel adott neki kölcsönt és biztos volt benne, hogy visszakapja. Ezért második alkalommal is elismervény nélkül adta át a kért pénzösszeget. Mindezekre figyelemmel a tévedésbe ejtés hiányzott a vádlott részéről.

A hamis tanúzásra felhívás vétsége alóli felmentés vonatkozásában azért nem látta a bűncselekmény elkövetését megállapíthatónak, mert a vádlott a fegyelmi eljárásban felettesét az igazságnak megfelelő nyilatkozat adására kérte a sértettel kapcsolatban, vagyis annak elmondását, hogy a vádlott felettese a kölcsön adás érdekében beszélt sértett-el.

Másodlagosan a védencére kiszabott büntetés enyhítését a büntetlen előéletére, az időmúlásra, a rendőri szolgálat alatt nyújtott teljesítményére, büntetlenségére és arra figyelemmel kérte, hogy a polgári, illetve a büntetőjog határán mozog a jelen ügy megítélése. A vádlottra kiszabott felfüggesztett szabadságvesztés-büntetés változatlanul hagyása esetén az előzetes mentesítésének megadását is indítványozta.

A vádlott felszólalásában csatlakozott védőjéhez.

Az ítélőtábla a Be. 348.§ /1/ bekezdésének megfelelően a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság ítéletét az azt megelőző eljárással együtt teljes terjedelmében bírálta felül, ennek eredményeként a fellebbviteli főügyészség indítványát részben alaposnak, a felmentésre és enyhítésre irányuló jogorvoslati kérelmeket alaptalannak találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!